معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۹
۱۳۹۸/۰۶/۱۶- ۰۸:۰۰

سفر هیئت صندوق بین المللی پول به آرژانتین و دیدگاه های مخالفین دولت

طی هفته‌های اخیر حداقل مبلغ 8 میلیارد دلار از ذخایر پولی آرژانتین کاهش یافته است و موسسه مالی بین المللی مودی در خصوص فرار سرمایه از این کشور علی الرغم مقاومت بانک ها هشدار داد . فقط " از ژوئن سال 2018 تا ژوئیه 2019 ، معادل 27.500 میلیارد دلار توسط بخش خصوصی و 9.200 میلیارد دلار توسط شرکت ها و بانک های سرمایه گذاری‌های خارجی از این کشور با جمع بیش از 36 میلیارد دلار خارج شده است . دولت اکنون با هدف مهار گردش پول و کنترل هزینه ها به سراغ استانداری‌ها رفته است و این موضوع می تواند بازتاب اجتماعی قبل از انتخابات سراسری نیز داشته باشد و همزمان اپوزسیون نیز در پاسخ به ریاضت جدید اقتصادی تلاش دارد تا با بهره گیری از شرایط تحریکات اجتماعی و با انجام تظاهرات واکنش نشان دهد که این موضوع می تواند حوزه ثبات داخلی این کشور که در شرایط فعلی نقش بسزایی در وضعیت اقتصادی این کشور دارد را به خطر بیاندازد و بدیهی است که این روند در محاسبات صندوق بین المللی پول موثر خواهد بود .

هیئت صندوق بین المللی پول با هدف بررسی شرایط اقتصادی آرژانتین و گفتگو با اپوزسیون و همچنین دولت این کشور وارد بوئنوس آیرس شد . قابل توجه است رئیس صندوق بین المللی پول با ارسال توئیتی وضعیت اقتصادی آرژانتین را در هفته گذشته خطرناک توصیف نمود . قیمت دلار کماکان در سطح   57 پزو حفظ شده است و دولت قصد دارد تا طی روزهای آتی با توزیع یک میلیارد اوراق قرضه کوتاه مدت بنوعی ذخایر خود را افزایش دهد .

بر طبق اخبار رسانه‌های محل آلبرتو فرناندز کاندیدای اپوزسیون به همراه تیم اقتصادی خود برای اولین بار پس از پیروزی در مرحله اول انتخابات سراسری با هیئت فنی صندوق بین المللی پول (IMF) دیدار کردند. در سمت مؤسسه اعتباری چند ملیتی ،  آلخاندرو ورنر ، روبرتو کاراردلی و ترور آللی قرار داشتند و از هیئت اپوزسیون نیز سانتیاگو کافیرو ، گیلرمو نیلسن و سسیلیا تودسکا بوکو در مذاکرات شرکت کردند  .

در بیانیه صادر شده پس از پایان بررسی‌ها طرفین اعضا هیئت فرناندز اعلام کردند "آنها ( دولت فعلی ) مسئولیت پایان دادن و معکوس کردن فاجعه اجتماعی را دارند که امروز گریبانگیر بخش فزاینده ای از جامعه آرژانتین است "

نامزد رئیس جمهور ی توضیح داد که همزمان با چهار هدف از توافق با هدف بازگرداندن رشد اقتصاد و ایجاد اشتغال برای مبارزه با فقر، کاهش تورم و رسیدن به یک روند نزولی در بدهی عمومی متاسفانه در این چهار هدف دولت نه تنها به نتیجه نرسید ، بلکه از زمان انعقاد توافق قبلی وضعیت  بدتر شده است " . وی در این رابطه توضیح داد که بدهی عمومی 29 درصد از تولید ناخالص داخلی افزایش یافته و  بیکاری به 10.1٪ افزایش ، فقر به بیش از 32٪ و تورم به 53 درصد به نسبت سال قبل افزایش یافته است . وام دریافت شده و مجموعه شرایط مرتبط با آن هیچ یک از نتایج مورد انتظار را نرسیده  است و تورم مسیری نزولی پایدار نداشته و بدهی‌های عمومی متوقف نشده است. "

.در این مذاکرات  فرناندز با نگرانی اعلام نمود "وام اعطا شده توسط صندوق بین المللی پول در بخش اعظم برای تأمین اعتبار خروج سرمایه استفاده شده است .در این باره ، وی اظهار داشت که "پرداختهای انجام شده در مجموع تقریباً 44.5 میلیارد دلار و تقریبا 80٪ از کل وام را نشان می دهد" اما اینکه طبق ارقام رسمی " از ژوئن سال 2018 تا ژوئیه 2019 ، معادل 27.500 میلیارد دلار توسط بخش خصوصی و  9.200 میلیارد دلار توسط شرکت ها و بانک های سرمایه گذاری‌های خارجی از این کشور با جمع بیش از 36 میلیارد دلار خارج شده است .

کاندیدای رئیس جمهور هشدار داد که رویکردهای جزم گرایانه با شرایط عینی و فعلی اقتصادی مطابقت ندارند و مشکلات ساختاری اصلی اقتصاد آرژانتین را حل نمی‌کنند. برنامه اقتصادی دولت پرزیدنت " ماکری " بسیاری از این مشکلات (مانند تورم) را بدتر کرد و توافق نامه با صندوق بین المللی پول ، در عین حال نتوانسته است شرایط را معکوس کند. هیچ یک از این مشکلات حل نشده و در بعضی موارد فقط آنها را عمیق تر کرده است در همین حال ، مدل اقتصادی با منطق فروپاشی  به روند از هم گسیختگی خود ادامه می دهد. "

از سوی دیگر دولت که اخیرا با وزیر سابق اقتصاد خدا حافظی کرد با انجام یک مانور اجتماعی و دعوت از طرفداران خود برای انجام تظاهرات سعی کرد تا حضور خود را به اثبات برساند و این در حالی است بنا به ادعای رسان‌ه‌های اپوزسیون برخی از مسئولین صندوق بین المللی پول ، وضعیت آرژانتین شبیه به وضعیت  خلاء قدرت می‌باشد  .

 از سوی دیگر اپوزسیون ، وضعیت موجود را با ادبیات فاجعه اجتماعی معرفی  و دولت و سیاست های غلط صندوق بین المللی پول را عامل وضعیت پیش رو قلمداد می‌کند . قابل اشاره است که ادبیات و نوک حمله آنها در ملاقات ها بیشتر متوجه دولت این کشور بود و در این راستا نباید فراموش کرد که جعبه ابزار صندوق بین المللی پول برای فشار احتمالی و تعادل بخشی فوری به اقتصاد آرژانتین نیز محدود است و شاید تنها راه حل کوتاه مدت تعویق  و استمهال باز پرداخت ها بدون نرخ بهره بتواند یک مرحم بر زخم اقتصادی این کشور باشد . واقعیت اقتصادی این کشور نیازمند یک دوره انتقالی و تنفس تاکتیکی است و بدون در نظر گرفتن این موضوع ،، آرژانتین می تواند تبدیل به یک کشور ورشکسته شود  .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما