معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۱۸
۱۳۹۸/۰۷/۲۲- ۰۸:۳۰

پولشویی شعبه دانسکه بانک در استونی

ماجرای رسوایی پولشویی در دانسکه بانک استونی از سوی یک مقام بانکی انگلیسی افشا شد. نشریه بی. ان. ان. بلومبرگ (BNN Bloomberg ) طی گزارشی در روز یکشنبه 14 مهر ماه 1398 اعلام کرد یک مقام بانکی که حسابهای بانکی افراد غیرمقیم را در این بانک اداره می‌کرد از ماجرای پولشویی در دانسکه بانک استونی پرده برداشت.

آقای میهیل مورکینوف (Mihhail Murnikov ) در خلال سالهای بین 2009 تا 2015 مسئول بسیاری ازتراکنش های مالی در بخش حساب های افراد غیرمقیم در دانسکه بانک کشور استونی بود. تقریبا یک سال بعد از آنکه دانسکه بانک پذیرفته که بخشی از 220 میلیارد دلار ( 200 میلیارد یورو ) از پولشویی‌های این بانک در حسابهای غیرمقیم این کشور صورت گرفته، بازرسان از تالین تا واشنگتن برای بررسی ریشه این پولشویی پیوسته در تلاش هستند. اخیرا نیز دانسکه بانک استونی از خودکشی فردی که مسئول تراکنش مالی بانک در حساب های افراد غیر مقیم بود، خبر داده و آن را در تیتر روزنامه‌های کشور به چاپ رساند.
آقای مورنیکوف که یکی از 14 نفری است که در بخش بین المللی دانسکه بانک کار می‌کرد، اکنون به پرونده پولشویی این بانک مشکوک است. وی می‌گوید : در آن زمان ، این گونه روال بود که برای کارمندی که تلاش بیشتری می‌کرد از طرف رئیس بانک با دادن پاداش تشویق می‌شد. در واقع، همه امور مربوط به حساب های افراد غیر مقیم بر اساس یک اصل می چرخید و آن اینکه برای کسب سود بیشتر برای بانک و بدست آوردن پاداش بیشتر برای خود، کارمندان بانک به سراغ مشتری‌های پول ساز می رفتند. از آنجائی که انجام هر تراکنش بانکی در حساب های افراد غیرمقیم سود آورتر از بقیه بود، همه کارگزاران بانکی در صدد جذب مشتریان خارجی بودند. به عبارت دیگر هر دارنده خارجی حساب در دانسکه بانک، موظف بود در قبال هر تراکنش، مبلغ 90 دلار به بانک کارمزد بپردازد، درحالیکه هزینه کارمزد هر تراکنش برای دانسکه بانک، مبلغ یک دلار بود.
مورنیکوف 37 ساله می افزاید : تا قبل از سال 2013 هنگامیکه سودهای دانسکه بانک به نقطه اوج خود رسیده بود به  کارگزاران بانکی در دانسکه بانک استونی دستور داده شد تا این روند را برای 500 هزار تراکنش بانکی ( از 400 هزار حساب بانکی افراد غیر مقیم ) متوقف کنند. غالب دارندگان حساب بانکی از کشورهای جمهوری سابق شوری بودند. در سال 2013 ، تعداد تراکنش های بانکی در حسابهای افراد غیرمقیم در دانسکه بانک استونی به 402 درصد رسیده بود، در حالیکه مجموعه تراکنش های دانسکه بانک در دیگر کشورها، حدود 7 درصد بود.
این مقام بانکی در ادامه افزود : من به عنوان یک کارمند بانک، برنامه کاری روشنی در پیش رو داشتم. برای آنکه بتوانم از سوی مقام ما فوق تشویق شوم و پاداش بیشتری دریافت کنم، مجبور بودم با 300 مشتری خارجی ( غیرمقیم ) سالانه 4000 هزار تراکنش بانکی انجام دهم. تنها معیار برای دریافت پاداش و جایزه از سوی مقام مافوق، فقط افزایش شمار تراکنش های بانکی توسط هر کارمند بود. هیچ ممنوعیتی برای جذب مشتریان خارجی و اخذ 90 دلار  کارمزد در قبال انجام هر تراکنش بانکی وجود نداشت. این سیاست کلی دانسکه بانک استونی در آن زمان بود.  به عنوان یک کارمند، تنها انگیزه کاری ما جذب بیشتر مشتری بود. غیر از این، هیچ چیزی برای کارمند مهم نبود».
آقای مورکینوف با غیرواقعی خواندن گزارش اخیر دانسکه بانک استونی مدعی است این بانک در گزارش روز جمعه خود درباره سیاست پاداشی بانک سکوت کرده و چیزی در مورد آن سخن نگفته است. این بانک در سال 2015 نیز به همین اکتفاء کرده که فقط حساب های غیر مقیم را ببندد و بطور مکرر اعلام کند که برای بررسی ریشه‌های پولشویی با مقامات همکاری می‌کند!
درست بعد از افشا موضوع پولشویی بانک توسط کارشناس بررسی حساب ها، دانسکه بانک استونی اقدام به انتشار نقدینگی خود کرده است. جالب اینجا است که در حال حاضر نیز حتی نمودار نمایش نقدینگی دانسکه بانک از سر در ساختمان این بانک در مرکز شهر تالین برداشته شده و از  انظار  عمومی حذف گردید.
تصویری که توسط آقای مورنیکوف از فضای حاکم آن زمان بر حساب های افراد غیرمقیم ارائه گردیده تا حدی زیادی با شواهدی که توسط آقای هووآرد ویکیلسون (Howard Wikilson ) اولین افشاگر عملیات پولشویی دانسکه بانک استونی منتشر شده ، همخوانی دارد. آقای ویکیلسون در مقام رئیس بخش بالتیک دانسکه بانک، مکرر در آن زمان به مقامات بالای دانسکه بانک استونی هشدار داده بود که تراکنش های مالی این بانک مشکوک بنظر می رسد.
علیرغم هشدارهای مکرر ایشان؛ دانسکه بانک برای اولین بار در سپتامبر 2018 اعتراف کرد که بخش بزرگی از 220 میلیارد دلاری که در حساب های افراد غیرمقیم استونی در خلال سال های بین 2007 تا 2015 در گردش بوده، مشکوک بوده است و بازرسی‌های مورد نظر از سوی گروه تحقیقات دانمارک، استونی، فرانسه و آمریکا نیز شروع شده است.

این موضوع، برای بسیاری از مقامات بانکی که مرتبط به این پرونده بودند پیامدهای فاجعه باری داشته است.
توماس بورگن (Thomas Borgen ) افسر امور اجرایی سابق دانسکه بانک بعد از استعفایش از بانک در سال گذشته، در بدو امر متهم شناخته شد. پلیس استونی بعد از آن تعدادی از مقامات بانکی را بازداشت کرده و سرانجام آقای ایوار ریحه (Aivar Rehe ) رئیس امور اجرایی دانسکه بانک استونی هفته گذشته اقدام به خودکشی کرد. علیرغم متهم شناخته نشدن آقای ریحه در اطلاعیه‌های پلیس، نامبرده در آغاز سال جاری میلادی ( 2019 ) به رسانه‌های گروهی اعلام کرد که به دلیل تصدی پست رئیس امور اجرایی بانک، خود را مسئول پرونده پولشویی می داند.
برای سهامداران دانسکه بانک که به دلیل عملکرد تعدادی از کارکنان بانک، اعتبار خود را از دست داده، چه چیزی مهم است؟ بنظر می رسد پاسخ به این سئوالات: چه کسی در آغاز از این موضوع مطلع بود؟ تا چه اندازه اطلاعات داشته و چه زمانی از آغاز انحراف عملیات مالی اطلاع پیدا کرده؟ کلیدی است.
به هرحال، رسوایی پولشویی در شعبه دانسکه بانک استونی به میزان 50 درصد از اعتبار دانسکه بانک در سال 2018 کاسته است. علاوه براین، سهامداران این بانک تا کنون 30 درصد دیگر از اعتبار بانک خود را از دست داده اند.
هوارد ویکیلسون یک شهروند انگلیسی و رئیس بخش بالتیک دانسکه بانک، اولین افشاکننده عملیات پولشویی در دانسکه بانک استونی در خلال سالهای 2007 تا 2014 بوده، اما در سال 2018 رسوایی پولشویی این بانک علنی شده است.
او در ضمن کار در شعبه دانسکه بانک استونی در 4 گزارش خود از مشکوک بودن عملیات بانکی خبر داده بود، اما مقامات بانک تا سال 2018 به گزارش او توجهی نکردند. ویکیلسون در دسامبر 2018 در پارلمان دانمارک در مورد هشدارهای به موقع خود از عملیات پولشویی در دانسکه بانک، شهادت داد. در 19 می 2019 نیز موضوع هشدارهای ویکیلسون در برنامه 60 دقیقه تلویزیون سی. بی. اس. پخش شد.

به دنبال افشاگری در مورد پولشویی مبلغ کلان در سال 2018، آقای توماس بورگن (Thomas Borgen ) رئیس دانسکه بانک دانمارک مجبور به استعفاء شده و شعبه دانسکه بانک در شهر ناروا (Narva ) استونی، حساب های بانکی افراد غیر مقیم کشور استونی را مسدود نمود. پس از تحقیقات سازمان نظارت مالی، به این شعبه دستور داده شد تا پایان سال جاری میلادی ( 2019 ) همچنان فعالیت خود را متوقف کند. گفته می‌شود در زمانی که آقای ریحه ریاست امور اجرایی دانسکه بانک استونی را به عهده داشت، بیش از 200 میلیارد یورو به صورت غیرقانونی از کشور خارج شد. ( از سال 2007 الی 2015 ) ریحه از سال 2006 به ریاست دانسکه بانک استونی منصوب گردیده بود .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما