معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۰۹
۱۳۹۸/۰۸/۱۶- ۱۲:۰۰

اخبار اقتصادی اتیوپی و اریتره ( هفته اول آبان1398 )

مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتیوپی و اتیوپی در هفته اول آبان ماه 1398 به شرح زیر است؛

 تصمیم دولت منطقه ای اورومیا بر ایجاد 129 هزار فرصت شغلی
دفتر سرمایه گذاری دولت منطقه ای اورومیا اتیوپی اعلام نمود در تلاش است 129 هزار فرصت شغلی از طریق تکمیل طرح های سرمایه گذاری جاری در سال مالی کنونی ایجاد نماید. رئیس دفتر مذکور بیان داشت: دولت منطقه‎ای به منظور حل مشکل بیکاری از طریق تشویق سرمایه گذاری خارجی و داخلی تا کنون 10742 گواهی سرمایه‎گذاری صادر نموده که 6110 مورد از آن عملیاتی شده که منجر به ایجاد 129 هزار فرصت شغلی خواهد شد.


 کسب درآمد بیش از 110 میلیون دلاری از پارک های صنعتی
طبق اعلام کمیسیون سرمایه گذاری اتیوپی این کشور توانسته در پایان سال مالی جاری از طریق پارک های صنعتی بیش از 110 میلیون دلار درآمد صادراتی کسب نماید. به گفته مدیر روابط عمومی این کمیسیون، میزان درآمد صادراتی پارک های صنعتی نسبت به سال مالی گذشته متجاوز از 57 درصد بوده است. منسوجات و پوشاک، محصولات چرمی، کابل برق و محصولات سرامیکی از جمله صادرات پارک های صنتعی به کشورهای اروپایی، آمریکا، آسیا و دیگر کشورها بوده است.


 برنامه ریزی اتیوپی جهت بهره‎مندی از انرژی هسته ای طی ده سال آینده
اتیوپی موافقت نامه ای را با روسیه در خصوص استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای به امضاء رساند. این موافقت نامه که در حاشیه اجلاس اقتصادی روسیه – آفریقا در سوچی، به امضاء رسید، اتیوپی را قادر می سازد طی ده سال آینده بتواند از انرژی هسته ای بهره مند شود. دو کشور در خصوص ساخت زیر ساخت های هسته ای در اتیوپی، مراکز شکافت هسته ای و ذخیر سازی و دفع زباله‌های هسته ای با یکدیگر به توافق رسیدند.


 صندوق بین المللی پول: انتظار می رود اتیوپی در سال 2020 به رشد اقتصادی 7.2 درصدی دست یابد
طبق اعلام صندوق بین المللی پول انتظار می رود اتیوپی در سال 2020 به رشد اقتصادی 7.2 درصدی دست یابد. بر اساس گزارش منتشره از سوی این سازمان در خصوص چشم انداز اقتصادی منطقه آفریقای زیر صحرا این رشد اقتصادی در میان مدت به حدود 6.5 درصد کاهش می‌بابد که منعکس کننده تلاش های صورت گرفته در خصوص توجه به عدم تعادل خارجی گسترده از طریق اتخاذ سیاست های انقباضی پولی و مالی است. طبق این گزارش اتیوپی از جمله کشورهایی در آفریقای زیر صحرا است که از پشتوانه‌های مالیاتی اندکی برخوردار است و در خطر گرفتاری در بحران بدهی‎ها است. بر اساس این گزارش پیش بینی می‌شود که آفریقای زیر صحرا از رشد اقتصادی 3.2 درصد در سال 2019 به 3.6 در سال 2020 برسد.


 کمک 10 میلیون یورویی دولت ایرلند جهت بهبود امنیت غذایی در اتیوپی
دولت ایرلند 10 میلیون یورو جهت بهبود امنیت غذایی در اتیوپی، به این کشور اختصاص داد. این موافقت نامه بین وزیر دارایی اتیوپی و رئیس بخش همکاری‌های دولت ایرلند به امضاء رسید. بر اساس بیانیه منتشره از سوی وزارت دارایی هدف از این موافقت نامه بهبود وضعیت معیشتی خانوارهای آسیب پذیر، تعذیه و امنیت غدایی آنان است. دولت ایرلند نیز خود را متعهد به ادامه تلاش ها جهت مقابله با ناامنی غدایی در اتیوپی دانست.


 ادامه کاهش درآمد ناشی از صادرات طلا
بر اساس اعلام وزارت نفت و معادن اتیوپی درآمد این کشور از صادرات طلا در سال جاری به حدود 32 میلیون دلار رسیده است. گفته می‌شود درآمد این کشور از صادرات طلا در سال 2014 از 445 میلیون دلار به 32 میلیون دلار در سال جاری کاهش یافته است. علت این امر فقدان خریداران طلا در نزدیکی محل های استخراج این فلز گرانبها و مداخله بیش از حد دلالان در امر خرید و فروش طلا عنوان شده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما