معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۹۴
۱۳۹۸/۰۶/۰۳- ۰۹:۰۰

اخبار اقتصادی روسیه

مهمترین عناوین تحولات و اخبار داخلی و خارجی اقتصادی فدراسیون روسیه در هفته آخر مرداد ماه 1398 شامل موارد زیر بوده است :

بلاروس، اوکراین و ونزوئلا بزرگترین بدهکاران روسیه هستند

ایوان تکاچیوف (Ivan Tkachyov)

سایت "ار ب کا"، 21/08/ 2019

برنامه قرض های دولتی روسیه به دیگر کشورها سری است لکن "ار ب کا" توانسته است حداقل 17 کشور را که بدهی کل آنها به روسیه حدود 27 میلیارد دلار است تعیین نماید. بلاروس با 7,55 میلیارد دلار بدهی در جایگاه اول قرار دارد. اوکراین با 3,7 میلیارد دلار در جای دوم و ونزوئلا با 3,15 میلیارد دلار در جای سوم هستند. یک صاحبنظر روس مدعی است هر وام به متحدان از نقطه نظر اقتصاد ضرر دار  است زیرا واگذاری آن بر اساس ملاحظات سیاسی می‌باشد.

جستجوی خط وسط طلایی برای سرمایه گذاری‌های صندوق رفاه ملی

آلکسی شاپُوالوف (Alexey Shapovalov)

روزنامه کمرسانت، 19/08/ 2019

دولت روسیه می‌تواند از سال 2020 سرمایه گذاری بخشی از امکانات صندوق رفاه ملی را آغاز کند. بنظر متخصصین اقتصادی "رایفایزن بانک" (Raiffeisenbank) و "رنسانس کاپیتال"، حجم سرمایه گذاری سالانه امکانات صندوق طی دو سال آینده، درصورتی که میانگین قیمت نفت در حدود بشکه‌ای 65 دلار باشد، حدود 2,7 و 3 تریلیون روبل خواهد بود. ولی آنها هشدار می‌دهند: اگر پروژه‌های برگزیده شده بازدهی واقعی نداشته باشند اثر اجرای آنها بر تولید ناخالص داخلی بلافاصله پس از اتمام اجرای آنها قطع می‌شود.

ضمناً، برغم تذکر وزیر دارایی در مورد بکار گرفتن امکانات صندوق فقط برای "موارد هدفمند" و هشدار معاون اول بانک مرکزی در مورد ضرورت جلوگیری از اثر گذاری این سرمایه گذاری بر نمودارهای اقتصادی کلان، صاحبنظران معتقدند دولت ناچار خواهد بود به تزریق نقدینگی به منظور تشویق اقتصاد متوسل شود. به گفته وی، مشوق جدی برای رشد تولید ناخالص داخلی نیست و با توجه به اینکه امکانات لازم برای اجرای پروژه‌های ملی از راه افزایش مالیات‌ها و رشد سن بازنشستگی حاصل شده، اثر اجرای آنها بر اقتصاد در بهترین حالت اندکی بالای صفر خواهد بود .

رشد مبلغ حداقل دستمزد ها شاغلین 

یکاترینا یاساکووا (Yekaterina Yasakova)

روزنامه روسیسکایا گازتا، 19/08/ 2019

لایحه افزایش حداقل دستمزد تا 12,130 روبل تهیه و منتشر شده است. در حال حاضر این رقم 11,280 روبل است. خاطر نشان می‌شود این مبلغ برابر است با 100 درصد حداقل لازم برای امرار معاش در دومین سه ماهه سالجاری.

ماکسیم توپیلین (Maksim Topilin) وزیر کار و خدمات اجتماعی قبلاً گفته بود از سال 2021 محتوای سبد حداقل کالاهای مصرفی هم افزایش داده می‌شود. در نتیجه مبلغ حداقل دستمزد هم رشد می‌کند. وزیر در ماه می در همایش فدراسیون اتحادیه‌های کارگر غیروابسته اعلام نمود تا سال 2024 درصد افراد دارای سطح زندگی زیر سطح فقر دو برابر کاهش داده می‌شود. اخیراً لایحه‌ای در مورد افزایش دستمزد معلمین، دکترها و کارکنان فرهنگی تا دو برابر مبلغ حداقل دستمزد هم به دومای دولتی فرستاده شد .

تولید ناخالص داخلی برغم پیشبینی‌ها رشد کرد

اولگا سالاویُوا (Olga Solovyova)

روزنامه نزاویسیمایا گازتا، 21/08/ 2019

در وزارت توسعه اقتصادی گفته می‌شود تولید ناخالص داخلی روسیه در ماه ژوئیه تا 1,7 درصد رشد داشته است. طی دو ماه قبل این رقم به ترتیب 2 و 8 دهم درصد بود. در عین حال، برخی نمودارها مانند حجم نقل و انتقالات نمایانگر عکس این مورد است. سیر نزولی در این بخش ادامه داشته و صاحبنظران خاطر نشان می‌کنند این امر حاکی از ادامه رکود اقتصادی است، نه رشدی که وزارتخانه از آن حرف می‌زند .

پروژه‌های ملی اقتصاد را تسریع نکرد

آناتولی کومارکوف (Anatoli Komarkov)

روزنامه نزاویسیمایا گازتا، 21/08/ 2019

پروژه‌های ملی که با این همه جار و جنجال از آنها اطلاع داده شده بود از هم می‌پاشد. بودجه اختصاص یافته برای تحقق آنها با سرعت بسیار کمی تزریق می‌شود و پیشنهاد مقامات در مورد تجدید نظر در نمودارهای پروژه ملی "مسکن و محیط شهری" و از جمله نمودار ساخت مسکن نشان می‌دهد که تصور رشد اقتصاد به واسطه پروژه‌های ملی همراه با امید به رشد رفاه مردم حداقل زود باورانه بوده است. درآمد مردم رشد نمی‌کند لکن درصد افرادی که مایل به خرید مسکن با وام هستند روز به روز کاهش می‌یابد .

مردم به بهبود تولید ناخالص داخلی باور نمی‌کنند

آلکسی شاپُوالوف (Alexey Shapovalov)

روزنامه کمرسانت، 20/08/ 2019

طبق آمار و ارقام روسیه، درآمدهای واقعی در ماه‌های ژوئن و ژوئیه بطور محسوس رشد داشته است. ولی این امر می‌تواند پدیده ای موقت باشد.  کاهش نرخ رشد مصرف در بخش خرده فروشی کالا و خدمات همراه با نگرانی و کاهش انتظارات مردم نشان می‌دهد که مردم به امکان بهبود اوضاع اقتصادی کشور طی این سال باور ندارند . تقاضا در بخش سرمایه گذاری در حال حاضر نشانه‌ای از حمایت از رشد تولید ناخالص داخلی در بر ندارد و سرمایه گذاری‌ها در سه ماهه دوم مجددا شاهد رشد بسیار محدودی خواهد بود.

روسیه با کمبود  نیروی انسانی متخصص  و ماهر مواجه  می‌شود

اولگا سالاویُوا (Olga Solovyova)

روزنامه نزاویسیمایا گازتا، 20/08/ 2019

اصلاحات حوزه بازنشستگی از قرار معلوم نتیجه معکوس می‌دهد. بنا به اظهار مقامات  این اقدام منجر به کند شدن روند کاهش نیروی کار ماهر میشود. ولی برغم آن تعداد افراد شاغل کاهش یافته و به گزارش بانک مرکزی، افراد سالمند اخراج می‌شوند. اما دیوان بازرسی هشدار می‌دهد بیرون رانده شدن افراد فعال از اقتصاد باعث کندی رشد اقتصاد خواهد شد. یک صاحبنظر می‌گوید افزایش سن بازنشستگی فقط بار صندوق بازنشستگی را کاهش می‌دهد ولی برای رشد اقتصاد باید سیاست بهبود جو تجاری و سرمایه گذاری در کشور پیاده شود.

وقتی جامعه شناسی آمار را تأیید می‌کند

پاول آپتکار (Pavel Aptekar)

روزنامه ودمستی، 21/08/ 2019

سنجش بنیاد افکار عمومی نشان داد قریب به سه چهارم مردم روسیه از میزان دستمزد خود ناراضی هستند. تقریباً همین تعداد از مردم از کمبود پول تا سر رسید حقوق خود شکایت می‌کنند. ضمناً گزارشات حاکی از آن است که میانگین دستمزد (حدود 29 هزار روبل) بطور محسوس کمتر از رقمی است که آمار و ارقام روسیه بیان می‌کند - اندکی بیش از 40 هزار روبل.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما