معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۵۴
۱۳۹۸/۰۸/۱۸- ۱۱:۳۱

اخبار اقتصادی داخلی و خارجی استرالیا ( منتهی به 17 آبان 1398 )

مهمترین عناوین اخبار اقتصادی داخلی و خارجی استرالیا ( منتهی به 17 آبان ماه 1398 ) که در روزنامه‌ها و رسانه‌های این کشور منتشر شده شامل موارد زیر بوده است :

• حفظ نرخ بهره بانکی از سوی بانک مرکزی استرالیا
هیات مدیره بانک مرکزی استرالیا در نشست ماه نوامبر خود نرخ بهره بانکی را بدون تغییر در همان نرخ 0.75 درصد نگاه داشت. این تصمیم در پی آن گرفته شد که بانک مرکزی در ماههای ژوئن، جولای و اکتبر با هدف کاهش نرخ بیکاری و بازگرداندن نرخ تورم به بازه مورد نظر، نرخ بهره را هر بار 0.25 درصد کاهش داد. رئیس این بانک پس از این تصمیم اظهار داشت بانک مرکزی برای یک دوره طولانی نرخ بهره را به عنوان « تسکین دهنده اقتصاد» در سطح پایین نگه خواهد داشت و یا در صورت لزوم بر کاهش نرخ بهره متمرکز خواهد شد. وی افزود با توجه به تحولات جهانی و شواهدی ناظر بر ظرفیت اضافی در اقتصاد استرالیا، منطقی است که انتظار داشته باشیم برای دستیابی به اشتغال کامل و رسیدن به نرخ تورم هدف، برای یک دوره طولانی نرخ بهره در استرالیا پایین باشد.


• استرالیا یکی از کشورهای توافق تجارت آزاد در نشست اتحادیه جنوب شرقی آسیا
پس از هفت سال گفتگو، مذاکره کنندگان ۱۶ کشور از جمله استرالیا در نشست آسه آن در بانکوک دور هم جمع شدند تا به روند تصویب یک توافق تجارت آزاد سرعت بخشند. رهبران ۱۶ کشور جهان دربرگیرنده ۱۰ کشور عضو آسه آن و شش کشور دیگر یعنی هند، چین، ژاپن، استرالیا، نیوزیلند و کره جنوبی، در یک نشست اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در مورد اجرای یک توافق تجارت آزاد مشترک مذاکره و توافق کردند (به غیر هند) تا فوریه سال آینده موافقتنامه تجارت آزاد را به امضاء برسانند. سایمون بیرمنگام، وزیر تجارت استرالیا، در این زمینه گفت "توافق مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای از لحاظ مقیاس توافق های تجاری در سراسر جهان بی نظیر است. این در برگیرنده ۱۶ کشور، حدود نیمی از جمعیت جهان و حدود یک سوم تولید ناخالص داخلی جهان است. این به این معنی است که مذاکره در مورد آن دشوار خواهد بود. سطح این دشواری متناسب با مقیاس این توافق است. اما ما قبلا هم در چنین شرایطی بوده ایم، یعنی توافق های سختی که باید در مورد آنها مذاکره می‌کردیم و ما مصمم هستیم از طریق این توافق و هم از طریق نشان دادن رهبری خود به چنین فوایدی تحقق بخشیم." مهمترین موضوعات مورد مذاکره، تعرفه‌های گمرکی، دسترسی به بازارها و سرمایه گذاری است. در ماه‌های اخیر، مذاکرات در مورد اجرای چنین توافقی به طور جدی تری دنبال شده است چرا که آمریکا از پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک (Trans-Pacific Partnership) کناره گیری نمود و جنگ تجاری بین آمریکا و چین روی فعالیت های اقتصادی در آسیا تاثیر منفی داشته است. در بین این کشورها، هند از امضای این توافق خودداری نمود. این کشور به طور ویژه نگران ورود کالاهای ارزان قیمت چینی است. یکی دیگر از نگرانی‌های دولت هند این است که امضای این توافق باعث شود تا تعرفه‌های گمرکی کاهش پیدا کند و امکان رقابت برای کشاورزان هندی دشوارتر شود. کشاورزان هندی در سراسر این کشور خواستار تظاهرات سراسری شده اند و از دولت خواسته اند تا به این توافق ملحق نشود. هند نگران است اگر به طور گسترده بازارهای خود را روی کشورهای دیگر باز کند، صنایع داخلی اش به طور منفی تحت تاثیر قرار گیرد. با این حال وزیر تجارت استرالیا، امیدوار است علیرغم چالش های موجود، این توافق تجارت آزاد نهایی شود. وی اظهار داشت "ماهیت مسائل اصلی همچون دسترسی به تبادلات بازار، این که چقدر حاضرند تعرفه‌های خود را کاهش دهند و چه سهمیه ای برای یکدیگر قائل شوند هنوز ادامه دارد. من امیدوارم بتوانیم  جدول زمانی تعیین شده را اجرا کنیم و توافق نهایی را از سال آینده به اجرا بگذاریم." بر اساس داده‌های منتشر شده 9 کشور از 15 کشور توافق کننده در اجلاس بانکوک در میان 15 کشور نخست شریک تجاری استرالیا قرار دارند و 58 درصد تجارت خارجی و 66 درصد از صادرات استرالیا را به خود اختصاص داده اند.


• خشکسالی در استرالیا به نقطه بحران نزدیک می‌شود
دفتر هواشناسی استرالیا گزارش داده است میانگین دما در نه ماه نخست سال 2019 میلادی به بالاترین میزان از زمان ثبت رکورد در سال 1910 میلادی رسیده است. همچنین میانگین بارندگی برای این مدت نیز در پایین ترین سطح از سال 1965 میلادی قرار دارد. این گزارش می افزاید در ایالت های نیو ساوت ولز و کوئینزلند کمبود آب برای زمین‌های کشاورزری منجر به بدترین خشکسالی در 400 سال گذشته شده و در برخی از مناطق خشکسالی در حدی است که در 6 تا 12 ماه آینده به روز صفر، یعنی روزی که شیرهای آب خشک می‌شود می رسد. در برخی از مناطق شرایط به حدی شدید است که کشاورزان شروع به ترک مزارع خود نموده اند. فدراسیون ملی کشاورزان از نخست وزیر استرالیا درخواست نموده دولت کمک های مالی را برای کاهش ضرر و زیان کسانی که مجبور به ترک معیشت خود شدند در نظر بگیرد. خشکسالی باعث شده تعداد گوسفندها به کمترین میزان خود در 100 سال گذشته رسیده و صنعت 2.1 میلیارد دلاری پشم استرالیا (به عنوان برترین تولیدکننده پشم جهان) را با چالش مواجه نماید. بسیاری از دامداران و مزرعه داران مجبور شده اند گله‌های خود را کشتار نمایند. دفتر بررسی اقتصاد کشاورزی و منابع استرالیا (ABARES) پیش بینی نموده تولیدات مزرعه ای در سال 2019 و 2020 میلادی 5 درصد کاهش پیدا کند و به گفته شورای بین المللی غلات تولید گندم استرالیا در سال مالی  2019  الی 2020 میلادی 2.4 میلیون تن کاهش خواهد یافت. بر اساس گزاش ABARES صادرات گندم استرالیا در سال ملی 2018  تا 2019 میلادی حدود 9.8 میلیون تن بوده که این رقم 46٪ کمتر از میانگین 10 سال گذشته بوده است. دلیل کاهش صادرات افزایش تقاضای داخلی و عرضه کمتر به بازارهای صادراتی به علت افزایش قیمت داخلی بوده است. استرالیا که زمانی چهارمین صادر کننده گندم در جهان بود، امسال مجبور شد برای تامین گندم در ایالت های شرقی، از ایالت استرالیای غربی گندم وارد کند. این وضعیت نه تنها بر اقتصاد استرالیا تاثیر منفی خواهد گذاشت بلکه پیامدهای اجتماعی نیز در پی خواهد داشت. دولت فدرال برای مقابله و تسکین وضعیت موجود در حال بررسی میزان و نحوه کمک به کشاورزان، مزرعه داران و حتی ساکنین شهری برخی مناطق خشکسالی زده است. تغییرات آب و هوایی به عنوان دلیل اصلی خشکسالی از سوی دولت فدرال جدی گرفته نشده و حتی از سوی از اعضای دولت انکار شده است. از این رو، دولت تحت فشار شدید برای ارائه کمک و معرفی راه حل های بلند مدت جهت مقابله با پیامدهای خشکسالی است.


• طرح دولت استرالیا برای افزایش مهارت نیروی کار در صنایع معدنی
دولت استرالیا به منظور تقویت مهارت و برطرف کردن نیاز کارفرمایان بخش معدن به نیروی کار ماهر طرحی را معرفی نموده که در آن افراد مبتدی و کارآموز تحت نظارت سازمان مهارتی آموزش های لازم را فرا خواهند گرفت. این طرح ابتدا در مناطق حاشیه ای اجرا می‌شود تا به گفته نخست وزیر اطمینان حاصل شود فرزندان این کشور که در مناطق دوردست ساکن هستند، پس از فراگیری مهارت های لازم در دانشکده‌های آموزشی، توانایی کارافرینی در بخش معدن را هم داشته باشند و شغل مناسب بدست آورند. بخش معدنی یکی از مهمترین بخش های اقتصادی استرالیاست و برای شکوفایی بیشتر در آینده نیاز به نیروی ماهر زیادی دارد و با وجود جذب نیروی کار ماهر خارجی در این بخش، همچنان کمبود نیروی کار مشهود است.


• تامین 50 درصد از شبکه برق استرالیا از انرژی‌های تجدیدپذیر در یک بازه زمانی کوتاه
برای نخستین بار در هفته گذشته برای مدتی، 50 درصد از شبکه برق استرالیا از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شد و نقطه عطفی در این زمینه برجای گذاشت. داده‌های مربوط به بازار ملی انرژی در استرالیا نشان می دهد روز چهارشنبه گذشته انرژی‌های تجدیدپذیر 50.2 درصد برق ایالت های کوئینزلند، نیو ساوث ویلز، ویکتوریا، استرالیای جنوبی، و تاسمانیا را تامین کردند، رقمی‌که کارشناسان معتقدند از این پس بطور فزاینده ای عادی خواهد شد. داده‌های ارائه شده نشان می دهد در این زمان سلول های انرژی خورشیدی در بام ساختمان‌ها 23.7 درصد، انرژی بادی 15.7 درصد، مزارع خورشیدی 8.8 درصد و منابع آبی 1.9 درصد انرژی مصرفی شبکه را به بازار عرضه کرده اند. این داده‌ها نشان می دهد ذغال سنگ همچنان بزرگترین منبع تامین برق در شبکه بوده که سهم ذغال سنگ سیاه 35.7 درصد، و ذغال سنگ قهوه ای 13.5 درصد بوده است. البته انرژی‌های تجدیدپذیر تنها 50 دقیقه سهم 50 درصدی خود را حفظ کردند و در کل روز سهم آنها تنها 31.2 درصد برق مورد استفاده در 5 ایالت یاد شده را تشکیل داده است. در هر صورت این روز نقطه عطفی در سهم انرژی‌های تجدید پذیر استرالیا محسوب می‌شود که در سال های اخیر شاهد سرمایه گذاری قابل ملاحظه ای بوده است. گفته می‌شود سهم انرژی‌های تجدید پذیر در شبکه برق استرالیا تا سال 2020 میلادی به 35 درصد خواهد رسید.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما