معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۸۸
۱۳۹۸/۰۸/۱۵- ۰۹:۰۳

حضور فعال شرکت های ایرانی در نمایشگاه مواد غذایی و لذت های محلی ارزروم ترکیه

نمایشگاه مواد غذایی و لذت های محلی ارزروم ترکیه توسط شرکت تویاپ و با حضور فعال شرکت های ایرانی در پردیس تازه تاسیس و محل دائمی نمایشگاههای بین المللی ارزروم ( پردیس رجب طیب اردوغان ) از تاریخ 24 الی 28 مهر ماه سال 1398 برگزار گردید .

نمایشگاه مواد غذایی و لذت های محلی ارزروم از  24 تا 28 مهر ماه سال 1398 برپا گردید . این نمایشگاه توسط شرکت تویاپ در پردیس تازه تاسیس و محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی ارزروم پردیس رجب طیب اردوغان برگزار  و طی آن  38 هزار 350 نفر  از آن بازدید نمودند . 

 در این نمایشگاه که برای اولین بار در ارزروم برگزار شد بیش از 70 شرکت و موسسات مردم نهاد از شهرهای مختلف ترکیه شرکت کردند. در افتتاحیه این نمایشگاه استاندار ارزروم ، شهردار کلانشهر ارزروم ، رئیس دانشگاه آتاترک ، روسای اتاق های بازرگانی منطقه، رئیس فدراسیون اصناف ترکیه و بسیاری از تجار و هتل داران منطقه شرکت کردند.سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران با یک غرفه 100 متری با هدف معرفی فرهنگ و محصولات ایرانی در این نمایشگاه شرکت کرد که مورد توجه رسانه‌های محلی قرار گرفت.

در این نمایشگاه میز زبان و ادبیات فارسی، میز گردشگری، غرفه صنایع دستی ایرانی و غرفه صنایع غذایی، ارایه کتابچه و کتابک ها و بنر های تبلیغاتی و گردشگری مربوط به شهر های مختلف کشورمان، کتابهای ترجمه شده به زبان ترکی استانبولی نظیر شاهنامه، اطلاع رسانی چهره به چهره و ویدئویی درباره برگزاری کلاس های آزاد زبان فارسی، پخش ویدئو ها مختلف درباره جاذبه‌های گردشگری کشورمان، لذت های محلی از طریق 2 نمایشگر تعبیه شده در غرفه، عرضه شیرینی جات و عرقیجات محلی، برنج و چای ایرانی، میوه خشک، عرضه زعفران توسط تولیدکنندگان منطقه خراسان(تایباد)، عرضه خرما توسط تولید کنندگان کرمان و بم، عرضه صنایع دستی اصفهان، تابلو فرش و گلیم تبریز از عمده فعالیت های انجام گرفته در غرفه کشورمان در این نمایشگاه بوده است. فروش حجم بالای زعفران برای اولین بار، برقراری ارتباط مستقیم بین خریدار و فروشنده در بحث خرما که منجر به فروش حدود 40 تن خرما گردید از نکات قابل ذکر این نمایشگاه بود. در طول نمایشگاه مراجعات بسیاری در خصوص تامین عمده برخی کالا ها به غرفه شرکت های کشورمان بود . 

میز ایران و زبان و ادبیات فارسی

در این بخش گزیده کتابهای مربوط به ایرانشناسی و جاذبه‌های مختلف گردشگری شهر های مختلف کشورمان به همراه پوستر ها، کاتالوگ ها، کتابچه‌ها  و نقشه‌ها ، گزیده کتاب های ترجمه شده درباره شعر و ادب فارسی، نقاشی‌های استاد محمود فرشچیان، اعلانات مربوط به شروع کلاسهای آموزش زبان فارسی در ارزروم  قرار داده شده بودند و مزیت های گردشگری و نقاط دیدنی کشورمان توسط دانشجویان و مدرسان به بازدید کنندگان معرفی می‌شدند.

صنایع دستی و هنر

در این بخش آثاری از صنایع دستی اصفهان نظیر زیور آلات و اقلام تزیینی مینا کاری و خاتم کاری، فیروزه کوبی و تابلو فرش و تابلو گلیم جهت ارایه به بازدید کنندگان ارائه گردید. دو نمایشگر نیز در دوسوی غرفه تعبیه شده بودند که ویدئوهایی درباره جاذبه‌های گردشگری، کشت زعفران و گلاب گیری در طول برگزاری نمایشگاه پخش نمودند.

صنایع غذایی

در بخش صنایع غذایی از شرکت های اکار ارومیه تولید کننده میوه خشک و چیپس میوه، بی نظیر تهران تولید کننده زعفران، پسته، چای، برنج ایرانی و با محصولات محلی نظیر قرابیه تبریز، نبات زعفرانی خراسان،گز اصفهان و سوهان قم، نقل و عرقیجات (بادرنجو به ، بیدمشک و نعناع) ارومیه، گلاب قمصر کاشان، بروشورها و بنرها و اقلام تبلیغاتی مربوط به گردشگری آذربایجان شرقی توسط آژانس گردشگری فلامینگو پرواز تبریز، سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی آذربایجان غربی و شهرداری ارومیه به نمایش گذاشته شد.

ملاقات ها و بازدید ها

حضور نمایندگان شرکت های مختلف در غرفه کشورمان و همچنین حضور بازدید کنندگان ایرانی از نمایشگاه در غرفه سرکنسولگری و بازدید کارشناس اقتصادی از غرفه‌های شرکت حاضر نیز در طول نمایشگاه از دیگر فعالیت های صورت گرفته بود.

حدود 50 نفر از هموطنان که نمایندگان شرکت های مختلف فعال در حوزه‌های مرتبط بودند در این نمایشگاه حاضر بودند و از غرفه سرکنسولگری نیز بازدید کردند. حضور دانشجویان ایرانی در این نمایشگاه قابل توجه و شایان تقدیر بود. 8 نفر از دانشجویان به طور پاره وقت در غرفه کشورمان حضور داشتند و به راهنمایی بازدیدکنندگان و ارائه توضیحات درباره محصولات می‌پرداختند.

در سخنرانی افتتاحیه، مسئول برگزاری نمایشگاه و استاندار ارزروم از حضور سرکنسولگری کشورمان تقدیر و تشکر کرد و لزوم گسترش همکاری‌های بین ایران و ترکیه را یادآور شد. همچنین در جریان بازدید، استاندار، شهردار کلانشهر و سایر مسئولین استانی در غرفه سرکنسولگری حضور داشتند و مورد پذیرایی قرار گرفتند.

پوشش رسانه ای درباره شرکت کشورمان در نمایشگاه و غرفه سرکنسولگری جالب توجه بود و گزارش ها و عکس های آن در روزنامه‌های محلی و در سایت های بسیاری باز نشر یافت. حضور کشورمان در این نمایشگاه بازتاب رسانه ای خوبی داشت. در روزنامه محلی پرتیراژ PUSULA گزارشی از شرکت کشورمان در نمایشگاه و حضور مقامات استانی در غرفه سرکنسولگری به همراه تصاویر منتشر گردید.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما