معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۱۰
۱۳۹۸/۰۵/۳۰- ۱۶:۴۴

اخبار اقتصادی مکزیک

مهمترین تحولات و اخبار اقتصادی مکزیک در دهه سوم مرداد ماه 1398 شامل عناوین ذیل بوده است :

رشد 15 برابری تجارت الکترونیکی نسبت به اقتصاد مکزیک

فناوری اطلاعات منجر شده است عادت مصرف‌کنندگان تغییر یابد به‌نحوی‌که مصرف‌کنندگان نه با استفاده از این فناوری نه‌تنها به دنبال خرید در ساعت فروشگاهی می‌باشند بلکه بدون ترک خانه یا محل کار اقدام به این کار می‌کنند این موضوع استراتژی‌های فروش بسیاری از فروشگاه‌ها را تغییر می‌دهد. این موضوع منجر به آن شده است که در مکزیک تجارت الکترونیک 15 برابر بیشتر از اقتصاد رشد کند و هیچ مانعی وجود ندارد که جلو این روند روبه‌پیشرفت را بگیرد. علی‌رغم این رشد تاکنون سهم تجارت الکترونیک از کل فروش مکزیک در حدود 4 درصد برآورد شده است.

لاخورنادا 18 آگوست 2019

بودجه سال 2020 مکزیک در 8 سپتامبر ارائه خواهد شد

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس‌جمهور مکزیک اعلام کرد که پیش‌نویس بودجه سال 2020 مکزیک تهیه‌ شده است وی موضوع امنیت در مکزیک را دشوارترین و پیچیده‌ترین چالش دولت خواند که برای آن برنامه‌ریزی‌شده است، اوبرادور اجرای برنامه‌های اجتماعی و اقتصادی خود را رو خوب ارزیابی کرد و عنوان داشت 8 سپتامبر بودجه سال 2020 مکزیک را ارائه خواهد کرد. وی همچنین عناوین دارای اولویت در بودجه 2020 مکزیک را شامل ادامه اجرای برنامه‌های اجتماعی، تأکید بر برنامه نجات، بخش انرژی- نفت مکزیک و تخصیص منابع بیشتر برای گارد ملی عنوان کرد.

اکسلسیور 16 و 17 آگوست 2019

کونکاناکو خواستار تصویب سریع"  تمک " در ایالات‌متحده و کانادا است

خوزه مانوئل لوپز کامپوس رئیس کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی، خدمات و گردشگری مکزیک (کونکاناکو) در نشست دوجانبه با اتاق‌های بازرگانی ایالت‌های مرزی مکزیک و آمریکا از نمایندگان سازمان‌ها و آژانس‌های بازرگانی آمریکا خواست که از کنگره آمریکا درخواست کنند هرچه زودتر معاهده تجاری مکزیک، آمریکا و کانادا (تمک) را تصویب نماید. وی در این خصوص گفت که مکزیک با تصویب این معاهده پیش‌ازاین نقش خودرا انجام داده است و حال دو شریک تجاری شمالی باید این کار را انجام دهد و با تائید این معاهده در کنگره آمریکا و کانادا بیشترین پتانسیل تجاری اقتصادی در جهان را در منطقه ایجاد خواهیم کرد.

در همین راستا آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس‌جمهور مکزیک اعلام کرد که انتظار دارد ایالات‌متحده آمریکا معاهده تجاری جدید بین آمریکا مکزیک و کانادا (تمک) که جایگزینی برای توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی است را برای ماه آینده تصویب کند. وی در این خصوص اعلام کرد که شرط می‌بندم در ماه سپتامبر توافق‌نامه به تصویب برسد که در آن صورت این توافق‌نامه به ما کمک زیادی می‌کند.

اکسلسیور 14 آگوست 2019 و لاخورنادا 16 آگوست 2019

بانک مرکزی مکزیک نرخ بهره بین‌بانکی خود را کاهش داد

بانک مرکزی مکزیک روز پنجشنبه برای اولین بار از ژوئن 2014 نرخ بهره بین‌بانکی را کاهش داد. این بانک با اشاره به کاهش تورم و افزایش کندی رشد اقتصاد این تصمیم را اتخاذ کرد بر اساس این تصمیم نرخ بین‌بانکی مکزیک با کاهش 0.25 درصدی از 8.25 درصد به 8 درصد تقلیل یافت. تصمیم بانک مرکزی مکزیک به کاهش نرخ بهره در حالی است که آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس‌جمهور این کشور عنوان داشته که به استقلال بانک مرکزی احترام می‌گذارد. وی در این خصوص ماه گذشته اظهارنظر کرده بود که کاهش نرخ بهره در افزایش رشد اقتصادی نقش بسیار مهمی دارد.

ندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس‌جمهور مکزیک با اشاره به تصمیم بانک مرکزی این کشور مبنی بر کاهش نرخ بهره عنوان کرد، اگرچه در اقتصاد ملی ثبات وجود دارد، تورم کنترل‌شده و ورود سرمایه از سوی سرمایه‌گذاران خارجی و مکزیکی‌های مهاجر وجود دارد اما محیط جهانی ازلحاظ رشد اقتصادی نامطلوب می‌باشد و این تصمیم مستقلانِ بانک مرکزی منجر به افزایش انگیزه سرمایه‌گذاری و سودآوری بیشتر برای فعالیت‌های تولیدی گردد و بر رشد اقتصادی تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

ال فایننسیرو  15 و 16  آگوست 2019 

تضمین تسهیل سرمایه‌گذاری خصوصی

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس‌جمهور مکزیک در مراسم امضاء توافق‌نامه توسعه‌ای اوخاکا بین بازرگانان و فرمانداران جنوب و جنوب شرقی مکزیک اعلام کرد که ما از طریق توسعه منطقه جنوب و جنوب شرقی مکزیک به رشد 4 درصدی دست خواهیم یافت. وی افزود دولت او تسهیلات لازم برای سرمایه‌گذاری‌های خصوص را فراهم می‌کند وی افزود در جلساتی که هر هفته با مدیران شرکت‌های خارجی برگزار می‌کند این مدیران شرکت‌ها از افزایش سرمایه‌گذاری در مکزیک سخن می‌گویند.

لا خورنادا 15 آگوست 2019

رشد 13.2 درصدی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) در آمریکای لاتین و کارائیب در سال 2018

کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و کارائیب (ECLAC) در گزارشی اعلام کرد که در سال 2018 ورود سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به آمریکای لاتین و کارائیب 13.2 درصد افزایش‌یافته است و از مبلغ 163 میلیارد دلار به مبلغ 184 میلیارد دلار رسیده است. این کمیسیون بیشترین جریان سرمایه‌گذاری خارجی را مربوط به برزیل و مکزیک عنوان داشته است. بر اساس این گزارش تولید و خدمات بخش‌هایی بودند که بیشترین سرمایه را از آن خود کردند و بیشترین ورود سرمایه از منطقه اروپا و ایالات‌متحده آمریکا بوده است. برزیل با جذب 88 میلیارد دلار 48 درصد سهم از مجموع سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و مکزیک با 36.8 میلیارد دلار سهم 20 درصدی از مجموع سرمایه‌گذاری خارجی جذب‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

ال اکونومیستا 14 آگوست 2019

کاهش فقر نیروی کار

شورای ملی ارزیابی سیاست توسعه اجتماعی مکزیک (کنوال) اعلام کرد که فقر نیروی کار - نیروی کار با درآمد کمتر از ارزش سبد پایه غذایی- در شش‌ماهه اول سال 2019 کاهش‌یافته و از 38.7 درصد به 38.1 درصد رسیده است. این شورا اعلام کرد که درآمد واقعی نیروی کار بین سه‌ماهه اول و سه‌ماهه دوم سال جاری 1.4 درصد افزایش‌یافته است؛ و درآمد واقعی نیروی کار در سه ماه اول و دوم 2019 در مقایسه با سه‌ماهه اول و دوم 2018 رشد 2.3 درصدی را نشان می‌دهد.

ال فایننسیرو 14 آگوست 2019

 دولت مکزیک لایحه اصلاح حداکثر دستمزدها و مالیات‌ها را ارائه کرد

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس‌جمهور مکزیک دو لایحه پیشنهادی برای اصلاح قانون مالیات و دستمزدهای این کشور ارسال کرد، یکی از این لایحه‌ها مربوط مقرره‌ای است که بر اساس آن هیچ‌یک از کارمندان دولتی سه قوه و آژانس‌های مستقل دستمزدی بالاتر از رئیس اجرایی فدرال دریافت نکنند. پیشنهاد دوم مربوط به اصلاح و حذف بخشش‌های مالیاتی می‌باشد، بخشش‌هایی که در دو دوره ریاست جمهوری شش‌ساله قبل بالغ‌بر 400 میلیارد پزو برآورد شده است. این دو لایحه به کمیسیون دائمی ارسال و از سوی مارتی باترس به مجلس نمایندگان ارسال گردید.

لاخورنادا 14 آگوست 2019

 

کاهش سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی مکزیک در سه‌ماهه اول

بر اساس اطلاعات منتشرشده از سوی موسسه آمار و جغرافیای مکزیک سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی مکزیک در سه‌ماهه ابتدایی سال 2019 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 0.8 درصد کاهش‌یافته است. بر اساس آمار این موسسه بخش گردشگری 8.7 درصد از تولید ناخالص داخلی ملی را تشکیل می‌دهد. این کاهش به دلیل کاهش گردشگری داخلی رخ‌داده است و اطلاعات مربوط به گردشگری خارجی حاکی از رشد این بخش می‌باشد.

ال اکونومیستا 13 آگوست 2019

سرمایه‌گذاری 300 میلیون دلاری DHL در مکزیک

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس‌جمهور مکزیک پس از دیدار با مدیرعامل آمریکا و آمریکای مرکزی شرکت DHL اعلام کرد که شرکت خدمات بین‌المللی DHL به دنبال سرمایه‌گذاری 300 میلیون دلاری می‌باشند. وی افزوده است که این میزان سرمایه‌گذاری قابلیت ایجاد 3500 شغل در کشور خواهد داشت.

ال فایننسیرو 13 آگوست 2019

 

مکزیک باید فناوری انرژی تجدید پذیر را تولید کند

نله گارسیا وزیر انرژی مکزیک در افتتاح پارک فناوری و نیروگاه انرژی خورشیدی لا اورخانا در اورموسیا ایلات سونورا مکزیک که در آن بیش از 500 هزار پنل خورشیدی با ظرفیت 162 مگاوات تولید برق نسب شده اعلام داشت که کشور ما باید به شکلی مسئولانه و منظم به سمت انرژی‌های تجدید پذیر حرکت نماید و پروژه‌های بیشتری اعم از دولتی و خصوصی را اجرا نماید این موضوع موردحمایت آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس‌جمهور مکزیک و دولت او می‌باشد. وی افزود مکزیک باید به سمت دست‌یابی به فن‌آوری ساخت پنل های خورشیدی حرکت نماید تا کل زنجیره ارزش و تولید این انرژی را در اختیار داشته باشد.

لاخورنادا 13 آگوست 2019

مکزیک، در بین کشورها با بهترین شاخص سلامتی مواد غذایی و کشاورزی

ویکتور ویالبوس وزیر کشاورزی و توسعه روستایی مکزیک اعلام کرد سیستم نظارت و کنترل بهداشتی ملی مکزیک در حدی است که این کشور را جزء  5 کشور اول دنیا با بهترین شرایط بهداشتی مواد غذایی کشاورزی و صادرات به بیشترین بازارهای دنیا قرار دهد. وی افزود دولت فدرال مکانیسم هایی مانند برنامه اعتباری دام را با هدف بهبود ژنتیکی گله‌های گاو به منظور حمایت از تولید کنندگان کوچک را راه اندازی نموده است.

لاخورنادا 12 آگوست 2019

ایجاد  306 هزار شغل جدید

موسسه تامین اجتماعی مکزیک اعلام کرد که در ماه جولای ، 16 هزار و 713 شغل ایجاد و ثبت شده است و بنابراین تا کنون میزان مشاغل ثبت شده در سال جاری به 306 هزار 14 نفر رسیده است. بر اساس این اطلاعات  90 درصد مشاغل ایجاد شده دائمی‌بوده اند.

 لاخورنادا 12 آگوست 2019

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما