معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۴۷
۱۳۹۸/۰۶/۰۲- ۰۹:۲۷

اخبار اقتصادی استرالیا

اهم اخبار اقتصادی روزنامه‌ها و رسانه‌های استرالیایی در هفته منتهی به جمعه اول شهریور 98 به شرح ذیل بوده است؛
  • استرالیا سومین کشور صادرکننده سوخت های فسیلی در جهان

موسسه تحقیقاتی استرالیا در یک گزارش در زمینه تغییرات آب و هوایی آورده است استرالیا در مجموع با 6.8 درصد از کل صادرات سوخت های فسیلی پس از روسیه (12 درصد) و عربستان (9 درصد) در رده سوم جهان قرار گرفته است و این رو سومین عامل انتشار گاز آلاینده دی اکسید کربن در جهان است. این گزارش می افزاید هنگامی‌که سوخت های فسیلی استرالیا به ویژه ذغال سنگ ِ صادراتی آن در کشورهای دیگر سوزانده می‌شوند، میزان دی اکسید کربنی تولید شده ناشی از آنها، بسیار بیشتر از میزان انتشار سوخت های فسیلی بزرگترین کشورهای تولید کننده نفت و گاز جهان، مانند عراق و کویت است. همچنین صادرات سوخت فسیلی استرالیا با کشورهای مانند امریکا که 13 برابر جمعیت و 15 برابر تولید ناخالص داخلی استرالیا را دارا می‌باشند قابل مقایسه است. اندونزی، کانادا، عراق، امارات، و قطر نسبت به استرالیا سوخت های فسیلی کمتری صادر می‌کنند. در این گزارش آمده است استرالیا هر سال حدود 57 تن دی اکسید کربن به ازای هر فرد تولید می‌کند که این رقم  تقریبا 10 برابر میانگین جهانی و معادل 7 درصد از پتانسیل تولید گاز دی اکسیدکربن ناشی از صادرات سوخت های فسیلی استرالیا به سایر کشورهای جهان است. آمارهای منتشره نشان می دهد استرالیا در سال 2018 میلادی بیش از 67 میلیارد دلار صادرات استرالیا ذغال سنگ به کشورهای مختلف جهان داشت که از این جهت بیش از 29 درصد کل صادرات ذغال سنگ جهان را به خود اختصاص داده است. اندونزی با 26 درصد و 14 درصد روسیه پس از استرالیا قرار گرفته اند.

  • نگرانی استرالیا از رکود اقتصاد جهانی

افزایش واهمه از رکود اقتصادی در امریکا باعث نگرانی در استرالیا شده است. این امر در حالی رخ می دهد که سیاستمداران استرالیایی می‌گویند اقتصاد استرالیا از سلامت کافی برخوردار است. جاش فرایدنبرگ، وزیر خزانه داری استرالیا می‌گوید دولت ائتلافی استرالیا با وجود واهمه از رکود اقتصادی در امریکا، اقدامات لازم را برای حفظ اقتصاد کشور انجام داده است. وی اضافه کرد اگرچه کشور از تنش های اقتصادی بین المللی مصون نیست. اظهارات وزیر خزانه داری پس از سقوط ارزش سهام در بازار بورس در اوایل هفته گذشته تحت تأثیر نگرانی‌های جامعه جهانی از جنگ تجاری بین امریکا و چین صورت گرفت و منحنی بازده اوراق قرضه امریکا برای نخستین بار از سال ۲۰۰۷ معکوس شد. در شرایطی که رویارویی تجاری بین آمریکا و چین سبب تضعیف تجارت در هر دو کشور شده، اقتصاد آلمان نیز در سه ماهه دوم سال جاری روندی نزولی را تجربه کرده، و انگلیس نیز به صورت بالقوه به سمت عملی شدن برگزیت یا به زبان دیگر خروج از اتحادیه اروپا پیش می رود، نگرانی در استرالیا نیز نسبت به رشد اقتصاد جهانی افزایش یافته و ضررهای بزرگی به بازار سهام استرالیا تحمیل کرد. بازار سهام استرالیا تنها در یک روز ضرری بالغ بر ۶۳ میلیارد دلار را تجربه کرد که در واقع بدترین روز بازار مذکور ظرف ۱۸ ماه گذشته بود. دولت استرالیا معتقد است که تخفیف های مالیاتی اخیر و اختصاص بودجه ۱۰۰ میلیارد دلاری به بخش زیرساخت ها در یک دهه آینده به پیشرفت اقتصاد کشور کمک شایانی خواهد کرد. اما برخی بر این نظرند این سیاست ها برای محافظت از کشور در برابر رکود اقتصادی کفایت نمی‌کنند و استرالیا در صورتی که بخواهد از ورود به رکود اقتصادی پیشگیری کند باید از تمرکز فعلی خود برای رسیدن به مازاد بودجه فاصله بگیرد. چرا که خانوارهای استرالیایی دارای بدهی‌های بسیار بالایی هستند و این امر منجر به کاهش هزینه‌های مصرفی مصرف کنندگان و تاثیرات منفی بر رشد تولید ناخالص داخلی در کشور می‌شود.

تنش های تجاری بین امریکا و چین تنها یکی از عوامل در پس هراس از ورود به یک رکود جهانی است. تنش های تجاری اگرچه به خودی خود مهم هستند اما مشکلات مربوط به پایین بودن نرخ بهره‌های بانکی، ضعف تقاضا، رشد کم و تورم ناچیز ، تنش های موجود را تشدید می‌کنند. اقتصاد جهان هنوز با برخی از ضعف های ساختاری ناشی از آخرین بحران مالی جهانی روبرو نشده و نسبت به این تداوم این مشکلات آسیب پذیر است. هر چند استرالیا موفق شده بود از بحران مالی آسیا بین سال های 1997 و 1999 مصون بماند و در طول بحران جهانی اقتصاد از اواسط سال 2007 تا اوایل سال 2009 میلادی نیز چندان تحت تاثیر قرار نگرفت، ولی هیچ تضمینی نیست که استرالیا بتواند یک بار دیگر از رکود اقتصادی مصون بماند.

  • جنگ تجاری و خشکسالی دو چالش بزرگ پیش روی تولیدکنندگان پشم استرالیا

بر پایه گزارش ABC تولیدکننده پشم در استرالیا از یک طرف با خشکسالی شدیدی که نواحی وسیع و پهناور پرورش گوسفند در ایالت نیو سوث ولز مرکزی را در بر گرفته، دست به گریبان هستند و از طرف دیگر جنگ تجاری بین چین و آمریکا باعث شده که قیمت پشم تولیدی آنها متاثر از قیمت جهانی سیر نزولی بخود بگیرد. در نتیجه بسیاری از تولید کننده پشم مرینوس مجبور شده اند شمارگوسفندان خود را کاهش داده و از بروز تلفات بیشتر گله و افزایش ضرر و زیان وارده  جلوگیری بعمل آورند. بنا به گزارش مرکز آمار استرالیا، تولید پشم در این کشور به پایین ترین میزان خود در یک دهه گذشته رسیده است. بدین ترتیب می توان گفت که تولید کنندگان پشم استرالیا جزو نخستین گروهی هستند که تبعات جنگ تجاری بین امریکا و چین دامنگیر آنها شده است. طی هفته گذشته شاخص قیمت این کالا در بازار بورس پشم استرالیا در ادامه سیر نزولی خود 4.5 درصد دیگر کاهش یافت. آنها میگویند که میزان درآمدشان به دلیل کم شدن صادرات پشم از استرالیا به چین، بین 30 تا 35 درصد کاهش یافته است.

  • طرح ممنوعیت پرداخت پول نقد برای خریدهای بیش از 10 هزار دلار در استرالیا

دولت استرالیا در نظر دارد با پیشنهاد قانونی جدید، اجازه ندهد هیچ فرد استرالیایی برای خریدهای  بیش از 10 هزار دلار از پول نقد استفاده کند. کارگروه اقتصاد دولت استرالیا اعلام کرد که هدف از این اقدام مقابله با فرار مالیاتی و پولشویی و سایر جرایم مالی، و بطور کلی مقابله با اقتصادی سیاه می‌باشد. درصورت تخلف هر دو طرف معامله به دو سال زندان و پرداخت 25200 دلار جریمه محکوم خواهند شد. این قانون کلیه مشاغل و صنوفی که شماره بازرگانی استرالیا را دارند و خرید کالاهایی مانند ماشین،قایق،خانه و نوسازی ساختمان و دریافت خدماتی که ارزش آنها از 10 هزار دلار بیشتر است را شامل می‌شود. دولت می‌گوید که انتقال پول بین افراد و خرید از فروشندگانی که فاقد شماره بازرگانی استرالیا می‌باشند یا پرداخت پول به موسسات مالی از این قانون معاف هستند. چنانچه این قانون تصویب شود از اوایل ژانویه 2020 به اجرا گذاشته خواهد شد. رئیس انجمن حسابداران خبره استرالیا و نیوزیلند در این زمینه گفت با توجه به گسترش استفاده از ارزهای رمز نگار مانند بیت کویین برای انجام فعالیت های اقتصادی پنهان و ارتکاب جرم، چنانچه این گونه ارزها از این طرح حذف شود کاربرد آنرا در اقتصاد سیاه دوچندان خواهد کرد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما