معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۵۳
۱۳۹۸/۰۷/۰۱- ۰۸:۰۰

توسعه همکاری های اقتصادی زیمبابوه و بلاروس

ژنرال ویکتور شیمن رئیس دفتر رئیس جمهور بلاروس طی سفر سه روزه (از 24 تا 27 شهریور ماه 1398) به هراره در روز سه شنبه 17 سپتامبر 2019 (26 شهریورماه ) با آقای امرسون منانگاگوا رئیس جمهور زیمبابوه دیدار و گفتگو کرد. طی این ملاقات قراردادهایی به ارزش 350 میلیون دلار به امضای طرفین رسید که گام بسیار مهمی در جهت تقویت همکاری اقتصادی دو کشور به شمار می رود.

پیش از این طی سفر آقای منانگاگوا به بلاروس و ملاقات وی با الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس در اوایل سال جاری میلادی در مورد امضای هشت توافق نامه به توافق رسیدند. یکی از این توافقنامه‌ها مربوط به طرح توسعۀ زیرساخت های زیمبابوه برای تبدیل این کشور به قطب حمل و نقل و لجستیک منطقه ای است. توافقنامه‌های دیگر در حوزه‌های آموزش و پرورش، علوم و فناوری، ساخت نیروگاه، توسعۀ پروژه‌های کشاورزی و موضوعات حقوقی مانند استرداد مجرمین هستند.  

در جریان سفر آقای شیمن به زیمبابوه دو مورد از شش توافقنامۀ فوق نهایی و به امضای آقای سیبوسیسو مویو وزیر امور خارجه و تجارت بین المللی از طرف زیمبابوه و آقای ویکتور شیمن رئیس دفتر رئیس جمهور بلاورس به نمایندگی از این کشور رسیدند.

اولین قراردادی که به امضا رسید یادداشت تفاهمی‌برای برگزاری کمیسیون‌های مشترک دائمی‌ بین دو کشور برای توسعۀ همکاری‌های فیمابین است. توافق دوم مربوط به همکاری در چارچوب سرمایه گذاری مشترک برای اجرای پروژه‌های عمرانی است. در این راستا یک شرکت عمرانی دوجانبه تأسیس خواهد شد که هدف آن اجرای پروژه‌های مختلفی از جمله احداث مجتمع های مسکونی در شهرهای مختلف زیمبابوه با هزینه‌های کم و متوسط است که اکنون مورد نیاز این کشور است.

آقای منانگاگوا بعد از این مراسم ضمن ایراد سخنرانی از تعهد دولت بلاروس نسبت به ارتقای روابط دوجانبه قدردانی کرد و اظهار داشت: من خوشحال هستم که روابط بین زیمبابوه و بلاروس با امضای این توافق نامه‌ها جایگاه محکمتری نسبت به قبل پیدا کرده است. این دو توافق پس از یک دورۀ کوتاه مدت تکمیل و آمادۀ امضا شدند. بررسی بقیۀ توافق نامه‌ها نیز از طرف نمایندۀ بلاروس به اتمام رسیده، اما طرف زیمبابوه ای هنوز در حال بررسی آنهاست و مراحل قانونی خود را طی می‌کنند. پس از دستیابی به این هدف، وزیر دارایی و توسعۀ اقتصادی و سایر تیم های مربوطه به بلاروس سفر می‌کنند تا این موافقتنامه‌ها نیز به امضا برسند. خوشحالم که این توافق نامه‌ها اغلب در زمینه‌های اقتصادی هستند. آقای منانگاگوا همچنین از پیشرفت های اخیر در خصوص انعقاد قراردادهای کشاورزی، انرژی، لجستیک و ساخت و ساز بین دو کشور ابراز رضایت کرد و گفت: این پروژه‌ها در حال طی مراحل خود برای اجرایی شدن هستند و  این نشانگر همکاری روز افزون بین دو کشور است.

ژنرال شیمن در این ملاقات به آقای منانگاگوا اطمینان خاطر داد که دولت بلاروس تمامی توان خود را به کار خواهد بست تا اطمینان حاصل کند که همۀ قراردادها موفقیت آمیز اجرا شوند. وی همچنین از منانگاگوا و کابینۀ زیمبابوه و همینطور کلیۀ کسانی که در امضای این دو توافقنامه نقش موثری داشته اند به خاطر همکاری مفیدشان تشکر و قدردانی کرد.

آقای شیمن سفر خود به زیمبابوه را بسیار مفید و موفقیت آمیز خواند و گفت: من به محض بازگشت به بلاروس کلیۀ پیشرفت های حاصله در مورد همکاری‌های دوجانبه را به اطلاع رئیس جمهور خواهم رساند. وی همچنین به رئیس جمهور منانگاگوا قول داد که طرف بلاروسی آمادگی کامل دارد تا تمام تلاش خود را برای موفقیت هر چه بیشتر روابط دوجانبه به کار ببندند.

رئیس دفتر رئیس جمهور بلاروس اعلام کرد: ما قصد داریم در بخشهای کشاورزی، معدن، برق، عمران و حمل و نقل در زیمبابوه سرمایه گذاری کنیم. ما چندین پیشنهاد برای تهیه ماشین آلات کشاورزی و همینطور ماشین‌های حمل بار به طرف زیمبابوه ای ارائه داده ایم. بلاروس قصد دارد تمام تجهیزات و فناوری‌های مورد نیاز برای اجرای پروژه‌هایی نظیر احداث مسکن و توسعۀ کشاورزی را با خود بیاورد.

آقای شیمن گفت: ما برای تولید گندم، ذرت، لوبیا، و سویا سرمایه گذاری مشترک انجام خواهیم داد. همینطور ما به دنبال مشارکت با زیمبابوه برای افزایش تولید شیر و فرآورده‌های لبنی هستیم و به سرمایه گذاری مشترک در زمینۀ تولید و فرآوری گوشت گاو و مرغ نیز علاقه مند هستیم. ما همچنین مشتاق همکاری با زیمبابوه در بخش های عمرانی هستیم و پروژه‌های مختلفی برای احداث جاده و پل در این کشور در نظر داریم. سرمایه گذاری مشترک برای ساخت یک نیروگاه 100 مگاواتی برق در زیمبابوه نیز از دیگر پروژه‌هایی است که ما به دنبال آن هستیم.

آقای سیبوسیسو مویو وزیر امور خارجه و تجارت بین الملل گفت بر اساس توافق به عمل آمده دولت بلاروس بلافاصله مبلغ 350 میلیون دلار در پروژه‌های مختلفی در زیمبابوه سرمایه گذاری خواهد کرد. بخشی از این سرمایه گذاری در جهت توسعۀ پروژۀ کشاورزی است و ما را قادر می سازد که ذرت، گندم و سویای مورد نیاز خود را به میزان کافی تولید کنیم. وی گفت: همانطور که می دانید جزئیات این پروژه‌ها به طور مفصل در کمیسیون‌های مشترک مورد بررسی و توافق قرار خواهند گرفت.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها