معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۷۶
۱۳۹۸/۰۷/۲۲- ۰۹:۰۰

افزایش نرخ تورم در گرجستان در سال 2019

طبق گزارش بانک ملی (مرکزی) گرجستان، نرخ تورم در 2018 نسبت به سال 2009 برابر با 37 درصد و متوسط سالیانه نرخ تورم این سالها برابر با 3.7 درصد بوده است. در صورتی که آنچه احساس می‌شود بسیار بیش از این مقدار است. زیرا طی 10 سال گذشته مواد غذایی 49% ، خدمات پزشکی 100%، دارو 39% افزایش قیمت داشته اند. بدین ترتیب تورم 7 درصدی در سال 2019 بیش از دو برابر میانگین تورم سال های گذشته است.

نرخ تورم طی 10 سال اخیر در گرجستان
بالاترین تورم ثبت شده در گرجستان مربوط به آوریل سال 1996 و برابر با ۵۹.۳۱ درصد، و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به ماه می 2012 و برابر با منفی ۳.۳ درصد بوده است.
یکی از حوزه‌هایی که بر تعیین ضریب نرخ متوسط تورم تاثیر جدی داشته حوزه اجاره مسکن بوده است. قیمت اجاره مسکن در این دوره نه تنها افزایش نداشته بلکه 38% کاهش قیمت داشته است.
دستمزدها نیز نسبت به سال 2009 نزدیک به 80 درصد افزایش داشته است. به رغم آنکه افزایش دستمزدها در این دوره ده ساله دو برابر بیش از نرخ تورم بوده است، هنوز هم نسبت به افزایش قیمت برخی کالاها مانند سیگار و یا خدمات پزشکی کمتر می‌باشد.


منحنی نرخ تورم در گرجستان در 5 سال اخیر


اوج نرخ تورم گرجستان در سال 2019
شاید کمتر کسی قبل از بروز تنش های اخیر میان گرجستان و روسیه هنگام سفر هیات پارلمانی روسیه به تفلیس پیش بینی می‌کرد این حادثه تاثیری چنین جدی بر اقتصاد گرجستان داشته باشد. حادثه ای که منجر به لغو پروازهای مستقیم تفلیس ـ مسکو و زیان جدی به درآمدهای گرجستان از محل گردشگران روسیه شد. به گفته وزیر اقتصاد گرجستان، این حادثه موجب شد پیش بینی رشد 20 درصدی درآمد از محل گردشگران خارجی در سال 2019 به کمتر از 7 درصد برسد.
بانک مرکزی گرجستان بیش بینی تورم سه درصدی را برای سال 2019 پیش بینی نموده بود. اما به نظر کارشناسان تی بی سی بانک (اولین بانک گرجستان) تورم سال 2019 از 7 درصد هم فراتر می رود.
این درحالی است که ادامه روند کاهش ارزش پول ملی گرجستان می توانست تورمی‌به مراتب بیشتر را در پی داشته باشد. بطوری که در نهایت به رغم سیاست های اصولی اعلامی، بانک مرکزی گرجستان مجبور به مداخله در بازار و تزریق 80 میلیون دلار طی دو مرحله به بازار شد تا بتواند نرخ دلار در این کشور را در سطح 2.9 لاری نگه دارد.
شایان ذکر است احساس افزایش قیمت ها بسیار بیش از تورم واقعی است. زیرا در مواردی همچون قیمت مسکن تقریبا قیمت ها ثابت بوده است. ولی در برخی حوزه‌ها همچون مواد غذایی و دارو افزایش قیمت قابل توجهی (گاهاً بیش از 15درصد) مشاهده شده است.

نگاهی به نرخ تورم در کشورهای همسایه گرجستان
ـ جمهوری آذربایجان سالهای اخیر را با ثبات اقتصادی و سیاسی نسبی پشت سر گذاشته است که ماحصل آن تورم 4 درصدی تا پایان سال 2019 خواهد بود.
ـ ارمنستان در سال 2018 به رغم بروز تنش های سیاسی داخلی و به حاکمیت رسیدن دولتی جدید پس از تظاهرات های گسترده، روند توسعه اقتصادی مناسبی را آغاز کرد. بطوری که توانست رشد اقتصادی 7.5 درصدی و تورم سه درصدی را تجربه کند.
ـ ترکیه در سال گذشته و جاری تنش های مختلف سیاسی، نظامی و اقتصادی داخلی و خارجی را در مقابل داشته است. در اثر همین تنش ها تورم این کشور به 20 درصد رسید که رتبه دهم بیشترین افزایش نرخ تورم را در جهان به خود اختصاص داد.
ـ روسیه نیز سال 2018 نرخ تورم 4.6 درصدی را تجربه نمود و پیش بینی می‌شود تا پایان سال 2019 نرخ تورم این کشور کمتر از 4 درصد باشد.
بنابر این نرخ تورم در سه کشور همسایه گرجستان در سال 2019 کمتر از این کشور بوده است و نرخ تورم فقط در ترکیه بیش از گرجستان (سه برابر) بوده است.


با کاهش تنش سیاسی اخیر میان روسیه و گرجستان و زمزمه‌های محافل سیاسی و اقتصادی دو کشور برای بازگشت به شرایط عادی، به تدریج وضعیت اقتصادی در حوزه‌های مختلف از جمله ارزش برابری واحد پول ملی، درآمد گردشگری و رشد اقتصادی به وضعیت پایدار خود نزدیک می‌شود و به احتمال قوی تا پایان سال 2019 این روند ادامه می یابد.
با این همه گرجستان در سال 2019 نرخ تورم هفت درصدی سالانه را تجربه نمود که رکورد این کشور طی 10 سال اخیر می‌باشد و کاهش 100 میلیون دلاری درآمد صنعت گردشگری را در پی داشت.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما