معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۶/۲۰- ۰۸:۳۰

سفر هیئت کارشناسان صندوق بین المللی پول به زیمبابوه

آقای پاتریک امام نماینده صندوق بین المللی پول در امور زیمبابوه اعلام کرد که یک هیئت از موسسه برتون وودز، طی دو هفتۀ آینده به هراره اعزام خواهد شد تا پیشرفت های مربوط به «برنامۀ کارشناسان صندوق بین المللی پول» را در یک دوره سه ماهه از می تا ژوئن سال جاری از نزدیک مورد بررسی قرار دهد.

پاتریک امام افزود: این هیئت ارزیابی خواهد کرد که آیا دولت بر اساس تمامی تعهدات تعیین شده عمل کرده است یا نه، و این که تا چه میزان انتظارات صندوق را برآورده ساخته است. وی افزود: من در حال حاضر نمی توانم در مورد نتیجۀ این تحقیقات پیش داوری کنم. به نظر من علی رغم پس زمینه‌های بسیار دشوار اقتصادی و سیاسی، دولت زیمبابوه به طور گسترده ای در حال اجرای اصلاحات اقتصادی است. اما اجازه بدهید منتظر نتایج بررسی‌های کارشناسان باشیم.

نمایندۀ صندوق بین المللی پول گفت: هیئت اعزامی همچنین نرخ رشد سالانۀ تولید ناخالص داخلی زیمبابوه را بررسی خواهد کرد که به دلایل متعددی مانند خشکسالی و قطعی طولانی مدت برق به شدت کاهش داشته است. این هیئت همچنین پیش بینی‌های اقتصادی خود را به روز خواهد کرد. وی افزود: پیش بینی‌های قبلی ما در برنامۀ نظارت کارشناسان محقق نشده است، اما وقوع خشکسالی بی سابقه تأثیرات ثانویۀ وسیعی از جمله کمبود برق به کشور وارد کرده که خود منجر به کاهش تولید و افزایش نرخ تورم شده است.

وی افزود: این بدترین خشکسالی طی یک نسل گذشته است و تأثیر منفی مستقیمی ‌بر بخش کشاورزی داشته است. وی افزود: برآوردهای اولیه حاکی از این است که در نتیجۀ خشکسالی ممکن است تولیدات کشاورزی در سال جاری حدود 15 درصد در مقایسه با سال 2018 کاهش داشته باشد. وی افزود: در شرایط فعلی تغییرات آب و هوایی و پیش بینی‌های اقتصادی بسیار دشوار است، زیرا اوضاع بسیار سیال است. با توجه به شرایط پیش آمده هیئت کارشناسان باید مجددا بودجه و هزینه‌های دولت برای سالهای آینده را مورد بازبینی و پیش بینی قرار دهد.

آقای امام گفت: علاوه بر این، تأثیر غیر مستقیم خشکسالی بر نیروگاه‌های برقآبی را نمی توان نادیده گرفت. تمام بخشهای تولیدی به ویژه ستون‌های صادراتی مانند معدن، بخشهای صنعتی، تولیدی و حتی گردشگری از افت تولید برق متأثر شده اند. این خشکسالی علاوه بر تأثیرات فوق منجر به افزایش شدید قیمت های داخلی نیز شده است، هر چند عامل اصلی آن، کاهش سریع ارزش شبه پول داخلی زیمبابوه است که از اواخر سال 2018 آغاز شد و تا کنون ادامه داشته است. وی خاطر نشان کرد: سایر عوامل افزایش قیمت ها شامل افزایش فزایندۀ قیمت سوخت، برق و حذف سایر یارانه‌هاست.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما