معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۶۱
۱۳۹۸/۰۶/۲۵- ۰۹:۳۰

تحولات اقتصادی دانمارک ( نیمه اول شهریور 1398 )

اهم اخبار اقتصادی دانمارک در نیمه اول شهریور ماه 1398 به قرار ذیل است؛

افزایش  فشار حزب سوسیالیست بر ثروتمندان

حزب مردم سوسیالیست یک لایحه مالیات بر ثروت و دارائی ارائه داده تا هزینه افزایش تعداد مربیان مهد کودک ها پوشش داده شود. در صورت تصویب این لایحه تعداد 183000 نفر از مالیات دهندگان دانمارکی با یک قبض اضافی روبرو خواهند شد. طبق تخمین اندیشکده راستگرای سپوس،CEPOS  ، افرادی که صاحب املاک، سهام و اوراق قرضه، اتومبیل گرانقیت یا پس اندازهای بازنشستگی به ارزش بالای 5 میلیون کرون باشند مشمول این مالیات بوده و سالانه 23600 کرون اضافی پرداخت خواهند نمود.

در گزارش این اندیشکده آمده که 11 درصد این مالیات دهندگان افراد بالای 65 سال سن هستند که هنوز بازنشسته نشده و مدیران ارشد دریافت کننده حقوق های کلان هم نیستند اما در طول سالها مقتصد بوده و قدری پول برای دوران بازنشستگی پس انداز کرده اند. مدس لوندبی هنسن، اقتصاددان ارشد، معتقد است تهدید مالیات دارائی خیلی‌ها را ترغیب به رهن مجدد املاک خود نموده و وام های دریافتی صرف سفرهای خارجی یا خرید کالاهای لاکچری خواهد شد. پیشنهاد نیم درصد (5/%) مالیات اضافی علاوه بر 42 درصد مالیات بر سود سهام نرخ مالیات بر دارائی‌ها را سطح بسیار بالائی افزایش می دهد.   علی رغم این انتقادات، پیا اولسن دوهر، رئیس حزب مردم سوسیالیست، گفت عادلانه است آنهائی که از جامعه بیشترین نفع را برده اند اندکی از آن را برای تضمین بهترین شرائط برای کودکان دانمارک پرداخت نمایند. (برلینسکه)

 

خودداری رئیس بانک مرکزی دانمارک از ارائه کمک به بانک ها

لارس روهده، رئیس بانک مرکزی، درخواست صنعت مالی برای جبران خسارات بانک ها بخاطر نرخ منفی سودبانکی را رد کرد. یوسک بانک، سومین بانک بزرگ دانمارک، اخیرا سود منهای 0.06 درصد را بر سپرده‌های بالای 7.5 میلیون کرون وضع کرد. بانک مرکزی که با اتخاذ سیاست های پولی نرخ کرون را نسبت به یورو در سطح ثابت نگه می دارد، برای اولین بار در سال 2012 نرخ سود بانکی را به زیر صفر درصد پائین کشید. پیش بینی می‌شود نرخ زیر صفر درصد تا هشت سال دیگر ادامه داشته باشد. انجمن بانکداران از بانک مرکزی خواسته بود نرخ صفر درصد را که برای سپرده گذاری بانک ها در نظر گرفته تغییر دهد اما آقای روهده مشخص کرد که چنین برنامه ای را در دستور کار خود قرار نداده است.  رئیس بانک مرکزی این موضوع را که سودی عاید بانک ها نمی‌شود را رد کرد و گفت حاصل عملکرد بانک های دانمارکی در بین سالهای 2012 تا 2018 مبلغ 32 میلیارد دلار سود در مقابل 590 میلیون دلار هزینه بوده است. (فاینانس) 

 

وزیر خارجه سابق دانمارک سیاست را ترک گفته و مشاور یک میلیونر می‌شود

اندرس ساموئلسن، وزیر خارجه سابق، با کنار گذاشتن سیاست، در یک نقش جدید بعنوان مشاور یکی از ثروتمندترین و موفق ترین کارآفرینان دانمارکی – لارس سییر کریستنسن، موسس ساکسوبانک -  مشغول بکار شده است. ساموئلسن بعد از شکست سنگین حزب ائتلاف لیبرال در انتخابات ژوئن از رهبری حزب کنار رفته و یک شرکت مشاوره ای تاسیس نمود. وی اکنون بعنوان یک مشاور استراتژیک به شبکه بلکچین کانکوردیوم، blockchain network Concordium متعلق به آقای کریستنسن، پیوسته است. آقای ساموئلسن گفت در نقش جدید خود از شبکه‌های ایجاد شده در طول سالها بعنوان یک سیاستمدار و اخیرا وزیر امور خارجه استفاده خواهد کرد. آقای ساموئلسن همکار آقای اندرس فوگ راسموسن، نخست وزیر سابق دانمارک و دبیر کل سابق ناتو که اوایل امسال به کانکوردیوم پیوست، خواهد بود.

بلکچین تکنولوژی یکی از مهمترین کشفیات فناوری در سالهای اخیر است. این فناوری در سیستم تبدیل ارزهای خارجی انقلاب ایجاد کرد و سیستم های کاپی رایت و دیجیتالی را تقویت خواهد نمود. اما اعتبار این فناوری قدری خدشه دار شده و به همین دلیل شرکت به توانائی‌های دیپلماتیک آقای ساموئلسن نیاز خواهد داشت. (تی وی2)

 

تکمیل 75 درصدی طرح خط لوله نورد استریم2

پروژه بحث برانگیز نورداستریم2 که قرار است گاز روسیه را ازطریق لوله گذاری در بستر دریای بالتیک به مرز آلمان برساند در حال تکمیل شدن است اما دانمارک هنوز مجوز عبور این خط لوله از آبهای سرزمینی خود را صادر نکرده است. راینر سیل، مدیر اجرائی شرکت اتریشی OMV، یکی از پنج شرکت بزرگ اروپائی سرمایه گذار در این پروژه، اذعان داشت که تردید دانمارک در صدور این مجوز مشکل ساز شده است. با این حال وی انتظار دارد که پروژه طبق برنامه ریزی شده و در سال 2020 یا حتی زودتر به بهره برداری برسد. این خط لوله از روسیه به آلمان از آبهای سرزمینی کشورهای فنلاند، سوئد و دانمارک عبور می‌کند و تمامی‌کشورها بجز دانمارک مجوز عبور آن را صادر کرده اند. (emerging-europe.com)

 

افزایش فروش اتومبیل های برقی در دانمارک

در ماه اوت در دانمارک تعداد 340 فقره اتومبیل برقی به فروش رفت که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک افزایش 98 درصدی را نشان می دهد.  در همین حال فروش اتومبیل های معمولی در این مدت 10 درصد کاهش داشت. تعداد اتومبیل های معمولی فروش رفته در ماه اوت 2018 و 2019 به ترتیب 20741 و 18697 فقره گزارش شده است. (دی آر)

 

پیشبرد جاه طلبانه ترین اهداف محیط زیستی

دولت دانمارک اظهار امیدواری کرده که برای پیشبرد سیاست های محیط زیستی خود یک اکثریت از همه احزاب برای تصویب لایحه ای در این ارتباط تشکیل شود. با این حال دولت با کمک متحدان چپگرای خود برای گذراندن چنین لایحه ای دارای یک اکثریت می‌باشد. بدنبال انتخابات ماه ژوئن دولت سوسیال دموکرات با ارائه یکی از جاه طلبانه ترین برنامه محیط زیستی خواهان کاهش 70 درصدی گازهای گلخانه ای تا سال 2030 در مقایسه با سال 1990 شده است.

در اولین روز مذاکرات که تنها احزاب سوسیال لیبرال و مردم سوسیالیست دعوت شده بودند دن یورگنسن، وزیر محیط زیست، گفت توافق برای کاهش 70 درصدی وجود دارد و با این اقدام دانمارک در دنیا بعنوان "پیشرو در محیط زیست" شناخته خواهد شد. وی گفت: گرچه احزاب مخالف گفته اند که این هدف بسیار بالا است اما ما در صد جلب نظر آنها نیز هستیم. اما در هر حال ما از موضوع خود عقب نخواهیم نشست. دانمارک در دنیا بعنوان گهواره انرژی بادی شناخته می‌شود و شرکت وستاس، بزرگترین تولید کننده توربین‌های بادی، و شرکت اورسوند، بزرگترین احداث کننده مزارع بادی دریائی، در این کشور قرار دارند. (بی تی)

 

اختصاص 1.5 میلیارد کرون برای روغن کاری چرخ های بهداشت و سلامت

دولت برای سال آینده مبلغ 1.5 میلیارد کرون اضافی در اختیار حوزه سلامت پنج منطقه کشور قرار می دهد تا به گردش چرخ های این بخش یاری رساند. اما مقامات بهداشت اعلام کرده اند که با این وضع 500 میلیون کرون کسری بودجه خواهند داشت.در همین حال شرط دولت قبلی در این که همه حوزه‌ها از جمله در ادارات و توسعه منطقه ای باید پول پس انداز کنند لغو شده است. استفانی لوسه، رئیس شورای منطقه ای گفت امیدوار بود که مبلغ 500 میلیون کرون اضافی دریافت کند اما با این حال از توافق کلی رضایت دارد. وی گفت: همه می دانند که ما نیاز به منابع بیشتری داشتیم اما 1.5 میلیارد کرون اضافی در ارائه خدمات بهداشت ودرمان که مرتب در حال افزایش است موثر واقع خواهد شد. مگنوس هانوکه، وزیر بهداشت و درمان، گفت حل تمامی مشکلات غیرممکن است اما دولت قدم اول را برداشته است. وی افزود: ما می دانیم که تعداد بیماران مرتب در حال افزایش است و ما باید سیستم رفاهی را حفظ کنیم. این پول به مقامات محلی امکان این را می دهد تا به موازات پیر شدن جمعیت تعداد بیشتری پرسنل استخدام کنند. (اینفورماسیون)

 

کپنهاگ در میان ده شهر برتر برای زندگی

در شاخص جهانی قابل زندگی، کپنهاگ نهمین شهر برتر جهان برای زندگی تشخیص داده شده است. طبق آمار گردآوری شده توسط واحد اطلاعات اکونومیست شهر وین، پایتخت اتریش، برای دومین سال پیاپی بهترین شهر برای زندگی انتخاب شده و شهرهای ملبورن و سیدنی (استرالیا)، اوزاکا (ژاپن) و کالگری (کانادا) در رده‌های بعد قرار دارند.  

گرچه استرالیا، ژاپن و کانادا رتبه‌های برتر را کسب کردند اروپا در مجموع عملکرد خوبی داشته و هشت شهر از بیست شهر اول در این قاره واقع شده اند. وین و کپنهاگ در میان ده شهر برتر قرار دارند و شهرهای زوریخ، فرانکفورت و ژنو به ترتیب رتبه‌های 11، 12 و 14 را به خود اختصاص داده اند. (بی تی)

 

کاهش درآمد شرکت اسباب بازی سازی "  لگو  " و هدف گیری چین و هند

شرکت دانمارکی سازنده اسباب بازی شاهد کاهش درآمد 12 درصدی در شش ماه اول سال بود. این در حالی است که درآمد این شرکت در این مدت در مجموع یک افزایش 4 درصدی را تجربه کرد. درآمد نیم سال اول 14.8 میلیارد کرون (2.2 میلیارد دلار) و سود خالص 2.7 میلیارد کرون (400میلیون دلار) گزارش شده است. نیلز کریستنسن، مدیر اجرائی این شرکت، گفت برنامه برای ورود به بازار جدید در چین و هند و توسعه فروش آنلاین در دستور کار قرار دارد. لگو دارای 500 فروشگاه در سرتاسر جهان می‌باشد و قصد دارد در چین – یک بازار رشد استراتژیک – سرمایه گذاری بیشتری انجام دهد. قرار است تا پایان سال 140 فروشگاه در 35 شهر این کشور افتتاح شود.مدیر اجرائی لگو گفت: رشد طبقه متوسط، اهمیت تحصیل و رشد اقتصادی در هند این کشور را به مقصد بعدی این شرکت برای گسترش تبدیل خواهد کرد. (jv.dk/billund/)

 

انباشت بدهی با تداوم مشکل سیستم جمع آوری بدهی

سازمان جمع آوری بدهی هنوز در جمع آوری 118 میلیارد کرون بدهی عمومی‌به دولت دچار مشکل است. این بدهی‌ها شامل مالیات، ارزش افزوده، جرائم قطار، حق آبونمان تلویزیون، جرائم رانندگی و پارکینگ و سایر بدهی‌ها می‌باشد. سازمان بازرسی کل کشور اذعان داشته که سیستم جدید آی تی جمع آوری بدهی که قرار بود در کاهش بدهی انباشته شده کمک کند موثر واقع نشده و دچار اشکال شده است. در حال حاضر تنها 47 سازمان دولتی که در پی جمع آوری طلب های خود هستند به این سیستم دسترسی دارند. اوایل سال، کارستن لاریتسن، وزیر وقت مالیات، گفته بود که این سیستم راه اندازی شده و با اجرای آن مشکل جمع آوری بدهی‌ها مرتفع خواهد شد. اما به اعتقاد سورن لاروسن از دانشگاه کپنهاگ، اجرای کامل این سیستم حداقل پنج سال طول خواهد کشید. (دی آر)

 

 تعلیق رئیس ستاد مبارزه با فساد

رئیس سازمان مبارزه علیه جرائم اقتصادی و بین المللی، معروف به ستاد فساد، از سمت خود معلق شده است. مورتن نیلز یاکوبسن، که از سال 2014 ریاست این ستاد را بر عهده داشته، بر تحقیقات گسترده  از جمله اتهام پولشوئی علیه دنسکه بانک، فساد پرداخت  سود سهام، اختلاس میلیونی توسط بریتا نیلسون، کارمند اداره تامین اجتماعی، و غیره نظارت داشته است.  طبق گزارش روزنامه اکسترابلادت سبک رهبری آقای یاکوبسن، "مدیریت توام با ترس" توصیف شده و اغلب از او تحت نام کیم جونگ دوم، رهبر متوفی کروه شمالی، یاد می‌شد. نیک هکه روپ، وزیر دادگستری، هفته گذشته درباره برخورد ستاد با یک پرونده مرتبط با شرکت دن بوکرینگ، Dan-Bunkering که درگیر پرونده ای قضائی در آمریکا به اتهام تامین 30000 تن سوخت جت برای هواپیماهای جنگی روسیه در سوریه می‌باشد ابراز نگرانی کرد. دن بوکرینگ یکی از شرکت های تابعه یونایتد شیپینگ و تریدینگ، United Shipping & Trading Company بازدهمین شرکت بزرگ دانمارک، می‌باشد. ستاد فساد ارتباط تعلیق رئیس خود به پرونده دن بونکرینگ را انکار کرد اما از ارائه جزئیات خودداری ورزید. (دی آر)

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما