معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۸۰
۱۳۹۸/۰۸/۱۸- ۱۳:۴۲

خبر نامه اقتصادی آفریقا ( شماره 10 ، دهه اول آبان 1398 )

مهمترین عناوین و اخبار تحولات اقتصادی داخلی و خارجی کشورهای آفریقائی و سازمان‌های منطقه ای این قاره در دهه اول آبان ماه 1398 به شرح زیر بوده است :

 آفریقای جنوبی:

آفریقای جنوبی :

توافقات روسیه و کشورهای آفریقایی در سوچی

بنیادRoscongress برای برقراری ارتباط مؤثر بین متخصصین و جوامع تجاری روسیه و کشورهای آفریقایی، در اولین روز مجمع اقتصادی روسیه و آفریقا تعدادی موافقتنامه همکاری امضا کرده است. این توافقنامه‌ها روز چهارشنبه با انجمن صادرکنندگان مصری، بنگاه ملی ارتقای سرمایه گذاری جمهوری کنگو؛ بنگاه توسعه سرمایه گذاری نیجریه؛ موسسه توسعه سرمایه گذاری اسواتینی؛ اتاق بازرگانی بورکینافاسو؛ اتاق تجارت، صنعت و کشاورزی تانزانیا؛ اتاق تجارت و صنعت ابوجا؛ اتاق بازرگانی ملی کنیا؛ اتاق بازرگانی و صنایع مالی و کنفدراسیون انجمن‌های تجاری موزامبیک به امضا رسید. الکساندر استگلوف، مدیرعامل بنیاد Roscongress گفت: این مجمع فرصتی بی نظیر برای بنیاد فراهم می‌کند تا گفتگوی مستقیم با نمایندگان مقامات و جامعه تجاری قاره آفریقا برقرار کند. وی ادامه داد: مشارکت در زمینه‌هایی مانند فن آوری‌های نوین، صنعت، ساخت و ساز و بسیاری از زمینه‌های دیگر همه در مجمع اقتصادی روسیه و آفریقا مورد بحث قرار می‌گیرد. بنیاد Roscongress همچنین با مؤسسه مطالعات آفریقایی آکادمی علوم روسیه تعدادی توافقنامه همکاری استراتژیک امضا کرد. نشست اقتصادی روسیه و آفریقا از 23 تا 24 اکتبر در سوچی در پارک علم و هنر سیریوس برگزار شد. این رویداد توسط بنیاد Roscongress و همیاری مجمع اقتصادی روسیه و آفریقا، مرکز صادرات روسیه و Afreximbank سازماندهی شد.

 خاموشی سیستم الکترونیکی ژوهانسبورگ پس از حمله سایبری

شهر ژوهانسبورگ پنجشنبه شب از نفوذ غیرقانونی به شبکه خود و در نتیجه بستن وب سایت و کلیه خدمات الکترونیکی خود به عنوان یک اقدام پیشگیرانه خبر داد. شهر ژوهانسبورگ در توئیتی اعلام کرد که نفوذ غیرقانونی به شبکه را کشف کرده است "که منجر به دسترسی غیرمجاز به سیستم های اطلاعاتی شد". Business Day گزارش داد که این حمله ساعاتی پس از آن صورت گرفته است که یک یادداشت باج بیت کوین از گروهی به نام Shadow Kill Hackers دریافت شد. در ادامه توئیت آمده است که: "این حادثه در حال حاضر توسط کارشناسان فضای مجازی شهر ژوهانسبورگ در دست بررسی است تا اقدامات فوری و مناسب را برای تقویت مسائل امنیتی برای کاهش هرگونه تخریب احتمالی انجام دهند. در نتیجه چندین سیستم مشتری مدار- از جمله وب سایت شهر، خدمات الکترونیکی، سیستم صورتحساب، - به عنوان یک اقدام پیشگیرانه احتیاطی خاموش شده است. این خاموشی 24 ساعت طول خواهد کشید و به این معنی است که مشتریان قادر نخواهند بود از طریق خدمات الکترونیکی معامله کنند. بنا بر گزارش ها، هکرها خواستار پرداخت 4.0 بیت کوین تا 28 اکتبر ساعت 17:00 هستند که در صورت عدم پرداخت تمام اطلاعات را در اینترنت بارگذاری می‌کنند. Standard Bank نیز توییت کرد: "ممکن است برای ورود به بانکداری اینترنتی و برنامه بانکی ما در حال حاضر مشکل پیدا کرده باشید. ما در حال رفع آن هستیم."

 

غنا :

 سفر معاون رئیس جمهور غنا به عربستان سعودی

محمودو باوومیا معاون رئیس جمهور غنا  در تاریخ 29 اکتبر (7 آبان) به منظور حضور در کنفرانس ابتکار آینده سرمایه گذاری (FII) به عربستان سعودی سفر کرد. وی در حاشیه این کنفرانس با برخی مقامات از جمله ناراندا مودی نخست وزیر هند ملاقات و در خصوص روابط تجاری بویژه در حوزه اقتصاد دیجیتال گفتگو کرد.

  

کنیا:

پروژه 25میلیارد شیلینگی بانک جهانی

بانک جهانی 25میلیارد شیلینگ صرف کشاورزی مهربان با طبیعت در کنیا خواهد کرد. پروژه‌هایی در این زمینه در حال حاضر در 25کشور درحال اجرا است. به گفته وینای ووتوکورو مامور اجرای پروژه در کنیا، هدف اصلی بانک جهانی بهبود کیفیت خاک و مدیریت صحیح آب رسانی در صنعت کشاورزی کشور است. همچنین موضوعاتی از جمله تحقیقات کشاورزی، اصلاح بذر و اطلاعات بازاری و آماری در دستور کار بانک جهانی در کنیا قرار دارد.

کمک 700میلیونی روسیه به کشور

دولت روسیه با اهدای 700میلیون شیلینگ به کنیا به بهبود وضعیت رودخانه ویکتوریا کمک خواهد کرد. بعد از ملاقات رئیس جمهور کشور با همتای روسی خود در مسکو، سفیر روسیه در کنیا آقای دیمیتری ماکسیمیچف وعده داد تا طی پروژه ای برای از بین بردن علف های هرز رودخانه ویکتوریا از جمله سنبل 700میلیون شیلینگ به دولت کنیا کمک کند. در دیداری که ماکسیمیچف با استاندار کیسومو و وزیر توسعه کشور داشت، ضمن تاکید بر اهمیت مبارزه با علف های دریایی که تا کنون هزینه زیادی برای کشور به همراه داشته است، روسیه را حامی‌کنیا در مسیر توسعه پایدار اعلام کرد.

 اقتصاد بحرانی کشور: هشدار بانک جهانی

بانک جهانی هشدار داد به دلیل عدم مدیریت صحیح بودجه کشور کنیا قادر به پایبندی به تعهدات خود در پرداخت وام های خارجی نخواهد بود و بدهی‌های داخلی این کشور تا سال آینده به 43درصد خواهد رسید. به گفته بانک جهانی، 18درصد از درآمد کنیا حاصل از دریافت مالیات تنها صرف پرداخت سود وام های داخلی این کشور می‌شود و حالا بدهی‌های کشور به شکل نگران کننده ای در حال انباشته شدن است. آقای یاتانی وزیر خزانه داری کشور در همین رابطه ابراز نگرانی کرده و افزود: خزانه کشور در سال آینده قادر به فراهم آوردن 3.02تریلیون شیلینگ مورد نیاز برای اداره کشور نیست و بحرانی اقتصادی پیش روی مردم است. هفته آینده موضوع افزایش سقف بدهی‌های کشور تا سقف9تریلیون شیلینگ در مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

اسواتینی:

سفر پادشاه اسواتینی به روسیه و شرکت در نمایشگاه نظامی

مسواتی سوم پادشاه اسواتینی ( سوازیلند ) ضمن سفر به روسیه جهت شرکت در اجلاس روسیه و آفریقا ، در نمایشگاه تجاری آخرین تجهیزات و سخت افزار نظامی روسیه نیز حضور یافت. سوازیلند پادشاهی کاملاً فقیر است که هر هفت نفر از 10نفر جمعیت 1.3 میلیون نفری این کشور فقیر درآمد روزانه آنها کمتر از معادل 2 دلار آمریکا می‌باشد. براساس برآوردهای منتشر شده توسط موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم(SIPRI) ، پیش بینی می‌شود هزینه‌های نظامی سوازیلند برای سال جاری 87.8 میلیون دلار آمریکا (3/3 میلیارد دلار به ارز محلی) برسد. برای سال 2017 هزینه‌های نظامی این کشور کوچک آفریقایی 88.7 میلیون دلار و برای سال 2016 86.3 میلیون دلار تخمین زده شده است

  

آنگولا:

توافق آنگولا و روسیه در زمینه گاز

آنگولا و روسیه توافق نامه ای را در زمینه تأمین گاز امضا کنند نمودند. این توافق در جریان سفر رئیس جمهور آنگولا به روسیه جهت شرکت در اجلاس روسیه و آفریقا که در شهر سوچی برگزار گردید، صورت گرفته است. این موضوع توسط وزیر منابع معدنی و نفت روسیه اعلام شده است. این مقام مسئول روسی در گفتگو با مطبوعات در این مورد گفته که اگرچه این یک توافق بخش خصوصی است ، اما این پروژه از حمایت مقامات دولت آنگولا برخوردار خواهد بود. دو کشور آنگولا و وروسیه در بخشهای مختلف با یکدیگر همکاری دارند ، اگرچه در مقایسه با دوره اتحاد جماهیر شوروی ، حجم تجارت دو کشور کاهش یافته است. همکاری‌های نظامی هنوز یکی از عمیق ترین بخشهای همکاری و قوی دو کشور است. روسیه یکی از استراتژیک ترین شرکای آنگولا در حوزه نظامی است. مقامات آنگولا انتظار دارند که همکاری‌های نظامی و فنی روسیه را تقویت کند. همکاریهای فیمابین به سایر بخش ها مانند صنعت معدن نیز گسترش یافته است. در حال حاضر ، حدود 1800 آنگولایی در حال تحصیل در فدراسیون روسیه هستند و دوره‌های تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد در زمینه‌های فنی و حرفه ای مانند ساخت و ساز، مهندسی ، آموزش و پزشکی مشغول به تحصیل هستند.

 

اوگاندا: 

دولت و مشکل وام‌های بدون استفاده

اوگاندا نتوانسته است وام‌های دریافتی از کشورهای خارجی به مبلغ ۸ تریلیون شیلینگ (۲٫۲ میلیارد دلار) را که مجلس برای بودجۀ سال مالی ۱۹–۲۰۱۸ تصویب کرده بود به کار گیرد. به گفتۀ وزیر دارایی که روز پنجشنبه در دومین کنفرانس ملی مدیریت پروژه شرکت کرده بود پارلمان به دولت اجازه داد این وام‌ها را بگیرد ولی این کشور دارای ظرفیت برنامه‌ریزی کارآمد و آماده‌سازی پروژه‌های مشخص برای بهره‌گیری از این وام‌ها را ندارد. وزیر دارایی گفت یکی از مشکلات موجود طولانی شدن فرایند لجستیک پروژه‌های کلیدی است و به همین دلیل باید اصلاحاتی در قوانین مربوط اِعمال شود تا این فرایند را تسریع کند.

ارتقای رتبۀ اوگاندا در زمینۀ سهولت کسب و کار

طبق گزارش بانک جهانی با عنوان «گزارش سهولت کسب و کار ۲۰۲۰»، اوگاندا از میان ۱۹۰ کشور حائز رتبۀ ۱۱۶ شد. در سال‌های گذشته، رتبۀ اوگاندا ۱۲۷ بود. با این حال، این گزارش تصریح می‌کند که اوگاندا طی ۱۲ ماهِ گذشته تنها در یک زمینه، یعنی دسترسی به برق، اصلاحاتی را اجرا کرده است. ده زمینه‌ای که در گزارش مذکور بررسی شده عبارت است از آغاز کسب و کار، صدور پروانۀ ساخت، دسترسی به برق، ثبت املاک، تأمین اعتبار، حمایت از سرمایه‌گذارانِ اقلیت، پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی، اجرای قراردادها، و موضوع ورشکستگی. رواندا در این رتبه‌بندی به مقام ۳۸ و بوروندی به ۱۶۶ دست یافتند.

وزیر تجارت اوگاندا خواستار منافع مشابه برای اتباع اوگاندا در چین شد

خانم آمِلیا کیامباده، وزیر تجارت اوگاندا، گفت همانگونه که اتباع چین آزادانه در کشور ما به کسب و کار و امور اقتصادی می‌پردازند، اوگاندایی‌ها نیز باید از مزایا و منافع مشابهی در چین برخوردار باشند. وی گفت چین باید دست به عمل متقابل بزند و مشوّق‌ها و معافیت‌های مشابهی برای سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادیِ اوگاندایی در چین فراهم آورد. هم‌اکنون شمار بازرگانان و فعالان اقتصادی چینی در اوگاندا به مراتب بیش از شمار اتباع اوگاندا در چین است. همچنین صادرات چین به این کشورِ آفریقایی بسیار بیشتر از واردات از آن می‌باشد.

افزایش تولید محصولات دامی و کشاورزی

سازمان آمار اوگاندا اعلام کرد با وجود ریسک‌های متعدد در بخش کشاورزی، این کشور توانسته است محصولات دامی و کشاورزی را افزایش دهد. تولید ذرت، برنج، کاساوا، سیب‌زمینی و چند محصول دیگر شاهد رشد بوده در حالی که تولید لوبیا و ارزن افت داشته است. همچنین امروزه ۴٫۵ میلیون خانوار به پرورش دام مشغولند که نسبت به سال ۲۰۰۸ نزدیک به ۵۰ درصد افزایش یافته و شمار گاوها در این کشور به بیش از ۱۲ میلیون، گوسفندان ۵٫۵ میلیون، بزها ۱۵ میلیون، و خوک‌ها ۵٫۷ میلیون رسیده است.

بانک جهانی و تعلیق تأمین مالی اوگاندا

بانک جهانی همچنان تعلیقِ تأمین مالی اوگاندا را حفظ می‌کند زیرا به گفتۀ مقامات این بانک، دولت اوگاندا نتوانسته است اصلاحات مورد نظر را در سیاست‌های مالیِ خود اعمال کند. پیشتر، دو طرف توافق کرده بودند با اجرای اصلاحاتی، پروژه‌های کشاورزی و انرژی را سرعت ببخشند اما تغییرات مذکور تنها روی کاغذ مانده است. مشکل دیگر، جذب منابع مالی است، به‌گونه‌ای که برخی از دستگاه‌های دولتی حتی منابعی را که بانک جهانی در اختیار آنها گذاشته بود به کار نگرفته و آن را بازگردانده‌اند. برخی صاحبنظران علتِ این مشکل را نبود ارادۀ سیاسی در دولت ذکر کرده‌اند. روز پنجشنبه سوم اکتبر، وزیر دارایی اوگاندا با مقامات بانک جهانی جلسه‌ای در این باره برگزار نمود.

اوگاندا به سازمان بین‌المللی قانون توسعه پیوست

سازمان بین‌المللی قانون توسعه (IDLO) اعلام کرد اوگاندا رسماً به این سازمان پیوسته است. اوگاندا سی و هفتمین کشوری است که به سازمان مذکور می‌پیوندد و البته پیش از این نیز با آن همکاری داشته است. نخست وزیر اوگاندا، آقای روهاکانا روگاندا، در این باره گفت: «از آنجایی که اوگاندا نیز دارای اهداف و آرمان‌های مشترکی با سازمان IDLO (مانند گسترش عدالت و پیشبرد توسعه) است، به آن پیوستیم. مدیر کل این سازمان، خانم ایرنه خان Irene Khan، با استقبال از اقدام اوگاندا آن را نشانه‌ای از پایبندیِ این کشور به حاکمیت قانون دانست.

اوگاندا میزبان نشست مقدماتی شورای جهانی استانداردسازی مخابرات

اوگاندا از هفتم تا یازدهم اکتبر (۱۵ تا ۱۹ مهر) میزبان نشست مقدماتی یکی از نهادهای اتحادیۀ جهانی مخابرات به نام «شورای جهانی استانداردسازی مخابرات» (WTSA) بود. مقاماتی از سراسر جهان در شهر انتبه گردِ هم آمدند تا دربارۀ موضع آفریقا در زمینۀ استانداردهای جهانیِ مخابرات تبادل نظر کنند. پیش از برگزاری نشست اصلی، به منظور نیل به اجماعِ منطقه‌ای دربارۀ موضوعات کلیدی، نشست‌های مقدماتیِ منطقه‌ای در نقاط گوناگون جهان برگزار می‌گردد؛ به همین دلیل، اوگاندا و مغرب برای میزبانیِ نخستین و دومین نشست مقدماتیِ منطقه‌ای انتخاب شده بودند.

هشدار بانک مرکزی به دولت دربارۀ بدهی دولتی

بانک مرکزی اوگاندا به دولت این کشور هشدار داد که استقراض خارجی را کاهش دهد زیرا هم‌اکنون این کشورِ آفریقایی زیر فشار شدیدی برای تأمین ارز خارجی به منظور بازپرداخت بدهی‌های خود می‌باشد. رئیس بانک مرکزی که در کنفرانسی به میزبانی صندوق بین‌المللی پول و بانک توسعۀ آفریقا در کامپالا سخنرانی می‌کرد گفت هزینۀ فزایندۀ بازپرداخت بدهی‌ها موجب فشار شدیدی بر این بانک شده است. وی افزود چالش بزرگ ما این است که باید منابع ارزی خود را از بازار داخلی تأمین کنیم ولی نباید سببِ نوسانات شدید قیمت ارز و در نتیجه افزایش تورّم شویم. آقای امانوئل موتِـبیله گفت در سال مالی ۲۰–۲۰۱۹، بانک مرکزی باید یک میلیارد دلار تأمین کند.

 

 بوروندی:

وزیر خارجۀ بوروندی سرمایه‌گذاران را به فعالیت در کشورش ترغیب کرد

وزیر خارجۀ بوروندی، آقای ازشیل نیبیگیرا، در سفر به روسیه از سرمایه‌گذاران خارجی دعوت کرد به این کشور سفر کنند و «خودشان ببینند که بوروندی کشوری آرام و امن» است. وی همچنین از کشورهایی که اجازه نمی‌دهند شهروندانشان به این کشور آفریقایی سفر کنند انتقاد کرد. طی اجلاس اقتصادی روسیه‑آفریقا، سفیر بوروندی در مسکو گفت انتظار دارد سرمایه‌گذاران روس در زمینه‌های آموزش، کشاورزی و معدن در بوجومبورا فعالیت کنند.

انتقال پایتخت بوروندی

دولت بوروندی لایحه‌ای را تصویب کرده است که طبق آن، پایتخت از بوجومبورا به شهر گیتِگا Gitega در ساحل دریاچۀ تانگانیکا منتقل خواهد شد و بوجومبورا پایتخت اقتصادی این کشور تلقی خواهد گردید. البته پارلمان نیز که اکثریتِ آن در دست نمایندگان حزب حاکم است باید این لایحه را تصویب کند. این تصمیم در راستای وعده‌ای است که آقای انکورونزیزا (رئیس جمهور) در سال ۲۰۰۷ داده و موقعیت جغرافیاییِ گیتگا را بهتر از بوجومبورا دانسته بود. جمعیت گیتگا ۷۲۰ هزار نفر و جمعیت بوجومبورا ۱٫۲ میلیون نفر می‌باشد.

رواندا :

امضای موافقتنامۀ همکاری بین رواندا و روسیه

رواندا و روسیه یک موافقتنامۀ همکاری در زمینۀ معدن و مواد هیدروکربن امضا کردند که دربردارندۀ نقشه‌برداری‌های زمین‌شناختی، اکتشاف، و تأمین تجهیزات و ارائـۀ خدمات در بخش معادن و نفت و گاز می‌باشد. این موافقتنامه در حاشیۀ مجمع اقتصادی روسیه–آفریقا در سوچی و میان «سازمان معادن، نفت و گاز رواندا» و شرکت «روس‌جئو» ROSGEO منعقد گردید. طبق این سند، طرفین به طور مشترک به شناسایی فرصت‌های اکتشاف مواد هیدروکربن در حوزۀ دریاچۀ کیوو، همکاری برای ساخت آزمایشگاه ژئوشیمی و نفت، آموزش در زمینۀ زمین‌شناسی، و توسعۀ ظرفیت‌های زمین‌گرماییِ رواندا خواهند پرداخت.

 رواندا و ممنوعیت پلاستیک‌های یک‌بار مصرف

رواندا نخستین کشور در جامعۀ شرق آفریقاست که استفاده از هرگونه محصول پلاستیکیِ یک‌بار مصرف را کاملاً ممنوع کرد. خرده‌فروشان سه ماه فرصت دارند انبارهای خود را از اینگونه محصولات خالی کنند، در حالی که مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان صنعتی دو سال فرصت خواهند داشت. کیگالی ابتدا در سال ۲۰۰۸ قانونی بر ضد کیسه‌های پلاستیکی تصویب کرد و امسال دیگر اقلام پلاستیکی را نیز بدان افزود. طبق قانون جدید، هرگونه تولید، واردات، استفاده یا فروش اقلام پلاستیکیِ یک‌بار مصرف به‌کلی ممنوع است.

سودان جنوبی:

سیل و خسارات شدید آن در سودان جنوبی

مقامات سازمان ملل می‌گویند که سیل های شدید در سودان جنوبی زندگی نزدیک به یک میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده و دستاوردهای بشر دوستانه حاصل از آتش بس یک ساله در جنگ داخلی این کشور را مورد تهدید قرار می دهد. تخمین زده می‌شود 420000 نفر به طور مستقیم در اثر جاری شدن سیل فصلی شدید بی خانمان شده اند، محصولات زراعی و دامی از بین رفته اند و مراکز بهداشتی و مدارس نیز فروریخته اند یا در بسیاری موارد به پناهگاه‌های اضطراری برای افرادی که اکنون بی خانمان شده اند تبدیل شده اند. آلن نادئو، هماهنگ کننده کمک های اضطراری سازمان ملل در سودان جنوبی گفت:" ما باید به افراد نیازمند پاسخ دهیم و برای آنها دارو، قرص های تصفیه آب و مواد غذایی تهیه کنیم". اگر ما به سرعت و به روشی هدفمند عمل نکنیم، سود حاصل از ثبات در 12 ماه گذشته از بین می رود.

 

جمهوری کنگو(برازاویل ) :

بازگشت رییس جمهور کنگو از اجلاس سوچی

دنیس ساسو انگه‌سو، رئیس جمهور کنگو که به منظور حضور در نشست روسیه و آفریقا در سوچی به این کشور سفر کرده بود، به برازاویل بازگشت. در نشست سوچی بیش از 40 رهبر آفریقایی برای بحث و تبادل نظر در خصوص آینده همکاری‌ کشورهای‌ خود با روسیه، با مقامات ارشد روسی از جمله ولادمیر پوتین ملاقات کردند.

 

جمهوری دموکراتیک کنگو(کینشازا)

دستاورد سفر رئیس جمهور ج.د.کنگو به سوچی ( روسیه)

در سفر آقای فلیکس آنتوان تشیسکدی به روسیه بمنظور شرکت در نشست «روسیه و آفریقا» در سوچی، چندین قرارداد و تفاهم‌نامه در زمینه‌های مختلف بین دو کشور به امضاء رسید. سخنگوی ریاست جمهوری ج.د.کنگو ضمن موفقیت‌آمیز بودن این سفر و سرمایه‌گذاری500 میلیون دلاری روس‌ها در حوزه حمل و نقل در ج.د.کنگو، در این رابطه اعلام نمود که هیات این کشور در سوچی، یادداشت تفاهمی‌با شرکت راه‌آهن Russell برای بازسازی و توسعه راه آهن و همچنین آموزش و راه‌اندازی یک کارخانه مونتاژ لوکوموتیو در ج.د.کنگو منعقد نمود و قرار است هیاتی از روسیه برای تحقق تفاهم نامه‌های منعقده، در اواسط ماه نوامبر سال جاری( 2019) به کینشازا سفر کند.

 تضمین امنیت سرمایه‌گذاری و معافیت مالیاتی تا 90 درصد در بخش کشاورزی

ژوزف آنتوان کاسونگا (Joseph Antoine Kasonga) وزیر کشاورزی ج.د.کنگو که رییس جمهور تشیسکدی را در نشست اخیر در شهر سوچی، همراهی نمود، در حاشیه این نشست از فعالان اقتصادی خواست تا از 80 میلیون هکتار اراضی قابل‌کشت ج.د.کنگو برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی این کشور، بهره‌مند شوند. وی افزود: "ما نه تنها امنیت سرمایه‌گذاران را تضمین می‌کنیم، بلکه برخورداری از معافیت مالیاتی تا میزان 90 درصد را به عنوان مشوق، پیش روی آن‌ها قرار می‌دهیم". وی تصریح نمود که طرحی را برای احیای بخش کشاورزی در ج.د.کنگو با رقمی‌بالغ بر 4/4 میلیارد دلار تدوین کرده است. شایان ذکر است که ج.د.کنگو پس از برزیل دومین کشوری است که بیشترین اراضی قابل کشت در جهان را در اختیار دارد و رییس جمهور تشیسکدی در نشست سوچی ضمن تاکید بر اراده کشورش در احیای بخش کشاورزی اعلام نمود که ج.د.کنگو نه تنها می‌تواند به خودکفایی مواد غذایی برسد، بلکه قادر خواهد بود که 2 میلیارد نفر در سراسر جهان را تامین غذایی کند.

 

جمهوری آفریقای مرکزی:

 حذف عوارض گمرکی و جاده ای در جمهوری آفریقای مرکزی

خبرگزاری رادیو بین‌المللی فرانسه(rfi) در صفحه «اقتصاد آفریقا» می نویسد: "برداشته شدن عوارض گمرکی و مالیات جاده‌ای در ج.آفریقای ‌مرکزی، بویژه در محور مسیر Beloko به Bangui (جاده اصلی انتقال بار و محموله از کامرون به پایتخت این کشور) امری راهبردی است، چرا که بیش از 300 کامیون حمل کالا در هفته در این محور تردد می‌کنند." در ادامه این خبر آمده است: "ضرر مالی که نه تنها متوجه دولت ج.آفریقای‌ مرکزی است، بلکه باج گیران[ جاده‌ها و راه‌ها] را که تخمین زده می‌شود حدود 30 ایستگاه عوارض جاده‌‎ای غیر‌رسمی‌برای اخاذی ایجاد کرده اند، در بر خواهد گرفت". در پایان این خبر آمده است که برای مباره با این پدیده، اتحادیه اروپا از طریق CIVIPOL (شرکت متولی آموزش وزارت کشور فرانسه) یک دوره آموزشی را برای پرسنل و کارکنان ج.آفریقای مرکزی و سازماندهی مجدد موانع گمرکی جاده ای، برگزار می‌کند.

 

جمهوری نیجر:

دیدار رئیس جمهور با نخست وزیر ژاپن

آقای محمدو ایسوفو؛ رئیس جمهور همراه با بانوی اول خانم عیساتا محمدو ایسوفو، در 21 اکتبر 2019 جهت شرکت در مراسم به تخت نشینی رسمی امپراطور جدید ژاپن، وارد توکیو شدند. رئیس جمهور با آقای شینزو آبه؛ نخست وزیر ژاپن دیدار و گفتگو کرد. این ملاقات که در "کاخ آکاساکا" برگزار شد در مورد تقویت همکاری‌های دو جانبه و سایر موضوعات مورد علاقه دو کشور متمرکز بود که طی آن به نقشی که نیجر به عنوان عضو غیر دائم در شورای امنیت سازمان ملل می تواند ایفاد کند، اشاره شد.  این دو شخصیت همچنین توافق کردند که اصلاحاتی باید در شورای امنیت صورت گیرد چرا که شرایط امروز تغییر کرده است. دو طرف همچنین رویکرد جدید صلح و امنیت در آفریقا را که توسط ژاپن در هفتمین کنفرانس بین المللی توسعه آفریقا (TICAD 7)که در ماه اوت سال 2019 در یوکوهاما اتخاذ شد، بررسی کردند. همچنین رئیس جمهور نیجر اعلام نمود آفریقا دارای برنامه‌های صنعتی سازی،ZLECAf  و توسعه کشاورزی است و مایل است شاهد تقویت همکاری با ژاپن در این مناطق باشد.

 

زیمبابوه:            

انتقاد سفیر آمریکا در زیمبابوه از دولت این کشور

برایان نیکولز، سفیر ایالات متحده در زیمبابوه از دولت این کشور انتقاد و تأکید کرد که مشکل اصلی زیمبابوه نه تحریم های آمریکا که فساد و سوء مدیریت داخلی است. وی گفت: مطلقا این موضوع را که تحریم های آمریکا سبب مشکلات اقتصادی زیمبابوه شده قبول ندارد و موضوع اصلی در زیمبابوه این است که فساد اجازه رشد اقتصاد این کشور را نمی دهد. وی از سیاست کشور متبوعش دفاع کرد و گفت: این تصور که ما از زیمبابوه حمایت نمی‌کنیم کاملا غلط است. ایالات متحده کشوری است که بیشترین حجم کمک دوجانبه را به کشور شما داشته است. از سال 1980 تاکنون ما بیش از 3.2 میلیارد دلار به زیمبابوه کمک کرده ایم. تنها در سال 2019 ما مبلغی معادل 300 میلیون دلار به زیمبابوه کمک کردیم. برای سال 2020 نیز ما مبلغ 86 میلیون دلار برای کمک به امنیت غذایی در کشور شما اختصاص داده ایم. وی تأکید کرد که دولت زیمبابوه باید اصلاحات را در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی هر چه سریعتر به اجرا گذارد.

 تظاهرات هزاران نفر از مردم زیمبابوه علیه تحریم های آمریکا و اروپا

هزاران نفر از مردم زیمبابوه روز جمعه 25 اکتبر با برگزاری تظاهرات به تحریم های اعمالی آمریکا و اروپا علیه مردم زیمبابوه اعتراض کردند. آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: نه به تحریم, نه به تبعیض, تحریم ها نسخه جدید برده داری است و دیگر بس است, تحریم ها را هم اکنون بردارید. چندی پیش و در جریان اجلاس اخیر جامعه توسعه جنوب آفریقا موسوم به سادک، روز 25 اکتبر به عنوان روز همبستگی با مردم زیمبابوه علیه تحریم نام گذاری شده بود. آقای امرسون منانگاگوا، رئیس جمهور زیمبابوه که در استادیوم ملی این کشور حضور یافته بود برای تظاهرکنندگان سخنرانی کرد. وی طی سخنانی گفت: این تحریم ها مانند سرطان بر تمامی‌بخش های اقتصاد کشور تأثیر گذاشته است. تحریم دیگر بس است. آنها را بردارید. این تحریم ها را هم اکنون بردارید.

  

موزامبیک:

بیانیه رئیس جمهور موزامبیک در حمایت از لغو تحریم زیمبابوه

آقای نیوسی رئیس جمهور موزامبیک در بیانیه ای به شدت خواستار لغو تحریم های زیمبابوه شد. در این بیانیه آمده است: جمهوری موزامبیک هم راستا با مردم کشورهای سادک خواستار لغو تحریم های زیمبابوه است. لازم به ذکر است، در 39 امین اجلاس سران سادک 18 اگوست 2019 در دارالسلام برگزار شد که در آن سران کشورهای عضو سادک اتحاد و همبستگی خود را با زیمبابوه اعلام کردند و خواستار لغو تحریم های زیمبابوه شدند تا امکان بهبود شرایط اقتصادی– اجتماعی این کشور فراهم گردد. تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه زیمبابوه از سال 2001 هر ساله تمدید شده است.

 

مالی: 

کمک فرانسه به مبلغ بیش از یک میلیارد فرانک سفا برای سه کشور ساحل

به گزارش روزنامه مستقل ایندیپندنت، آقای مودیبو سیسه، مدیر کل آژانس ملی سرمایه گذاری مدیریت سرزمینی، و آقایان جوئل مایر، سفیر فرانسه در باماکو، و فرانسوا تریئوت، مدیر آژانس فرانسوی برای توسعه در جمهوری مالی، توافق نامه ای را در رابطه با تأمین مالی درخصوص ایجاد امنیت مرزهای سه کشور ساحل (مالی، بورکینافاسو و نیجر) امضاء کردند. مراسم امضا این توافق نامه با حضور آقای بوبکر آلفا باه، وزیر مدیریت سرزمین و تمرکز زدایی جمهوری مالی، صورت گرفت. هدف کلی این پروژه در منطقه مرزی سه کشور کمک به تثبیت منطقه Gourma، یک محدوده مرزی بین سه کشور مالی، بورکینافاسو و نیجر و حمایت از توسعه اقتصادی و اجتماعی آن و اطمینان از تقویت انسجام اجتماعی بین جوامع منطقه مذکور است.

  

نیجریه:

بوهاری و پوتین بر تقویت روابط روسیه و نیجریه موافقت نمودند

گاربا شهو دستیار ویژه رئیس جمهور در امور رسانه ای گفت بوهاری و پوتین در نشست روسیه- افریقا در سوچی بر تسریع گسترش روابط و اقدام برای اتمام همه پروژه‌های ناتمام دو کشور تأکید کردند.

 مجلس سنا تحقیق خود را درباره سوء استفاده احتمالی وزارت بازرگانی آغاز نمود

مجلس سنا تحقیق و تفحص در خصوص سوء استفاده 14.3 میلیارد نایرایی در وزارت بازرگانی را آغاز نمود. این وزارتخانه متهم است که مبلغ مذکور را به حساب یک شرکت خصوصی به نام کمپانی منطقه مخصوص اقتصادی نیجریه واریز کرده است. این مطلب زمانی که وزیر مشاور در امور بازرگانی برای دفاع از بودجه پیشنهادی این وزارتخانه در مجلس سنا حاضر شده بود بیان شد. 

دولت نیجریه متعهد شد مبلغ 12 میلیون دلار برای مبارزه با HIV، بیماری سل و مالاریا هزینه کند

در اجلاس صندوق جهانی در لیون فرانسه، دولت نیجریه متعهد شد مبلغ 12 میلیون دلار برای پایان دادن به بیماری‌های اپیدمیک مانند اچ آی وی، سل و مالاریا و دیگر بیماری‌هایی که قابل پیشگیری و قابل درمان هستند هزینه کند. این بیماری‌ها سالانه جان 2.6 میلیون نفر را در نیجریه می‌گیرد.

 دولت فدرال 104 میلیون دلار به سرمایه گذاری‌های اجتماعی اختصاص داده است

خانم مریم اویس مشاور ویژه رئیس جمهور در سرمایه گذاری اجتماعی گفت دولت فدرال در سال 2018-2019 مبلغ 104 میلیون دلار را به انجام برنامه‌های سرمایه گذاری اجتماعی در سراسر کشور اختصاص داده است.

 حسابرس کل فدرال: دولت با اجرای طرح سیستم جامع پرداخت و اطلاعات پرسنل توانست 230 میلیارد نایرا در طی سه سال صرفه جویی نماید

حسابرس کل فدرال آقای احمد ادریس در جلسه دفاع از بودجه در مجلس ملی با دفاع از طرح سیستم جامع پرداخت و اطلاعات پرسنل گفت با اجرای این طرح در طی 3 سال دولت توانست مبلغ 230 میلیارد نایرا در هزینه‌های خود صرفه جویی نماید. وی این طرح را ابتکار تبادل اطلاعات تکنولوژیک نامید که منجر به ارتقای اثر بخشی در پرداخت ها به وزارتخانه‌ها و آژانس های متعلق به دولت شده است. 

وزیر دارایی: همسایگان نیجریه باید در مورد بسته شدن مرزها مورد ملامت قرار گیرند

خانم زینب احمد با اعلام این خبر که صندوق جهانی پول از اقدام نیجریه برای بستن مرزهای زمینی خود حمایت کرده اعلام کرد این اقدام، یک کار تنبیهی نیست و کشورهای همسایه نیجریه باید به خاطر این کار ملامت شوند.

 

بنین:

قدردانی سازمان ملل متحد از تلاش های بنین برای اجرای اهداف توسعه پایدار

به مناسبت هفت و چهارمین سالگرد تاسیس سازمان ملل، هماهنگ کننده این سازمان در بنین روز سه‌شنبه در کوتونو، یک جلسه صبحانه مطبوعاتی برگزار کرد. در این مصاحبه وی در مورد اصلاح سیستم توسعه سازمان ملل متحد، اجرای دستور کار سال 2020 و میزان اجرای اهداف توسعه پایدار در بنین در رابطه با حقوق کودکان توضیح داد. این جلسه فرصتی برای هر یک از آژانس های سیستم ملل متحد در بنین از جمله Unicef  ،Oms Pam، Fao،  Unfpa، Pnud ، OnuSida و اتحادیه پستی جهانی است برای ارائه وضعیت فعالیت های انجام شده و نیز برنامه ریزی‌هایی که قرار است تا سال 2023 در رابطه با اصلاح سیستم توسعه سازمان ملل و اجرای برنامه توسعه 2030 و اهداف توسعه پایدار در بنین انجام شوند. آقای سیاکا کولیبالی؛ هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در بنین گفت: اصلاح سیستم توسعه توسط کشورهای عضو هدایت شده است و هدف از آن تقویت رهبری، کارآیی و اثربخشی آژانس ها برای پشتیبانی بهتر از کشورها در زمینه اجرای اهداف توسعه پایدار و نیز دستور کار2030 است. این سیستم به طور کلی تلاش می‌کند تا تقویت سیستم هماهنگی هدایت شود. در بنین، دولت در چارچوب همکاری پایدار با سازمان ملل متحد برای دوره 2019-2023 برنامه‌های ملی در زمینه کمک های توسعه سازمان ملل ایجاد کرده است. برای این منظور، مقامات بنین یک کمیته بین وزارت خانه ای ایجاد کرده اند تا با این آژانس ها همکاری کنند.

آقای آمیلی؛ معاون نماینده دائمی‌برنامه جهانی مواد غذایی نیز گفت که در بخشی از برنامه تغذیه در مدارس، دولت استراتژی مبنی بر افزایش آگاهی و بسیج را اتخاذ کرده است تا با سوء تغذیه در مدارس مبارزه کند و به بهبود سطح تحصیلات و حضور بچه‌ها در مدارس کمک شود. دکتر کلودز کامنگا؛ نماینده یونیسف در بنین هم توضیح داد که این برنامه‌ها برای تقویت حقوق و قانون در بنین از لحاظ ارتقاء حقوق کمک شایانی کرد و منجر به پیشرفت های قابل توجه با کاهش چشم گیر میزان مرگ و میر در میان کودکان زیر 5 سال بین سال های 1990 تا  2017 شده است.دسترسی به آموزش ابتدایی نیز با توجه به میزان رشد ثبت نام ناخالص از 50٪ در سال 1990 به 116٪ در سال 2017 رسیده که به طور قابل توجهی بهبود یافته است. هم چنین شاخص برابری از 58/0 در سال 1990 به 91/0 در سال 2017 رسید. وی هم چنین از کیفیت همکاری آژانس های سیستم سازمان ملل متحد و دولت بنین و سایر مقامات ملی بنین قدردانی کرد.

 

سیرالئون:

حمایت 20 میلیون دلاری صندوق اوپک از بخش آموزش سیرالئون:

دبیرکل صندوق توسعه اوپک در بخش توسعه بین الملل (OFID)، دکتر عبدالحمید الخلیفه توافق پرداخت وام از محل بخش عمومی‌به ارزش 85 میلیون دلار برای 4 کشور ذینفع آفریقا را امضا کرد. این توافقنامه میان آقای الخلیفه و وزرای 4 کشور ذینفع آفریقایی در حاشیه نشست سالانه گروه بانک جهانی-صندوق بین المللی پول 2019 امضا گردید. کشورهای ذینفع آفریقایی شامل بنین، سنگال، لیبریا و سیرالئون در راستای اهداف صندوق اوپک -حمایت از کشورهای کم درآمد جهان- از این وام بهره مند شده اند. در قرارداد این وام آمده است که نحوه بهره مندی باید در چارچوب کاهش فقر، افزایش رونق اقتصادی و پیشرفت اجتماعی صورت پذیرد. آقای جیکوب سافا، وزیر دارایی سیرالئون به نمایندگی از این کشور توافق 20 میلیون دلاری به منظور پشتیبانی از حوزه‌های آموزشی را امضا نمود. این وام باید برای بازسازی و ارتقای مدارس متوسطه دولتی، دانشکده تربیت مدرس و یک پلی تکنیک به منظور افزایش نرخ سهولت ثبت نام هزینه گردد. 

 سفر  رئیس جمهور سیرالئون به امارات

رئیس جمهور سیرالئون، جولیوس مادا بیو با ولیعهد امارات متحده عربی، شیخ محمد بن زاید آل نهیان در دوبی دیدار و گفتگو کرد. وی در این ملاقات خواستار حمایت امارات از روند توسعه در سیرالئون شد. مادا بیو از شاهزاده نهیان به واسطه کمکهای این کشور در گذشته و اعزام هیأت 22 نفره در سال گذشته به سیرالئون تقدیر و تشکر کرد. وی آن دیدار را در توسعه و پیشرفت روابط دو کشور مهم و مثبت ارزیابی نمود. رئیس جمهور سیرالئون ادامه داد که دولت وی در کسب اعتبار و وجهه بین المللی از طریق ارتقای انضباط مالی و مدیریت اقتصادی تلاش کرده است. وی ضمن اهمیت دولت به بهبود وضعیت معیشت مردم سیرالئون، افزود دولت به دنبال شرکای معتبر با حسن نیت به روند توسعه می‌باشد. وی تأکید کرد که از کمکهای امارات در روند تولید مواد غذایی و افزایش صادرات تشکر کرد. در مقابل شیخ نهیان نیز ضمن خوش آمدگویی اظهار داشت، امروز امارات با استقبال از بهترین متخصصان جهان از فناوری بعنوان پایه ای برای پیشرفت و توسعه بهره می‌برد و از این طریق به نقاط مختلف جهان توجه دارد. وی ادامه داد که داستان‌های بسیاری از تاریخ سیرالئون و چالش های آن شنیده است. پس از این دیدار مادابیو با دیگر مقامات ارشد دولتی دیدار و از شهر ابوظبی نیز دیدار کرد.

 

اتیوپی:

توافق اتیوپی ومصردرخصوص آغازبه کارمجددکمیته حل و فصل اختلافات سد رونسانس

پس ازاعلام شکست آخرین دورمذاکرات میان اتیوپی،سودان ومصر در ۱۳ مهرماه 98 درخارطوم، دیروز (پنجشنبه 2 آبان) نخست وزیر اتیوپی با رئیس جمهور مصر در شهرسوچی روسیه بر سرآغازبه کار دوباره کمیته حل وفصل اختلافات به توافق رسیدند. براساس برنامه ریزی‌های قبلی مقرراست ساخت این سددرسال آتی میلادی به پایان برسد و درسال ۲۰۲۲ آبگیری شود؛پروژه‌ای که می‌تواند اقتصاد اتیوپی رامتحول نموده ودرعین حال مشکلات اقتصادی واجتماعی و زیست محیطی عدیده ای برای مصر به وجود آورد. "السیسی" درسال ۲۰۱۷ درسفربه آدیسآبابا خطاب به مردم اتیوپی گفته بودکه زندگی وحیات مصر به رودنیل وابسته است.

 

سومالی:

سخنرانی فرماجو در نشست افریقا –روسیه

فرماجو رئیس جمهور سومالی از  روسیه برای میزبانی نشست روسیه-افریقا  تشکر کرد و بر همکاری بین افریفا و روسیه تاکید نمود . او همچنین این نشست را را فرصت برای تحول روابط دو جانبه از طریق همکاری برای تحقق توسعه و شکوفایی دانست  و ان را زیمنه برای بازگشت روابط تاریخی بین سومالی و روسیه دانست.  فرماجو با پوتین نیز دیدار نمود و مسائل مرتبط با سرمایه گذاری و فرصت های سومالی را مورد بحث قرار دادند.

  

اکواس:

همکاری اکواس و یونواس در توسعه منطقه­ ای

کارشناسان اکواس و دفتر سازمان ملل در غرب و ساحل آفریقا (یونواس) طی نشستی دو روزه در مقر این سازمان، از 28 اکتبر (6 آبان) موضوعات مربوط به همگرایی و آثار آن در توسعه منطقه­ای را بررسی کردند. حکمرانی مطلوب، حقوق بشر، هشدار زودهنگام، پیشگیری از بحران، انتخابات، توانمندسازی جوانان، برابری جنسیتی، اصلاح سیستم امنیتی، تروریسم، افراط­گرایی خشونت­آمیز و امنیت دریایی از جمله مسائل مورد بررسی بود. رمی آجی بوا، رئیس کمیسیون امور سیاسی اکواس در این جلسه بر پایبندی اکواس به همکاری با سازمان­هایی نظیر یونواس، دولت­ها و شهروندان آفریقایی برای تحقق صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد.

 برگزاری دومین نشست کمیته راهبری استراتژیک

دومین نشست کمیته راهبری استراتژیک برنامه رقابتی غرب آفریقا موسوم به WOCAMP با نمایندگان اعضای اکواس و موریتانی، اتحادیه اروپا، مرکز بین­المللی تجارت، برنامه توسعه صنعتی سازمان ملل، اتحادیه پولی و اقتصادی غرب آفریقا با هدف تقویت رقابت­پذیری میان کشورهای این منطقه و همسو شدن نظام تجاری منطقه­ای و بین­المللی،30 اکتبر (8 آبان) در ابوجا برگزار شد. این پروژه از سوی اتحادیه اروپا به مبلغ 120 میلیون یورو تامین اعتبار شده و با همکاری مرکز بین المللی تجارت و برنامه توسعه صنعتی سازمان ملل اجرا می­شود و درنظر دارد شرایط دسترسی به بازارهای بین­المللی و منطقه­ای را بهبود بخشد. به گفته ممدو ترائوره، کمیسیونر صنایع و بخش خصوصی، این برنامه شامل 15 عضو اکواس و موریتانی است و در دو مرحله اجرا می‌شود که در هر مرحله 8 کشور هدف هستند.

 دیدار مقام اقتصادی امارات متحده عربی با معاون رئیس کمیسیون اکواس 

ولید فرغل، مدیرکل نشست سالانه سرمایه­گذاری دبی، طی سفر به ابوجا 25 اکتبر (3 آبان) در دیدار با خانم فیندا کروما، معاون رئیس کمیسیون اکواس از آمادگی امارات برای برگزاری دهمین نشست سالانه سرمایه­گذاری در مارس 2020 در دبی خبر داد. دو طرف در این دیدار، بر اراده اجرای یادداشت تفاهم همکاری امضا شده میان اکواس و امارات تاکید کردند.

   

جامعه شرق  آفریقا:

همکاری مشترک آژانس توسعه بین المللی آمریکا و جامعه شرق

جامعه شرق آفریقا با همکاری آژانس توسعه بین المللی آمریکا واقع در کنیا برنامه جدید مشترکی را به منظور مدیریت حفظ و پایداری سرمایه‌ها و منابع طبیعی شرق آفریقا آغاز کردند. در همین راستا، پروژه سه ساله ای با بودجه ای بالغ بر 2.3 میلیون دلار از ژوئن 2019 تا ژوئن 2022 میلادی توسط آژانس توسعه بین المللی آمریکا در کنیا در حال اجرا می‌باشد. تنوع زیستی موجود در منطقه شرق آفریقا پتانسیل قابل توجهی به منظور توسعه توریسم صنعتی طبیعت پایه می‌باشد که نزدیک به 7.5 الی 10 درصد تولید ناخالص داخلی منطقه جامعه شرق را شامل خواهد شد. به گفته آقای بازیوامو، معاون دبیرکل جامعه شرق برنامه مشترک مدیریت منابع طبیعی می تواند به کاهش شکار حیات وحش و حفظ و مدیریت منابع آبی فرامرزی در منطقه و افزایش اطلاعات از ارزش اقتصادی منابع طبیعی و حیات وحش منجر شود.

هشدار IMF به جامعۀ شرق آفریقا

صندوق بین‌المللی پول هشدار داده که بدهی دولتیِ کشورهای جامعۀ شرق آفریقا با سرعت بالایی در حال افزایش است. برای نمونه، بوروندی وارد گروهی از کشورها شده که ریسک بدهی‌ آنها «بالا» می‌باشد و ریسک کنیا از «پایین» به «متوسط» افزایش یافته است. هم‌اکنون اوگاندا، کنیا و تانزانیا در میان ۵۰ کشور دنیا هستند که به‌شدت به چین مقروضند. این آمار از سوی یک شرکت پژوهشیِ آمریکایی به نام Brookings Institution منتشر شده است.

 

گروه 5 ساحل:

اجرای پروژه آبرسانی و خدمات بهداشتی در شرق موریتانی

پروژه آبرسانی و خدمات بهداشتی از استان چارویی و غربی در شرق موریتانی که در قالب برنامه اولویت سرمایه گذاری در سال 2016 طرح ریزی شده بود، اجرایی شد. هدف از تصویب استراتژی اولویت سرمایه گذاری در ساحل، ایجاد و ارتقای کیفیت و شرایط زندگی مطلوب مردم ساحل و بهبود میزان دسترسی آنها به خدمات مساوی و برابر می‌باشد. پیشتر نیز در قالب برنامه اولویت سرمایه گذاری، 81 میلیون یورو در بخش حکمرانی ، 200 میلیون یورو در پایداری، 396 میلیون یورو در زمینه امنیت و 1 میلیون یورو در حوزه زیرساخت و عمرانی منطقه ساحل تخصیص داده شد. در همین راستا، آژانس توسعه فرانسه 12 میلیون یورو به وزارت اقتصاد و امور مالی موریتانی اختصاص داد. آقای مامن سدیدیکو، دبیر دائمی‌گروه 5 ساحل نیز تاکید کرد در مناطقی که مسئله دسترسی به آب و مدیریت منابع آبی اجرا شده، مردمان آن منطقه و اقتصاد محلی آن رونق پیدا کرده است. وی رخداد مزبور را معیاری برای قضاوت کارآمد بودن مشارکت شرکای ساحل دانست.

 حمایت چین از گروه 5 ساحل

آقای مامن سیدیکو، دبیر دائمی‌گروه 5 ساحل و آقای وانگ جیانگ، کاردار چین در دبیرخانه این سازمان در موریتانی11 آبان ماه 1398 (2 نوامبر 2019) دیدار و گفت وگو کردند. در این دیدار آقای وانگ ضمن اعلام حمایت چین از گروه 5 ساحل، توافقنامه اعطای 500 هزار دلار از سوی دولت چین به گروه 5 ساحل با هدف مبارزه با تروریسم و حفظ امنیت منطقه ساحل میان طرفین امضاء شد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها