معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۶۴
۱۳۹۸/۰۶/۲۸- ۰۹:۰۰

سرمایه گذاری برای ساخت یک هاب تجاری جدید در منطقه جنوب آفریقا

یک شرکت آمریکایی به نام (Zura Southern Africa) اعلام کرده است که تصمیم به سرمایه گذاری 160 میلیون دلاری برای تأسیس یک هاب تجاری بین المللی در زیمبابوه، زامیبا و موزامبیک گرفته است. این مرکز تجاری که اولین در نوع خود در این منطقه خواهد بود در کانیمبا واقع در زیمبابوه و در نزدیکی مرزهای این کشور با زامبیا و موزامبیک ساخته می‌شود و انتظار می رود روابط تجاری بین سه کشور را تقویت کند.

کانیمبا روستایی در استان ماشونالند مرکزی زیمبابوه است که در خط مرزی ناحیه‌های لوآنگوا در زامبیا و زومبو در موزامبیک واقع شده است. در همین منطقه است که سه رودخانه از سه کشور به نام های موانزاموتاندا، لوآنگوا و رودخانۀ عظیم زامبزی به هم می رسند.  

دولت زیمبابوه نیز در حال انجام پروسۀ تبدیل کانیمبا به یک شهر مرزی است که نه تنها مرکز اصلی توسعۀ ماشونالند مرکزی باشد بلکه بتواند تبدیل به یک هاب منطقه ای با هدف توسعۀ بین سه کشور و حتی کل منطقۀ جنوب آفریقا بشود. لذا دولت زیمبابوه با اجرای طرح ارائه شده توسط شرکت آمریکایی برای تأسیس یک هاب تجاری در این منطقه موافقت کرده است.

آقای دارن مور موسس شرکت ZSA اظهار داشت این پروژه یک هاب تجاری بین المللی بین زیمبابوه، موزامبیک و زامبیا (موسوم به ZIMOZA) ایجاد خواهد کرد. وی افزود: از تصمیم اتخاذ شده برای توسعۀ کانیمبا بسیار هیجان زده است زیرا این طرح منفعت بسیاری نه تنها برای یک شهر یا کشور بلکه برای کل جنوب آفریقا در بر خواهد داشت.

رئیس شرکت مذکور همچنین اضافه کرد: شرکت ما 100 درصد خصوصی است، بودجۀ خود را دارد و هیچگونه وابستگی مالی به دولت ندارد، اما این پروژه پیش از شروع به کار به تصویب دولت آمریکا نیز رسیده است. وی افزود: در نوع خود این نخستین پروژه در این منطقه است که طی سه دهۀ گذشته به طور رسمی مورد تأیید دولت ایالات متحده قرار گرفته است.

آقای مور گفت: برق مورد نیاز این پروژه از طریق انرژی خورشیدی تأمین خواهد شد و یک گروه حرفه ای همراه با کارگران ماهر تمامی مراحل این کار را انجام خواهند داد. با هدف تسهیل تجارت بین زیمبابوه، زامبیا و موزامبیک ما یک سیستم گمرکی جدید ایجاد خواهیم کرد که توسط این سه کشور مورد استفاده قرار بگیرد. ما اینجا هستیم تا یک هاب عظیم تجاری با استانداردهای بین المللی بنا کنیم. هزینه‌های ما شفاف خواهد بود و مالیات های دولتی پرداخت خواهد شد. ما اینجا هستیم تا یک عملیات لجستیکی شفاف، ساختاریافته، منظم و حساب شده انجام دهیم.

سه کشور زیمبابوه، زامبیا و موزامبیک در همین منطقۀ کانیمبا در حال کار برای ساخت یک پل ارتباطی موسوم به Y-link هستند که تبدیل به کوتاهترین مسیر ارتباط بین سه کشور خواهد شد و از طریق این پل کامیون‌های سنگین می توانند بین سه کشور رفت و آمد کنند.

پل Y-link همچنین جایگزینی برای کریدور ابتکاری شمال – جنوب در منطقۀ سادک (  اتحادیه منطقه ای جامعه توسعه جنوب آفریقا ) خواهد بود و شرکت ZSA اعلام کرده است وقتی که زمانش برسد برای احداث یک فرودگاه کوچک در این منطقه مشارکت خواهد کرد. آقای مور در این خصوص گفت در حال حاضر شرکت ما هیچ برنامه ای برای مشارکت در احداث این پل ندارد، اما این گزینۀ بسیار خوبی برای آینده است و در زمان مناسب ما نیز در توسعۀ آن مشارکت خواهیم کرد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما