معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۹۹
۱۳۹۸/۰۶/۰۳- ۰۸:۰۰

اخبار اقتصادی جمهوری آذربایجان

مهمترین عناوین و اخبار اقتصادی جمهوری آذربایجان در هفته آخر مرداد ماه 1398 شامل موضوعات ذیل بوده است :

میزان بدهی‌های خارجی آذربایجان اعلام شد

خبرگزاری «آذرتاج»:

به گزارش وزارت دارایی ، بدهی خارجی جمهوری آذربایجان تا تاریخ 1 جولای سالجاری 8 میلیارد و920 میلیون دلار و نسبت بدهی خارجی با تولید ناخالص داخلی 19% می‌باشد (مبلغ پیش‌بینی شده تولید ناخالص داخلی برای سال 2019 میلادی  79 میلیارد 649 میلیون دلار خواهد بود ).

این بدهی‌ها شامل تعهدات مشروط وام‌های دولت که به صورت مستقیم و یا با ضمانت دولت جذب شده است می‌باشد. بدهی خارجی دولتی عبارت است از وام‌هایی که برای اجرای طرح‌های زیرساختی از سازمان‌های مالی بین‌المللی گرفته شده و نیز اوراق بهادار که در بازارهای بین‌المللی مالی موجود می‌باشد.

 

سازمان‌های مالی خارجی بیش از 2 میلیارد منات در دارایی‌های ثابت سرمایه‌گذاری کرده‌اند

خبرگزاری «آذرتاج»:

به گزارش کمیته دولتی آمار، کشورهای خارجی و سازمان‌های بین‌المللی در ماه‌های ژانویه – جولای سال‌جاری در دارایی‌های ثابت 2 میلیارد و 162.4 میلیون منات سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در این گزارش آمده است که مبلغ 1 میلیارد و 752.7 میلیون منات (81.1%) آن از طرف سرمایه‌داران کشورهای بریتانیا، ترکیه، سوئیس، آمریکا، ژاپن، مالزی، روسیه، ایران و نروژ بوده است.

 

آذربایجان در نمایشگاه فناوری نوین در چین شرکت خواهد نمود

خبرگزاری «آذرتاج»:

در تاریخ‌های 5 الی 8 سپتامبر سالجاری در ایالت سیچوان چین هفتمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری نوین تحت عنوان «شهر علم و فناوری» برگزار می‌گردد. در این نمایشگاه از طرف آذربایجان آژانس فناوری آذربایجان نیز شرکت خواهد نمود. گفتنی است این نمایشگاه از سال 2013 از طرف وزارت علم و فناوری چین و دولت ایالت سیچوان برگزار می‌گردد. در نمایشگاه امسال نزدیک به 40 کشور شرکت خواهند کرد .

 

شرکت کانادایی تولید در چاه‌های نفتی جمهوری آذربایجان را افزایش می دهد

خبرگزاری «رپورت.آذ»:

 بر اساس خبرهای منتشر شده، شرکت «Zenith Energy Ltd» کانادا قصد دارد میزان تولید خود را در میادین «مرادخانلی-جعفرلی-زرداب» جمهوری آذربایجان را افزایش دهد.

براساس این گزارش، آندره آتلانئو (مدیر اجرایی شرکت) گفته است: «تا پایان امسال پیش بینی می‌شود روزانه 1000 بشکه نفت از میادین نفتی میادین «مرادخانلی-جعفرلی-زرداب» جمهوری آذربایجان تولید کند. افزایش تولید هزینه چندانی نخواهد داشت. اما رسیدن به سقف 1000 بشکه در روز سود زیادی خواهد داشت...»

شایان ذکر است که در تاریخ 16 مارس 2016 ، شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR) و شرکت نفتی «زنیت انرژی کانادا» توافقنامه ایی در زمینه  بررسی، بازسازی، اکتشاف و توسعه میدان نفتی «مرادخانلی-جعفرلی-زرداب» به امضا رسیده است. طبق همین توافقنامه، شرکت «Zenith» مالک 80٪، شرکت دولتی نفت آذربایجان (سوکار) نیز مالک 20٪ می‌باشد. این توافق نامه به مدت 25 سال اعتبار دارد. میدان نفتی «مرادخانلی-جعفرلی-زرداب» جمهوری آذربایجان در مجموع 642.4 کیلومتر مربع مساحت را شامل می‌شود.

 

عبور از مرز هنگام سفر در مسیر باکو - نخجوان - باکو ساده شد

خبرگزاری «آذرتاج»:

از این به بعد بارهای مسافران باکو – نخجوان و بر عکس که از خاک ایران عبور می‌کنند، در گذرگاههای مرزی کنترل گمرکی نخواهد شد. به گزارش کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان بر اساس دستور رئیس کمیته گمرک به منظور تامین راحتی مسافران، تسریع در پروسه عبور مرزی و وصول به موقع اتوبوس ها به مقصد از 19 اوت در ترمینال بین المللی مسافربری باکو منطقه کنترل گمرکی ایجاد شده است و وسایل مسافران در این منطقه کنترل گمرکی خواهند شد. در چارچوب اجرای این طرح آزمایشی در ترمینال بین المللی مسافربری باکو  تجهیزات لازم نصب شده و اجرای این طرح توسط کارمندان متخصص این کمیته صورت می‌گیرد.  قبلا اتوبوسهایی که از مرز عبور می‌کردند بطور کلی 4 بار کنترل گمرکی می‌شدند و بارهای دستی مسافران بارها بررسی می‌شد. این نیز هم سبب اتلاف وقت می‌شد و هم موجب ناراحتی مسافران می‌گردید.

در یک سال اخیر صفر مهدی یف رئیس کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان در ملاقاتهای خود با مسئولات گمرکی جمهوری اسلامی ایران در باکو و نخجوان در خصوص حل این مساله پیشنهادهایی ارایه کرده بود. همچنین این مساله توسط رهبری سرویس حمل و نقل جاده جمهوری آذربایجان در نشستهای خود با همتاهای ایرانی مطرح شده است. 

در نتیجه مذاکرات و گفتگوهای انجام گرفته در تاریخ 13 جون سالجاری در اجلاس بعدی کار گروه مشترک حمل و نقل جاده بین ایران و آذربایجان در خصوص تغییر مقررات کنترل گمرکی مسافران و اتوبوسهایی که در مسیر باکو – نخجوان و بر عکس حرکت می‌کنند، توافق بدست آمد.

بر اساس مقررات جدید بارهای مسافران و اتوبوس هایی که در گمرک مرزی در طرف جمهوری آذربایجان کنترل می‌شوند با شماره و بلمب مخصوص وارد گمرک مرزی ایران می‌شود. بر اساس تفاهم نامه امضا شده بین گمرکات دو کشور طرف جمهوری آذربایجان در خصوص عدم وجود مواد قاچاق و ممنوعه در خاک ایران در صندوق های اتوبوس به طرف ایران ضمانت می دهد و اتوبوس ها در طرف ایران بدون کنترل گمرکی عبور می‌کنند. بدین ترتیب اتوبوس ها بدون کنترل اضافی و به سرعت از گمرک ایران عبور می‌کنند.

این طرح آزمایشی در مسیر نخجوان – باکو نیز اجرا می‌گردد و بدین منظور در ترمینال مسافربری نخجوان تجهیزات لازم گمرکی نصب شده و منطقه کنترل گمرکی ایجاد شده است و سندوقهای اتوبوسها در آنجا کنترل و بلمب می‌شوند. .

 

در ماههای ژانویه – جولای سالجاری در کشور 1304 خودروی سواری تولید شده است

خبرگزاری «آذرتاج»:

به گزارش کمیته دولتی آمار در ماههای ژانویه – جولای سال 2019 در جمهوری آذربایجان 1304 خودروی سواری تولید شده است. بنابر این گزارش بطور کلی در بخش تولید خودرو، وسایل نقلیه، تریلر و نیمه تریلر به ارزش 161.5 میلیون منات محصول تولید شده است. در مدت یاد شده در کشور 837 دستگاه تراکتور تولید شده است.

 

ظرفیتهای گردشگری جمهوری آذربایجان در کشور هند تبلیغ می‌شود

خبرگزاری «ترند»:

به گزارش آژانس دولتی گردشگری جمهوری آذربایجان این آژانس بین تاریخهای 9 الی 13 سپتامبر در شهرهای دهلی، بنگلور  و مومبای هند ظرفیتهای گردشگری کشور تبلیغ خواهد نمود.  در این مراسم ها که تحت عنوان « Azerbaijan-India Roadshow on Travel Trade » برگزار خواهد گردید از آذربایجان 16 و از هند نزدیک به صد شرکت گردشگری حضور خواهد داشت. در این مراسم بین شرکتهای گردشگری دو طرف دیدارهای B2B برگزار و در خصوص همکاری‌های آینده مذاکرات دو جانبه انجام خواهد گرفت. در چارچوب این مراسم به منظور اطلاع رسانی گسترده در خصوص ظرفیتهای گردشگری جمهوری آذربایجان و پاسخ سوالات کنفرانس مطبوعاتی برگزار خواهد گردید.

 

 صادرات جمهوری آذربایجان به اسپانیا 189 میلیون منات افزایش یافته است

خبرگزاری «آذرتاج»:

به گزارش کمیته دولتی گمرک در ماههای ژانویه – جولای سالجاری از جمهوری آذربایجان به اسپانیا به ارزش 471 میلیون دلار محصول صادر شده است. این رقم در مقایسه با ماه‌های مشابه سال گذشته 189 میلیون دلار و یا 59 درصد بیشتر است. بطوری که در ماههای ژانویه – جولای سال 2018 ارزش صادرات جمهوری آذربایجان به اسپانیا 282 میلیون 956 هزار دلار بوده است. در این مدت واردات جمهوری آذربایجان از اسپانیا 38 میلیون 936 هزار دلار برآورد می‌شود.

  

«پردازش موفق میدانهای جدید شرایط مناسب برای ایجاد بالانس بین درآمدهای نفت با درآمدهای گاز طبیعی بوجود می آورد»

خبرگزاری «رپورت»:

خوشبخت یوسف زاده (معاون اول شرکت سوکار) گفت: « جمهوری آذربایجان یکی از مهدهای صنعت نفت است. لذا خیلی از چاههای نفتی ما کهنه شده اند. ما باید با استفاده از همه واسطه عمر چاههای نفتی را طول بدهیم. از طرف دیگر پردازش موفق میدانهای جدید و افزایش تولید گاز طبیعی در کشور شرایط مناسب برای ایجاد بالانس بین درآمدهای نفت با درآمدهای گاز طبیعی بوجود می آورد. پیش بینی می‌شود تا پایان سال 2019 در بخش تولید گاز طبیعی در کشور بطور کلی 20 درصد افزایش داشته باشیم. در سالهای آینده نیز حجم تولید گاز رو به پیشرفت خواهد بود. این روند مثبت ظرفیتهای جدید برای توسعه پردازش گاز و صنایع شیمی در پیش روی ما بوجود می آورد. در سه ماهه دوم سالجاری در کشور بطور کلی 9 میلیارد 61 میلیون تن نفت، 8 میلیارد 238 میلیون متر مکعب گاز طبیعی تولید شده است که در این مدت حجم صادرات گاز 2 میلیارد 421 میلیون 574 هزار متر مکعب گاز صادر گردیده است. با راه اندازی کریدور گاز جنوبی افزایش صادرات گاز طبیعی در مقایسه با سال گذشته در مدت یاد شده 37 درصد بوده است. در سه ماهه دوم سالجاری شرکت سوکار 1 میلیارد 928 میلیون تن نفت، 1 میلیارد 672 میلیون متر مکعب گاز طبیعی تولید کرده است...» 

 

حجم مبادلات تجاری گرجستان با آذربایجان از مرز 600 میلیون دلار گذشته است

خبرگزاری «رپورت»:

به گزارش اداره آمار ملی گرجستان، در ماههای ژانویه – جولای سالجاری حجم مبادلات تجاری بین گرجستان و آذربایجان 600 میلیون 597 هزار دلار بوده است. بر اساس این گزارش سهم آذربایجان در گردش تجارت خارجی  گرجستان 8.5 درصد بوده است. در مدت یادشده صادرات گرجستان به آذربایجان 266 میلیون 212.1 هزار دلار بوده است که این رقم در مقایسه با ارقام مشابه در سال گذشته 6 درصد بیشتر است. سهم صادرات به جمهوری آذربایجان در صادرات گرجستان  12.7 درصد بوده  که پس از روسیه دومین شریک اصلی صادرات تفلیس  محصوب می‌گردد. در هفت ماه اول سالجاری گرجستان از آذربایجان به ارزش 334 میلیون 385.5 هزار دلار محصول وارد کرده است. در مقایسه سالانه واردات گرجستان از آذربایجان 1.4 درصد کاهش یافته است.  سهم آذربایجان در واردات کلی این کشور 6.7 درصد بوده است. 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما