معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۰۸
۱۳۹۸/۰۷/۲۲- ۰۸:۰۰

بحران کمبود آب در هراره

به دنبال بحران کمبود آب و خشکسالی آب مصرفی لوله کشی بیش از 2 میلیون نفر از ساکنان پایتخت و دیگر شهرها و روستاهای اطراف آن از روز سه شنبه 2 مهرماه 1398 قطع شد. این اتفاق به دنبال آن رخ داد که کارخانه اصلی تصفیه آب شهری تعطیل شده است. سطح آب پشت سدها به دلیل خشکسالی به شدت پایین آمده و همچنین آلوده شده است.

کمبود مواد شیمیایی برای تصفیۀ آب نیز ممکن است به یک فاجعه ملی تبدیل شود. علاوه بر خشکسالی و کاهش باران در سالهای اخیر، مشکلات ارزی که زیمبابوه درگیر آن است بر بحران کمبود آب نیز اثرات مخربی داشته است. تصفیۀ آب شهری زیمبابوه نیاز به واردات مواد شیمیایی دارد و هر ماه حدود 2.7 میلیون دلار باید به این موضوع اختصاص یابد. مقامات شهرداری هراره اعلام کرده اند که در حال تلاش برای تأمین ارز خارجی مورد نیاز برای تصفیه آب هستند.

بحران کمبود آب در زیمبابوه مجددا هراس از بازگشت و شیوع بیماری‌های واگیر دار مانند وبا را تشدید کرده است. آقای مایکل چیدمه سخنگوی شهرداری هراره گفت: هر کسی که در هراره زندگی می‌کند متأثر از این جریان است. وی افزود: به خاطر خطر شیوع بیماری‌های مربوط به آب ناسالم، ما این وضعیت را خطرناک می دانیم. هم اکنون به دلیل کمبود آب و زیرساختهای مناسب فاضلابی در پایتخت مواردی از بیماری‌هایی مانند حصبه و وبا مشاهده شده است. برخی از ساکنان مجبور هستند آب را از چاه‌های کم عمق، ناایمن و مخلوط شده با فاضلاب استفاده کنند. برخی از شهروندان مجبورند پس از پمپاژ آب نیم ساعت صبر کنند تا آب کافی به داخل چاه برگردد و دوباره پمپاژ کنند.
در سال گذشته شیوع وبا جان تعدادی از مردم زیمبابوه را گرفت. آقای منانگاگوا رئیس جمهور زیمبابوه اظهار داشته بود که بسیار متأسف است که هنوز در این کشور برخی از مردم با یک بیماری قرون وسطایی از دست می روند.
این کشور که زمانی سبد نان منطقه به شمار می رفت با از هم پاشیدن اقتصادی و مشکلات تأمین ارز خارجی اکنون در تأمین بسیاری از نیازها و اقلام اساسی و سیستم مراقبت های بهداشت عمومی‌با مشکلات عدیده ای مواجه است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما