معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۷/۱۷- ۰۸:۱۵

حضور شرکت های ایرانی در هفتمین نمایشگاه بین المللی مصالح ساختمانی ازبکستان

هفتمین نمایشگاه بین المللی مصالح ساختمان ازبکستان در تاریخ 10 لغایت 12 مهرماه سال 1398 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی ازبکستان( اوز اکسپو سنتر ) با حضور 50 شرکت از کشورهای ایتالیا، قزاقستان، چین، کره جنوبی، روسیه و ترکیه برگزار گردید. هیاتی متشکل از نمایندگان بیش از 10 شرکت بخش خصوصی کشورمان در حوزه‌های سیمان، فولاد، لوازم روشنایی، بازرگانی و غیره نیز در این نمایشگاه حضور داشتند.

کشور ازبکستان با توجه به سیاست های اصلاحی رئیس جمهور این کشور در خصوص ایجاد زیربناهای اقتصادی در حوزه جاده و راه سازی، گردشگری و هتل سازی و نوسازی شهری و همچنین ایجاد و ساخت خانه‌های ارزان قیمت برای اقشار فرودست جامعه، از جمله کشورهای روبه رشد و تغییر به لحاظ نمای شهری و اجرای پروژه‌های متعدد عمرانی ـ تجاری در شهرهای بزرگ می‌باشد.

در این ارتباط رئیس جمهور ازبکستان با توجه به نیاز روزافزون این کشور به تحول عمرانی و ساختمانی، طی فرمانی در آوریل 2018  وزارت ساختمان و یا عمران ازبکستان را  جانشین کمیته دولتی معماری و ساختمان ازبکستان نمود. در همین ارتباط شرکت دیگری در ازبکستان به نام  شرکت مصالح ساختمانی فعالیت دارد که در حقیقت مسئولیت تامین مصالح، نوآوری و فناوری در حوزه مصالح ساختمانی را بر عهده دارد. این شرکت دولتی در حال حاضر بیش از 110 شرکت و مجموعه تجاری در حوزه صنعت ساختمان را زیر نظر خود دارد. از سوی دیگر  برگزاری نمایشگاه‌های متعدد سالیانه تخصصی در حوزه ساختمان نیز در دستور کار دولت ازبکستان قرار دارد که از جمله مهم ترین آنان می توان علاوه بر نمایشگاه فوق به  نمایشگاه ساختمانی ازبکستان (The Uzbuild) و (Build Tech) در ماه‌های فوریه و مارس هر سال و نمایشگاه (BuildExpo Uzbekistan) که در نوامبر هر سال برگزار می‌گردد اشاره داشت .

هفتمین نمایشگاه بین المللی مصالح ساختمان ازبکستان

مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه بین المللی مصالح ساختمان ازبکستان در مهر ماه سالجاری با حضور وزیر ساخت و ساز ازبکستان، مسئولین انجمن مصالح ساختمانی ازبکستان و برخی از نمایندگان سفارتخانه‌های مقیم برگزار گردید.

در طول برگزاری نمایشگاه، نیز نشستی با حضور تجار ایرانی شرکت کننده در نمایشگاه مصالح ساختمانی ازبکستان و همچنین تجار و ایرانیان مقیم تاشکند در  محل سفارت کشورمان در تاشکند برگزار گردیدکه طی آن  نکاتی در خصوص فرصت ها و ظرفیت های موجود در  بازار ازبکستان، تعرفه‌های گمرکی  ، وضعیت بازار کالاهای شرکت های حاضر در نمایشگاه، قوانین و مقررات تجاری ازبکستان و ... مطرح و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .

بنظر می رسد بهترین روش برای بازاریابی و ورود به بازار ازبکستان، شرکت در نمایشگاه‌های این کشور در قالب اخذ غرفه و یا حداقل بازدید کننده (Visitor) و اخذ شریک محلی می‌باشد. در این رابطه و بر اساس بررسی اجمالی  بعمل آمده در بازار ازبکستان  روشن می‌گردد که شرکت های ایرانی  در زمینه صادرات کاشی و سرامیک، سنگ ساختمانی، قیر، سیمان و شیرآلات بهداشتی و یا حتی در بعضی از موارد سرمایه گذاری در تولید این محصولات ساختمانی در ازبکستان و صادرات آن به منطقه از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار هستند .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما