معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۲۹
۱۳۹۸/۰۸/۱۶- ۰۸:۴۵

اخبار اقتصادی ترکمنستان ( دهه اول آبان 1398 )

اهم اخبار اقتصادی داخلی و خارجی ترکمنستان در دهه اول آبان ماه 1398 به قرار ذیل است؛

الف : اخبار اقتصاد داخلی  ترکمنستان :
- تعداد 55 مورد معامله در بازار بورس دولتی مواد اولیه و خام ترکمنستان در هفته گذشته به ثبت رسیده است. در این چارچوب بازرگانانی از کشورهای روسیه، انگلیس، امارات، سویس، مالت، ازبکستان و افغانستان، مواد سوختی از پالایشگاه ترکمن باشی خریداری کردند. همچنین بازرگانانی از چین، امارات، ترکیه، ایرلند، روسیه، انگلیس و ازبکستان از این بازار  مقادیری پنیه به دلار آمریکا و  پول محلی خریداری نمودند.

- بر اساس فرمان  رئیس جمهور ترکمنستان، میرات گلدی، معاون رئیس کابینه بخاطر عدم موفقیت در اجرای وظایفش و پذیرش ناکامی در انجام امور توبیخ شد و در خصوص ضرورت رفع کوتاهی در انجام امور در اسرع وقت و تصحیح آن اخطار دریافت کرد.

- رئیس جمهور ترکمنستان در جلسه ویدئو -کنفرانسی با معاون رئیس کابینه در امور کشاورزی و حاکمان ولایات کشور، آخرین وضعیت کشاورزی در عشق آباد و سایر مناطق را بررسی کرد. در این جلسه وضعیت فضای سبز عشق آباد و پروژه‌های در دست احداث مورد بررسی قرار گرفت.

ب :اخبار مهم اقتصاد خارجی ترکمنستان :

سفر نخست وزیر مالزی به عشق آباد 

ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی از ترکمنستان دیدار نمود. مذاکرات طرفین، طیف وسیعی از همکاری‌ها در بخش سوخت و انرژی، حمل و نقل و لجستیک، آموزشی، علمی، فرهنگی و گردشگری را شامل می‌شد. در مذاکرات رهبران دو کشور، طرفین ضمن تاکید بر متنوع سازی همکاری‌ها، از فعالیت شرکت نفتی پتروناس به عنوان نمونه موفق همکاری‌ها بین دو کشور یاد کردند. رئیس جمهور ترکمنستان بر تجربه ارزشمند پتروناس در توسعه منابع هیدروکربوری دریای خزر تاکید کرد.
رئیس جمهور ترکمنستان گفت، مالزی از نخستین روزهای استقلال ترکمنستان، کشورش را حمایت نموده است.  وی بر علاقمندی کشور در توسعه روابط با کشورهای عضو اتحادیه  آسه آن نیز اشاره نمود.  رئیس جمهور ترکمنستان با یادآوری اولین همایش تجاری بین بازرگانان دو کشور در سال 2015 در کوآلالامپور، پیشنهاد برگزاری همایش آتی در نیمه اول سال 2020 در عشق آباد داد. وی با اشاره به توسعه زیر ساخت های دریایی در بندر ترکمن باشی و نوسازی ناوگان تجاری کشورش در این بندر، پیشنهاد اجرای پروژه مشترک تاسیس منطقه تعمیر و ساخت کشتی با توجه به زیر ساخت های ایجاد شده در بندر ترکمن باشی را به طرف مالزیایی ارائه داد. با توجه به توسعه مالزی در زمینه IT ، رئیس جمهور ترکمنستان در خصوص همکاری دراز مدت در زمینه اقتصاد دیجیتالی نیز پیشنهاد همکاری داد.
در مقابل، نخست وزیر مالزی با توجه به پیشرفت و توسعه روز افزون ترکمنستان در بخش های مختلف از هنگام استقلال، و حرکت بسوی اقتصاد دیجیتالی، به ماموریت سفارت و نمایندگان بخش خصوصی کشورش در ترکمنستان در این راستا اشاره نمود و از توسعه روابط در این زمینه ابراز خرسندی کرد. وی با توجه به اهمیت نمایشگاه آتی تولیدات ترکمنستان در مالزی و اهمیت حضور هیات بلند پایه ترکمنی در آن، اظهار داشت که این اقدام، سطح روابط دو کشور را ارتقاء خواهد داد. وی انجام همکاری در صنایع اتومبیل سازی و هواپیماسازی و تکنولوژی پیشرفته (های تک) را از جمله دیگر زمینه‌های شراکت دو جانبه بین دو کشور خواند. وی با اشاره به تحصیل رو به رشد جمعی از دانشجویان ترکمنی در مالزی، آنها را به مثابه پل ارتباطی بین دو کشور خواند. ماهاتیر محمد نسبت به تغییرات و زیباسازی مبلمان شهری که نسبت به دیدار قبلی اش در عشق آباد رخ داده است، اظهار خرسندی کرد. وی از رئیس جمهور ترکمنستان جهت دیدار از کشورش دعوت بعمل آورد.
در گفتگوهای طرفین، روابط فرهنگی، آموزشی و علمی و توسعه این روابط مورد بحث و بررسی قرار گرفت. آنها همچنین در خصوص مسائل منطقه ای و مشکلات جهانی تبادل نظر نموده و بر همگرایی اقتصادی و سیاسی در جهان تاکید کردند.
همچنین در گفتگوی طرفین، بر اهمیت تصویب کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر توسط پنج کشور و تاثیر آن بر گشایش فرصت ها برای توسعه روابط ترکمنستان – مالزی نیز اشاره شد.
بعد از ملاقات رهبران دو کشور، مراسم امضاء اعلامیه مشترک ترکمنستان – مالزی و برنامه همکاری بین وزارت خارجه‌های دو کشوردر سال 2021-2020 برگزار شد. در جریان این سفر، چندین سند همکاری دیگر در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و علمی‌بین دو کشور به امضاء رسید.
شایان ذکر است، روابط دیپلماتیک بین دو کشور از ماه می 1992 آغاز شده و همواره در مسیر پیشرفت بوده است. تاکنون 28 سند همکاری بین دولتی و بین بخش های مختلف دوکشور به امضاء رسیده است. در این میان، همکاری‌های مربوط به انرژی بواسطه مشارکت شرکت مالیزیایی پتروناس در پروژه‌های توسعه صنایع گاز ترکمنستان از اهمیت خاصی برخوردار است.

مذاکرات رؤسای جمهور ترکمنستان و ازبکستان

در مذاکرات تلفنی بین روسای جمهور ترکمنستان و ازبکستان، طرفین ضمن اظهار خرسندی از سطح روابط دو جانبه، بر توسعه روابط دوستانه و برادرانه و حسن همجواری بین دو کشور تاکید کردند. 
روسای جمهور دو کشور، خرسندی خویش را نسبت به گفتگوهای سازنده طرفین در چارچوب توافقات بعمل آمده ابراز داشته و بر اهمیت ملاقات مستمر مسئولین دو کشور در سطوح مختلف و در چارچوب کمیسیون مشترک بین دو دولت در زمینه همکاری‌های بازرگانی، علمی، تکنولوژیکی و فرهنگی تاکید کردند. طرفین در خصوص توجه به تقویت روابط مرزی و همکاری با یکدیگر جهت چاره جویی مشکلات در منطقه بویژه ذخیره آب آمودریا و مدیریت منابع آب تاکید کردند. رهبران دو کشور در این گفتگو بر نقش استراتژیک کریدورهای ترانزیت بین کشورهای همسایه از جمله ساخت پل های جاده ای و راه آهن در ترکمنستان و در عرض آمودریا متمرکز شده و بر اهمیت اجرای پروژه‌های بزرگ از جمله ایجاد کریدور ترانزینی که کوتاهترین راه‌ها برای رسیدن به بنادر ایران، عمان و هند را فراهم کند، تاکید نمودند. زیرا این اقدام فرصت های زیادی را برای توسعه بازرگانی، ترانزیت و سرمایه گذاری فراهم می‌کند.

تشکیل  کمیسیون بین دولتی ترکمن – تاجیکستان

رئیس جمهور ترکمنستان، ترکیب طرف ترکمنی کمیسیون بین دولتی ترکمن – تاجیک برای توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه تجاری، اقتصادی و فنی را تعیین و تصویب نمود.

برگزاری همایش تجاری ترکمنستان – ایتالیا
همایش تجاری ترکمنستان – ایتالیا در 6 نوامیر آتی توسط آژانس تجاری ایتالیا، وزارت توسعه تجاری و روابط خارجی این کشور و سفارت ترکمنستان و با حضور تجاری از بخش های مختلف دو کشور به منظور بررسی روابط تجاری طرفین در رم ایتالیا برگزار خواهد شد. نظیر این همایش سال گذشته در عشق آباد برگزار شد.


چشم انداز صادرات گاز ترکمنستان به اروپا 
بر اساس گزارش های رسانه ای، علیرغم آنکه ترکمن‌ها در خصوص صادارت گاز خود به اروپا معمولا سکوت می نمایند، اما اروپائیان در این خصوص ساکت نبوده و زیاد اظهار نظر می‌کنند. در کنفرانس بین المللی اخیر پیرامون نفت و گاز در عشق آباد، مدیران ارشد شرکت ترکمن گاز در سخنرانی‌های خود، به اروپا به عنوان یک بازار بالقوه اشاره ای نداشتند اما مدیر کل انرژی کمیسیون اروپایی که در کنفرانس حضور داشت، در خصوص اهمیت همکاری اروپا با ترکمنستان به عنوان یکی از تامین کنندگان انرژی این قاره اشاره داشت. البته روس ها نسبت به تلاش اروپائیان در این خصوص توجه داشته و مقالاتی در خصوص ناکامی اروپائیان در دسترسی به گاز ترکمنستان منتشر نموده اند. روس ها معمولا به عدم کافی بودن منابع گازی ترکمنستان جهت صادرات به اروپا اشاره داشته اند.

رقابت روسیه  ترکمنستان در بازار  صادرات گاز  به چین 
بر اساس گزارش های رسانه ای، طی ماه آینده، روسیه در صادرات گاز خود به چین، به ترکمنستان خواهد پیوست. شرکت روسی گاز پروم عملیات بارگیری گاز در خط لوله گازی، موسوم به "قدرت سیبری" را آغاز نموده است. قبلا گزارش شده بود که عملیات انتقال گاز توسط این خط لوله از اول دسامبر 2019 آغاز می‌شود. این خط لوله به طول حدود سه هزار کیلومتر، قرار است، سالانه 38 میلیارد متر مکعب گاز به چین منتقل نماید. بازار گاز چین، در اولین مرحله بصورت رقابتی و بطور مساوی بین دو قدرت گازی ترکمنستان و روسیه تقسیم خواهد شد. این بازار در آینده بدلیل توسعه صنایع چین و کنار گذاشتن تدریجی سوخت زغال سنگ از صنایع این کشور، توسعه خواهد یافت . البته تکمیل ظرفیت صادارت روسیه به چین تا حجم 38 میلیارد متر مکعب، زمان بر خواهد بود. در حال حاضر، ترکمنستان سالانه 40 میلیارد متر مکعب گاز به چین صادر می‌کند. کارشناسان رقابت بین روسیه و ترکمنستان برای انتقال گاز به بازار چین را در آینده پیش بینی نمی‌کنند. ولی مبارزه مشترک دو کشور علیه گاز "ال ان جی" را وارد می دانند. به عبارت دیگر، بر اساس نظر کارشناسان چینی، روسیه و ترکمنستان ممکن است در آینده، بخاطر کاهش قیمت این فراورده، توسعه پروژه‌های انتقال " ال ان جی " به بازار چین را متوقف نمایند. این امر ضرورتا بر پروژه‌های خطوط انتقال لوله گاز ترکمنستان و روسیه به چین تاثیر خواهد گذاشت.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما