معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۷/۱۸- ۰۸:۱۵

تاثیر بحران اقتصادی دبی بر بازار ساخت و ساز و املاک در این بندر

در پی بحران اقتصادی در دبی و امارات متحده عربی ناشی از دخالت های منطقه ای ابوظبی و نیز کاهش قیمت نفت ، یکی از حوزه‌های متضرر از این بحران حوزه ساخت و ساز و املاک در بندر دبی است.

سایت " الخلیج آنلاین " در گزارشی ویژه به بررسی وضعیت اقتصادی دبی در سایه دخالت های منطقه ای ابوظبی پرداخته و اعلام داشته همزمان با کاهش قیمت های نفت و دخالت های ابوظبی در سیاست های چند کشور عربی ، دبی بدترین روزهای اقتصادی خود را می‌گذارند و با مشکلات روزافزونی روبرو است.

هراس سرمایه گذاران به خاطر سیاست های اشتباه امارات باعث شده که زیان‌های امارت دبی تنها به یکی از جنبه‌های اقتصادی محدود نگردد بلکه رکود دامن حوزه ساخت و ساز و املاک ، بانک ها ، پروژه‌های بزرگ و جشنواره‌های بین المللی را نیز بگیرد . بطور مثال دبی در آستانه برگزاری نمایشگاه اکسپو 2020 دل به کسب دستاوردهای اقتصادی و ایجاد حدود 300 هزار فرصت شغلی بسته بود اما اعلام صدها پروژه ساخت و ساز در سال های اخیر باعث افزایش عرضه و کاهش قیمت ها شده است . در این راستا سازمان آمریکایی اعتبار سنجی "  استاندارد اند پورز  " گزارش داد که بخش املاک که 7.2 درصد اقتصاد دبی را تشکیل می دهد ممکن است تا آغاز سال 2021 به مرحله ثبات نرسد. بانک مرکزی امارت نیز از کاهش قیمت های املاک و مستغلات به میزان 5.8 درصد در سه ماهه دوم سال 2019 میلادی خبر داده است. به نوشته خبرگزاری فرانسه این یازدهمین سه ماه متوالی است که قیمت ها کاهش یافته است.

براساس گزارش مورخ 24 سپتامبر 2019 شرکت خدمات مالی آمریکایی ( فیچ ریتینگز  ) ، برخی پروژه‌های ساخت و ساز املاک که قبل از کاهش قیمت ها آغاز شده بدود با تاخیر زیادی مواجه شده اند به طوری که در ساختار وام  های گرفته شده بازنگری و مدت زمان بازپرداخت اکثر آنها تمدید گردیده است و برخی سازندگان نیز پرداخت های خود به پیمانکاران را متوقف کرده اند . 

 این مشکلات تنها مختص بخش املاک و مستغلات نبوده و پروژه‌های دولتی را نیز در بر گرفته است پروژه‌هایی که درباره اهمیت و سود اقتصادی آنها بسیار تبلیغ شده بود. در اواخر اوت سال 2019 میلادی خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت دولت امارات به خاطر پسرفت عملکرد اقتصادی خود ادامه ساخت و ساز در فرودگاه بین المللی آل مکتوم در امارات دبی را متوقف و پشتیبانی مالی از آن را به حالت تعلیق درآورده است. زمان تعیین شده برای افتتاح فاز اول فرودگاه که هزینه آن بالغ بر 36 میلیارد دلار است به مدت پنج سال تا سال 2030 به تعویق افتاده است.فرودگاه بین المللی آل مکتوم یا فرودگاه " ورد سنترال دبی " به عنوان   جدیدترین فرودگاه در امارات دبی  در سال 2013 میلادی افتتاح شد اما تاکنون تنها به 11 شرکت خدمات دهی کرده است .

از سوی دیگر بنا به گزارش خبرگزاری رویترز در ژوئیه سالجاری میلادی ، تجارت خرده فروشی که 27 % کل تولید ناخالص داخلی امارات متحد عربی را بخود اختصاص داده و بطور اساسی در امارت دبی متمرکز است دچار کاهش شده و به تعبیر این خبرگزاری سبب شده تا مرفهین دبی کمربندهای خود را محکم کنند . 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما