معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۸
۱۳۹۸/۰۶/۲۵- ۱۰:۰۳
دوشنبه 25 شهریور 1398 - 10:03
ارائه برنامه‌های اساسی اقتصادی دولت جدید یونان

ارائه برنامه‌های اقتصادی یک ساله دولت جدید یونان

هشتاد و چهارمین نمایشگاه بین المللی تسالونیکی که یکی از مهم ترین رویدادهای اقتصادی یونان به شمار می آید، به رسم هر ساله با سخنرانی نخست وزیر این کشور، افتتاح گردید.

این نمایشگاه بین المللی که از سال 1926، همه ساله در هفته اول سپتامبر با حضور و مشارکت افراد و شرکت های علاقمند از سراسر جهان برگزار می‌گردد، امسال نیز با حضور و سخنرانی نخست وزیر جدید یونان افتتاح گردید. نخست وزیر یونان بر اساس یک سنت چندین ساله، با سخنرانی در نمایشگاه تسالونیکی به تبیین برنامه‌های اقتصادی یک ساله دولت خود پرداخت. میچوتاکیس نخست وزیر یونان، طی سخنانی در هشتاد و چهارمین نمایشگاه بین المللی تسالونیکی، برنامه خود جهت تعدیل فشار مالیاتی بر شهروندان و شرکت ها و تدابیر دولت جدید یونان جهت جذب سرمایه گذاری را اعلام کرد. نخست وزیر یونان طی این سخنرانی طولانی، تصمیمات ذیل را به عنوان بخشی از مهم ترین برنامه‌های اصلاحات دولت جدید این کشور معرفی نمود:

  • عدم کاهش سقف درآمدهای معاف از پرداخت مالیات.
  • کاهش نرخ مالیات بر درآمد برای درآمدهای تا سقف 10 هزار یورو از 22 به 9 درصد.
  • کاهش مالیات بر سود شرکت ها از 28 به 24 درصد و کاهش مالیات بر سود سهام از 10 به 5 درصد.
  • تعلیق مالیات بر ارزش افزوده به مدت سه سال برای ساخت ساختمان‌های جدید. 
  • تخفیف 40 درصدی مالیاتی برای نوسازی ساختمان‌ها.
  • کاهش سهم بیمه تامین اجتماعی برای اشتغال تمام وقت به میزان 1 درصد در ژوئیه 2020 و مجموعا به میزان 5 درصد تا سال 2023.
  • کاهش تدریجی مالیات همبستگی و لغو کامل آن در سال 2023.
  • پرداخت یارانه به مبلغ 2 هزار یورو برای هر کودک یونانی که در سال 2020 متولد می‌شود.
  • پرداخت سوبسید کودکستان به مبلغ 180 یورو در ماه برای هر کودک.

نخست وزیر یونان در سخنرانی خود، از خصوصی سازی شرکت گاز DEPA، شرکت نفت هلنیک پترولیوم، فروش باقی مانده سهام دولت در فرودگاه بین المللی آتن (30 درصد) و بهبود وضعیت شرکت برق نیز  به عنوان رئوس اولویت های دولت خود نام برد.

میچوتاکیس همچنین ضمن اشاره به برخورد دولت وی با بروکراسی اظهار داشت دولت تلاش دارد تا گره سرمایه گذاری‌هایی که سالهای سال با مشکلات اداری مواجه بوده (مانند فرودگاه سابق آتن) را بگشاید.

نخست وزیر یونان همچنین اعلام کرد که در راستای بهبود شرایط برای جذب سرمایه گذاری‌های راهبردی در کشور، روند صدور مجوزهای لازم ساده تر خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد در برنامه جدید، به زودی 1500 مامور نیروی انتظامی، 2000 نفر پرستار و 2000 نفر پزشک عمومی استخدام خواهند شد.        

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما