مشاهده ۶۱
۱۳۹۸/۰۶/۱۸- ۰۸:۰۰

سفر رئیس جمهور سنگال به ژاپن

مکی سال رئیس جمهور سنگال به دعوت نخست وزیر ژاپن به منظور شرکت در کنفرانس موسوم به TICAD(2019) ، به یوکوهاما عزیمت نمود. این سومین سفر نامبرده به ژاپن در طول ریاست خود بر جمهوری سنگال می‌باشد. سفر نخست در سال 2013 جهت شرکت در تیکاد 5 و سفر دوم در سال 2017 به منظور حضور در یک نشست پیرامون بهداشت و درمان انجام شد.

 آقای مکی سال رئیس جمهور سنگال به دعوت رسمی‌شینزو آبه نخست وزیر ژاپن از تاریخ 28 لغایت 30 اوت 2019 جهت شرکت در هفتمین کنفرانس بین المللی توسعه آفریقا موسوم به TICAD :Tokyo International Conference on African Developmen به ژاپن عزیمت نمود. نامبرده در ماه دسامبر 2017 نیز با هدف شرکت در نشست «پوشش بیماری‌های جهان شمول» به توکیو سفر کرده بود.

در هفتمین کنفرانس بین المللی ژاپن موسوم به تیکاد، بیش از 4500 شرکت کننده شامل رؤسای دولت ها از جمله رئیس جمهوری سنگال (مکی سال)، نمایندگان سازمان‌های بین المللی و منطقه ای، بخش خصوصی، نهادهای مردم نهاد و جامعه مدنی حضور داشتند.

مکی سال در حاشیه  این کنفرانس با رئیس آژانس ژاپنی همکاری‌های بین المللی موسوم به ژیکا (JICA) در خصوص محورهای همکاری سنگال – ژاپن گفتگو کرد. وی همچنین در تاریخ 30 اوت با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن دیدار و مشخصاً در خصوص اجرای پروژه بزرگ آب شیرین کن در سنگال مذاکره کرد.

کنفرانس بین المللی توسعه در آفریقا که به ابتکار ژاپن و با همکاری سازمان ملل متحد، کمیسیون اتحادیه آفریقا و بانک جهانی ایجاد شده، به تیکاد موسوم است و از سال 2003 آغاز به فعالیت کرده است. نشست «ایکاد 8» قرار است سال 2020 در یکی از کشوهای آفریقایی برگزار گردد.

 حجم سرمایه گذاری چینی‌ها در آفریقا شصت میلیارد دلار ارزش گذاری می‌شود. ژاپنی‌ها علی رغم اینکه یک دوم چینی‌ها (رقیب اصلی ژاپن در آفریقا) در قاره سیاه سرمایه گذاری کرده اند، بر این باورند که کیفیت و نوع سرمایه گذاری آن‌ها بر سایرین برتری دارد.

 ژاپن و سنگال در زمینه‌های زیرساختی، کشاورزی، شیلات، بهداشت و درمان و توسعه شهری همکاری دارند. از جمله پروژه‌هایی که در دستور کار طرفین قرار دارد می توان به طرح بازسازی بندر داکار (Mole 3) به ارزش 20 میلیارد فرانک (30 میلیون یورو)، پروژه شیرین کردن آب دریا به ارزش 137 میلیارد فرانک (200 میلیون یورو) اشاره کرد. ژاپن متعهد به تأمین اعتبار مالی دو طرح مذکور شده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما