معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۷/۱۷- ۱۱:۴۵

اظهارات رئیس‌جمهور روسیه در همایش "هفته انرژی روسیه"

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه حین سخنرانی در همایش "هفته انرژی روسیه" در هفته گذشته از اوپک پلاس (+ ) به عنوان یکی از مکانیزم‌های برقراری توازن در بازار انرژی نام برد. رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد که مصرف انرژی طی سال‌های آینده رشد می‌کند و در اینجا پدیده اطمینان بخشی و قابل پیش بینی بودن عرضه انرژی ، فعالیت بر اساس اصول مشترک، رعایت مقررات عاری از رقابت غیرمنصفانه با کادو پیچی سیاسی، اهمیت خاص کسب می‌کند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه حین سخنرانی در همایش "هفته انرژی روسیه" از اوپک پلاس (+ ) به عنوان یکی از مکانیزم‌های برقراری توازن در بازار انرژی نام برد. بنظر وی باید از همه این مکانیزم‌ها استفاده شود. رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد که مصرف انرژی طی سال‌های آینده رشد می‌کند و در اینجا پدیده اطمینان بخشی و قابل پیش بینی بودن عرضه انرژی ، فعالیت بر اساس اصول  مشترک،  رعایت مقررات عاری از رقابت غیرمنصفانه با کادو پیچی سیاسی، اهمیت خاص کسب می‌کند. روسیه از این لحاظ، از جمله در مورد اروپا، رویکرد مسئولیت پذیرانه دارد. به گفته وی، پروژه‌های انرژی روسیه در اروپا ماهیت استثنائاً تجاری داشته و در همکاری با شرکت‌های اروپایی اجرا می‌شود. در شرایط تلاش برای تبدیل حوزه انرژی به یک پدیده به نام " گروگان گیری سیاسی " ، روسیه به توسعه روابط با طرفین دور از این رویکرد تشویق می‌شود. از جمله روسیه هم اکنون به فروشنده شماره یک نفت به چین تبدیل شده است.

رئیس‌جمهور روسیه گفت ایران نمی‌تواند امکانات خود را بکار گیرد و این امر برای اقتصاد و انرژی جهان فوق العاده مضر است. روسیه به هر نحوه از ایران حمایت کرده و سعی دارد ریسک‌های منفی برای بازار انرژی را به حداقل برساند.

پوتین حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را محکوم کرده و گفت بنظر وی مسئولین آن به خواسته خود نرسیدند. "ما مخالف گذاشتن تقصیر به گردن ایران هستیم زیرا هیچ شواهدی در این مورد موجود نیست". رئیس‌جمهور روسیه همچنین در دیدار اخیر خود با آقای روحانی به همتای ایرانی خود اظهار داشته بود که این اتهامات را مردود می‌داند. پوتین در خصوص اتهامات وارده از طرف سرویس‌های ویژه آمریکا  علیه ایران نیز گفت: این سرویس‌ها موظفند در راه منافع سیاست خارجی آمریکا اقدام کنند ولی آنها هنوز هیچ شواهدی مبنی بر دخالت ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان ارائه نکرده‌اند.

رئیس‌جمهور روسیه در مورد امضای قرارداد جدید در بخش ترانزیت گاز با اوکراین  نیز گفت این قرارداد باید از نقطه نظر اقتصادی با صرفه باشد. اوکراین قصد دارد به قوانین انرژی اروپا متعهد شود و اگر بتواند تا آخر سال این کار را انجام  می دهد و بالطبع روسیه قرارداد جدید را طبق قوانین اروپا با آنها امضا می‌کند. اگر بکار گرفتن این قوانین میسر نشود، روسیه می‌تواند قرارداد موجود را برای مدتی تمدید کند.

پوتین در خصوص روابط با رئیس‌جمهور آمریکا اظهار نظر کرده و گفت این روابط ماهیت کاری داشته و هیچ رابطه و نزدیکی خاصی بین پوتین و ترامپ موجود نیست. تحقیقات انجام شده در آمریکا اثبات کرد که توطئه چینی بین روسیه و ترامپ در کار نبوده است. مشکلات سیاسی داخلی آمریکا باعث ویرانی روابط آن با روسیه می‌شود. پوتین در پاسخ به سئوال مربوط به قصد دخالت در انتخابات سال 2020 آمریکا نیز به شوخی گفت: "بله، ولی من محرمانه حرف می‌زنم، به کسی نگویید".

پوتین استفاده سیاسی از دلار را اشتباه بزرگ نامید. روسیه قصد منصرف شدن از کاربرد دلار را نداشت ولی این کار را می‌کند زیرا باید به فکر امنیت خود باشد.

 

 

منبع :

سایت رسمی‌کرملین، 03/10/ 2019

http://kremlin.ru/events/president/news/61704

و مقاله کیرا لاتوخینا (Kira Latukhina) در روزنامه روسیسکایا گازتا،  03/10/ 2019

https://rg.ru/2019/10/02/vladimir-putin-vystupil-s-zaiavleniiami-pro-ssha-iran-i-budushchee-energetiki.html

 

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما