معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۸۳
۱۳۹۸/۰۷/۲۲- ۰۸:۰۰

اخبار و تحولات اقتصادی گرجستان ( هفته سوم مهر 1398 )

اهم اخبار و تحولات اقتصاد داخلی و خارجی گرجستان در هفته سوم مهر ماه 1398 که در رسانه‌های این کشور انتشار یافته است به شرح زیر می‌باشد :

 رتبه 74 گرجستان در رقابت پذیری اقتصادی
مجمع جهانی اقتصاد ( WEF ) رتبه بندی کشورها براساس رقابت پذیری اقتصادی در سال 2019 را منتشر کرد . گرجستان در میان 141 کشور جایگاه 74  را از آن خود کرده است . این در حالی است که جایگاه گرجستان در سال 2018 رتبه 66 بوده که نشان از سقوط هشت پله ای گرجستان در مقایسه با سال گذشته است . در  این گزارش شاخص های 12 گانه برای ارزیابی در نظر گرفته شده اند . از جمله ثبات اقتصاد کلان، کارآیی بازار کار، فن آوری ، نهاد ها و زیر ساخت های دولتی ، بازار های کالا ؛ آمادگی تکنولوژیکی ... و بسیاری مولفه‌های فرعی دیگر این گزارش ۶۶۶ صفحه ای را تدوین نموده است .کمترین امتیازات گرجی‌ها در زمینه ، نوآوری ، اندازه بازار ، سیستم مالی و بیشترین در زمینه بهداشت و ثبات اقتصاد خرد بوده است . دلایل سطح پایین امتیاز در بخش نوآوری رشد پایین تحقیقات (R&D) توسط شرکت ها ، اختصاص بودجه کم دانشگاه‌ها به انجام تحقیقات و کمبود متخصصین و مهندسین در کشور عنوان شده است .
در حالیکه گرجستان با هشت پله سقو ط در رده بندی روبرو شده است ، دیگر همسایه‌های این کشور در منطقه در بهتری نسبت به گرجستان قرار گرفته اند. این آمار برای گرجستان در منطقه که مدعی است بیشترین رشد اقتصادی را دارد و شاخص های اقتصادی این کشور در حال بهبود است در تناقض است .-در همسایگی گرجستان، روسیه در رده ۴۳،  جمهوری آذربایجان در رده ۵۸، ترکیه در رده ۶۱ و ارمنستان در رده ۶۹ قرار گرفته اند.
رقابت پذیری اقتصادی ، ترکیبی است از نهادها، سیاست ها و دیگر فاکتور ها که سطح بهره وری کشور را تعیین می‌کند . سطح بهره وری نیز سطح بازگشت سرمایه گذاری از اقتصاد را تعیین می‌کند که عاملی مهم و پیش برنده در رشد اقتصادی است . در نتیجه، اقتصادی که به سرعت رشد می‌کند را رقابت پذیر ارزیابی می‌کنند .
سنگاپور، آمریکا، هنگ کنگ، هلند و سوییس در این رتبه بندی اول تا پنجم هستند. در کشورهای منطقه رتبه  امارات متحده عربی ۲۰، قطر ۲۹، عربستان ۳۶، بحرین ۴۵ و کویت در  رده  ۴۶ قرار دارند.

 کاهش 94 میلیون دلاری ذخایر ارزی گرجستان
ذخایر ارزی گرجستان تا ماه سپتامبر سال 2019 به 3.6 میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 94 میلیون دلار کاهش دارد. تزریق ارز به بازار از سوی بانک مرکزی برای جلوگیری از کاهش ارزش واحد پول گرجستان دلیل کاهش ذخایر ارزی گرجستان عنوان شده است. در همین راستا بانک مرکزی دو بار و هر بار 40 میلیون دلار به حراج گذاشت که این امر باعث شد از سقوط نرخ واحد پول ملی تا 3 لاری برای هر دلار جلوگیری شود.

 رتبه پنجم گرجستان در شاخص کمترین فساد سیستم اداری
طبق گزارش بانک جهانی کشورهای پیشرو در رده بندی کمترین فساد سیستم اداری به ترتیب عبارتند از آلمان ، استونی ، استرالیا ، هنگ کنگ و گرجستان . بدین ترتیب گرجستان در این شاخص میان کشورهای اروپایی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. بانک جهانی برای تهیه این رتبه بندی فساد اداری میان 189 کشور را مورد بررسی قرار داده است.
در این تحقیق داده‌های مربوط به 11 شاخص مهم بین المللی به ویژه شاخص درک فساد، که هر ساله توسط سازمان شفافیت بین المللی تهیه می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بانک جهانی در سال 2018 در این شاخص به گرجستان رتبه 18 را داده بود. در گزارش های دیگر نیز آمده است که در گرجستان فساد در سیستم های اداری در سطوح متوسط و پایین تقریبا برابر با صفر است. اما کارشناسان اقتصادی معتقدند که در سالهای اخیر فساد مالی در هرم های مدیریتی نه تنها کاهش نداشته بلکه با افزایش نیز مواجه بوده است. دلیل اصلی آن نیز تسلط کامل یک حزب و جناح بر تمامی نهادهای حاکمیتی گرجستان از جمله دولت، پارلمان و سیستم قضایی می‌باشد.

 برقراری قریب الوقوع پرواز های هوایی بین گرجستان و روسیه
لئونید کلاشنیکوف رئیس کمیته امور CIS دومای روسیه از برقراری قریب الوقوع پرواز های هوایی بین روسیه و گرجستان خبر داد. این در حالی است که شرکت هواپیمایی جرجین ایرویز گرجستان در نظر دارد برای دریافت خسارت از وزارت حمل و نقل روسیه به دادگاه اروپا مراجعه کند. این شرکت هواپیمایی خواهان پرداخت 25 میلیون دلار از سوی روسیه شده است.دیوید زالکالیانی، وزیر امور خارجه گرجستان نیز گفته است ، پروازهای مستقیم با روسیه که از ٨ جولاى توسط دولت روسیه ممنوع اعلام شده است، باید از سر گرفته شوند زیرا این پروازها برای روابط بشردوستانه بین مردمى مهم است.
وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف در پایان ماه سپتامبر گفت که پروازهای مستقیم خود را با گرجستان از سر می‌گیرد.وی اظهار داشته بود که اکنون در دولت گرجستان “سیاستمداران منطقی ” وجود دارند و ابراز امیدواری کرده بود که روابط با این کشور، چیزی که ” من همیشه براى آن لابی کرده ام” بهبود یابد.
شرکت های هواپیمایی مسیر روسیه، گرجستان از دولت روسیه خواسته اند تا مشخص کند چه زمانی می خواهد خسارت آن‌ها را پرداخت کند.سه شرکت اصلی پروازی شامل رد وینگز ، پُوبِدا و اِس سِوِن ، نزدیک ۲۰ میلیون دلار خسارت دیده اند.

 تعداد گردشگران بازدید کننده از گرجستان در 9 ماه سال 2019
اداره ملی گردشگری گرجستان اعلام کرد که این کشور در 9 ماهه سال 2019 میزبان بیش از 7.237.560 مسافر بین المللی بود. این تعداد 6.6 درصد بیش از مدت مشابه سال قبل بود.
بیشترین گردشگران در این ۹ ماهه از کشورهای زیر بودند:
1. روسیه: 1.205.974 نفر / 8.7 درصد افزایش
2.  جمهوری آذربایجان: 1.169.831 نفر/ 6.8 درصد افزایش
3. ارمنستان: 993.144 نفر / 3.9 درصد افزایش
4. ترکیه: 907.350 نفر/ 1.7 درصد افزایش
5. گرجی‌های غیر مقیم: 371.702 نفر/ 2.2 درصد افزایش
6. اوکراین: 164.825 نفر / 16.7 درصد افزایش
7. رژیم صهیونیستی اسراییل: 150.997 نفر / 24.2 درصد افزایش
8. ایران: 109.102 نفر / 55 درصد کاهش
9. قزاقستان: 74.794 نفر / 56.4 درصد افزایش
10. آلمان : 72.074 نفر/ 38 درصد افزایش
11. لهستان: 69.924 نفر/ 26.8 درصد افزایش
12. عربستان : 69.074 نفر / 45 درصد افزایش
13. بلاروس: 56.098 نفر/ 9.8 درصد افزایش
14. هند: 39.995 نفر/ 5.4 درصد افزایش
15. آمریکا : 36.966 نفر / 12 درصد افزایش

کاهش بیش از 50 درصدی گردشگران ایرانی در 9 ماهه سالجاری میلادی از مهمترین نکات آمار منتشره است . بسیاری از کارشناسان سیاست های دولت گرجستان در کاهش تعداد گردشگران ایرانی و نیز کاهش تقاضای اتباع ایرانی برای اقامت و خرید ملک را مورد انتقاد قرارداده اند .

 سیاست نادرست موجب کاهش سفر ایرانیان به گرجستان شد
شالوا الاورداشویلی رئیس انجمن هتل داران کاهش سفر ایرانیان به گرجستان را نتیجه سیاست نادرست دولت دانست و اعلام کرد این سیاست باعث شد که اتباع ایران به کشور های همسایه یعنی ارمنستان و  جمهوری آذربایجان سفر کنند. الاورداشویلی با بیان اینکه کاهش گردشگران ایرانی در گرجستان همچنین خسارت های زیادی برای صنعت گردشگری گرجستان داشته است اظهار داشت بخش خصوصی کشور بویژه هتل داران از سیاست نادرست دولت متضرر شدند. به گفته الاورداشویلی، صنعت گردشگری گرجستان بخاطر سیاست دولت فقط در ماه گذشته 60 میلیون دلار را از دست داد .


 حضور نمایندگان 60 کشور در همایش بین المللی راه ابریشم تفلیس

گنادی ارولادزه معاون وزیر افقتصاد و توسعه پایدار گرجستان از حضور بیش از دو هزار شرکت کننده از 60 کشور جهان در همایش بین المللی راه ابریشم تفلیس خبر داد. معاون وزیر با اشاره به اهداف همایش از حضور گسترده هیئت های کشور های مختلف در آن استقبال کرد. گفتنی است همایش بین المللی راه ابریشم از 21 تا 23 اکتبر در تفلیس برگزار خواهد شد .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما