معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۷/۱۷- ۱۳:۰۶

پروزه نورد استریم2 : اوج رویاروئی روسیه و آمریکا در بازار گاز اروپا

رویارویی آمریکا و روسیه در زمینه سهم خود از بازار گاز روسیه ، در پروژه نورد استریم 2 تجلی یافته است ، این پروژه اروپا را به دو بخش موافق و مخالف تقسیم نموده و به نظر می رسد این رویاروئی در سال 2020 نیز تداوم یابد .

بدنبال گفتگوهای دونالد ترامپ و آندژی دودا روسای جمهوری آمریکا و لهستان در حاشیه نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل و اتفاق نظر آنها در خصوص ضرورت متوقف شدن پروژه احداث خط لوله گاز نورد استریم 2 و نام بردن از آن تحت عنوان تهدیدی جدی برای امنیت انرژی اروپا ، رویارویی میان روسیه با کشورهای مخالف این پروژه بویژه آمریکا و لهستان شدت یافت.
بر اساس بیانیه رسمی صادره پس از گفتگوهای دو رئیس جمهور ، کاخ سفید اعلام داشت روسای جمهوری آمریکا و لهستان در مورد روش های متوقف ساختن پروژه نورد استریم 2 گفتگو و در خصوص اتخاذ تدابیر مشترک توافق نمودند.تهدید دانستن این پروژه در حالیست که پیش از این «گوردون ساندلند» سفیر آمریکا در نزد اتحادیه اروپا گفته بود مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا سران اروپا را ترغیب به مخالفت با ایجاد شبکه انتقال گاز نورد استریم 2 نموده است .
در هر صورت در شرایطی که گفته می‌شود 75% خط لوله نورد استریم 2 تکمیل شده اما زمزمه‌های از سرگیری مخالفت های دانمارک با این پروژه موجب خشم مقامات روسی و واکنش سریع آنها گردید.سناتور ولادیمیر جاباروف رئیس کمیته شورای فدراسیون روسیه در امور بین الملل با تاکید بر اینکه واشنگتن و ورشو قادر به متوقف ساختن پروژه نورد استریم 2 نیستند ضمن محتمل دانستن تلاش مشترک آمریکا و لهستان برای مانع تراشی در مسیر این پروژه تصریح داشت به باور او اروپای غربی ترجیحا موافق با این امر نیست بویژه آنکه آلمان اهتمام خاصی به پروژه نورد استریم 2 دارد.نامبرده افزود دولت لهستان تابع آمریکا بوده و آنچه را که برادر بزرگ می‌گوید تکرار می‌کند.

معاون مدیر صندوق امنیت انرژی روسیه و متخصص در پرونده‌های مربوط به مشکلات گازی ضمن انتقاد از مواضع دانمارک ، دلایل سیاسی را در ورای تعلل این کشور نسبت به موافقت با اجرای پروژه می داند.
اما بلحاظ تحلیلی باید گفت با انقلاب شیل و استخراج گاز و نفت صخره ای طی سالهای اخیر، آمریکا به عنوان یک صادر کننده نوظهور LNG در صدد تصاحب بازار اروپا برآمده است .از سوی دیگر روسیه نیز از خلال پروژه نورد استریم 2 قادر به کنار گذاشتن مسیرهای سنتی انتقال گاز به اروپا و برخورداری از اهرم فشار علیه آمریکا و متحدان آن خواهد شد.لذا پروژه نورد استریم 2 تبدیل به صحنه رویاروئی گازی میان آمریکا و روسیه گردیده است.در یک جبهه ، موافقان با این پروژه شامل کشورهایی همچون آلمان و اتریش و در جبهه مخالف کشورهایی همانند آمریکا،لهستان،اوکراین و برخی کشورهای شرق اروپا و حوزه بالتیک قرار دارند.
در نگاه واقع بینانه ، از یک سو کشورهای اروپایی موافق با پروژه نورد استریم 2 با محوریت آلمان بلحاظ مسائل ژئواکونومیکی حاضر به جایگزین کردن آمریکا با روسیه در خرید انرژی گازی نیستند و از سوی دیگر این کشورها منابع جایگزین تامین انرژی در مواقع ضروری را مد نظر دارند. لذا علیرغم گزینه‌های متعدد برای تامین گاز اروپا همچون توافق میان آمریکا ، لهستان و اوکراین در خصوص احداث شبکه خط لوله بالتیک بمنظور دریافت گاز از طریق نروژ بجای روسیه اما بدلیل عدم امکان تامین کامل تقاضای اروپا ، تصور رهایی غرب از وابستگی به گاز روسیه وجود ندارد.
از سوی دیگر و علیرغم اینکه که طبق برآوردهای قبلی ، پروژه نورد استریم 2 می‌بایستی تا پایان سالجاری به اتمام برسد اما به نظر می رسد بدلیل فشارهای آمریکا و نیز مواضع دانمارک،اجرای آن به تعویق بیفتد و در سال 2020 همچنان شاهد ادامه جنگ گازی میان واشنگتن و مسکو باشیم.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما