معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۸
۱۳۹۸/۰۶/۲۸- ۰۸:۰۰

توسعه صنعت هواپیمایی و حمل و نقل هوائی تجاری ویتنام

شبکه خطوط هوایی داخلی ویتنام با حضور شرکت های هواپیمایی «ویتنام ایرلاین»، «ویت جت»، «جت استار»، «بامبو ایرویز » و شرکت خدمات هوایی« واسکو » در سال های اخیر به سرعت توسعه یافته است. در حال حاضر بالغ بر 60 مسیر داخلی و 130 مسیر بین المللی در شبکه مسیرهای هوایی ویتنام وجود دارد. این در حالی است که این ارقام در سال 2008 به ترتیب بالغ بر 25 مسیر داخلی و 54 مسیر بین المللی بوده است. در چند روز گذشته وزارت حمل و نقل آمریکا مجوز حمل و نقل مسافر، کالا و خدمات پستی میان ویتنام و آمریکا برای شرکت هواپیمایی «ویتنام ایرلاین» را صادر کرده است.

در سال 2018 بطور خاص شرکت‌های هواپیمایی ویتنام بیش از 50 میلیون مسافر و 400 هزار تن بار را جابجا کرده اند که به ترتیب در مقایسه با آمار سال قبل از آن حدود 14% و 26% افزایش نشان می دهد . در حال حاضر، در صنعت حمل و نقل هوایی ویتنام 68 شرکت هواپیمایی خارجی از 25 کشور جهان حضور دارند . ویتنام حائز رتبه هفتم در رده بندی صورت گرفته توسط سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی ( ایکائو )  از لحاظ سرعت رشد در صنعت حمل و نقل هوائی جابجائی مسافر و بار می‌باشد .

در آغاز سال جدید قمری ویتنام (در بازه زمانی 24 ژانویه 2018 تا 19 فوریه سال 2019 میلادی ) شرکت هواپیمایی ویت جت اعلام کرد که بالغ بر 12500 پرواز انجام داده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن  16% افزایش نشان می دهد. ویت جت در حال حاضر دارای 60 هواپیمای A320 و A321 است و روزانه 385 پرواز انجام می دهد. این شرکت تاکنون در سال2019 بالغ بر 65 میلیون نفر مسافر  را جابجا کرده است و در 105 مسیر پروازی داخل و خارج فعالیت می‌کند. شرکت ویت جت از ویتنام به کشورها و مناطق مختلف از جمله :  ژاپن، هنگ کنگ، سنگاپور، کره جنوبی، تایلند، تایوان، چین، میانمار، مالزی و کامبوج پرواز دارد.

همچنین اخیرا رئیس اداره هوایی ویتنام بیان کرد که پروژه ثبت شرکت هواپیمای «وین پرل» طبق الگوی ترکیبی میان هواپیماهای سنتی با هزینه کم برای پروازهای داخلی در ویتنام به وزارت حمل و نقل ارائه شده است. «ویل پرل» 4700 میلیارد دانگ ( واحد پول ملی ویتنام ) سرمایه گذاری در فرودگاه «نویی بای» هانوی انجام داده است. این شرکت تجاری حمل و نقل هوایی بین المللی، داخلی را دنبال می‌کند و پیش بینی شده که در ماه جولای سال 2020 با یک تیم متشکل از شش فروند هواپیما کار خود را آغاز کند و در سال 2025 به 36 فروند برسد. در سال 2025 «وین پرل» شبکه خط هوایی شامل 62 خط داخلی و 93 خط پرواز بین المللی را کلید خواهد زد.

در 14 آگوست2019  نیز " چین دین زونگ " معاون نخست وزیر ویتنام موافقت خود را با افزایش تعداد هواپیماهای « بامبو ایرویز» به 30 فروند تا سال 2023 را اعلام کرد. این هواپیماها با سرمایه ای به ارزش 1300 میلیارد دانگ  ( 56 میلیون دلار ) خریداری شده اند.

علاوه بر این بر اساس موافقت اخیر  وزارت حمل و نقل آمریکا ،ا ز این پس ویتنام ایرلاین اجازه خواهد داشت تا پروازهای میان شهرهای‌هانوی و هوشی‌مین را به برخی از نقاط آمریکا  را از مسیرهای ترانزیتی در تایوان و ژاپن انجام دهد. ویتنام ایرلاین پروازهایی را به لوس آنجلس، سان فرانسیسکو، نیویورک و دالاس برنامه ریزی کرده است. این شرکت نیز می تواند به شهرهای ونکوور، مونترال و تورنتو کانادا پرواز کند.

ویتنام ایرلاین اولین شرکت هواپیمایی ویتنام است که وزارت حمل و نقل آمریکا مجوز پرواز آن را صادر کرده است. مدیر عامل شرکت ویتنام ایرلاین بیان کرده که این مجوز یکی از گام های مهم در روند برقراری خط پرواز مستقیم به آمریکا در کنار روال امنیتی و حقوقی به شمار می رود. 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما