معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۶۸
۱۳۹۸/۰۶/۲۸- ۱۴:۵۱

اخبار و تحولات اقتصادی گرجستان ( هفته سوم شهریور 1398 )

اهم اخبار و تحولات اقتصاد داخلی و خارجی گرجستان در هفته سوم شهریور ماه 1398 که در رسانه‌های این کشور انتشار یافته است به شرح زیر می‌باشد :

 خسارت  80 میلیون لاری سازمان‌ها و موسسات مالی  و اعتباری گرجستان  در سال 2019

طبق گزارش بانک ملی گرجستان ، سازمان‌ها ، موسسات مالی و بانکی این کشور نیمه اول سال 2019 را با 80 میلیون لاری(27 میلیون دلار) ضرر به پایان بردند . در این گزارش آمده است که تعداد این سازمان‌ها در شش ماهه اول سال حدود 19 واحد کاهش یافته است و تعداد کنونی این گونه موسسات در گرجستان 53 واحد است . به موازات با کاهش تعداد این گونه شرکت ها و موسسات ، مقدار دارایی و درآمدهای این شرکت ها  و موسسات نیز کاهش یافته و آنها به جای سود با ضررهای هنگفتی روبرو شده اند . در سه ماهه دوم سال 2019 ، دارایی این شرکت ها در حدود 1 میلیارد 334 میلیون لاری بوده است که در مقایسه با سال گذشته حدود 200 میلیون لاری کمتر بوده و همزمان با ضرری بالغ بر 80 میلیون لاری در شش ماهه دوم سال روبرو بوده اند .

یکی از دلایل اصلی ، تغییرات قوانین است که تمامی‌بانک ها و موسسات مالی وام دهنده را موظف به اجرایی کردن قوانینی می‌کند که  وام ها تنها  درصورت مطالعه و ارزیابی مشتریان در توانایی پرداخت به منظور کاهش ریسک پرداخت شود .

قوانین سختگیرانه بانکی از  1 ژانویه 2019 در گرجستان عملیاتی شده است  و  افراد  در صورت ارائه ضمانت های محکم در ازای باز پرداخت وام  قادر به دریافت وام از موسسات مالی و بانک ها خواهند بود .

پیشتر افراد تنها با ارسال فرم و مدارک به صورت آنلاین می توانستند از موسسات و بانک ها وام دریافت کنند ، که با اجرایی شدن قوانین جدید و کاهش تعداد وام گیرندگان درآمد های این بانک ها و موسسات نیز کاهش یافته است .

صندوق بین المللی پول برنامه تأمین بودجه گرجستان را بررسی می‌کند

ایوان ماچاواریانی وزیر دارایی گرجستان با مرسدس ورا مارتین رئیس نمایندگی صندوق بین المللی پول درباره اجرای برنامه "مکانیسم تأمین مالی توسعه یافته" دیدار و گفتگو نمود.

صندوق بین المللی پول یک برنامه سه ساله را با هدف حمایت از اصلاحات اقتصادی در گرجستان در آوریل 2017 تصویب کرد. در این توافق نامه تخصیص 297.5 میلیون دلار به گرجستان در نظر گرفته شده است که از این میزان بیش از 207.2 میلیون دلار دریافت شده است. با توجه به اجرای موفقیت آمیز برنامه، گرجستان می تواند ظرف مدت یک سال 80.3 میلیون دلار باقی مانده را دریافت کند.

براساس اعلام وزارت دارایی، در این جلسه طرفین همچنین وضعیت اقتصادی گرجستان، وضعیت اصلاحات برنامه ریزی شده و شاخص های اصلی مالی برای سال 2020 را مورد بررسی قرار دادند.

ماچاواریانی به نمایندگان صندوق بین المللی پول اطمینان داد که دولت گرجستان سیاست خود را با هدف حمایت از ثبات اقتصادی و مالی ادامه خواهد داد که در کسری بودجه پایین و کاهش ناپایداری برآمده از بدهی‌های خارجی دولت منعکس شده است.

وزیر تأکید کرد که ادامه اجرای طرح اصلاحات دولت برای اطمینان از رشد اقتصادی پایدار و فراگیر در گرجستان بسیار حیاتی است.

در این دیدار نمایندگی صندوق بین المللی پول بر پویایی مثبت در شاخص های اقتصادی گرجستان تاکید نمود: ثبات رشد اقتصادی، بهبود کسری حساب جاری و کاهش آسیب پذیری کشور در برابر عوامل خارجی.

 

افزایش ۸ درصدی جابجایی مسافر در هشت ماهه اول ۲۰۱۹ از طریق فرودگاه‌های گرجستان

در تازه ترین آمار منتشر شده، در ماه آگوست در مجموع ۵۸۳ هزار و ۱۰۴ نفر از طریق فرودگاه‌های گرجستان برای سفر استفاده کرده اند که این آمار ۱۱ درصد نسبت به اگوست سال گذشته  کاهش نشان می دهد.در همین‌حال مجموع مسافرانی که فرودگاه را در سفرشان در گرجستان انتخاب کرده اند در ۸ ماهه اول رقمی‌بالغ بر ۳ میلیون و ۶۴۰ هزار و ۸۲۳ نفر بوده است که این رقم رشد ۸ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.در بین فرودگاه‌های گرجستان فقط فرودگاه کوتایسی با رشد منفی همراه نبوده است زیرا کمترین تاثیر را از تحریم های هوایی روسیه دیده است.

ذکر این نکته ضرورت دارد که پروازهای ارزان قیمت اروپایی در فرودگاه بین المللی کوتایسی انجام می‌شود ، پس از توقف پروازهای مستقیم بین روسیه و گرجستان ، دولت گرجستان با امضای قرارداد های مختلف با شرکت های هواپیمایی  بویژه با کشور های اروپایی درصدد برآمد تا خسارت های ناشی از کاهش گردشگران روسی را با جذب توریست  از دیگر کشورها جبران کند.

وزیر اقتصاد و توسعه پایدار  گرجستان  در سفر اخیر خود به ایالات متحده  و ملاقات با  مدیران شرکت دلتا ایر لاینز و یونایتد ایرلاینز در تلاش است  امکان برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور را نیز فراهم کند .

 

گرجستان در رده بندی آزادی اقتصادى جهان در رتبه دوازدهم قرار دارد

طبق گزارش سالانه آزادی اقتصادی جهان که توسط مؤسسه فریزر تهیه شده است، گرجستان در بین ١٦٢ کشور در رتبه دوازدهم قرار دارد. گرجستان در مقایسه با رتبه سال قبل، یک پله ارتقا یافته است. این کشور همچنین امتیاز رتبه بندی خود را تا (94.7) بهبود بخشیده است.

شاخص منتشر شده در آزادی اقتصادی جهان میزان حمایت از سیاست ها و نهادهای کشورها از آزادی اقتصادی را اندازه گیری می‌کند. کشورها در پنج بخش اصلی ارزیابی می‌شوند: اندازه دولت، نظام حقوقی و حقوق مالکیت، پول پاک، آزادی تجارت بین المللی و مقررات.

براساس گزارش فوق ، گرجستان از کشورهایی نظیر دانمارک با رتبه‌های (١٣)، استونی (١٣)، لیتوانی (١٦)، آلمان (٢٠)، فنلاند (٢١)، جمهوری چک (٢٢)، لتونی (مقام ٢٤)، اتریش ( ٢٦)، ارمنستان ( ٢٧)، کره جنوبی (٣٣)، اسلواکی (4٠)، فرانسه (٥٠)، مجارستان (٥٤)، کرواسی (٥٦)، لهستان ( ٥٩)، اسلوونی (٦٧)، روسیه (٨٥)، ترکیه (٩٥)، مولداوی (٩٧)، بلاروس (٩٩)، جمهوری آذربایجان (١١٦)، اوکراین (١٣٥) و غیره در جایگاه بالاترى قرار دارد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما