معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۱
۱۳۹۸/۰۶/۲۶- ۱۵:۲۶

امضای قرارداد همکاری‌های اقتصادی متعدد بین کنگو/ برازاویل با چین

چین و کنگو/ برازاویل در تاریخ 12 سپتامبر 2019 (21 شهریور 98) در حاشیه نشست پنجمین همایش سرمایه گذاری در آفریقا- FIA5 ( 10 الی 12 سپتامبر 2019)، هفت موافقتنامه همکاری مشارکتی در چندین حوزه از جمله انرژی و منطقه اقتصادی ویژه در بندر پوینت نوآر این کشور به امضاء رساندند.

این موافقت نامه‌ها مستقیماً توسط موسسات مالی چین از جمله بانک مشترک چین - کنگو برای آفریقا (BSCA) حمایت می‌شوند. در حاشه نشست پنجمین همایش سرمایه گذاری در آفریقا، که با هدف تنوع بخشی به اقتصادهای آفریقایی و ایجاد اشتغال در 19 الی 21 شهریور 98 در کنگو/ برازاویل برگزار شده بود، هفت موافقتنامه بین چین و این کشور به امضاء رسید. این توافق نامه تحت عنوان سه جانبه؛ بین کنگو- چین- بانک توسعه چین با بنگاه‌های کوچک و متوسط منعقد گردیده است.

همچنین توافق نامه دیگر مربوط به پروتکل اقتصادی بین بانک توسعه اقتصادی کشورهای آفریقایی(BDEAC)  و بانک توسعه چین با هدف پیش بینی تسهیلات برای شرکت های اقتصادی کوچک، به امضاء رسید. بر این اساس، این بانک چینی در صدد افتتاح شعبه خود در منطقه ویژه اقتصادی پوینت نوآرPointe-Noire - SEZ بر آمده است.

 

ارزیابی:

این توافق نامه‌ها که از آنها تحت عنوان برد- برد، یاد شده است، نتایج خوبی برای کنگو در برخواهد داشت. چرا که به کنگو/ برازاویل اجازه می دهد که با قاطعیت بر روی آهنگ متنوع سازی اقتصاد خود حرکت نموده تا بتواند بحران اقتصادی موجود که مانع توسعه است را بخوبی مهار کند.

 

منبع:

https://www.journaldebrazza.com/Publié le 12.09.2019

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما