معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۵۳
۱۳۹۸/۰۶/۳۱- ۰۹:۰۰

سرمایه گذاری گوگل در حوزه انرژی بادی سوئد

مدیرعامل گوگل طی مصاحبه ای اعلام کرد که در حال سرمایه گذاری در نیروهای برق بادی در منطقه Örnsköldsvik و Ragunda در شمال سوئد می‌باشد. هدف از این سرمایه گذاری ، تامین برق مورد نیاز مراکز داده  گوگل و تضمین توسعه سیستم های کامپیوتری در کشور های سوئد و  فنلاند از طریق منابع انرژی‌های تجدید پذیر است.

 ظرفیت تولید برق بادی در نیروگاههای مذکور 286 مگاوات پیش بینی شده است که حدود 17 درصد کل ظرفیت امروز انرژی بادی تولیدی در سوئد است. به گفته مدیرعامل گوگل ، قراردادهای  مربوطه با شرکتهای  Stavro Vind AB و GE Renewable Energy / Infravia منعقد شده است. میزان سرمایه گذاری فوق هنوز مشخص نیست اما این پروژه‌ها بخشی از مجموعه 18 قرارداد جدید گوگل در حوزه تامینِ انرژیِ مراکز داده‌های خود است که قبلا اعلام کرده بود حدود 2 میلیارد دلار در حوزه منابع انرزی تجدید پذیر سرمایه گذاری خواهد کرد.

 علاوه بر این گوگل اعلام کرده است حدود 600 میلیون یورو در تاسیسات موجود در منطقه Fredrikshamn در فنلاند سرمایه گذاری خواهد کرد. گوگل این مزرعه برق بادی را ده سال قبل از شرکت ENSO  خریداری کرده بود و با این حساب سرمایه گذاری گوگل در آن منطقه به 2 میلیارد یورو افزایش خواهد یافت.

شایان ذکر است که شرکت گوگل در قالب 18 قرارداد انرژی در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر به دنبال دسترسی به ظرفیت 1600 مگاوات برق است که شامل میلیون‌ها پانل خورشیدی و هزاران توربین بادی است.  گفته می‌شود 5 پارک و مزرعه خورشیدی گوگل در دانمارک نیز در تابستان 2020 عملیاتی خواهند شد.

گوگل در سال 2017 حدود 109 هکتار زمین در منطقه دالارنا در شمال غرب سوئد برای توسعه مراکز داده ای خود اعم از استفاده داخلی و نیز  Google Cloud خریداری کرده است اما فعلا برنامه فوری برای استفاده از آن  ندارد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما