معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۸۵
۱۳۹۸/۰۵/۲۸- ۱۰:۳۹

برگزاری اولین همایش اقتصادی خزر در ترکمنستان

اولین همایش اقتصادی خزر با حضور رئیس جمهور ترکمنستان، معاون اول رئیس جمهور ی اسلامی ایران ، نخست وزیران کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان، ازبکستان و بلغارستان، وزراء و مقامات اقتصادی و تجاری بیش از 30 کشورجهان، روسای و مدیران سازمانها و موسسات مالی و تجاری جهان از جمله بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، سازمان تجارت جهانی، بانک توسعه و نوسازی اروپا و دیگر سازمانهای بین المللی و منطقه ای از جمله سازمان اکو در منطقه ملی گردشگری آوازه ترکمنستان واقع در بندر  ترکمن باشی از مورخ 11 لغایت 12 آگوست 2019 ( 20 و 21 مرداد 1398 ) برگزار شد.  در حاشیه این همایش، نمایشگاه فناوریهای نوین خزر، نمایشگاه خودرو، نشست وزرای حمل و نقل و اقتصاد وتجارت کشورهای حوزه دریا خزر، نشست کارشناسی کارشناسان حوزه حمل و نقل و اقتصاد و تجارت کشورهای حوزه دریای خزر و 6  نشست تخصصی در حوزه‌های حمل و نقل ، اقتصاد، صنعت، تجاری و بازرگانی بخش خصوصی، محیط زیست، همایش تجار و بازرگانان بخش خصوصی بیش از 30 کشور برگزار گردید.       دبیرخانه این همایش اعلام کرد که این همایش و نمایشگاههای جانبی آن بستر جدیدی برای همکاریهای بین المللی در دریای خزر است و به توسعه بخشهای مختلف اقتصادی ترکمنستان نیز کمک شایان توجهی میکند. همچنین می تواند منعکس کننده چشم انداز توسعه تجارت و اقتصادی و فرصت های این کشور از جمله دستاوردهای این کشور در حوزه حمل و نقل، انرژی و نوآوری باشد. لازم بذکر می‌باشد هیات جمهوری اسلامی ایران بریاست معاون اول رئیس جمهور و تعدادی از وزراء و مدیران اقتصادی کشور و نیز تشکل های اقتصادی و بازرگانان بخش خصوصی کشورمان در این همایش ، نمایشگاه و سایر برنامه‌های جانبی نشست آوازه در بندر ترکمن باشی حضور یافته و با همتایان سیاسی و اقتصادی خود به مذاکره و تبادل نظر پرداختند .

بیانیه ریاست بر اساس نتایج نخستین همایش اقتصادی خزر

اولین همایش اقتصادی خزر از مورخ 11 لغایت 12 آگوست 2019 در شهر ترکمن باشی ترکمنستان برگزار گردید. درچارچوب این همایش برنامه‌های مختلفی سازماندهی شد که نتایج آن بشرح ذیل می‌باشد:

 • جایگاه کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر که توسط سران کشورهای آذربایجان، ایران، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان در جریان پنجمین اجلاس خزر مورخ 12 آگوست 2018 در شهر آکتائوی قزاقستان به امضاء رسیده است، با ایجاد شرایط جدید همکاری‌ها را از لحاظ کیفیت به سطح جدیدی از روابط میان کشورهای منطقه دریای خزر برای ارتقاء پیدا کرد.
 • موافقتنامه‌های همکاری در حوزه اقتصادی، تجاری و حمل و نقلی میان دولت های کشورهای حاشیه دریای خزر برای تحکیم و توسعه بیش از پیش همکاری در این بخشها بین کشورهای حاشیه دریای خزر کمک شایانی خواهد کرد.
 • اشاره گردید که اساس همایش اقتصادی خزر می تواند به عنوان عامل مهم همکاری‌ها بین کشورهای حوزه خزر به افزایش رشد اقتصادی کشورهای منطقه و فرامنطقه ای تبدیل گردد.
 • بر لزوم افزایش ظرفیتها در زمینه سیاستهای تجاری و سرمایه گذاری و ایجاد تسهیلات در فرآیند تجاری به منظور عرضه‌های صادراتی به نفع تجارت و سرمایه گذاری در منطقه خزر و گسترش ظرفیتها تأکید گردید.
 • تاکید شد که کشورهای حاشیه دریای خزر و کلیه طرف های علاقمند از جمله بخش خصوصی، اتحادیه‌ها و محافل علمی می توانند از گفتگوهای فعال درخصوص برنامه‌های مرتبط با اجرای مقاصد توسعه روابط اقتصادی و تجاری پیشرفته در منطقه دریای خزر حمایت نمایند.
 • بر ضرورت مساعدت و مشارکت فعال ادارات مالی و سازمان‌های بین المللی در توسعه همکاری‌های اقتصادی- بین المللی در دریای خزر تاکید گردید.
 • بر ضرورت انجام متحد تلاش ها بمنظور استفاده هرچه بهتر از ظرفیت های عظیم بخش های اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر تاکید گردید.

بر اساس موارد فوق الذکر، اجرای اقدامات ذیل پیشنهاد گردید:

 • برداشتن گامهای لازم و عملی برای ارتقای اقتصاد کشورهای حاشیه خزر با هدف مشارکت فعال در گستره اقتصاد بین المللی در منطقه خزر.
 • تشویق به جذب سرمایه گذاری و نوآوری در بخش های انرژی، صنعت، حمل و نقل، تجارت و سایر بخش های اقتصادی کشورهای ساحلی خزر.
 • تحکیم بیش از پیش همکاری منطقه ای در زمینه‌های توسعه اجتماعی و اقتصادی، حفاظت از محیط زیست، توسعه علم و فناوری‌ها و تبادل اطلاعات اقتصادی در دریای خزر .
 • تحکیم همکاری و هماهنگی میان کشورهای ساحلی خزر با بخشهای مختلف سازمان ملل متحد از جمله کمیسیون‌های منطقه ای سازمان ملل متحد.
 • برگزاری همایش اقتصادی خزر بصورت منظم در شهرهای ساحلی کشورهای حاشیه خزر.

شرکت کنندگان در این مراسم از دولت ترکمنستان بخاطر برگزاری سطح عالی اولین همایش اقتصادی خزر و مهمان نوازی این دولت، ابراز قدردانی نمودند.

  شهر ترکمن باشی، ترکمنستان - 12 آگوست 2019

تعیین خط و مشی همکاریهای اقتصادی و تجاری ترکمنستان  با دیگر کشورها

در چارچوب برگزاری اولین همایش اقتصادی خزر در آوازه، وزرای اقتصاد و دارایی و توسعه روابط تجارت خارجی ترکمنستان جلسات متعددی را با نمایندگان کشورهای خارجی از جمله نمایندگان کشورهای حوزه خزر برگزار کردند. در نتیجه این جلسات توافق های مهمی‌بین طرفین به امضاء رسید و برنامه‌هایی برای افزایش همکاری ترکمنستان با پنج کشور ساحلی دریای خزر ، دیگرکشورهای همسایه و منطقه، سازمان‌های تجاری بین المللی ، موسسات مالی و شرکت های خصوصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

باتیر بازاروف وزیر اقتصادی و دارائی ترکمنستان با وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه درباره همکاری در زمینه فناوریهای نوین گفتگو کرد. دو طرف درباره موضوعات مهم از جمله دیجیتالی کردن سیستم مالیاتی ترکمنستان و ایجاد مکانیسم "پنجره واحد" برای ارائه خدمات عمومی، ثبت شرکتها، قراردادهای تجاری به بحث و گفتگو پرداختند.

وزیر اقتصادی و دارائی ترکمنستان همچنین در ملاقات با محمدباقرعالی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران درباره موضوعاتی از قبیل توسعه مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، بهبود اوضاع سرمایه گذاری از جمله جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی به بحث و گفتگو پرداخت.

باتیر بازاروف وزیر دارایی و اقتصادی با خانم مائیکا اوشیکاوا ، نماینده سازمان تجارت جهانی در خصوص موضوعات تجاری و بازرگانی به بحث و تبادل نظر پرداختند. ترکمنستان در حال ورود به سازمان تجارت جهانی است، بنابراین به طور جدی در حال بحث و توسعه پروژه‌های آزادسازی تجارت و سرمایه گذاری است.

وی همچنین مذاکراتی با مدیر اجرایی بانک جهانی، مدیر منطقه ای این بانک در آسیای میانه و ترکمنستان و نماینده شرکت مالی بین المللی بانک جهانی(WB)  دیدار و گفتگو کرد. در محدوده ماموریت های منظم بانک جهانی در ترکمنستان، حوزه‌های اولویت همکاری نیز مورد بررسی قرار گرفته است. این شامل آموزش پرسنل برای سیستم مالی کشور ، مشاوره در مورد اقتصاد کلان ، توسعه بازارهای مالی ، نظارت مالی است. جهت های مهم مسئله آب و اکولوژی است.

وزیر دارایی و اقتصادی در ادامه با رئیس بخش اوراسیا دبیرخانه روابط جهانی OECD  و مجری پروژه SDG با نماینده UNDP، درباره رشد اقتصادی، ایجاد رقابت در صادرات کالاها و محصولات ترکمنی به بحث و گفتگو پرداخت. علاوه بر جلسات، وزیر دارایی و اقتصادی به طور فعال در جلسات عمومی همایش نیز شرکت کرد که در این جلسات موضوعاتی همچون تقویت تجارت و همکاری اقتصادی، اقتصاد "سبز" برای دریای خزر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وزیر اقتصادی و دارایی ترکمنستان در مصاحبه با خبرنگاران داخلی و خارجی اظهار داشت که این همایش ثابت کرد که ترکمنستان علاوه بر داشتن ظرفیتهای عظیم ذخیره هیدروکربن‌ها، دارای پتانسیل تجاری و اقتصادی عظیمی است و امروزه ترکمنستان با اجرای جدی سیاست "درهای باز" ، توجه بازیگران بازار جهانی را به منطقه خزر و آسیای میانه جلب کرده است.

حضور نمایندگان بانک جهانی و سازمان تجارت جهانی در اولین همایش اقتصادی خزر

خانم مایکا اوشیکاوا، مدیر بخش الحاق سازمان تجارت جهانی، ورنر گروبر، مدیر اجرایی بانک جهانی، نمایندگان عالیرتبه سازمان‌های بین المللی، رئیس بخش اوراسیا دبیرخانه روابط جهانی OECD  و مجری پروژه SDG با نماینده UNDP، با مدیر اجرایی بانک جهانی، مدیر منطقه ای این بانک در آسیای میانه و ترکمنستان و نماینده شرکت مالی بین المللی بانک جهانی(WB)، مدیر اجرائی والحاق سازمان تجارت جهانی(WTO)، معاون بانک توسعه و بازسازی اروپا (EBRD)، رئیس فدراسیون بین المللی انجمن‌های حمل و نقل کالاو بار (FIATA)، دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی اکو (ECO)، دبیر اجرایی کمیسیون اقیانوس شناسی و  معاون سازمان یونسکو(UNESCO) در اولین همایش اقتصادی خزر در ترکمنستان شرکت کردند.

مذاکرات وزیر اقتصاد و دارائی ترکمنستان با مدیر بخش الحاق سازمان تجارت جهانی جهت پیوستن این کشور به سازمان تجارت جهانی

ترکمنستان موضوع الحاق به سازمان تجارت جهانی را مورد مطالعه قرار داده است. در این طرح تجربه سایر کشورهای منطقه در مورد تأثیر پیوستن به این سازمان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، ساز وکارها و ترجیحات سازمان تجارت جهانی  (WTO) مورد بررسی قرار گرفته است و با کمک کارشناسان بانک جهانی سند "سیاست تجاری و برنامه اصلاح نهادی" نیز تهیه شده است. مجموعه اقدامات در زمینه بهبود زیرساخت ها ، قوانین ، ساده سازی رویه‌های تجارت با جهت گیری به مکانیزم های سازمان تجارت جهانی  (WTO) تدوین شده است.

در حاشیه برگزاری اولین همایش اقتصادی خزر، تفاهم نامه همکاری در زمینه گسترش صادرات ترکمنستان بین وزارت دارایی و اقتصاد این کشور با شرکتهای مالی بین المللی تحت پوشش سازمان تجارت جهانی(WTO) نیز امضاء شد.

همچنین خانم مایکا اوشیکاوا مدیر بخش الحاق سازمان تجارت جهانی در نشست WTO Adession  که در آوازه در زمان برگزاری اولین همایش اقتصادی خزر برگزار شد، ضمن انجام مذاکره با وزیر اقتصاد و دارائی ترکمنستان در خصوص پیوستن این کشور به سازمان تجارت جهانی (WTO) قول داد که در این زمینه همکاری نماید. وی همچنین در سخنرانی خود دستورات، مراحل مذاکره و مراحل فنی پیوستن به این سازمان را ارائه داد و از نقش سازمان تجارت جهانی  (WTO) در سیاست تجاری بین المللی و تأثیر عضویت در سازمان تجارت جهانی مطالبی را بیان کرد.

ارائه فناوریهای نوین شرکتهای روسی در نمایشگاه فناوریهای نوین آوازه

چندین شرکت بزرگ صنعتی روسیه از جمله شرکتهای KAMAZ و Tatneft تاتارستان روسیه تولید خود را در نمایشگاه بین المللی فناوری‌های نوین در حاشیه اولین همایش  اقتصادی خزر در آوازه ترکمنستان ارائه دادند.

روسای شرکتهای روسی در حاشیه این همایش، موضوعات همکاری دو جانبه، تحقق پروژه‌های مشترک و همچنین ایجاد مناطق ویژه اقتصادی مشترک را مورد بررسی قرار دادند. شرکت "تاتنفت" و کنسرن دولتی "ترکمن نفت" در ژوئن سال 2019 یادداشت تفاهم همکاریهای مشترک را امضا کردند. این سند امکان گسترش همکاری‌ها در زمینه استفاده از فناوری‌ها و ظرفیت های کارآمد «تات نفت» در میدانهای ذخیره نفت و گاز ترکمنستان را مهیا می نماید. همچنین قرارداد خرید 2 هزار دستگاه وسیله نقلیه سنگین از کارخانه «KAMAZ» به مبلغ 7 میلیون 162 هزار دلار ،  نیز بین ترکمنستان و روسیه منعقد گردید.

هیئت نمایندگی جمهوری تاتارستان در اولین همایش اقتصادی خزر به ریاست رئیس جمهور رستم میلیخانوف و کریومف وزیر صنعت و تجارت در اولین همایش اقتصادی خزر شرکت داشت.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها