معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۹۷
۱۳۹۸/۰۷/۲۵- ۰۹:۳۰

نشست وزرای کشاورزی بریکس در برزیل (3 و 4 مهرماه 1398)

نهمین نشست وزاری کشاورزی بریکس (روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی روزهای 3-4 مهر 1398 در شهر بونیتو (ایالت ماتو گروسو دو سول) برگزار شد.

بر اساس اطلاعات مندرج در سایت وزارت کشاورزی برزیل، تمرکز این نشست بر نوآوری‌های فناورانه در زمینه کشاورزی با توجه به افزایش جمعیت و تقاضای جهانی برای غذا بوده است و وزرای کشاورزی بریکس در مورد امنیت غذایی و پایداری محیط زیست در سطوح منطقه ای و جهانی نیز گفتگو کرده اند.
در پایان این نشست، وزرای کشاورزی پنج کشور با امضای یک سند 27 بندی با عنوان "منشور بونیتو"، مجددا بر تعهد خود برای همکاری در حوزه کشاورزی و قابلیت ارتقاء همکاری در زمینه محصولات غذایی، ایمنی غذایی و ایمنی زیست محیطی تاکید کردند.
در این سند (که به موضوعاتی مانند نوآوری، ارتباطات صنعتی، کسب و کارهای نوپا (استارت آپ ها)، تسهیل تجارت، اصول علمی، منطقه ای ساز ی و پایداری پرداخته شده است) آمده است: «اهداف فوق، از طریق اقدامات خوب کشاورزی، توسعه کشاورزی دیجیتال و زنجیره‌های ارزش افزوده برای بازاریابی کشاورزی بهتر و درآمد بیشتر برای کشاورزان حاصل می‌شود».
دراین سند همچنین بر آمادگی کشورهای عضو بریکس برای تشویق روش های جدید تولید غذا، کارآفرینی با کسب و کارهای نوپای فناوری کشاورزی، افزایش تجارت جهانی، امنیت غذایی در کشورهای در حال توسعه و تطابق با دستور کار توسعه پایدار1409( 2030) ملل متحد تاکید شده است.
استفاده از فناوری زیستی برای "افزایش قابلیت تولید با کاهش استفاده از زمین و مواد اولیه ورودی" از دیگر موارد تاکید شده در این سند است.
دراین سند همچنین بر افزایش سهم سوخت های زیستی پایدار و سایر منابع انرژی تجدید پذیر در شبکه سوختی کشورهای عضو بریکس تاکید و اقدامات پیشگیرانه در زمینه تحلیل رفتن خاک، از جمله محافظت از بستر های رودخانه‌ها مورد تشویق قرارگرفته است.
کشورهای عضو بریکس همچنین در این سند بر حفظ مقررات بهداشتی و بهداشت گیاهی مبتنی بر اصول علمی "به منظور فراهم آوردن محیطی مطلوب برای تجارت و توسعه فناوری" متعهد شده اند.
لازم به ذکر است که پنج کشور عضو بریکس، نماینده 42 درصد جمعیت و دارای 23 درصد تولید ناخالص (حدود 20 درصد تجارت جهانی) داخلی جهان هستند. همچنین مجموعا 26 درصد خاک و 29 درصد آب شیرین کره زمین در اختیار کشورهای بریکس می‌باشد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما