معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۷/۰۱- ۰۸:۳۰

توسعه فعالیت های گروه نفتی سوکار جمهوری آذربایجان در بازار انرژی و صنایع پتروشیمی‌ ترکیه

گروه نفتی سوکار جمهوری آذربایجان که وظیفه مدیریت درآمدهای حاصل از نفت و گاز آذربایجان را بر عهده دارد به تدریج در حال افزایش میزان حجم سرمایه گذاری خود در بازار انرژی و صنایع پتروشیمی‌ ترکیه میباشد .

این گروه در سال 2008 میلادی شرکت پت کیم ترکیه را که دارای بزرگترین پالایشگاه مواد پتروشیمی در کشور بود را خرید و تاکنون هر سال 100 میلیون دلار برای بهینه کردن فعالیتها و توسعه دامنه فعالیت های واحدهای مختلف سرمایه گذاری نموده که جمع کل سرمایه گذاری در این واحد تولیدی با احتساب میزان سرمایه برای خرید ان از سوی سوکار به یک میلیارد دلار میرسد .
پت کیم به تنهایی 20 درصد از کل مواد پتروشیمی مورد نیاز ترکیه را تولید میکند و با تولید 60 محصول مختلف پتروشیمی ، محصولات خود را به بیش از 6 هزار بنگاه اقتصادی متوسط و کوچک در داخل این کشور می فروشد . گروه شرکت سوکار همچنین در ادامه سرمایه گذاری‌های خود در ترکیه با سرمایه گذاری 6.3 میلیارد دلاری در این کشور اقدام به تاسیس پالایشگاه استار نمودند که این پالایشگاه سالانه ظرفیت پالایش 10 میلیون تن نفت خام داشته و میزان تولید سالانه آن در تولید سوخت دیزل 4.8 میلیون تن ، نفتا 6.1 میلیون تن ،  320هزار تن  LPG ، سوخت جت 1.6 میلیون تن و 700 هزار تن پترو کک میباشد .
پالایشگاه استار نقش موثری در بهبود ساختار اقتصاد ترکیه داشته و سالانه 1.5 میلیارد دلار به جبران کسری حساب جاری کشور کمک کرده و با تولید محصولات متنوع خود نقش مهمی در  تامین نیازهای بخش پتروشیمی این کشور در داخل دارد . گروه سوکار هم اکنون نیز در ادامه سرمایه گذاری خود در این پالایشگاه در حال سرمایه گذاری 600 میلیون دلاری برای ایجاد مخازن نگاهدارنده هستند. بر اساس محاسبات انجام شده طول مدت زمان بازگشت سرمایه در پروژه پالایشگاه استار 11 الی 13 سال است  .
به عبارتی ترکیه با سرمایه گذاری آذریها در این کشور ، زمانی که قیمت نفت خام در بازارهای جهانی افزایش یابد با پالایشگاه استار و زمانی که قیمت نفت کاهش یابد با پتروشیمی‌پت کیم سودخواهد نمود .
گروه سوکار همچنین با تشکیل شرکتی به نام پت لیم در ترکیه سرمایه گذاری خود در بخش مدیریت بندر را نیز آغاز نموده و در این بخش نیز با سرمایه گذاری 400 میلیون دلاری خود نیز توانست از سال 2019 میلادی از ترمینال بندری خود با ظرفیت 1.5 میلیون TEU به عنوان یکی از بنادر عمیق ترکیه بهره برداری نماید .
پروژه انتقال خط لوله گاز ترانس آناتولی TANAB به طول 3 هزار و 500 کیلومتر از باکو تا ایتالیا یکی از بزرگترین پروژه‌های انتقال گاز در کریدور گاز جنوب است و در این راستا نیز 1850 کیلومتر از این پروژه با سرمایه گذاری 7 میلیارد دلاری به پایان رسیده است . لازم به ذکر می‌باشد که شرکت بوتاش ترکیه به عنوان شرکت توزیع گاز در این کشور 30 درصد از سهام پروژه ترانس آناتولی TANAB را  به خود اختصاص داده است .
عملیات انتقال گاز از این خط لوله در ماه جون سال 2018 میلادی آغاز شد و تا پایان سال 2019 میلادی حجم انتقال گاز از جمهوری آذربایجان به ترکیه ازطریق این خط لوله به 4 میلیارد مترمکعب خواهد رسید.
گروه شرکت سوکار از ابتدای خرید شرکت پت کیم به افزایش حجم سرمایه گذاری خود ادامه داده و تاکنون حجم سرمایه گذاری خود را در ترکیه به بیش از 15 میلیاد دلار رسانده است و این گروه در برنامه‌های آتی خود قصد دارد که میزان حجم سرمایه گذاری در ترکیه را به 19.5 میلیارد دلار برساند.
گروه سوکار  جمهوری آذربایجان قصد دارد تا با سرمایه گذاری جدید خود در منطقه ویژه صنعتی علی آغا در ناحیه دریای اژه که اولین منطقه ویژه صنعتی خصوصی میباشد نسبت به تاسیس یک پالایشگاه پتروشیمی دیگر اقدام نماید و بر اساس برنامه‌های در نظر گرفته شده قرار است عملیات ساخت این مرکز تولیدی در سال 2020 میلادی آغاز و در سال 2023 میلادی به پایان برسد . قرار است پالایشگاه مذکور نسبت به تولید 1.25 میلیون تن PTA  و 340 هزار تن بنزن و 840 هزار تن  ، P-Ksilen در سال اقدام نماید .
این پالایشگاه با شراکت دو شرکت سوکار و BP با سهام های یکسان 50 درصدی تاسیس خواهد شد و به صورت زنجیره ای با پالایشگاه استار و پالایشگاه پتروشیمی‌پت کیم فعالیت خواهد نمود ، میزان سرمایه گذاری برای عملی شدن پروژه مذکور 1.8 میلیارد دلار پیش بینی شده است .
کسری حساب جاری ترکیه در بخش پتروشیمی 11.5 میلیارد دلار است وبهره برداری از پروژه مذکور خواهد توانست 5.5 میلیارد دلار از کسری حساب جاری ترکیه  را بکاهد که برای صادرکنندگان اقلام پتروشیمی‌به ترکیه رقم قابل توجهی است . 
 گروه سوکار  با ارزیابی بخش های مختلف انرژی در بازار ترکیه ، سرمایه گذاری خود را وارد شبکه توزیع گاز در این کشور  نیز کرده و توانسته  پس از خروج آلمانها از این حوزه جای انها را گرفته و دو شرکت توزیع گاز در شهرهای بورسال و قیصریه به نامهای بورساگاز و قیصریه گاز را خریداری و وارد ساختار خود نماید. شرکت بورسا گاز دارای 995 هزار  مشترک و شرکت قیصریه گاز نیز دارای 550 هزار  مشترک میباشند .
گاز صادراتی حوزه گازی شاه دنیز آذربایجان با 10 الی 15 درصد تخفیف به ترکیه فروخته میشود . میزان نفت مورد نیاز پالایشگاه استار نیز توسط شرکت سوکار از روسیه و عراق خریداری می‌گردد .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما