معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۶۷
۱۳۹۸/۰۸/۱۸- ۱۱:۳۹

طرح های بزرگ چین برای توسعه آفریقا

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین طی سخنانی به مناسبت برگزاری کنفرانس و نمایشگاه اقتصادی آفریقا در چین، هشت برنامه توسعه ای این کشور برای آفریقا در بخش های مختلف ارتقای صنعتی، اتصال زیرساخت ها، تسهیل تجارت خارجی و نهایتا توسعه سبز را برشمرده، اجرای آنها را طی دو سال آینده، به عنوان برنامه اصلی دولت چین در آفریقا برشمرده است. وی برگزاری نمایشگاه اقتصادی و تجاری چین و آفریقا را در همین راستا ارزیابی نموده، تشویق بخش خصوصی و شرکت های چینی برای افزایش سرمایه گذاری در آفریقا را مهمترین دستور العمل آتی دولتش توصیف نموده است. موارد هشت گانه فوق، صرفنظر از اهداف اقتصادی و توسعه ای، به خوبی زمینه‌های رقابتی چین با سایر قدرتهای غربی حاضر در آفریقا را به نمایش گذاشته است .

طرحهای هشتگانه ارائه شده از سوی رئیس جمهوری چین برای توسعه آفریقا عبارتند از:


1- امداد رسانی و کمک های انساندوستانه در جهت کاهش بلایای طبیعی: در این چارچوب طی سه سال اخیر کمک های اضطراری بشر دوستانه ای به ارزش 150 میلیون دلار برای کشورهای آفریقایی آسیب دیده از بلایای طبیعی، ارسال شده است. همچنین برنامه اعزام 500 کارشناس خبره در بخش کشاورزی به منظور افزایش سطح بازدهی کشاورزی در دستور کار است.
2- توسعه زیرساخت ها: دولت چین با همکاری اتحادیه آفریقا، تدوین برنامه ای عملی در حوزه‌های مختلف زیرساختی را در دست پیگیری دارد که بر اساس آن از شرکت های چینی در جهت توسعه زیرساخت های آفریقا از طریق سرمایه گذاری، ساخت و ساز و یا بهره برداری از امکانات موجود، استفاده خواهد کرد.
3- تقویت و تسهیل همکاری‌های تجاری: چین واردات محصولات تولیدی را از آفریقا افزایش خواهد داد. هدف از این اقدام کمک به ارتقای تولیدات داخلی این کشورها، افزایش سطح معیشت کارگران در بخشهای مختلف و کمک به آفریقا برای حل مشکل امنیت غذایی این قاره، تلقی می‌گردد.
4- تقویت همکاری‌های کشاورزی در چارچوب توسعه سبز: چین با تمرکز بر موضوع تغییرات اقلیمی، کنترل بیابان زادیی و حفاظت از حیات وحش، پروژه‌های متعدد کمک به توسعه سبز و حفاظت از محیط زیست را در دست پیگیری دارد.
5- ظرفیت سازی لازم برای توسعه: چین در حال حاضر 10 کارگاه آموزشی در بخش های مختلف را در آفریقا برای ارائه آموزش های حرفه ای ایجاد کرده، همچنین آموزش 1000 متخصص آفریقایی را به صورت حرفه ای در حال اجرا دارد. علاوه بر این بورسیه‌ها و فرصت های کاری مختلفی را برای 50 هزار آفریقایی فراهم کرده و 2000 جوان آفریقایی را به منظور توسعه نگرش صنعتی به چین رهسپار خواهد کرد.
6- بهبود شرایط پزشکی و بهداشتی: در این چارچوب کمک به ساخت بیمارستان‌ها، اعزام تیم های پزشکی و نیز ارائه داروها و وسایل پزشکی، در دستور کار جدی دولت چین بوده، از سال 1963 بالغ بر 20 هزار پرسنل پزشکی چینی به بیش از 40 کشور آفریقایی اعزام گردیده است.
7- گسترش حوزه همکاری‌های اجتماعی: طی سالهای اخیر زمینه‌های جدیدی از همکاری چین و آفریقا بویژه در زمینه بانکداری، گردشگری، هوانوردی غیر نظامی و حفاظت از محیط زیست فراهم شده که بیانگر فرصت های طلایی همکاری برای توسعه می‌باشد. چین همچنین تاسیس مؤسسه مطالعات آفریقایی را در دست پیگیری دارد که هدف آن تقویت تبادلات تمدنی در قالب جاده ابریشم جهانی با آفریقا است.
8- تلاش برای ایجاد صلح و امنیت: چین علاوه بر پیگیری طرح راه اندازی صندوق صلح و امنیت چین و آفریقا، ارائه کمکهای نظامی رایگان به کشورهای عضو اتحادیه آفریقا را نیز ادامه می دهد. در این چارچوب 50 برنامه کمک های امنیتی در زمینه‌هایی از جمله ماموریت های صلح سازمان ملل ، مبارزه با دزدی دریایی و مبارزه با تروریسم را انجام خواهد شد.

: منبع 

xinhuanet.comمتن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها