معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۵۸
۱۳۹۸/۰۷/۲۴- ۱۴:۲۸

اخبار اقتصادی قطر ( شهریور تا مهر ماه 1398 )

برخی از مهمترین اخبار اقتصاد داخلی و خارجی قطر که در رسانه‌های این کشور در فاصله زمانی شهریور تا مهر ماه 1398 انتشار یافته است در ادامه خواهد آمد :

قطر به سرمایه‌گذاران خارجی اقامت پنج ساله خواهد داد:

رسانه‌های قطری اعلام کردند که قطر برای اولین بار به سرمایه‌گذاران خارجی ویزای اقامت میان‌مدت اعطا خواهد کرد. مطابق اعلام دوحه، به آن دسته از شهروندان خارجی که اقدام به سرمایه‌گذاری در قطر کنند ویزای قابل ‌تمدید ۵ ساله داده خواهد شد. این درحالی است که مقامات این کشور میزان دقیق سرمایه‌گذاری را مشخص نکرده‌اند. با دستور امیر قطر برای سرمایه گذاران غیرقطری و مالکان مستغلات ، اقامت 5 ساله و قابل تمدید بر اساس قانون ورود و خروج غیر قطری‌ها و اقامت آنها صادر خواهد شد. شیخ تمیم بن حمد امیر کشور قطر مصوبه شماره (23) سال 2019 اصلاحیه بر قانون شماره (21) سال 2015 برای تنظیم ورود و خروج غیر قطری‌ها و اخذ اقامتشان را صادر کرد . بر اساس این اصلاحیه جهات ذیربط در وزارت کشور مسوول صدور ویزای ورود و اعطای گواهی اقامت بدون داشتن کفیل قطری برای سرمایه گذاران واجد الشرایط بر اساس شروط قانون سرمایه گذاری با سرمایه ی غیر قطری در بخش فعالیت اقتصادی اقامت 5 ساله و قابل تمدید صادر خواهد شد. مالکان املاک و منتفعین از آن بر اساس احکام قانون تنظیم شده برای تملک املاک و انتفاع غیر قطری‌ها اقامت 5 ساله و قابل تمدید به صورت خودکار به مدت انتفاع از آن ملک و یا هر نوع دیگری از آن بر اساس تصمیم گیری هیات وزرا انجام می‌شود . این قانون از روز بعد از انتشار در روزنامه رسمی لازم الاجرا می‌باشد.

جذب بیش از یک میلیارد ریال در 6 ماه از زمان دریافت درخواست ها برای مناطق آزاد تجاری:

اداره مناطق آزاد که وظیفه توسعه مناطق آزاد و تدوین مسیر استراتژیک و تدوین سیاست های تنظیم تجارت شرکت ها را برعهده دارد؛ اعلام کرد که برنامه ریزی‌ها و درخواست های سرمایه گذاری از شرکت های جهانی و محلی بزرگ به ارزش یک میلیارد ریال را ظرف شش ماه از آغاز استقبال از این درخواست ها تأیید کرده است که هدف آن پروژه ای اقتصادی و صنعتی و تکنولوژی مهم در مناطق آزاد کشور بوده است. "احمد بن محمد السید" وزیر مشاور و رئیس هیئت مدیره مناطق آزاد گفت که این اداره طی ماه‌های گذشته و قبل از رونمایی رسمی از مناطق آزاد توانست اعتماد شرکت های جهانی بزرگ در زمینه‌های گوناگون را به خود جذب کند و شرکت های زیادی درخواست های سرمایه گذاری را به این اداره تقدیم کردند و این اعتماد و اطمینان سرمایه گذاران از دولت قطر را منعکس می‌کند. وی افزود این سرمایه گذاری‌ها در منطقه آزاد به شکل مستقیم قطر را مقصدی جذب کننده سرمایه گذاران از کشورهای مختلف تبدیل می‌کند.

افزایش 40 درصدی در محصولات و تولیدات کشاورزی در فصل جدید:

یوسف الخلیفی مدیر اداره امور کشاورزی در وزارت شهرداری و محیط‌زیست قطر از افزایش تعداد مزرعه‌های تولیدی طی ماه‌های گذشته خبر داد، وی گفت فعلاً حدود 926 مزرعه تولید محصولات کشاورزی وجود دارد که محصولات خود را به بازار عرضه می‌کنند تا کشور در این زمینه به خودکفایی دست یابد، الخلیفی طی اظهاراتی به روزنامه الرایه تأکید کرد تولید سبزیجات در فصل فعلی به نسبت 34 درصد رشد داشته و تولیدات به 100 هزار تن رسیده است و این به دلیل توسعه این بخش است و در فصل آینده مالکان مزرعه‌ها آمادگی خود را برای عرضه بیشتر محصولات به بازار اعلام نموده‌اند و انتظار می‌رود در فصل جدید با حمایت‌های دولت رشدی به میزان 40 درصد داشته باشد.

میزبانی دوحه برای برگزاری نمایشگاه سیتی اسکیب در ماه اکتبر :

"شرکت انفورما مارکیتس" اعلام کرد، که هشتمین دور از تنها نمایشگاه ساختمانی در دوحه « سیتی اسکیب قطر » با نظارت "شیخ عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی" نخست وزیر و وزیر کشور در روزهای 22 تا 24 اکتبر آینده در "مرکز نمایشگاه‌ها و کنفرانس های دوحه" برگزار می‌گردد. این نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری بسیاری در بخش ساختمانی محلی و جهانی را توسعه می دهد.


ثبت نام برای شرکت در نمایشگاه بین المللی راه ابریشم:

ثبت نام برای شرکت در نمایشگاه بین المللی راه ابریشم که قرار است از 3 لغایت 5 نوامبر 2019 در مرکز نمایشگاه‌ها و کنفرانس های بین المللی دوحه- قطر برگزار شود, آغاز شد. طبق اظهارات مقامات قطری هدف از برگزاری نمایشگاه فوق دسترسی به راه‌های نوین و تعامل با کشورهای جدید به شمار رفته و علاوه بر این که محلی برای ملاقات و رایزنی تجار، بازرگانان و صاحبان صنایع به شمار می رود طیف وسیعی از سرمایه گذاران،‌ متخصصین و تصمیم گیرندگان در سطح جهانی را زیر یک سقف جمع می نماید. از سوی دیگر در خلال این رویداد، ضمن آشنایی شرکت کنندگان با تولیدات و صادرات کشورهای مختلف فضاء و زمینه مناسبی را برای تجار جهت بازدید و دستیابی به فرصت های مناسب برای شرکت ها و موسسات متبوع خود فراهم می آورد. در پوستر تبلیغاتی نمایشگاه فوق هدف از برگزاری این نمایشگاه به شرح ذیل می‌باشد:
- هدف ارایه ی جدیدترین تکنیک های ایجاد شده در خدمات کشتیرانی ، حمل ونقل و اداره بندر ها در کشورهای شرکت کننده .
- ایجاد فرصت مناسب رودررو شدن تولیدکنندگان و تصمیم گیرندگان ارگان‌های داخلی و موسسات عمومی و خصوصی با مشارکت در و یا دیدار از این نمایشگاه ،
- ایجاد فرصت ایده آل جهت ایجاد روابط تجاری میان مشارکت کنندگان
- جذب سرمایه و تکنولوژی برای کشور قطر
- ایجاد فرصت مناسب توافق و همکاری بین قطر و دولتهای راه ابریشم در زمینه‌های مختلف .
در خاتمه لازم به ذکر است که دستگاه‌ها، نهادها، موسسات و شرکت های متعددی از کشورها مختلف در این رویداد شرکت خواهند داشت که از جمله آنان عبارتند از : سازمان‌های گمرکی، شرکت حمل و نقل سه گانه، شرکت حمل و نقل لوجستیکی، توسعه دهندگان حوض های خشک (سکوهای دریایی)، شرکت های بیمه، شرکت های کشتی سازی، شرکت های ساخت قالب، شرکت های ساخت حامل سوخت و گاز، قطارهای حمل زمینی، شرکت ها و سازما نهای مدیریت بنادر، شرکت های صنعتی و تجاری دریایی و هوایی موجود در راه ابریشم، شرکت های تکنولوژی و ناوبری،‌ دانشگاه و موسسات ناوبری و تکنولوژی، شرکت های تامین امنیت و حراست و سلامت خطوط ناوبری،‌ موسسات و سازمان‌های هم صنف در سرتاسر دنیا،‌ شرکت های مشاوره ای، کشتی‌های تفریحی، موسسات هواشناسی، تجهیزات بسته بندی، شرکتهای پست، مناطق اقتصادی لوجستیکی، طراحی و ساخت فروشگاه‌ها، ‌سیستم تکنولوژی کنترل آلودگی محیط زیست.


پایان برگزاری نمایشگاه مصالح ساختمانی در قطر:

دومین نمایشگاه بین المللی تخصصی« دی بیگ 5 کونستراکشن قطر» در بخش ساخت و ساز (مصالح ساختمانی ) از 23 تا 25 سپتامبر جاری در مرکز نمایشگاه‌ها و کنفرانس های دوحه با مشارکت بیش از 150 عرضه کننده از 20 کشور برگزار شد. "احمد العبیدلی" از شورای گردشگری قطر در کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد؛ بخش نمایشگاه‌ها ستون مهم و اصلی در استراتژی شورای ملی گردشگری برای ترویج گردشگردی در قطر به شمار می آید. به دلیل تحریم شرکت انگلیسی برگزار کننده این نمایشگاه ، شرکت های ایرانی قادر به حضور در این رویداد نمایشگاهی در دوحه نشدند.

دستیابی به خودکفایی قطر در زمینه مرغ و لبنیات:

"مسعود جارالله المری" مدیر اداره امنیت غذایی در وزارت شهرداری و محیط زیست از دستیابی به رشد پیشرفته در استراتژی امنیت غذایی در کلیه پروژه‌های مربوط به تولید مواد غذایی خبر داد. . وی تأکید کرد که در مرغ و لبنیات تازه در کشور به خودکفایی رسیده اند. "المری" طی اظهارات مطبوعاتی گفت: نسبت خودکفایی از لبنیاتت تازه به 106 درصد رسیده است و این به دلیل افزایش تعداد رأس گاو می‌باشد که در سال گذشته به میزان 34 درصد افزایش یافت و تعداد آنها از 30416 رأس به 40857 رأس رسید. شرکت های محلی اقدام به وارد نمودن گاوهای شیرده نمودند تا بتوانند خودکفایی در لبنیات را به دست آوردند. المری در ادامه گفت: تولید دولت از مرغ تازه به 124 درصد و تخم مرغ 28 درصد رسیده که می توان گفت به این نسبت ها به خودکفایی دست یافته است.

صندوق نقدینگی عربی: قطر در رشد اقتصادی در منطقه در صدر قرار دارد:

صندوق نقدینگی عربی در گزارشی خود تحت عنوان « افق های اقتصادی عربی » برای ماه سپتامبر تأکید کرد، قطر در صدر آمارهای رشد اقتصادی در منطقه قرار دارد و طی سال 2019 رشد آن به 2.8 درصد می رسد و این به دلیل حمایت از فعالیت های اقتصادی در تعدادی از بخش های اقتصادی به ویژه بخش غیر نفتی می‌باشد. در این گزارش پیش بینی شده که کشورهای شورای همکاری صادرکننده نفت رشد اقتصادی به نسبت 2.1 درصدی داشته باشند. در این گزارش آمده است که برای قطر پیش بینی‌های مثبتی بر اقتصاد آن در سال های 2019 و 2020 وجود دارد.

جام جهانی میلیاردها دلار سرمایه گذاری در جهانگردی را رقم می زند:

تعدادی از بازرگانان و کارشناسان پیش بینی کرده اند که بازار محلی شاهد پمپاژ شدن سرمایه گذاری‌هایی در بخش جهانگردی به ارزش میلیاردها به منظور آمادگی جام جهانی 2022 خواهد شد؛ زیرا دولت قطر تمام تسهیلات را برای بخش خصوصی فراهم ساخته است. آنها افزودند: سرمایه گذاری در بخش جهانگردی سرمایه گذاران را به خود جذب کرده است و این بخش طی سالهای آینده توسعه قابل توجهی خواهد داشت. آنها در ادامه افزودند: جام جهانی 2022 قطر یکی از بهترین جام ها در تاریخ این مسابقات خواهد بود و این به دلیل رونق بزرگ توسعه قطر که شمال تمام بخش ها است، می‌باشد.


برتری جهانی قطر در رقابت جذب توریسم:

گزارش رقابتی تتوریستی سیر و سفر 2019 که سالیانه توسط انجمن اقتصادی جهانی منتشر می‌گردد، در گزارش اخیر خود نشان داده است که قطر به دلیل کاهش مالیات در تجارت و فعال سازی سیستم اداری و قانونی دولت در شاخص محیط اشتغال در صدر بهترین کشورها قطر دارد. همچنین در این گزارش تأکید شد که قطر در شاخص روی بردن توریسم به دلیل سیاست های روادیدی که قطر اتخاذ کرد که بر اساس آن شهروندان 80 کشور می توانند بدون اخذ روادید وارد شوند از خیلی کشورها برتری یافته است. بر اساس این گزارش قطر در سطح کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از کشورهای توریستی قدیمی در منطقه مانند مغرب، اردن، و تونس برتری یافته و در جهان در رتبه 51 قرار دارد درحالیکه اسپانیا در رتبه اول و فرانسه دوم و آلمان سوم و ژاپن چهارم قرار دارند.

افزایش 12 درصدی صادرات گاز طبیعی مایع قطر:

کانال شبکه سی ان بی سی عربی گزارشی را منتشر کرد و در آن آورده است که حجم کل صادرات قطر از گاز طبیعی مایع در ماه زوئیه گذشته سالجاری نزدیک به 6.9 میلیون تن بوده است که رشدی به نسبت 12 درصدی بر اساس ماهیانه داشته است؛ در این گزارش پیش بینی شده است که تا سال 2024 حجم تولید قطر از گاز طبیعی مایع به نسبت 42 درصد رشد داشته باشد و سالانه تولیدات آن به 110 میلیون تن برسد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما