معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۱۱
۱۳۹۸/۰۶/۱۴- ۰۸:۰۰

تأثیرات احتمالی برگزیت بر روابط زیمبابوه و انگلیس

زیمبابوه روابط اقتصادی نزدیکی با انگلیس دارد. انگلیس به عنوان یک استعمارگر سابق این کشور چه در دوران استعمار و چه در دورۀ پس از استقلال همواره نقشی کلیدی در مورد زیمبابوه بازی کرده است. با گذشت زمان، تنش های سیاسی به وجود آمده بین دو کشور منجر به تضعیف روابط خارجی زیمبابوه به طور کلی شد و این کشور به طور فزاینده ای در انزوای بین المللی قرار گرفت.

با خروج رابرت موگابه از قدرت امید به برقراری مجدد روابط با جامعۀ جهانی و به ویژه غرب زنده شد و حتی اخیرا بوریس جانسون نخست وزیر جدید انگلیس از شرایط جدید به عنوان «لحظۀ امیدواری» برای زیمبابوه یاد کرد. با این حال، با در نظر گرفتن تحولات سیاسی اخیر در هر دو کشور امید به احیای مجدد روابط ضعیف به نظر می رسد.

انگلیس در خصوص برگزیت بیشتر و به طور فزاینده ای بر جنبۀ سیاسی موضوع متمرکز شده است. ناکامی ترزا می نخست وزیر سابق این کشور در دستیابی به یک توافق قابل قبول منجر به کناره گیری او از دولت شد. سپس بوریس جانسون با وعدۀ تحقق سریع برگزیت با، یا بدون توافق به روی کار آمد. به نظر می رسد که تصمیم دولت انگلیس پیامدهای احتمالی بر روابط دوجانبه بین این کشور و زیمبابوه داشته باشد که در خور اهمیت و شایستۀ توجه است.

 اغلب کسب و کارهای متعلق به شرکتهای متوسط و کوچک، از میان همۀ سناریوهای احتمالی برگزیت، بیشتر از عواقب خروج بدون توافق می ترسند. شواهد حاکی از این هستند که در صورتی که انگلیس در تاریخ 31 اکتبر بدون دستیابی به توافق اتحادیه اروپا را را ترک کند، ممکن است با مشکلات زیر مواجه شود:

  • کمبود مواد غذایی تازه، دارو و سوخت
  • بروز اختلال صادرات برای چندین ماه
  • بسته شدن دو پالایشگاه نفت
  • بروز ناآرامی‌های اجتماعی و احیای خط مرزی با ایرلند

یکی از سیاستمداران متعلق به حزب مخالف دولت در انگلیس می‌گوید: نخست وزیر خود را برای خروج بدون توافق آماده می‌کند و این اقدام منجر به ایجاد موانع و دست اندازهای بسیاری در مسیر پیش رو می‌شود. به همین نحو صاحبان صنایع معتقدند که مشکلات متعددی تمامی‌کسب و کارها را متأثر خواهند کرد. آخرین آمار مربوط به تجارت انگلستان نشان می دهد که مهمترین شریک اقتصادی این کشور در سالهای اخیر اتحادیۀ اروپا بوده است. برای نمونه در سال 2018،   45.6 درصد از صادرات انگلیس به اتحادیۀ اروپا بوده و 64 درصد از واردات این کشور نیز از اتحادیۀ اروپا بوده است.

تأثیرات خروج بدون توافق می تواند به سایر حوزه‌ها تسری یابد، از بانکداری و بیمه گرفته تا وکلا، موسیقی دانان و سرآشپزها. خروج بدون توافق همچنین به معنای ترک بلافاصله سازمان‌ها و موسسات اتحادیۀ اروپا مانند دیوان عدالت اروپا و پلیس اتحادیۀ اروپا و دیگر نهادهای قانونی این اتحادیه است. عضویت انگلیس در ده‌ها نهاد و موسسۀ اروپایی که همه چیز از دارو گرفته تا تبلیغات تجاری را در بر می‌گیرند به حالت تعلیق در خواهد آمد. در حال حاضر استانداردهای محصولات تولید شده در انگلستان باید مطابق با استانداردهای اتحادیۀ اروپا باشد، ایجاد تغییر در این زمینه ممکن است منجر به پایین آمدن کیفیت کالاها نیز بشود.

عضویت در اتحادیۀ اروپا انگلیس را ملزم به پرداخت 9 میلیارد پوند در سال به منظور همکاری برای تأمین بودجۀ منطقه ای می‌کرد. این نیز مورد دیگری است که در صورت خروج بدون توافق، دیگر پرداخت آن ضرورت نخواهد داشت. سیاستمداران حامی خروج بدون توافق معتقدند که این پول بهتر است که در خانه بماند و برای توسعه و ارتقای دولت و ملت بریتانیا هزینه شود.

خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیۀ اروپا همچنین میتواند به این معنا باشد که بخش خدمات صنعتی این کشور ضمانت دسترسی به بازار اتحادیۀ اروپا را از دست خواهد داد. علاوه بر این، مالیات ها و تعرفه‌های مضاعفی که بر کالاها و محصولات تولید شده در انگلیس اختصاص خواهد یافت، منجر به این خواهد شد که این اقلام از قدرت رقابتی کمتری برخوردار باشند. انتظار می رود که این امر تا زمانی که دسترسی به بازارهای جدید برقرار نشود، اقتصاد انگلیس را کوچک خواهد کرد. در این جاست که برخی از تحلیل گران این پیشنهاد را مطرح می‌کنند که این سناریو خود می تواند تبدیل به فرصت جدیدی برای بازارهای آفریقایی بشود تا با ایجاد هم افزایی از توسعۀ روابط با انگلیس منتفع بشوند.

در این میان برای زیمبابوه نیز این فرصت غیر قابل انکار وجود خواهد داشت که از ارتقای روابط تجاری خود با بریتانیا بهره مند شود. زیمبابوه از سال 2017 تا کنون به میزان 4.9 میلیون دلار صادرات به انگلیس داشته در حالی که در همین دورۀ زمانی واردات آن از انگلیس 396 میلیون دلار بوده است.

البته هنوز در خصوص این که بوریس جانسون چه سیاستی را در مورد آفریقا و به خصوص زیمبابوه در پیش خواهد گرفت، نمی توان با اطمینان اظهار نظر کرد. برخی از تحلیلگران معتقدند که زیمبابوه به خاطر تاریخ مشترکش با بریتانیا به صورت بالقوه از این مزیت برخوردار است که وارد مذاکره شده و از معاملات دوجانبۀ تجاری بهره مند شود.  بر اساس آمارها، بیشترین صادرات انگلیس به اتحادیۀ اروپا خدمات مالی و کسب و کارها بوده در حالی که بزرگترین واردات این کشور شامل خدمات مسافرتی و گردشگری بوده است. هر دو فرصت به صورت متقابل بین زیمبابوه و انگلیس وجود دارد. فراتر از آن، زیمبابوه این ظرفیت را دارد که به عنوان بازار بالقوه ای برای  انگلیس در صادرات دارو، تجهیزات پزشکی و صنعتی محسوب شود.

اما موضع گیری ملی گرایانه ای که پشت حامیان افراطی برگزیت قرار دارد، نشان می دهد که هر معامله ای که بعد از برگزیت بین زیمبابوه و انگلیس حاصل شود، بیشتر به نفع دومی خواهد بود. در هر صورت، همیشه انگلیس در خصوص آنچه که برای ارتقای روابط و تعاملش با زیمبابوه از این کشور انتظار دارد، قاطع بوده است. در حالی که بسیار محتمل است که برگزیت بتواند فرصتهای خوبی برای زیمبابوه به همراه داشته باشد، اما در سوی مقابل زیمبابوه دقیقا در مسیر بهره برداری از این فرصتها قرار ندارد. به این معنا، مشاهده هرگونه توسعه پیرامون روابط دو جانبه که نتیجه بخش باشد مورد انتظار نخواهد بود مگر این که دولت زیمبابوه به برخی از اصلاحات مورد درخواست انگلیس گردن نهاده باشد. در حال حاضر آخرین تحولات در روابط دیپلماتیک حاکی از نشانه‌های امیدبخشی نیستند. هریت بالودین وزیر امور آفریقای وزارت امور خارجۀ بریتانیا اخیرا از تمدید تحریم های اتحادیۀ اروپا علیه زیمبابوه حمایت کرد و اظهار داشت بریتانیا در شرایط فعلی از طرح بازگشت زیمبابوه به جامعۀ کشورهای مشترک المنافع پشتیبانی نخواهد کرد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما