معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۴
۱۳۹۸/۰۶/۲۷- ۱۱:۲۳

اخبار اقتصادی جمهوری آذربایجان ( نیمه دوم شهریور ماه 1398 )

مهمترین عناوین و اخبار اقتصادی جمهوری آذربایجان در نیمه دوم شهریور ماه 1398 به شرح زیر بوده است :

خط راه آهن باکو – تفلیس – قارص شروع به حمل انواع جدید کالا نموده است

خبرگزاری «آذرتاج»:

شرکت حمل و نقل «ADY Express» که شرکت تابعه «شرکت راه آهن آذربایجان» می‌باشد از طریق خط راه آهن باکو – تفلیس – قارص شروع به حمل انواع جدید کالا نموده است. به گزارش رسیده از شرکت مذکور این فرصت در سایه امکانات جذاب مسیر یاد شده بدست آمده است. بطوری که در نتیجه مذاکرات انجام شده این بار بعنوان آزمایشی از ترکیه به ترکمنستان بارهای مخلوط حمل شده است. بارهایی که با 12 کامیون به ایستگاه قارص رسیده است در اینجا به چهار واگن شرکت «ADY Express» بارگیری شده و از آنجا به گرجستان اراسل گردیده است. در ایستگاه آخالکالاکی گرجستان پس از تعویز  چرخ بوژی واگنها از آنجا به بندر بین المللی باکو واقع در منطقه الت ارسال گردیده و از اینجا با کشتیها به بندر ترکمن باشی حمل شده است. این بارها که 220 تن بوده است در مدت کوتاهی یعنی 5 روز به مقصد رسانده شده است که این مسیر در مقایسه با مسیر سنتی از نظر زمان 2 بار کمتر بوده است.  بر اساس قرارداد امضا شده شرکت « ADY Express » 50 هزار تن انواع جدید کالا را از این مسیر حمل خواهد کرد.

تعداد گردشگران از خاورمیانه و ایران به جمهوری آذربایجان کاهش یافته است.

پرتال خبری «پوبلیکا.آذ»:

در ماه‌های ژانویه ـ اوت سال 2019 میلادی تعداد شهروندان کشورهای خارجی که به جمهوری آذربایجان سفر کردند، 8.3 % افزایش یافته و به 2.1 میلیون نفر رسید.

به گزارش پرتال خبری «پوبلیکا.آذ» به نقل از مرکز تحلیل اصلاحات اقتصادی، بیش از نیمی از سفرکنندگان از روسیه (653 هزار نفر) و گرجستان (472 هزار نفر) هستند. تعداد سفر کنندگان از گرجستان 22.8 % ، یعنی 87 هزار نفر افزایش یافته است. تعداد گردشگران کشورهای آسیای میانه و جنوبی نیز حدود 40 % افزایش یافته است. تعداد سفرکنندگان از ترکیه در مقایسه با مدت مشابه سال 2018 میلادی 5.1 % افزایش یافته و به 203 هزار نفر رسیده است. تعداد سفرکنندگان از منطقه خاور میانه و ایران حدود 22 هزار نفر کاهش یافته و به ترتیب 264 هزار و 164 هزار نفر شد. 

 

توافقات تجاری مهم و جدیدی بین روسیه و  جمهوری آذربایجان

پرتال خبری «مساوات.کم»:

هیات نمایندگی روسیه به ریاست والی منطقه اسوردلوفسک به جمهوری آذربایجان سفر نمود. به مناسبت این سفر در شهر باکو نشست تجاری  جمهوری آذربایجان ـ روسیه برگزار شده است.

به گزارش وزارت اقتصاد جمهوری آذربایجان، انتظار می رود در چارچوب این نشست دیدارهایی میان مسئولان کارخانه تولید خودرو به نام "کالینین" (شهر یکاترینبورگ) و برخی نهادهای دولتی جمهوری آذربایجان صورت گیرد.

رفعت محمداف معاون وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان در این نشست اعلام نمود: «روسیه شریک تجاری مهم جمهوری آذربایجان است. در عرض هفت ماه سال جاری حجم مبادلات تجاری بین دو کشور 23 درصد افزایش یافته است. روسیه در اقتصاد جمهوری آذربایجان 4.7 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین آذربایجان در اقتصاد روسیه 1.2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده است. در عرض سال 2018 میلادی حجم مبادلات تجاری با منطقه اسوردلوفسک 83 % افزایش یافته و به 95 میلیون دلار رسیده است». 

 

اوکراین قصد دارد در  جمهوری خودمختار نخجوان سرمایه گذاری کند.

خبرگزاری «توران»:

ولادیسلاو کانوسکی سفیر اکراین در آذربایجان در کنفرانس مطبوعاتی گفت: « سفارت اکراین در آذربایجان قصد دارد تا پایان سالجاری چند طرح را اجرا نماید، از جمله در جمهوری آذربایجان خانه تجارت اکراین افتتاح کند. علاوه بر اینها قرار است کنسولگری افتخاری اکراین در جمهوری آذربایجان افتتاح گردد و بین ولایتهای دو کشور همکاری برقرار شود. جهت توسعه همکاری‌ها بین مناطق و ولایتهای دو کشور در ماه جولای نمایندگان سفارت به نخجوان سفر کرده و در آنجا پیشنهادهای سرمایه گذاری مطرح کرده اند.»

سفیر اکراین در ادامه گفت: «تا پایان سالجاری تعداد گردشگران اکراینی در آذربایجان به 50 هزار نفر می رسد. ولی در اینجا ظرفیتهایی هست که هنوز استفاده نشده است. برای توسعه بخش گردشگری افزایش تعداد پروازها بین باکو و کیف ضروری است. همچنین در بخش انرژی باید ذکر کنم که امروز در اکراین 60 منطقه پمپ بنزین شرکت سوکار فعالیت می‌کند که بهتر است این رقم به 100 تا برسد. شرکت سوکار همچنین در اکراین یکی از توزیع کنندگان گاز طبیعی است. بر اساس آمار 98 درصد نفت خام اکراین را جمهوری آذربایجان تامین می‌کند.»

 

در آذربایجان نزدیک به 700 شرکت با سرمایه روسی فعالیت می‌کند.

خبرگزاری «آذرتاج»:

رفعت محمداف معاون وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان در نشست تجارزی آذربایجان – روسیه (ولایت سوردلوسک) که در روز 12 سپتامبر در باکو برگزار گردید گفت: «در جمهوری آذربایجان نزدیک به 700 شرکت با سرمایه روسی فعالیت می‌کند. سال گذشته حجم مبادله تجاری بین جمهوری آذربایجان و ولایت سوردلوسک 83 درصد افزایش یافته است. تاکنون روسیه در اقتصاد آذربایجان 4.7 میلیارد دلار و  جمهوری آذربایجان در این کشور 1.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است.»

 

تولید کرم ابریشم در 21 سال گذشته بالاترین میزان را داشته است

خبرگزاری «ترند»:

به گزارش مرکز تحلیل اصلاحات اقتصادی و ارتباطات در جمهوری آذربایجان در 7 ماه اول سالجاری تولید محصولات کشاورزی در مقایسه با ماههای مشابه سال گذشته 6.3 درصد، از جمله تولید محصولات گیاهی 9.5 درصد، تولید محصولات دامی 3.1 درصد افزایش داشته است.  علاوه بر این در مدت مذکور در کشور 643 تن کرم ابریبشم تولید شده است که این نیز بالاترین میزان در 21 سال گذشته می‌باشد. بطور کلی در ماههای ژانویه – جون سال 2019 در کشور به استثنای چای سبز حجم تولید بقیه محصولات کشاورزی افزایش داشته است. در این مدت به ارزش 411.8 میلیون دلار محصولات کشاورزی صادر گردیده است که این رقم در مقایسه با دوران مشابه سال گذشته 27.9 درصد بیشتر است.

 

متوسط حقوق ماهیانه در جمهوری آذربایجان به 588 منات رسید

خبرگزاری «رپورت»:

به گزارش کمیته دولتی آمار تا اول ماه اوت سالجاری تعداد کارکنان استخدام شده در اقتصاد جمهوری آذربایجان در مقایسه با دوران مشابه سال گذشته 4.6 درصد افزایش یافته و به 1 میلیون 613.8 هزار نفر رسیده است. از این میزان 902.4 هزار نفر در بخش دولتی، 711.4 هزار نفر در بخش غیر دولتی مشغول هستند.  متوسط حقوق ماهیانه کارکنان در ماه‌های ژانویه – جولای سالجاری در مقایسه با دوران مشابه سال گذشته 8.4 درصد افزایش یافته و به 587.7 منات رسیده است.

 

وزیر انرژی جمهوری  آذربایجان ملاقاتهای متعددی را در ابو ظبی  برگزار نمود

خبرگزاری «آذرتاج»:

به گزارش وزارت انرژی جمهوری آذربایجان پرویز شهبازاف وزیر انرژی در چارچوب هشتمین اجلاس وزرای انرژی کشورهای آسیا برخی ملاقات هایی را برگزار نموده است. وزیر انرژی جمهوری آذربایجان با فاتح بیرول مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی دیدار نمود. در این دیدار وضعیت فعلی بازار جهانی نفت، قیمت نفت، عوامل مؤثر بر عرضه و تقاضا، تنوع اقتصاد در کشورهای نفتی، توسعه منابع انرژی‌های تجدید پذیر و دیگر موضوعات تبادل نظر شد. مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی در این دیدار گفت: «این آژانس در تهیه طرح استراتژی توسعه بلند مدت بخش انرژی جمهوری آذربایجان حمایت می‌کند.»

پرویز شهباز اف همچنین با معاون مدیریت انرژی ملی چین دیدار و در خصوص توسعه همکاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر بین دو کشور گفتگو نمود. وی  از شرکتهای چینی برای حضور در بازار انرژی تجدید پذیر کشور متبوع خود دعوت کرد.

پرویز شهبازاف همچنین با رئیس شورای جهانی نفت دیدار  نمود. در این دیدار در خصوص حضور جمهوری آذربایجان در مراسمهای شورای جهانی نفت، برگزاری کنگره جهانی نفت در  باکو ، سفر رئیس شورای جهانی نفت به جمهوری آذربایجان و توسعه بخش پتروشیمی تبادل نظر شد. 

وزیر انرژی جمهوری آذربایجان همچنین با وزیر انرژی مغولستان، وزیر امارات متحده عربی، وزیر نفت و گار هند و دیگر مقامات دیدار و گفتگو نمود.

 

جمهوری آذربایجان می تواند صادرات میوه و تره بار خود را به روسیه دو برابر افزایش دهد

خبرگزاری «رپورت»: شاهین مصطفی یف وزیر اقتصاد آذربایجان گفت: «در پی بررسی‌های انجام گرفته در چارچوب کمیسیون مشترک اقتصاد آذربایجان – ایران طرفین بر این باور هستند که آذربایجان می تواند صادرات میوه و تره بار خود را به روسیه دو برابر افزایش دهد. این مساله از نظر ظرفیتهای اقتصادی آذربایجان و نیز امکانات بازار روسیه امر ممکن است. در سال گذشته تولید کنندگان میوه و تره بار آذربایجان به روسیه 555 هزار تن محصول صادر کرده اند. ما فکر می‌کنیم امروز می توانیم این رقم را حد اقل دو برابر افزایش دهیم. یعنی امکان افزایش این حجم به یک میلیون تن وجود دارد. ایجاد مرکز لجستیک در یکاترینبورگ پروژه ای برای تحقق این ارقام خواهد بود.»/ج

 

رییس جمهوری آذربایجان رئیس شورای مدیران شرکت بی‌پی را به حضور پذیرفت.

خبرگزاری «آذرتاج»:

روز 5 سپتامبر الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان هلگه لوند رئیس شورای مدیران شرکت بی‌پی و هیات همراه را به حضور پذیرفت. در این دیدار به همکاری دراز مدت بین جمهوری آذربایجان و شرکت بی‌پی و نیز به نقش توسعه صنعت نفت و گاز در تنوع اقتصادی در آذربایجان اشاره شد.

هلگه لوند رئیس شورای مدیران بی‌پی گفت: «آخرین بار در سال 2014  به باکو سفر کرده بودم و می‌بینم که باکو خیلی توسعه یافته است. در 20 سپتامبر 25-مین سالگرد امضای قرارداد قرن برگزار می‌گردد. این قرارداد و طرح‌های نفتی در توسعه آذربایجان نقش مهمی داشت.»طرفین در مورد چشم‌اندازهای همکاری در بخش آذربایجان دریای خزر تبادل نظر کردند.

 

آذربایجان و هند قصد دارند وارد بازار فناوری اطلاعات کشورهای ثالث شوند.

خبرگزاری «رپورت»:

"یوسف عبد الله‌یف" سرپرست آذپرومو گفت: «آذربایجان و هند در رابطه با ورود به بازار فناوری اطلاعات کشورهای ثالث مذاکره می‌کنند. در تابستان سال‌جاری در باکو نشست تجاری با حضور هیات تجاری هند برگزار گردید. بر اساس توافقات بعمل آمده در چارچوب این نشست تجاری، دو شرکت هندی فعال در حوزه بخش فناوری اطلاعات قصد دارند در باکو دفتر خود را افتتاح کنند. با در نظر گرفتن این‌که هند در بخش فناوری اطلاعات یکی از کشورهای پیشرو  محسوب می‌شود، با شرکت‌های فعال این بخش در ولایت بنگلادور هند مذاکرات انجام می‌دهیم.  همچنین کارشناسان آذپرومو با نمایندگان این شرکت‌ها دیدار و در خصوص راه‌های راهیابی به بازارهای فناوری اطلاعات کشورهای ثالث گفتگو می‌کنند.»

 

سفیر سوئیس در آذربایجان: سوئیس علاقمند به گسترش همکاری با آذربایجان است.

خبرگزاری «آپا»:

"شاهین مصطفی‌یف" وزیر اقتصاد آذربایجان و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی آذربایجان و سوئیس در ملاقات با خانم موریل پنویره سفیر جدید سوئیس در آذربایجان و ترکمنستان گفت: «در حال حاضر در آذربایجان60 شرکت با سرمایه سوئیسی در بخش‌های ساختمانی، تجارت، حمل و نقل، خدمات، کشاورزی و دیگر بخش‌ها فعالیت می‌کنند. جمهوری آذربایجان اصلی‌ترین شریک تجاری سوئیس در قفقاز جنوبی است. در ماه‌های ژانویه–جولای سال‌جاری حجم مبادلات تجاری بین آذربایجان و سوئیس 1.3 میلیارد دلار بوده است. بین دو کشور موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری ،  همکاری تجاری و اقتصادی، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و نزدیک به 25 سند امضا شده است.»

در این دیدار در خصوص تاسیس موسسات مشترک با حضور شرکت‌های سوئیسی در پارک‌های صنعتی آذربایجان، توسعه همکاری در بخش‌های انرژی، صنعت، کشاورزی، تحصیل، بهداشت، گردشگری و دیگر بخش‌ها تبادل نظر شد.

 

شهروندان جمهوری آذربایجان بیشتر به کدام کشورهای جهان سفر می‌کنند؟

پرتال خبری «آخار.آذ»:

در طی 6 ماهه نخست سال‌جاری تعداد شهروندان جمهوری آذربایجان که به کشورهای خارجی سفر نمودند، در مقایسه با مدت مشابه سال 2018 میلادی 23.9 % افزایش یافته و به 3 میلیون و 115.1 هزار نفر رسیده است.

37.8 % از شهروندان جمهوری آذربایجان به ایران، 28.1 % به گرجستان، 17.7 % به روسیه، 11 % به ترکیه و 5.4 % به سایر کشورهای جهان سفر نمودند.  64.7 % از مسافرین مرد و 35.3 %  زن هستند.

در این مدت تعداد مسافرین عازم ایران 61.8 % ، تعداد مسافرین به گرجستان 12.4 % ،  تعداد مسافرین به روسیه 7.7 %  و  تعداد مسافرین به ترکیه 3.7 %  افزایش یافته است. 

 

«پاکستان قصد جذب سرمایه از جمهوری آذربایجان را دارد.»

خبرگزاری «رپورت»:

"فیضی محمد" رییس اتاق بازرگانی ایالت خیبر پختونخواه  پاکستان در مصاحبه با خبرنگاران اعلام نمود: «بازرگانان پاکستان علاقمند به برقراری روابط همکاری با همتاهای آذربایجانی خود هستند. بیش از 150 نفر از بازرگانان پاکستان، همچنین برخی مقامات دولت ما به جمهوری آذربایجان سفر نمودند.  ایالت خیبر پختونخواهایک استان بسیار غنی است. ما میادین نفتی و گازی بزرگی داریم. به همین دلیل قصد جذب سرمایه از جمهوری آذربایجان را داریم».

"سعیدخان مهماند" سفیر پاکستان در جمهوری آذربایجان نیز اعلام نموده که دولت پاکستان علاقمند به تقویت هر چه بیشتر روابط تجاری خود با جمهوری آذربایجان است. زیرا آذربایجان یک کشور جالب و بسیار جذاب برای پاکستان است. 

 

کنسرسیوم خط لوله نفت خزر صادرات نفت را افزایش داده است.

خبرگزاری «آذرتاج»:

کنسرسیوم خط لوله نفت خزر در ماه‌های ژانویه-جولای سالجاری 41 میلیون و 517 هزار تن نفت صادر کرده که این رقم در مقایسه با 7 ماهه نخست سال 2018 میلادی (40 میلیون و 205 هزار تن) 3.26% افزایش یافته است. در سال 2018 بیشترین صادرات از میادین چنگیز  (28.7 میلیون تن)، کاشاغان (13.2 میلیون تن) و قاراچاغاناق (10.3 میلیون تن) بوده است. بیش از دو سوم کل صادرات نفت قزاقستان از طریق کنسرسیوم خط لوله نفت خزر صورت می‌گیرد.

گفتنی است کنسرسیوم خط لوله نفت خزر برای انتقال نفت قزاقستان از طریق خاک روسیه به صورت ترانزیت در نظر گرفته شده است. این کنسرسیوم صاحب خط لوله 1511 کیلومتری «تنگیز – نووو روسییسک» می‌باشد که قزاقستان غربی را با سواحل دریای سیاه متصل می‌کند.

 

شرکت بوتا ایرویز به دو شهر عربستان سعودی پروازهای جدید راه‌ اندازی می‌کند.

خبرگزاری «آذرتاج»:

به گزارش شرکت هواپیمایی بوتا ایرویز، این شرکت از روز 18 سپتامبر سال‌جاری در مسیر باکو – ریاض -باکو (روزهای چهارشنبه و شنبه) و نیز از روز 28 اکتبر در مسیر باکو- دمّام - باکو (روزهای دو شنبه و جمعه) پروازهای جدید راه‌اندازی می‌کند. افتتاح پروازهای جدید،هجوم گردشگران جدید از کشورهای خلیج (فارس) به آذربایجان را فراهم خواهد آورد و روابط تجاری بین دو کشور را افزایش خواهد داد. شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت بوتا ایرویز در آینده برای راه‌اندازی پروازهای مستقیم از کشورهای دیگر خاور نزدیک برنامه‌ریزی می‌کند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما