معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۳۰
۱۳۹۸/۰۷/۲۴- ۱۰:۰۰

افول قدرت غرب، ظهور آسیا و معادلات آتی نظام جهانی

بسیاری از تحلیل گران، محققان و اندیشکده‌های غربی بر این باورند که افول نظم لیبرال غربی، واقعیتی است که در نظام بین الملل در حال وقوع است و با افول قدرت غرب، قاره آسیا نقش محوری در ساختار آتی نظام بین الملل ایفا خواهد کرد.

- چین به عنوان موتور محرکه قاره آسیا، نقش محوری در ساختار آتی نظام جهانی ایفا خواهد کرد. این کشور از سال 2025 با توجه به خیز اقتصادی اش و بر حسب آمار و ارقام، قدرت اول اقتصادی جهان خواهد شد؛ هر چند بر حسب شاخص برابری قدرت خرید (PPP)، چین از سال 2018 جایگاه اول اقتصادی را کسب کرده است. لذا، مهم‌ترین جابجایی در عرصه قدرت در جهان در دهه‌های آینده از آمریکا به چین صورت خواهد گرفت.
- نهادها و سازمان‌های منطقه ای بریکس، آسه آن، شانگهای، اکو و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، به سازمان‌های ذی نفوذ و مؤثری در سطح آسیا و جهان تبدیل شده اند که به عنوان بازوهای مهم، می توانند قدرت آسیا را افزایش و ارتقا بخشند.
- اقتصاد جهان در سال 2050 از بعد اندازه و حجم دو برابر خواهد شد. بازارهای نوظهور نظیر چین، هند و ژاپن نسبت به کشورهای پیشرفته رشد دو برابری خواهند داشت. چین و هند از بعد اقتصادی جایگاه اول و دوم و آمریکا جایگاه سوم را کسب خواهد کرد.
- با توجه به پیش بینی‌ها برای جابجایی قدرت، سناریوهای متعددی در مورد ساختار آتی نظام بین الملل مطرح است که به نظر می رسد شکل گیری «نظام چندقطبی» با محوریت چین، هند، آمریکا، ژاپن، روسیه و... محتمل ترین سناریو باشد. پیش بینی‌ها برای استقرار نظم جدید در سال 2050 می‌باشد.

متن کامل نوشتار فوق در بخش ضمایم آمده است؛

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها