معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۱۱
۱۳۹۸/۰۷/۲۵- ۱۱:۳۰

گزارش روزانه اوپک از بازار نفت ( 17 مهر 1398)

سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، به صورت روزانه اقدام به انتشار بولتن آخرین تحولات بازار نفت، از جمله تغییرات قیمت، خرید و فروش و همچنین اخبار مرتبط رسانه‌ها در این حوزه می نماید. اهم موارد مطرح در بولتن مورخ 17 مهر (10 اکتبر 2019) به شرح زیر می‌باشد.

1. تحولات قیمت ها
• قیمت سبد نفتی اوپک با افزایش 12 سنتی در روز چهارشنبه، 17 مهر (9 اکتبر)، به قیمت 58.65 دلار در هر بشکه رسید. تغییر دیگر سبدهای نفتی نیز متغیر بود. قیمت های آینده نفت خام نیز اندکی در روز گذشته تغییر یافت. نفت برنت به علت نگرانی‌های ژئوپولیتیکی در خاورمیانه و آمریکای لاتین، و نیز خوش بینی در مورد مذاکرات تجاری چین و آمریکا، اندکی افزایش داشت. با این حال، نفت تگزاس به علت انتشار اطلاعاتی از افزایش ذخایر نفت خام آمریکا برای چهارمین هفته متوالی، کاهش قیمت داشت.
• در بازار بورس نیویورک، قیمت قراردادهای آتی "نفت خام تگزاس" در ماه نوامبر، 4 سنت کاهش یافت و به 52.59 دلار در هر بشکه رسید. تولیدات آینده نیز اندکی کاهش یافت، از جمله گازوئیل "RBOB" با قیمت 1.59 و روغن حرارتی با مبلغ 1.92 دلار در هر گالن. قیمت گاز طبیعی نیز در بورس نیویورک به 2.23 دلار در مقیاس mbtu رسید.
• در لندن، قرارداد ماه دسامبر نفت برنت ICE، با 8 سنت افزایش، به قیمت 58.32 دلار در هر بشکه رسید. اختلاف بین قیمت خرید و فروش نفت برنت و تگزاس غربی با افزایش 9 سنتی، به 5.71 دلار در هر بشکه رسید. گازوئیل ICE نیز با افزایش قیمت به 591.25 دلار بر مقیاس mt رسید.
• اختلاف محصولات خام اورال با وقفه در معاملات ثابت ماند. نرخ حمل و نقل از مسیر دریای سیاه و بالتیک افزایش شدیدی داشت. در پنجره پلاتس نیز هیچ پیشنهادی برای خرید و فروش اورال به ثبت نرسید.
• شاخص های نفت خام عمان و دوبی در خاورمیانه با وجود بازار کم و قیمت های فروش رسمی‌بالاتر، روند افزایشی داشتند. پیشتازی نفت DME عمان در معاوضات دبی با افزایش 28 سنتی به 3.57 دلار در هر بشکه رسید.
• در بازار آفریقای غربی اختلاف قیمت ها با توجه به افزایش نرخ حمل و نقل ها، در حال کم شدن می‌باشد. همچنین شرکت شل، وضعیت فورس ماژور بر صادرات محصول سبک "بونی" که در اواخر ماه گذشته اعمال کرده بود را برداشت.
• در منطقه آسیا-آقیانوسیه اختلافات برای درجات شیرین متوسط با توجه به افزایش درخواست ها افزایش یافت. پیشتازی برنت به دوبی در این منطقه با کاهش 8 سنتی به 2.80 رسید.

2. اهم اخبار بازار نفت
• احتمال دارد تقاضا برای گازوئیل در کره جنوبی در سه ماهه چهارم امسال کاهش یابد. که علت نیز افزایش قیمت سوخت خودروهای داخلی می‌باشد. لذا پیش بینی می‌شود که پالایشگاه‌های این کشور به سمت صادرات محصولات خود بروند.
• بر اساس پیش بینی بانک جهانی، احتمال دارد که رشد اقتصادی منطقه آسیا –آقیانوسیه به علت وجود ابهامات در روابط چین و آمریکا، کاهش یابد.
• صادرات آلمان در ماه آگوست کاهش بیش از حد انتظار را داشت و سبب تقویت پیش بینی‌ها در مورد کاهش تولید در این کشور و فرو رفتن بزرگترین اقتصاد اروپا در رکود می‌باشد. در حالی صادرات این کشور به نسبت ماه گذشته میلادی 1.8 درصد کاهش داشته، واردات در این کشور، نیم درصد به نسبت ماه گذشته افزایش داشته است.
• داده‌های هفتگی حاکی از آن است که واردات نفت خام آمریکا به طور متوسط 6.2 میلیون بشکه در روز بوده است، که کمترین میزان از ماه فوریه می‌باشد.

جدول تغییرات سبد روزانه، هفتگی و سالیانه اوپک


3. اخبار مرتبط
• صنعت پالایشگاهی هند برنامه ریزی کرده تا از ونزوئلا نفت خام وارد نماید. هند حدود چهار ماه واردات نفت از ونزوئلا را متوقف کرده بود.
• شرکت "اکوئینر" نروژ در روز پنجشنبه اعلام نمود که اخیرا در یک مزایده درخصوص اجازه کار برای حفاری در آب های کم عمق غرب استرالیا برنده شده است. این منطقه نزدیک منطقه "دورادو" که یکی از بزرگترین مناطق نفتی این کشور می‌باشد، بوده است.
• حدود 700 میلیون دلار سرمایه هزینه شده توسط بهره بردارهای نفتی در کلمبیا به علت تاخیر در قراردادها فریز شده است. علت تاخیر نیز اعتراضات مدنی، دستورات قضائی، و صدور آهسته مجوزها می‌باشد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما