معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۶۹
۱۳۹۸/۰۷/۲۲- ۰۸:۰۰

جایگاه مکزیک در جنگ تجاری آمریکا و چین

جنگ تجاری بین آمریکا و چین به‌عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان بیش از یک سال پیش آغازشده و تاکنون ادامه داشته است. همچنین روشن نیست که جنگ تجاری آمریکا و چین چه زمانی پایان خواهد یافت. کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (آنکتاد) در مطالعه ای که در ابتدای سال میلادی منتشر نمود به برندگان و بازندگان جنگ تجاری بین آمریکا و چین پرداخت، در آن مطالعه آنکتاد اعلام کرد چنانچه جنگ تجاری بین دو کشور ادامه پیدا نماید مکزیک و ویتنام به‌عنوان کشورهایی که بالاترین جذب صادراتی را خواهند داشت از برندگان این جنگ تجاری خواهند بود.

با توجه به ادامه جنگ تجاری بین آمریکا و چین، اطلاعات منتشرشده از روابط تجاری آمریکا با سایر کشورها، نشان می‌دهد که از ماه ژانویه تا آگوست سال 2019 صادرات چین به آمریکا 43.5 میلیارد دلار معادل 12.5 درصد کاهش‌یافته و صادرات مکزیک به آمریکا با افزایش 12.4 میلیارد دلاری معادل 5.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته آن با افزایش روبرو شده است.

بر اساس این اطلاعات صادرات مکزیک به آمریکا از ژانویه لغایت آگوست سال 2019 با افزایش 5.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 240 میلیارد و 738 میلیون دلار رسیده است. همچنین این میزان از صادرات منجر شده که ارزش محصولات وارداتی آمریکا از مکزیک یک رکورد جدید ثبت نماید و بر اساس اطلاعات منتشرشده سهم مکزیک از کل واردات ایالات‌متحده از 13.8 درصد در 8 ماه اول سال 2018 به 14.4 درصد در مدت مشابه سال 2019 افزایش یابد. در مقابل چین از ژانویه تا آگوست سال 2019 به میزان 301 میلیارد دلار کالا به بازار آمریکا صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 12.5 درصد کاهش داشته و سهم چین از کل واردات کالاهای ایالات‌متحده از 20.6 درصد به 18.1 درصد کاهش‌یافته است.

جایگاه مکزیک در جنگ تجاری آمریکا و چین؟

اگرچه بر اساس اطلاعات و آمار منتشرشده می‌توان مکزیک را برنده کنونی جنگ تجاری بین آمریکا و چین در نظر گرفت اما باید به این موضوع توجه داشت که این کشور باید در خصوص این جنگ تجاری ضمن تحلیل و بررسی ، بین محکوم بودن به وابستگی به اقتصاد آمریکا و یا توسعه و تنوع سازی تجاری با سایر کشورها به‌خصوص چین دست به انتخاب بزند.

 مکزیک به دلیل وابستگی بالای اقتصادی خود به آمریکا نسبت به فشارهای سیاسی این کشور بسیار آسیب‌پذیر می‌باشد که در این مورد می‌توان به تهدید اعمال تعرفه در سال جاری از سوی آمریکا به محصولات مکزیکی اشاره نمود که منتج به توافق مهاجرتی گردید که دولت مکزیک در این خصوص در حوزه داخلی و خارجی با انتقادات فراوانی روبرو گردید.

مکزیک به‌ طور جدی به‌خصوص پس از انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا و تهدیدات وی در خصوص لغو معاهده نفتا، تهدید به اعمال تعرفه در موضوع مهاجرت و... به دنبال تنوع سازی در روابط تجاری و اقتصادی خود بوده است. همچنین این کشور در حوزه داخلی در خصوص عدم برخورداری از تنوع اقتصادی و شرکای تجاری با انتقاد روبرو است. به‌عنوان‌مثال محقق دانشگاه اونم مکزیک و مشاور سازمان بین‌المللی کار آقای انریکه دوسل پیترس اعلام داشته است که مکزیک 340،000 فرصت شغلی را به دلیل عدم ورود به تجارت و سرمایه‌گذاری با چین از دست‌ داده است. وی در این خصوص عنوان می‌دارد که چین بین سال‌های 2000 لغایت 2017 در حدود 2 میلیون شغل در آمریکای لاتین به‌ویژه در آمریکای جنوبی ایجاد کرده است که حدود 600 هزار شغل آن در برزیل ایجاد شده است اما مکزیک بازنده بزرگ در این زمینه بوده است.

 از سوی دیگر در ایالات‌متحده آمریکا دموکرات و جمهوری‌خواه ، چین را به‌عنوان یک رقیب اصلی و خطرناک برای منافع آمریکا در دنیا می‌دانند و فشارهای زیادی از سوی آمریکا وجود دارد تا مکزیک روابط تجاری خود با چین را گسترش ندهد و ملاحظات زیادی از سوی مقامات مکزیکی برای جلوگیری از ناراحتی همسایه شمالی وجود دارد.

 به نظر می‌رسد مکزیک در شرایط کنونی از رؤیای تنوع سازی اقتصادی فاصله گرفته و محکوم‌ به وابستگی اقتصادی به آمریکا می‌باشد. چراکه مکزیک به دلیل شرایطی مثل نیروی کار ارزان، دسترسی به بازار آمریکا بدون تعرفه، زیر ساخت‌های ارتباطی در داخل و خارج از این کشور و درجه قابل‌توجهی از ادغام فرهنگی بین دو کشور از جمله 36 میلیون آمریکایی‌تبار مکزیکی می‌تواند بیشترین بهره را نسبت به سایر کشورها از این جنگ تجاری که چشم‌اندازی روشنی برای خاتمه آن وجود ندارد ببرد. منفعتی که به معنی وابستگی بیشتر مکزیک به آمریکا می‌باشد. لذا :

  • طولانی شدن جنگ تجاری و مناقشه تجاری بین آمریکا و چین بر کل اقتصاد جهانی تأثیر گذاشته است به‌نحوی‌که سازمان تجارت جهانی (WTO) پیش‌بینی خود از رشد تجارت جهانی را برای پایان سال جاری از 2.6 درصد پیش‌بینی ماه آوریل به 1.2 درصد کاهش داده است. در صورتیکه  روند ضد تجارت آزاد آمریکا ادامه یابد این امر می‌تواند به رشد بالقوه جهانی در دراز مدت لطمه زده و به‌ نوبه خود به سایر نقاط دنیا از جمله مکزیک صدمه وارد نماید.
  • اگرچه مکزیک تاکنون از جنگ تجاری آمریکا و چین سود برده است اما درعین‌حال آسیب‌پذیری این کشور در مقابل تهدیدات آقای ترامپ هم بالاتر رفته است. تولید ناخالص داخلی مکزیک بر اساس اطلاعات موسسه ملی آمار و جغرافیایی این کشور در سه ماهه دوم سال 2019 به میزان 0.1 درصد رشد داشته است. از این رو با توجه به شرایط اقتصاد داخلی مکزیک و رشد نامناسب این کشور و وابسته تر شدن تجارت خارجی مکزیک به آمریکا منجر خواهد شد ملاحظات مقامات مکزیکی برای جلوگیری از ناراحتی همسایه شمالی بالاتر رود. حجم روابط تجاری مکزیک با آمریکا در سال 2018 حدود 571 میلیارد دلار بوده درحالی‌که در این سال حجم روابط مکزیک و کشور چین به‌عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا به میزان 90 میلیارد دلار بوده است
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما