معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۷/۱۶- ۱۱:۲۱

اخبار اقتصادی داخلی و خارجی جمهوری آذربایجان ( هفته دوم مهر 1398 )

مهمترین عناوین و اخبار تحولات اقتصادی داخلی و خارجی حمهوری آذربایجان و روابط دو جانبه اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران در هفته دوم مهر ماه 1398 به شرح زیر در پی خواهد آمد :

 در 25 سال گذشته نرخ منات فقط دو بار کاهش جدی داشته است.

خبرگزاری «ترند»:

المان رستم اف رئیس بانک مرکزی جمهوری آذربایجان در مراسم صدمین سالگرد تاسیس بانک مرکزی آذربایجان به خبرنگاران گفت: «در 25 سال گذشته متوسط تورم سالانه 5 درصد بوده است ولی در مدت یادشده در کشورهای همسایه ارز ملی تا 10 برابر ارزان شده است. سودهای سپرده و درآمد اوراق بهادار دولتی تا حدودی بستگی به نرخ حسابداری دارد.»ج

 

فهرست محبوب ترین محصولاتی که از آذربایجان سفارش شده است.

خبرگزاری «ترند»:

در گزارش ماهانه «اجمال صادراتی» مربوط به مرکز تحلیل اصلاحات اقتصادی و ارتباطات آمده است: در بین ماههای ژانویه – اوت سال 2019 به پرتال «آذ اکسپورت» به ارزش 399.3 میلیون دلار سفارشات صادراتی وارد شده است. این رقم در مقایسه با دوران مشابه سال گذشته 8.8 درصد افزایش یافته است. در بین کشورهایی که سفارش وارد شده است روسیه (11.4 درصد)، ترکیه (5.8 درصد)، آمریکا (5.8)، هند (5.5 درصد) و انگلیس (5.2 درصد) 5 کشور اول می‌باشند.

در ماه اوت سالجاری بیشترین محصولات سفارشی محصولات گوجه فرنگی، توتون، شراب، گوشت مرغ، تخم مرغ، آب میوه، محصولات قنادی، مصالح ساختمانی، خیار، چای، میوه خشک شده، زعفران، عسل، شیر با مزه میوه، آب معدنی، روغن موتور، مبلمان، گل و محصولات دیگر می‌باشد.

گفتنی است از ماه ژانویه سال 2017 تا 31 اوت سال 2019 (32 ماه) به پرتال «آذ اکسپورت» به ارزش یک میلیارد 388 میلیون دلار سفارشات صادراتی وارد شده است. 

در این گزارش همچنین آمده است که در ماه سپتامبر سالجاری از طریق مرکز حمایت از صادرات «پنجره واحد» ارزش  صادرات صورت گرفته 7.7 میلیون دلار بوده است. در بین ماههای ژانویه – سپتامبر سال 2019 از طریق مرکز حمایت از صادرات «پنجره واحد» به ارزش 99.4 میلیون دلار صادرات غیر نفتی صورت گرفته است. 

در بین ماههای ژانویه – اوت سال 2019 شرکت آذر کاسماس به 23 کشور جهان به ارش 28 میلیون دلار خدمات ماهواره ای و ارتباطاتی صادر نموده است. /

 

 حجم مبادلات تجاری بین ایران و  جمهوری آذربایجان در مقایسه با سال گذشته 2.2 بار افزایش یافته است.

خبرگزاری «آپا»:

"علی ربیعی" سخنگوی دولت ایران در مصاحبه با خبرگزاری «آپا» اعلام نمود: «رییس جمهور اسلامی ایران تلاش می‌کند روابط اقتصادی ایران با جمهوری آذربایجان را به سطح روابط فرهنگی و سیاسی برساند. ارزش های مشترک ایران و جمهوری آذربایجان باعث شده است که روابط دو کشور بر اساس احترام  متقابل برقرار شود. اراده جدی باکو و تهران در راستای حل مناقشات منطقه ای و تقویت ثبات در منطقه منجر به تقویت نزدیکی بین دو کشور شده است. حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در سال 2018 میلادی 40 % افزایش یافته است. حجم مبادلات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در 6 ماه سال 2019 میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 2.2 بار افزایش یافته است. اتصال خطوط ریلی آستارا ـ آستارا به توسعه روابط اقتصادی تحرک خواهد بخشید و مناسبات دو کشور هر چه بیشتر نزدیک تر خواهد شد». 

 

از تشکیل بانکداری مرکزی در جمهوری آذربایجان 100 سال می‌گذرد

خبرگزاری «آذرتاج»:

روز 30 سپتامبر صدمین سالگرد تاسیس بانکداری مرکزی در جمهوری آذربایجان است. در یک قرن گذشته بانک مرکزی راه طولانی توسعه را طی نموده است. در حال حاضر در کشورمان بانک مرکزی حمایت همنه جانبه از سیاست پول – نرخ، اقتصادی کلان و ثبات مالی می نماید، سیاست دولت را در زمینه وام، ارز، تسویه حساب و روابط ارزی را اجرا می نماید. 

مراحل تاریخی فعالیت بانک مرکزی آذربایجان بدین قرار است: زمان جمهوری دموکراتیک آذربایجان (1918-1920)،  زمان شوروی (1920-1991) و زمان استقلال 1991 الی زمان حاضر 

در 7 مارس سال 1919 دولت جمهوری دموکراتیک آذربایجان در خصوص تاسیس بانک دولتی آذربایجان تصمیم گرفت و در 30 دسامبر همان سال بانک دولتی آذربایجان شروع به فعالیت نمود.

پس از تشکیل شوروی در سال 1920 بانک دولتی آذربایجان به بانک خلق تغییر نام داد. از سال 1936 این بانک به نام اداره آذربایجان بانک شوروی فعالیت خود را ادامه داد . در سال 1992 در جمهوری آذربایجان بانک ملی تاسیس شد. از سال 2009 بانک ملی آذربایجان بانک مرکزی نامیده شد.

ارز ملی جمهوری آذربایجان به نام منات از سال 1992 به گردش درآمد.

 

در هشت ماه سالجاری حجم گردش تجاری در شهر باکو بیش از 13.1 میلیارد منات بوده است

خبرگزاری «آذرتاج»:

به گزارش اداره آمار شهر باکو در ماههای ژانویه – اوت سالجاری حجم گردش تجاری در شهر باکو در مقایسه با دوران مشابه سال گذشته با افزایش 3.2 درصد به 13 میلیارد 141.4 میلیون منات رسیده است. ارزش محصولا غذایی، نوشیدنی‌ها و محصولات دخانیات به فروش رسیده در فروشگاههای زنجیره ای در مقایسه با دوران مشابه سال گذشته 3.6 درصد افزایش یافته و به 5 میلیارد 918.1 میلیون منات، حجم محصولات غیر غذایی با افزایش 3 درصد به 7 میلیارد 223.3 میلیون منات رسیده است.

  

 آلمان تاکنون در اقتصاد جمهوری آذربایجان 615 میلیون دلار سرمایه گذاری نموده است

خبرگزاری «آذرتاج»:

نیازی صفراف معاون وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان در نشست تجاری آلمان- جمهوری آذربایجان گفت: «از طرف آلمان تاکنون در اقتصاد جمهوری  آذربایجان 615 میلیون دلار سرمایه گذاری شده است. 96 درصد این سرمایه گذاری در بخش غیر نفتی بوده است. 

معاون وزیر اقتصاد در ادامه گفت: «شرکتهای آلمانی در 66 طرح  در جمهوری آذربایجان بعنوان پیمانکار حضور دارند. ارزش این طرحها 1.6 میلیارد دلار می‌باشد. بین دو کشور در بخش مالی و فنی نیز همکاری خوبی وجود دارد. در بخش فنی اجرای 4 طرح محلی و 5 طرح منطقه ای ادامه دارد. در چارچوب این طرحها 30 میلیون یورو به آذربایجان اختصاص داده شده است.»

به گفته نیازی صفراف حجم مبادله تجاری بین آذربایجان و آلمان در 7 ماه سالجاری بیش از 1 میلیارد دلار بوده است و در کشور ما 154 شرکت آلمانی فعالیت می‌کند.

 

در هشت ماه سالجاری به ارزش 592 میلیون دلار محصولات کشاورزی صادر شده است

خبرگزاری «آذرتاج»:

یوسف عبدالله یف سرپرست آذپرومو در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: «در هشت ماه سالجاری به ارزش 592 میلیون دلار محصولات کشاورزی صادر شده است که این رقم در مقایسه با دوران مشابه سال گذشته 20.6 درصد بیشتر است. در این مدت صادرات محصولات پردازش شده کشاورزی  نیز با افزایش 29.5 درصد به 122 میلیون دلار بوده است.»

 

جمهوری آذربایجان صادرات غیر نفتی را 17 درصد افزایش داده است

خبرگزاری «رپورت»:

به گزارش ماهنامه «ابررسی صادرات» مرکز ارتباطات و تحلیل اصلاحات اقتصادی در ماههای ژانویه – اوت سالجاری جمهوری آذربایجان به ارزش 1.277 میلیارد دلار محصولات غیر نفتی صادر نموده است. این رقم در مقایسه با دوران مشابه سال گذشته 17 درصد بیشتر است.

در این مدت به روسیه 427.1 میلیون دلار (33.4 درصد کل صادرات)، به ترکیه 278.6 میلیون دلار (21.8 درصد کل صادرات)، به سوئیس 111.5 میلیون دلار (8.7 درصد کل صادرات)، به گرجستان 110.4 میلیون دلار 08.7 درصد کل صادرات)، به ایتالیا 33.5 میلیون دلار (2.6 درصد کل صادرات) محصولا غیر نفتی صادر گردیده است. در یک سال گذشته صادرات غیر نفتی به روسیه 14 درصد، به ترکیه 12 درصد، به سوئیس 21 درصد، به گرجستان 25 درصد و به ایتالیا 2.4 بار افزایش یافته است.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما