معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۶/۲۸- ۰۸:۰۰

میزان ذخایر اکتشافی در میدان نفت ساحلی در کنگو/ برازاویل

"Delta de la Cuvette" نام میدان ساحلی است که از کشف ذخایر نفتی در مورد آن صحبت می‌شود.10 آگوست 2019 دو شرکت به نام های؛ شرکت تحقیقات، اکتشاف و توزیع نفت آفریقا SARPD-Oil و اکتشاف و تولید نفت آفریقا (PEPA) از کشف یک میدان ذخایر نفتی به وسعت 9392 متر مربعی در این منطقه از شمال کنگو/ برازاویل خبر دادند. رئیس جمهور دنیس ساسو- انگوسو که خود اهل همان منطقه است، با خوشحالی از اعلام کشف ذخایر عظیم نفت و گاز در پیام رادیو و تلویزیونی خود در تاریخ 14اوت2019 ( سالگرد جشن استقلال)، از چهار برابر شدن میزان تولید نفت فعلی و تبدیل شدن کشور به سومین تولید کننده بزرگ نفت در آفریقا و در نهایت با تولید روزانه 983000 بشکه تولید نفت، خبر داد.

یکی از دو شرکت اکتشاف نفت، با مالکیت یک تاجر ثروتمند کنگویی نزدیک به قدرت، از کشف اولین میدان نفتی خشکی در شمال کنگو/ برازاویل با ذخایری که توان افزایش تولید نفت تا چهار برابر میزان فعلی را داراست خبر داد . میدان نفت ساحلی با نام "Delta de la Cuvette" با مساحت 9392 متر مربع وسعت ، شامل چهار حلقه چاه می‌باشد. به گفته آقای آلبرت بوکولو ماتوندو، مهندس ارشد حفاری در این میدان ذخایر نفتی، اولین مورد حفاری در مارس گذشته با هدف استخراج نفت آغاز شد. وی افزود: کشفیات ما نفت است. هنگامی‌که می‌گوئیم نفت واقعا، آن نفت است. ما ابزارهایی در سایت داریم که به ما اجازه اثبات مشاهده روغن نفت را می دهد و بر این اساس می توانم امروز اعلام کنم که ما از منطقه ذخایر آغشته به هیدروکربن‌ها، عبور کرده ایم.

آقای محمد رحمانی مدیر بازاریابی انجمن تحقیقات و توزیع نفت آفریقا SARPD- به عنوان مالک ( نیجریه ای) یکی دیگر از دو شرکت اکتشافی فعال در منطقه ذخایر نفتی Delta of Cuvette در توضیحات خود با تائید ذخایر مکشوفه و توان افزایش تولید چهار برابری نفت در این کشور افزود: چهار حلقه چاه مشخص شده است. آنها از ذخایر 359 میلیون بشکه نفت برخوردار هستند که می توان روزانه تا 983 هزار بشکه ( در مقیاس روزانه 350 هزار بشکه فعلی) از آنها نفت خام برداشت نمود.

اما، مخالفین سیاسی  دولت حاکم در کنگو/ برازاویل راجع به داده‌ها و میزان موجودی ذخایر جدید اکتشاف نفت در این کشور از سوی دولت، شک و تردید دارند. از زمان اعلام کشف اولین میادین نفتی ساحلی در این کشور، برخی در مورد قابل اطمینان بودن پیش بینی میزان ذخایر اکتشافی و تولید نفت آتی، ابراز تردید کردند. پس از انتشار خبر ویژگی‌های این ذخایر میدان نفتی جدید، برخی مخالفین سیاسی دولت حاکم در  کنگو/برازاویل، به سرپرستی آقای پاسکال تاتی مابیالا، طی کنفرانسی در مورد صحت اطلاعات و اعلام شتابزده میزان ذخایر اکتشاف در میدان نفتی جدید که هنوز مطالعات فنی آن به تأیید نهایی نرسیده است، با ابراز شک و نگرانی، حملات خود علیه دولت را آغاز کرد. به گفته پاسکال تاتی مابیالا، انتشار این خبر در آستانه سالگرد استقلال با هدف بهره برداری سیاسی توسط رئیس جمهور صورت پذیرفت و این موضوع می تواند مشابه خبر مهم پذیرش ملاقات رهبر کنگو/ برازاویل در سفر وی به ایالات متحده در سال 2016 توسط ترامپ باشد که سرانجام دیداری صـورت نگرفت. وی افزود: به نظر نمی رسد رئیس جمهور از شرمساری دیپلماتیک عدم پذیرش وی از سوی ترامپ رئیس جمهور آمریکا، درس عبرتی گرفته باشد. باید به وی یادآور شد تا زمانی که پرسش های مشخص مرتبط با میزان ذخایر اکتشافی بدون پاسخ باقی بماند، از چنین رفتار ناامید کننده ای، مصون نخواهیم بود.

به طور رسمی، فرایند اکتشاف، تحقیق و استخراج نفت در کنگو/ برازاویل از دهه 1980 آغاز شد. اما در سال 2006 دولت مجوز اکتشاف را به شرکت SARPD-Oil سپرد که به گفته کارشناسان متخصص، این شرکت توان ایفای نقش مستقلانه را دارد و باید آن را تقویت نمود. مدیریت انرژی کنگو/ برازاویل، سهیم شدن میزان 35٪ از ذخایر نفتی مکشوفه مطابق با مفاد قرارداد تولید اشتراکی منعقده را انتظار دارد. این کشور در سال 2018 موفق شد تا به عضویت اوپک در آید.

منابع:

Par RFI Publié le 12-08-2019 / Par RFI Publié le 29-08-2019 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما