معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۹۰
۱۳۹۸/۰۵/۳۰- ۱۸:۵۳

اخبار اقتصادی ترکیه

اهم اخبار و عناوین اقتصادی روزنامه‌ها و رسانه‌های ترکیه در دهه سوم مرداد ماه 1398 به شرح زیر بوده است :

میزان فروش ملک به اتباع خارجی در 7 ماه اول سال 2019

روزنامه ملیت

بنا به آمار ارائه شده از سوی سازمان آمار ترکیه، میزان فروش ملک به اتباع خارجی در 7 ماه اول سال 2019 در مقایسه با دوران مشابه سال گذشته با 64.5 درصد افزایش از 14 هزار و 674  به 24 هزار و 144 ملک رسیده است. فروش ملک به اتباع خارجی در ماه  جولای 2019 نیز درمقایسه با دوران مشابه سال گذشته با 46.7 درصد افزایش از 2 هزار و 858  به 4 هزار و 192 ملک رسیده است. بنا به آمار ارائه شده استانبول همچنان در صدر جدول شهرهایی که اتباع خارجی برای خرید ملک ترجیح داده اند قرار دارد.

در7 ماه اول سال میلادی جاری دراستانبول10 هزار و 806، در آنتالیا 4 هزار و 857، در آنکارا هزار و 360، در بورسا هزار و 217، در یالوا 988، درساکاریا 703، در ترابوزان 534، در مرسین 479، در موغلا 468 و در آیدین نیز 448 ملک به اتباع خارجی فروخته شده است. طبق آمار ارائه شده در ترکیه طی 7 ماه اول سال میلادی جاری اتباع عراقی 4 هزار و 71، اتباع ایرانی 2 هزار و 666، اتباع روسی هزار و 479 و اتباع عربستان سعودی هزار و 312 و اتباع افغانستان نیز هزار و 150 ملک خریداری کرده اند. 

آمار گردشگران سلامت ترکیه

روزنامه ینی شفق

طبق آمار ارائه شده درسال میلادی گذشته و درچارچوب گردشگری سلامت، تعداد 551 هزار و 748 تبعه خارجی از جمله اتباع جمهوری آذربایجان، آلمان، انگلستان، گرجستان و ایران به منظور معالجه و دریافت خدمات پزشکی به ترکیه آمده و در مجموع مبلغی بالغ بر 2 میلیارد دلار در این راستا هزینه نمودند. گفته می‌شود در راستای گردشگری سلامت، بسیاری ازگردشگران مرد برای کاشت مو به ترکیه می آیند. 

تعداد پروازها بر فرار آسمان ترکیه

روزنامه حریت

طبق آمار ارائه شده در7 ماه اول سال میلادی جاری درحریم هوایی ترکیه درمجموع تعداد 1 میلیون و 148 هزار و 426 پرواز صورت گرفته است. براساس این آمار در دوران مذکور ظرف هر20 ثانیه یک پرواز در فراز آسمان ترکیه صورت گرفته است. 

تعداد شرکت های ثبت شده در ترکیه 

روزنامه حریت

فواد اوکتای، معاون رئیس جمهور ترکیه طی ارائه توضیحاتی ابراز داشت که در ترکیه ظرف 7 ماه اول سال میلادی جاری تعداد 47 هزار شرکت تأسیس و 7 هزار و 837 شرکت نیز منحل شده است. وی تعداد شرکت های خارجی که در دوران مذکور در ترکیه تأسیس شده اند را نیز 8 هزار 661 اعلام کرد.

افزایش میزان درآمد کشاورزی ترکیه

روزنامه ملیت 

بکیر پاکدمیرلی، وزیرکشاورزی و جنگلداری ترکیه ضمن اشاره به افزایش میزان درآمد کشاورزی ترکیه از 37 میلیارد لیر به 213.4 میلیارد لیر ظرف 16 سال گذشته، اظهارداشت: کشور ما در زمینه تولید و صادرات فندق، گیلاس، انجیر و زردآلو در رأس جهان قرار دارد. تنها از صادرات این محصولات در مجموع 2.17 میلیارد دلار درآمد حاصل نمودیم.

وعده ترکیه برای پرداخت وام 5 میلیارد دلاری به عراق

تارنمای استار

 ویصل اراوغلو، نماینده ویژه رئیس جمهور ترکیه در امور عراق و نماینده مردم آفیون کاراحیصار از حزب عدالت و توسعه  طی ارائه توضیحاتی در رابطه با نتایج سفر وخود به عراق، ضمن اشاره به اینکه همراه با یک گروه 150 نفره از جمله 50 کارشناس برای توسعه مجدد عراق فعالیت می‌کنند، اظهارداشت: بدنبال تعیین اینجانب از سوی رئیس جمهور ترکیه به عنوان نماینده ویژه درامور عراق یک کارگروه تشکیل دادیم. درچارچوب فعالیت های این کار گروه نیز اقداماتی که می توان در عراق انجام داد را طراحی و برنامه ریزی کردیم. از لحاظ توسعه عراق، به ویژه وضعیت سدها، تالاب، تأسیسات آبیاری و تأسیسات زیر ساخت کاملاً از بین رفته است. همچنین احداث یک خط ریلی ازشمال به جنوب واحداث اتوبان‌ها نیز ضروری است. در نشستی که در کویت در رابطه با این موضوعات برگزارشد، به عنوان جمهوری ترکیه پرداخت یک وام 5 میلیارد دلاری به عراق را تعهد نمودیم. همچنین یک وام 50 میلیون دلاری بلاعوض نیز به این کشور پرداخت خواهد شد. ما نیز به منظور انجام مذاکراتی دراین زمینه همراه با یک هیأت 16 نفره به بغداد سفر کردیم. درچارچوب این سفر از سوی رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر منابع آب عراق به حضور پذیرفته شدیم.

اراوغلو درادامه ضمن اشاره به اینکه دراین مذاکرات طرح عمل همکاری میان ترکیه و عراق مورد بررسی قرار گرفته است، اظهارداشت: همچنین به طرف عراقی برای توسعه همکاری‌های آنها با ترکیه یک طرح عمل ارائه کردیم. برخی پروژه‌ها که برای آنها اولویت دارد را نیز ارائه کردیم. آنها نیز خیلی خوشحالی شدند. به گونه ای که رئیس جمهور عراق توسعه همکاری‌ها با ترکیه را یک هدف راهبردی خواند. نخست وزیر این کشورنیز همین را گفت. یعنی آنها برای نزدیکی به ترکیه و توسعه همکاری‌ها خود با این کشور اصرار دارند. همچنین وزیر منابع آب عراق و تیم آنها نیز یک کارگروه مشترک تشکیل داده و برای توسعه روابط دوستانه در بین ترکیه و عراق و افزایش همکاری‌های فی مابین یک برنامه کاری تهیه کردیم. هیأت عراقی نیز در اوایل ماه سپتامبر به ترکیه خواهد آمد و در عرصه‌های مختلف بررسی‌هایی انجام خواهند داد.

اراوغلو درادامه ضمن اشاره به دعوت وی از وزیرکشاورزی عراق برای سفر به افیون کاراحیصار، ابراز داشت که برای از سرگیری مجدد صادرات تخم مرغ ترکیه به عراق فعالیت خواهند کرد. وی ضمن اشاره به توقف واردات تخم مرغ عراق ازترکیه، اظهارداشت: بدنبال این امر قیمت تخم مرغ درعراق 50 درصد افزایش یافت. عراق از ظرفیت تولید نیاز تخم مرغ دراین کشور برخوردار نیست. با دعوت از وزیرکشاورزی عراق به افیون کاراحیسار خواستار بازدید آنها از تأسیسات تخم مرغ در این استان شدم. امیدواریم صادرات ترکیه به عراق مجدداً از سرگرفته شود. 

کاهش تعداد مسافران فرودگاه ارزروم

منبع: http://www.gazetepusula.net/2019/07/19/kaybediyoruz

فرودگاه ارزروم در بین فرودگاه‌هایی که بیشترین تعداد مسافران را از دست داده اند در رتبه سوم قرار دارد. از سفرهای فرودگاه ارزروم 45 درصد کاسته شده است.در ماه‌هازیران (ماه ششم میلادی) سال 2018 تعداد مسافران سفرهای داخلی 737 هزار و 505 و تعداد مسافران سفرهای خارجی 6 هزار و 516 بوده است. در حالیکه بر طبق آمار ماه‌هازیران سال 2019 تعداد مسافران سفرهای داخلی به 530 هزار و 374 و تعداد مسافران سفرهای خارجی به 3 هزار و 561 مسافر کاسته شده است. از تعداد مسافران سفرهای خارجی 45 درصد و در مجموع 28 درصد از کل مسافران فرودگاه ارزروم کاسته شده است.

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما