معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۵۲
۱۳۹۸/۰۷/۰۷- ۱۴:۴۶

بررسی وضعیت اقتصادی ترکیه از سوی صندوق بین المللی پول IMF

صندوق بین المللی پول (IMF ) در آخرین گزارش خود به بررسی آخرین وضعیت اقتصاد ترکیه پرداخته است . بر اساس این گزارش اقتصاد ترکیه در سالهای اخیر دارای رشد خوبی بوده و در عین حال اقتصاد این کشور همزمان شاهد بی ثباتی در روند خود نیز بوده است  . اقدامات و اصلاحات سازنده در اقتصاد کشور ادامه داشته ولی ضعیف شدن روند اصلاحات در کشور سبب شده است تا رشد اقتصادی ترکیه متکی بر تامین منابع مالی خارجی باشد .

بر اساس گزارش اخیر صندوق بین المللی پول ، بی ثباتی فضای موجود اقتصادی ترکیه در سال گذشته سبب نزول چشمگیر ارزش لیر ترک در مقابل ارز به ویژه دلار شد و تحولات سیاسی و ژئوپلیتیک در ماه آگوست سال 2018 میلادی سبب شد تا ارزش لیر ترک قدرت خود را بطور چشمگیر در بازار از دست بدهد .

کارشناسان و تحلیل گران صندوق بین المللی پول بر این باورند که در شرایط کنونی لیر ترک توانسته است دوباره ارزش خود را بازیافته و تراز حساب جاری کشور نیز توانسته است تا حد زیادی بهبود یابد .

اقتصاد ترکیه هنوز هم در مقابل ریسک های موجود در داخل و خارج کشور حساس و شکننده است و این کشور برای دستیابی به یک رشد اقتصادی میان مدت و پایدار بایستی دست به اصلاحات اقتصادی بیشتری در کشور بزند .

اصلاحات سازنده اقتصادی  به ویژه در شرایط کنونی اقتصاد این کشور برای دستیابی به رشد اقتصادی پویا و مقابله با ریسک های در پیش رو برای ترکیه ضروری به نظر میرسد .

تشویق های مختلف ارائه شده توسط وزارتخانه‌ها و سازمانهای ذیربط اقتصادی به بخش های خصوصی و همچنین اجرای سیاستهای پولی فراگیر توسط بانک مرکزی و سیستم بانکی این کشور سبب شده است تا اقتصاد ترکیه روند رو به رشد خود را آغاز نماید .

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که میزان رشد اقتصادی ترکیه در سال جاری میلادی علی رغم رکود نسبی اقتصادی در سال گذشته میلادی 0.25 درصد افزایش خواهد یافت .

این صندوق پیش بینی می‌کند که با ادامه بهبود ساختارهای اقتصادی ترکیه فشارهای موجود بر بازار  در این کشور به مرور کاهش یافته و ارزش لیر ترک افزایش خواهد یافت .

بهبود چشمگیر کسری حساب جاری و نیز پشت سر گذاشتن فصل گردشگری موفق از سوی صنعت گردشگری در ترکیه نیز از عوامل مهم در بهبود وضعیت اقتصادی این کشور در سال جاری میلادی به شمار میرود .

 افزایش ارزش لیر ترک و کاهش نرخ بهره‌های بانکی توسط بانک مرکزی ترکیه سبب خواهد شد که میزان نرخ تورم در این کشور به ندریج کاهش یافته و در صورتی که روند بهبود ساختار اقتصادی به همین شکل ادامه یابد ، ترکیه بار دیگر میتواند نرخ تورم تک رقمی را تجربه نماید.

گزارش تهیه شده از سوی صندوق بین المللی پول در خصوص وضعیت اقتصادی ترکیه ناکنون به امضاء هیئت مدیره این صندوق نرسیده و این در حالی صورت میگیرد که ملاقات هیئت اعزامی این صندوق با معاونین رهبران احزاب جمهوریخواه خلق و نیک در یکی از هتل های استانبول در در روزهای گذشته جار و جنجالهای زیادی در محافل سیاسی به ویژه حزب حاکم عدالت و توسعه به راه انداخته بود و مسئولان عالی رتبه این حزب و مقامات بلند پایه دولت نیز اعلام نمودند که موضوع همکاری ترکیه با صندوق بین المللی پول برای همیشه از دستور کار دولت ترکیه حذف شده است .

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما