معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۷
۱۳۹۸/۰۷/۲۲- ۰۸:۰۰

اخبار و گزارشات اقتصادی ترکیه ( دهه دوم مهر 1398 )

اهم اخبار و عناوین اقتصادی روزنامه‌ها و رسانه‌های ترکیه در دهه دوم مهر ماه 1398 به شرح زیر بوده است :

سفر معاون وزیر تجارت ترکیه به ایران

رضا تونا تورگای معاون وزیر تجارت و رییس کل گمرک ترکیه در راس هیاتی بمنظور برگزاری هفتمین نشست همکاریهای گمرکی میان ایران و ترکیه به تهران سفر کرد. وی در این سفر با  میراشرفی، رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد. تورگای در این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران بر لزوم افزایش حجم مبادلات تجاری میان دو کشور و دست یابی به رقم 30 میلیارد دلاری که از سوی روسای محترم جمهور دو کشور تعیین شده است، تأکید کرد و گفت، ما به خوبی از مشکلات جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تحریم های اقتصادی مطلع هستیم و امیدواریم در آینده نزدیک این مشکلات برطرف شود.

رییس کل گمرک ایران نیز در این دیدار ضمن اشاره به اهمیت همکاریهای گمرکی میان دو کشور  گفت، ایران و ترکیه می توانند با ارتقای سطح همکاریهای گمرکی میان یکدیگر، امر تجارت را تسهیل و به تبع آن هزینه‌های تجارت را کاهش دهند. وی در این دیدار از آمادگی کامل جمهوری اسلامی ایارن برای همکاری در تمامی‌بخش های گمرکی تاکید کرد. میراشرفی همچنین خواستار افزایش و هماهنگ سازی ساعت کاری ماموران گمرکی در دربهای گمرکی میان دو کشور شد.

 طرفین در این دیدار تمایل خود را به همکاری کامل برای اجرای صدور کارنه تیر الکترونیکی، امنیت و تسهیل تجارت، مقابله با قاچاق مواد مخدر و کالا، نوسازی و مکانیزاسیون دربهای گمرکی، تبادل اطلاعات الکترونیکی ، موافقت‌نامه تجارت ترجیحی و افزایش ساعات کاری دربهای گمرکی میان دو کشور اعلام کردند.

رضا تونا تورگای معاون وزیر تجارت و رییس کل گمرک ترکیه در جریان سفر خود به تهران با وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد. وزیر اقتصاد در این دیدار ضمن اشاره به توافق ایران و ترکیه برای افزایش حجم مبادلات تجاری به ۳۰ میلیارد دلار، گفت، همکاری‌های گمرکی ایران و ترکیه باید خیلی نزدیکتر و بیشتر از وضعیت فعلی باشد. وی افزود، با تلاش های طرفین، انتظار می‌رود سطح مبادلات تجاری نیز افزایش پیدا کند. دژپسند در ادامه با اشاره به اراده بالای مقامات سیاسی  دو کشور در خصوص توسعه روابط، خواستار گسترش همکاری‌های همه جانبه میان ایران و ترکیه شد.

رییس کل گمرک ترکیه نیز در این دیدار، ضمن ابراز خرسندی از سفر به تهران بر افزایش همکاریهای گمرکی میان دو کشور تاکید کرد. وی ضمن اشاره به هدف 30 میلیارد دلاری در روابط تجاری میان دو کشور، بر عزم جدی دولت ترکیه بر تداوم همکاری‌های تجاری با ایران تاکید و خواستار مدرنیزه کردن تجهیزات گمرکی در مرزهای ایران و ترکیه به منظور توسعه هر چه بیشتر سطح همکاریهای تجاری میان دو کشور شد.

سایت ریاست جمهوری ترکیه- سفر رسمی اردوغان، رئیس جمهور ترکیه  به صربستان

اردوغان رئیس جمهور ترکیه در جریان سفر رسمی‌به صربستان  در همایش تجاری ترکیه – صربستان شرکت و طی سخنانی ضمن اشاره به افزایش میزان سرمایه گذاریهای شرکتهای خصوصی ترکیه در صربستان گفت، با صربستان نه تنها حجم روابط تجاری که سرمایه گذاریهای متقابل نیز در حال افزایش است. وی افزود، میزان سرمایه گذاری شرکتهای خصوصی  ترکیه ای در صربستان طی سال بالغ بر 200 میلیون دلار و تعداد شرکتهای ترکیه ای فعال در این کشور بیش از 800 شرکت می‌باشد. اردوغان، خواستار  فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری بیشتر سرمایه گذاران و تجار ترکیه ای در صربستان  شد. وی حجم روابط تجاری میان دو کشور را 2 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت، هدف 5 میلیارد دلاری در روابط تجاری میان دو کشور تعیین شده است که نقش بخش خصوصی و صنایع کوچک و متوسط در رسیدن به این مهم انکار ناپذیر است. در جریان سفر اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به صربستان 9 سند همکار ی میان دو کشور امضاء شد که از این تعداد  شش سند مرتبط با حوزه اقتصاد بوده است. این شش سند عبارتند از :

  1. موافقتنامه همکاریهای خانواده، کار و خدمات اجتماعی
  2. موافقتنامه همکاری در بخش صنعت و فناوری
  3. موافقتنامه اجرای پروژه پل KASAPCIÇ
  4. پروتکل همکاری در بخش علوم و تکنولوژی
  5. موافقتنامه همکاری در بخش صنایع کوچک و متوسط
  6. موافقتنامه همکاری در بخش پست، ارتباطات و الکترونیک

 

8 ماهه 2019

2018

صادرات ترکیه به صربستان

586 میلیون دلار

868 میلیون دلار

واردات ترکیه از صربستان

233 میلیون دلار

326 میلیون دلار

حجم روابط تجاری

819 میلیون دلار

1.194 میلیارد دلار

 

استار-برنامه عمل اقتصادی سه ساله ترکیه 2020 تا  2022

برات آل بایراک، وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه برنامه عمل سه ساله اقتصادی ترکیه برای سالهای 2020 الی  2022 را تشریح کرد. وی گفت، مهمترین برنامه اقتصادی دولت مقابله با نرخ تورم است. با برنامه‌های در دست اجرا پیش بینی می‌شود تا نرخ تورم در پایان سال 2019 به رقم 12 درصد، در سال 2020 به 8.5 درصد در سال 2020 به 6 درصد و در سال 2022 به رقم 4.9 درصد برسد. وی در خصوص رشد اقتصادی نیز گفت، انتظار داریم تا در پایان سال 2019 نرخ رشد اقتصادی کشور به میزان نیم درصد رشد نماید. آل بایراک نرخ بیکاری را یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی ترکیه عنوان کرد و گفت، از مهمترین اهداف اصلی دولت فراهم نمودن زمینه‌های اشتغال می‌باشد. وی ضرورت توجه ویژه به مقوله تولید و صادرات را حائز اهمیت دانست و گفت، دولت قصد دارد تا با اجرای سیاست های اشتغالزایی نرخ بیکاری در پایان سال را 2019 را به رقم 12.9 درصد کاهش دهد. وی گفت، پیش بینی می‌شود تا نرخ بیکاری در پایان سال 2022 تک رقمی و به رقم 9.8 درصد برسد.

در ذیل جدول پیش بینی‌های دولت ترکیه در خصوص شاخص های اقتصادی این کشور طی سالهای   آمده است:

 

سال 2019

سال 2020

سال 2021

سال 2022

رشد اقتصادی (درصد)

نیم درصد

5

5

5

تولید ناخالص داخلی (میلیارد دلار )

749

812

856

900

درآمد سرانه ( دلار )

9093

9738

10144

10543

نرخ تورم  (درصد)

12

8.5

6

4.9

نرخ بیکاری ( % )

12.9

11.8

10.6

9.8

صادرات ( میلیارد دلار )

181.4

190

202

213

واردات ( میلیارد دلار )

207.8

231.5

247

260

بهای نفت خام برنت (دلار / بشکه )

63.5

60

61.8

62.3

واردات انرژی ( میلیارد دلار)

41

42.5

43.3

45.7

تراز تجارت خارجی  ( میلیارد دلار )

26.4-

41.5-

45-

47-

درآمد از محل گردشگری ( میلیارد دلار

29

34.3

40.1

46.5

آل بایراک در ادامه افزود، در دوره سه ساله 2020  تا  2022 ترکیه مدل جدید اقتصادی را تجریه خواهد کرد. در این سالها از میزان دلاریزاسیون (یعنی دلار و یا یک ارز خارجی دیگر بصورت گسترده در معاملات روزمره آن کشور استفاده می‌شود در حالی که دولت آن کشور آن ارز خارجی را بعنوان پول رسمی نمی‌شناسد) در کشور کاهش خواهیم داد. وی گفت، در طی این سالها به صنایع کوچک و متوسط نیز اهمیت بیشتری خواهیم داد.

حریت-تک رقمی‌شدن نرخ تورم در ترکیه

سازمان آمار ترکیه، نرخ تورم این کشور در پایان ماه سپتامبر 2019 را 9.26 درصد اعلام کرد. بدین ترتیب، نرخ تورم از جولای 2017 تاکنون  مجددا تک رقمی‌شد.

برات آل بایراک وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه در خصوص تک رقمی‌شدن نرخ تورم گفت، مهمترین برنامه اقتصادی دولت مقابله با نرخ تورم می‌باشد. بدین منطور برنامه‌های اقتصادی متنوعی را تدوین و اجرا کردیم و در نتیجه این برنامه‌ها،  شاهد کاهش نرخ تورم و تک رقمی‌شدن آن هستیم. وی افزود، دولت همچنان با جدیت موضوع کاهش نرخ تورم را دنبال می نماید.

اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز ضمن اشاره به تک رقمی‌شدن نرخ تورم گفت،  مهمترین عاملی که در میزان نرخ تورم نقش دارد، نرخ بهره است. وی افزود، وقتی بانک مرکزی اقدام به کاهش نرخ بهره کرد، نرخ تورم نیز سیر نزولی به خود گرفت. بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ بهره خوب عمل کرده و همچنان باید در کاهش نرخ بهره اقدام نماید.

خبرترک-پیش بینی موسسه اعتبار سنجی فیچ در خصوص اقتصاد ترکیه

موسسه اعتبار سنجی فیچ طی گزارشی در خصوص چشم انداز اقتصاد جهانی در ارتباط با اقتصاد ترکیه برای سال 2019 پیش بینی کرد تا نرخ رشد اقتصادی ترکیه در پایان سالجاری میلادی به رقم منفی سه درهم درصد برسد. این موسسه قبلا طی گزارشی پیش بینی رشد منفی 1.1 درصدی را برای اقتصاد ترکیه کرده بود.این موسسه همچنین پیش بینی کرد تا اقتصاد ترکیه در سال 2020 معادل 3.1 درصد و در سال 2021 به میزان 3.6 درصد رشد داشته باشد. موسسه فیچ در ادامه گزارش خود در خصوص اقتصاد ترکیه همچنین پیش بینی کرد تا نرخ هر یک دلاردر برابر لیر در پایان سال 2019 به رقم 6 لیر و در سال 2020 به رقم 6.6 لیر برسد.

سون دقیقه-افزایش نرخ دلار در برابر لیر ترک بعد از تهدید ترامپ، رئیس جمهورآمریکا

نرخ هر یک دلار آمریکا در برابر لیر ترک بعد از توئیت ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر نابودی اقتصاد ترکیه افزایش یافت. بعد از این توئیت ترامپ، نرخ هر یک دلار آمریکا در برابر لیر از 5.4 به 5.8 لیر و نرخ هر یورو نیز از 6.1 به 6.44 افزایش یافت.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما