معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۷
۱۳۹۸/۰۸/۱۸- ۱۱:۴۲

سپرده طلا در ترکیه به بیش از 11 میلیارد دلار رسید

کاهش نرخ برابری دلار در مقابل لیر ترک در 9 ماهه اول سال جاری نسبت همین دوره زمانی و افزایش ریسک های موجود منطقه ای و جهانی سبب گردید تا سرمایه داران در ترکیه برای جلوگیری از هر گونه ضرر و زیان احتمالی سپرده‌های خود را به طلا تبدیل نمایند.

سپرده‌های طلا در ترکیه در طی 9 ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با سال گذشته 4.5 میلیارد دلار افزایش یافته و به مرز 11 میلیارد دلار رسید .
بیشترین آمار مربوط به سپرده‌های طلا در ترکیه مربوط به شهرهای منطقه آناتولی شرقی در این کشور است .
تردیدها و نگرانی سرمایه گذاران ترکیه در خصوص سرانجام وضعیت اقتصادی کشور ، ریسک های ژئوپلیتیک ، سیاستهای پولی بانکهای مرکزی در جهان ، خروج انگلستان از اتحادیه اروپا سبب شده است تا آنها برای رهایی از هر نوع ریسک کاهش میزان سرمایه خود به سوی طلا هجوم آورند .
افزایش میزان تقاضا به طلا در بازار سبب افزایش نرخ طلا شد و در 9 ماهه نخست سال جاری میلادی ارزش هر گرم طلا در بازار ترکیه نسبت به همین دوره زمانی در سال گذشته میلادی 14.1 درصد افزایش یافت .
آمار و ارقام منتشر شده از سوی سازمان تنظیم و نظارت بر امور بانک های ترکیه نشان میدهد که سپرده طلا در بانکهای ترکیه در 9 ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با همین دوره زمانی در سال گذشته 67.3 درصد افزایش یافته و به لیر ترک ارزش آن به 64 میلیارد و 519 میلیون و 410 هزار لیر رسیده است .
بیشترین سپرده طلا در نزد بانک های این کشور متعلق به شهر استانبول با حجمی معادل 4 میلیارد دلار است که تقریبا یک سوم کل سپرده‌های طلا در این کشور را شامل میشود . پس از استانبول بیشترین سپرده طلا در نزد بانک ها در شهرهای آنکارا به ارزش 1 میلیارد و 100 هزار دلار ، ازمیر 650 هزار دلار و بورسا به ارزش 430 هزار دلار میباشد .
بیشترین حجم سپرده طلا در نزد بانکهای ترکیه در 9 ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با همین دوره زمانی در سال گذشته در شهر اغدیر ترکیه یکی از شهرهای شرق ترکیه بوده است که میزان سپرده طلا در این شهر 106.2 درصد افزایش داشته است .
آمار سازمان تنظیم و نظارت بر امور بانک های ترکیه حاکی از آن است که میزان سپرده طلا در نزد بانکهای ترکیه در سراسر شهرهای ترکیه در حال افزایش بوده که از سوی دیگر می توان این رفتار اجتماعی در بین سرمایه گذاران و مردم ترکیه را به عنوان افزایش میزان تردید و نگرانی افکار عمومی در قبال وضعیت اقتصادی و تحولات سیاسی و اجتماعی این کشور تلقی نمود .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما