معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۷/۱۸- ۰۸:۰۰

اخبار و تحولات اقتصادی داخلی و خارجی دانمارک ( هفته دوم مهر 1398 )

مهمترین عناوین و اخبار اقتصادی داخلی و خارجی دانمارک در هفته دوم مهر ماه 1398 شامل موضوعات زیر بوده است :

رتبه چهارم دانمارک در رقابت پذیری در جهان

در گزارش رقابت پذیری جهانی برای سال 2019، دانمارک در رتبه چهارم دنیا قرار گرفته است. در این گزارش سالانه اقتصاد 63 کشور پیشرفته که در آن‌ها "توانائی کشورها برای دستیابی به نرخ بالای رشد در تولید ناخالص داخلی سرانه و تامین بهروزی برای مردم کشورها" مورد ارزیابی قرار می‌گیرد کشورهای آمریکا، سنگاپور، سوئد، دانمارک و سویس به ترتیب رتبه‌های یک تا پنج را به خود اختصاص داده اند. (world-competitiveness-center)

 

کاهش نیروی کار در وستاس

شرکت وستاس، تولید کننده توربین‌های بادی، دانمارک سفارش های زیادی را در ثبت سفارش خود دارد اما با این حال، این شرکت در اقدامی‌برای کاهش هزینه‌ها قصد دارد 500 نفر از کارکنان خود در کارخانه ای در آلمان و 90 نفر را در دانمارک از کار بیکار کند. این اعلامیه در حالی مطرح می‌شود که زیمنس گاماسا، رقیب وستاس، اخیرا اعلام کرد که در مواجهه با کاهش قیمت ها برای محصولات خود مجبور شده 600 نفر از کارکنان خود در یک کارخانه در دانمارک را اخراج نماید. وستاس دارای کارخانه‌های تولیدی در دانمارک، آلمان، آمریکا، برزیل، هند و چین می‌باشد و بیش از 24500 نفر را در سرتاسر جهان در استخدام خود دارد. (دی آر)

 

توافق جدید بین المللی برای مراسلات و محموله‌های پستی

طبق شرایط کنونی هزینه‌های حمل و نقل پستی و بار برای کشورهای در حال توسعه به مراتب کمتر از اقتصادهای پیشرفته است. بعنوان مثال هزینه یک بسته از چین به دانمارک تنها 6.5 کرون، معادل یک دلار می‌باشد در حالی که هزینه پست یک نامه معمولی از یک آدرس به یک آدرس دیگر در دانمارک 20 کرون می‌باشد. اما طبق یک توافق جدید بین المللی کشورهای در حال توسعه، بخصوص چین، مجبور خواهند بود هزینه بیشتری را برای پست نامه و حمل بار بپردازد. در این حالت میدان رقابت برای شرکت های تجارت الکترونیک به نفع شرکت های غربی تغییر خواهد یافت.  رئیس امور تجاری اتاق بازرگانی دانمارک از این توافق استفبال کرده است. یاکوب تیتگه گفت: توافق جدید شرائط بین دانمارک و چین را یکسان خواهد کرد. با این توافق مالیات دهندگان دانمارکی دیگر مجبور نخواهند بود تخفیف و شرائط ویژه که شرکت های تجارت الکترونیکی چین از آنها برخوردارند را تقبل نمایند. (دی آر)

 

دانمارک آماده کند شدن آهنگ رشد اقتصادی

رشد اقتصادی پویا در طول هفت سال گذشته می تواند پشتوانه خوبی برای دانمارک در گذر از کندی آهنگ رشد اقتصادی جهانی باشد. پیام یوسک بانک در آخرین بررسی اقتصادی این است که وقت خوشی دائمی نیست و پیش بینی می‌شود اقتصاد دانمارک در طول سال آینده با رکود مواجه شود.

طبق پیش بینی این بانک بخش ساخت و ساز که از رونق خاصی در طول سالهای اخیر برخوردار بوده نخواهد توانست به تقاضاها پاسخ داده و با خطر داغ شدن روبرو خواهد بود. توره استرامر اقتصاددان از اتاق بازرگانی دانمارک، ضمن تائید این دیدگاه گفت آهنگ رشد اقتصادی دانمارک از همین حالا رو به کندی گذاشته است.  اما بانک نوردیا معتقد است افراد زیادی متوجه این وضعیت نخواهند شد گرچه ممکن است با کاهش تقاضا برای کالا و خدمات بیکاری افزایش پیدا کند.

در حالی که اقتصاد شرکای نزدیک تجاری دانمارک – سوئد، آلمان و بریتانیا – در سال جاری شاهد کندی رشد بوده اند افزایش تقاضا برای دارو، انرژی تجدیدپذیر و حمل و نقل دریائی به اقتصاد دانمارک کمک کرده اما به اعتقاد کارشناسان این وضعیت نمی تواند در دراز مدت موثر واقع گردد.  توره استرامر گفت: وقتی که آهنگ رشد اقتصادی جهانی کندتر شود دانمارک نیز آن را احساس خواهد کرد گرچه وقوع یک بحران مالی جدید غیرمحتمل به نظر می رسد چون مصرف کنندگان و شرکت ها می توانند از این کندی به سلامت عبور کنند. (تی وی2)

 

زباله پلاستیک دانمارک سر از مالزی در می آورد

دانمارک از فناروی لازم برای بازیافت تمامی زباله‌های خود در این کشور برخوردار نیست و در نتیجه بخشی از زباله‌های خود را به آلمان می فرستد. در یک مستند تلویزیونی آمده که آلمان بخشی از این زباله‌ها را به تاجران بی نام و نشان می فروشد و آنها نیز این‌ها را به خریدارانی در آسیای شرقی می فرستند.  در مستند دانشگاه جنوب دانمارک صحبت از انتقال 75000 تن پلاستیک از آلمان به کشور مالزی در سال گذشته به میان آمده که بخشی از آن متعلق به دانمارک بوده است. در این مستند پلاستیک با آرم شرکت زنجیره ای یوسک، تولید کننده لوازم اتاق خواب، و اورکلا، تولید کننده چیپس، در یک زباله دان در کشور مالزی به تصویر در آمده است. هر دو شرکت از این واقعه ابراز نگرانی کرده و آن را فاجعه ای برای مردمان محلی در مالزی و محیط زیست می‌پندارند. لی ورملین، وزیر محیط زیست، تصاویر کیسه‌های پلاستیک با آرم شرکت های دانمارکی در مالزی را "عمیقا نگران کننده" توصیف کرد و گفت: زباله دانمارک نباید سر از آسیا در بیاورد. وی وعده داد موضوع را در سطح اتحادیه اروپا مطرح نماید. (دی آر)

 

افزایش 4.9 میلیارد کرونی بودجه رفاه در دانمارک

مالیات بر ارث، لغو پروژه ساخت اردوگاه پناهجویان در جزیره لیندهولم، افزایش قیمت سیگار و لغو کاهش نرخ مالیاتی در حدود 2.6 میلیارد کرون به خزانه دولت واریز خواهد کرد. دولت قصد دارد این مبلغ باضافه 2.3 میلیارد کرون از درآمد حاصل از رونق اقتصادی چند سال اخیر را به بودجه سیستم رفاهی اضافه کند. در برنامه بودجه دولت اولویت به بخش های رفاهی، آموزش و امنیت داده شده است. قرار است قیمت یک پاکت سیگار بتدریج 10 کرون افزایش پیدا کند که در سالهای 2020 و 2021 به ترتیب 350 و 550 میلیون کرون درآمدزائی برای دولت در پی خواهد داشت. لغو برنامه دولت سابق برای ساخت اردوگاه صرفه جوئی 253 میلیون کرونی را در پی خواهد داشت اما 50 میلیون کرون از این پول به یک جایگزین برای این اردوگاه اختصاص خواهد یافت. در حال حاضر کارفرمایان هزینه 30 روز اول مرخصی استهلاجی کارکنان خود را می‌پردازند اما در برنامه جدید این تعداد  روزها به 40 روز افزایش پیدا خواهد کرد و همین مسئله در سال آینده برای دولت 215 میلیون کرون صرفه جوئی در پی خواهد داشت. (بی تی)

 

انحلال شعبه استونی دنسکه بانک

دنسکه بانک بالاخره با توقف کلیه عملیات بانکی در شعبه استونی آن را تعطیل کرد. در یک سال اخیر گزارش شده که بین سالهای 2007  تا 2015 از طریق این شعبه میلیارد ها دلار پول مشکوک وارد سیستم بانکی جهان شده است. در ارتباط با این اتهامات پولشوئی، دنسکه بانک در چندین کشور تحت تعقیب و تحقیق قرار دارد. هفته گذشته نیز جسد ایوار رهه، رئیس این شعبه در طول سالهای 2006  الی 2015، در تالین ، پایتخت استونی، پیدا شد. پلیس استونی علت مرگ را خودکشی اعلام کرده است . (برلینسکه)

 

سرمایه گذاری گوگل در دانمارک

شرکت آمریکائی گوگل خبر از سرمایه گذاری چند میلیاردی در پارک های سلول خورشیدی در اروپا داده است. قرار است در این سرمایه گذاری پنج پارک در دانمارک احداث گردد. مالو آموند، مدیر گوگل در دانمارک اعلام کرد که بعد از چند سال تحقیق و ارزیابی یک توافق سلول های خورشیدی با دانمارک امضاء شده که طی آن انرژی خورشیدی در دانمارک تولید خواهد شد. (datacenterindustrien.dk/google-investerer)

ضرر میلیونی بخاطر حملات سایبری

شرکت بهداشت و درمان گوش و شنوائی دمانت Demant در ماه سپتامبر مورد حمله سایبری قرار گرفت و مجبور شد برای مدتی تولید خود در کشورهای لهستان، مکزیک، دانمارک و فرانسه را متوقف نماید. همچنین در فعالیت های کلینیک های این شرکت در سرتاسر جهان اخلال ایجاد شد. شرکت بلافاصله بعد از حمله تصمیم گرفت سیستم آی تی خود را خاموش کند. طبق تخمین‌های اولیه هزینه این اختلالات در فعالیت های این شرکت 550 تا 650 میلیون کرون (80 تا 95 میلیون دلار) برآورد شده است. (بورسن)

 

بودجه 5.4 میلیارد کرونی برای رفاه در سال 2020

دولت بودجه پیشنهادی خود را روز چهارشنبه منتشر کرد. بخش های بهداشت و درمان، آموزش و تمامی حوزه‌های رفاه از افزایش بودجه برخوردارند و کل این هزینه‌ها 5.4 میلیارد کرون (800 میلیون دلار) در نظر گرفته شده است.  منابع مالی اضافی در اختیار پلیس، اداره مالیات و اولویت های محیط زیستی و سبز قرار خواهد گرفت. اداره مالیات که هدف کلاهبرداری 12.7  میلیارد کرونی سود سهام قرار گرفته بود 1.5 میلیارد کرون اضافه بر بودجه اصلی دریافت خواهد کرد تا بتواند با فساد مقابله کند. این هزینه‌ها تراز بودجه را به منفی 1/% تولید ناخالص داخلی خواهد کشاند گرچه هنوز بطور قابل ملاحظه ای پائین تر از 3 درصد تعیین شده از جانب اتحادیه اروپا می‌باشد. تراز بودجه دانمارک سال گذشته مثبت 2/% بود.

نیکولای وامن، وزیر دارائی گفت: نتیجه انتخابات تابستان امسال دانمارک را در یک مسیر جدید قرار داد که در آن رفاه، محیط زیست و آب و هوا از اولویت های اول می‌باشند. این بودجه نشان می دهد که ما به رای دهندگان گوش داده ایم و همه می دانند که اولویت ما تقویت بنیه جامعه و حفظ اعتماد عمومی در موسسات بنیادی است. وزیر گفت وضعیت مالی دانمارک بخاطر چندین سال ریاضت خوب بوده و دولت با افزایش مالیات بر کسب و کار می تواند منابع بیشتری در اختیار بخش رفاهی قرار دهد.

شرکت هائی که از اولیاء به فرزندان به ارث می رسند از این به بعد باید مالیات بر ارث پرداخت کنند. منابع دیگری نیز از طریق افزایش قیمت سیگار و کیسه‌های پلاستیک تامین خواهد شد. علاوه براینها، کارفرمایان عوض30 روز کنونی حقوق مرخصی استهلاجی 40 روز کارکنان خود را پرداخت خواهند کرد.  دولت سوسیال دموکرات حالا وارد گفتگو با احزاب چپ حامی خود خواهد شد تا نظر آنها را به این بودجه پیشنهادی جلب کند. اکثر این احزاب خواستار توقف اصلاحات اقتصادی شده اند که به گفته آنها نابرابری را افزایش داده است. (برلینسکه)

 

نگرانی صنایع دانمارک از جنگ تجاری بین اروپا و آمریکا

کنفدراسیون صنایع دانمارک نسبت به احتمال جنگ تجاری بین اروپا و آمریکا ابراز نگرانی کرده است. سازمان تجارت جهانی بعد از یک کش و قوس 15 ساله به آمریکا اجازه داد بر 7.5 میلیارد دلار کالاهای وارداتی اروپائی تعرفه گمرکی وضع نماید. این تعرفه‌ها در حالی وضع می‌شوند که سازمان تجارت جهانی اعتراض آمریکا به پرداخت یارانه به هواپیمائی ایرباس توسط اروپا را وارد دانست. 

این حکم سازمان تجارت جهانی بدین معناست که آمریکا از 18 اکتبر می تواند بر واردات برخی اقلام وارداتی از اروپا از جمله پنیر، هواپیما، زیتون و البسه وارداتی تعرفه گمرکی وضع کند. پیتر تاگوسن، مدیر ارشد در کنفدراسیون صنایع دانمارک، گفت این اقدام آمریکا هزینه 700 میلیون کرونی (108 میلیون دلار) بر شرکت های دانمارکی تولید کننده محصولات لبنی و بیسکویت تحمیل خواهد کرد اما هنوز مشخص نیست که شرکت های دانمارکی در  فهرست  قرار گرفته باشند. وی افزود: این می تواند شروع یک جنگ تجاری با آمریکا باشد. وضعیت تجارت با آمریکا در حال حاضر هم خوب نیست و با این وضوع اوضاع بدتر هم خواهد شد. (بی تی)

 

اتهام وزیر مسکن به صندوق سهام آمریکائی

مته فردریکسن، نخست وزیر، در سخنرانی مراسم افتتاحیه پارلمان این سؤال را مطرح کرد که چرا یک صندوق سهام آمریکائی (بلک استون) خانه‌های مسکونی ما را خریداری می‌کند؟ آیا طمع حدی نمی‌شناسد؟

بدنبال این اظهارات نخست وزیر، دولت در نظر دارد قوانین سختگیرانه تری وضع کند تا بر بازار مسکن کنترل بیشتری داشته باشد. کاره دوب ول، وزیر مسکن، که قبلا بلک استون را عامل افزایش قیمت اجاره مسکن در منطقه کپنهاگ معرفی کرده بود، در مصاحبه با بلومبرگ گفت: افزایش اجاره مسکن در کپنهاگ باعث شده افراد کم درآمد مجبور به ترک این شهر شوند. باید اقدامی صورت گیرد و دولت سوسیال دموکرات در نظر دارد قوانین سختگیرانه تری را برای برخورد با این موضوع به تصویب رسانده اعمال نماید. 

بلک استون ضمن رد این اتهامات مدعی شد که بعنوان یک سرمایه گذار دراز مدت در بازار دانمارک از تمامی مقررات پیروی می‌کند. جین آهلفلت لارویگ، سخنگوی این صندوق، در ماه اوت گفت این شرکت در املاک خود سرمایه گذاری می‌کند و از آن طریق به اقتصاد محلی کمک می‌کند. وی گفت: ما قصد داریم مالکیت این املاک را برای سالهای آتی حفظ کنیم بنابراین اطمینان حاصل خواهیم کرد که در استاندارد بالائی حفظ می‌شوند. ما همیشه قوانین جاری را رعایت کرده ایم و آن این است که تمامی لیزینگ ها برای مستاجران کنونی نامحدود باقی خواهد ماند. (بلومبرگ)

 

نگرانی وستاگر از ارز مجازی

مارگارت وستاگر، رئیس سابق حزب سوسیال لیبرال، و معاون اجرائی آینده کمیسیون اروپا بعد از هدف قرار دادن غول هائی فناوری مثل اپل و گوگل، حالا توجه خود را به فیس بوک و رمز ارز ها (cryptocurrency) ، تحت عنوان لیبرا متعلق به این شبکه اجتماعی، نموده است. وی گفت: سؤال درباره چیزی که هنوز وجود خارجی ندارد یک چیز جدید است اما ما این سؤال ها را می‌پرسیم تا به اندازه کافی جلو باشیم تا بدانیم آیا مشکلی در پیش خواهد بود یا خیر ؟  در میان سؤالات متعدد که وستاگر از فیس بوک پرسیده این است که تا چه حد این شرکت قصد دارد به بستری تجاری برای فروش کالا و خدمات خود تبدیل شود و از چه ارزهائی استفاده خواهد کرد، و معنی این که یک شرکت ارز خود را داشته باشد چیست. وی افزود این چیزی است که ممکن است بانک های مرکزی ما بسیار به آن علاقمند باشند. پرزیدنت ترامپ قبلا مارگارت وستاگر را "زن مالیاتی اتحادیه اروپا، خوانده که "از آمریکا تنفر دارد." (فاینانس فوربوندت)

 

نگرانی وزیر امور خارجه از تشدید جنگ تجاری

واکنش فی البداهه یپه کوفود، وزیر امور خارجه، به چشم انداز تعرفه گمرکی آمریکا بر کالاهای دانمارکی عبارت "غیرمنطقی و غیرمنصفانه" بود. بدنبال تصمیم سازمان تجارت جهانی در صدور مجوز به آمریکا برای اعمال 7.5 میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای وارداتی از اتحادیه اروپا، آقای کوفود از کمیسیون اروپا خواست برای حصول یک راه حل با آمریکائیها وارد گفتگو شود. وی گفت: موضوع بسیار ناراحت کننده است بخصوص این که آمریکا یک شریک تجاری بسیار مهم برای دانمارک است و به ایجاد اشتغال در این کشور کمک می‌کند. اگر ما به مصالحه نرسیم اوضاع تشدید می‌شود. در وهله اول اروپائی‌ها متضرر می‌شوند اما اقدام متقابل اروپا سال آینده بر آمریکائی‌ها تاثیر خواهد گذاشت. به گفته کنفدراسیون صنایع دانمارک تعرفه‌های آمریکا می تواند برای شرکت های دانمارکی فعال در حوزه‌های لبنی، ماهی و تولید بیسکویت یک هزینه 700 میلیون کرونی (108 میلیون دلار) در بر داشته باشد. (بی تی) 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما