مشاهده ۹۹
۱۳۹۸/۰۸/۱۸- ۱۳:۵۲

منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا (ZLECA)

منطقه تجارت آزاد قاره آفریقا (ZLECA یا ZLEC یا Zlecaf) یک پروژه منطقه تجارت آزاد است که در سراسر قاره آفریقا ایجاد خواهد شد. این منطقه در برگیرنده منطقه آزاد تجارت سه جانبه ( شامل بازار مشترک آفریقای شرقی و جنوبی(COMESA)، جامعه آفریقای شرقی(EAC) و جامعه توسعه آفریقای جنوبی (SADC) ) با جامعه اقتصادی کشورهای آفریقای مرکزی(ECCAS)، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا(ECOWAS)، اتحادیه مغرب عربی و جامعه کشورهای ساحل-صحرا که قرار است در هم ادغام شوند، خواهد بود. این پروژه با هدف اصلی ادغام تمام 55 کشور عضو اتحادیه آفریقا در یک منطقه تجارت آزاد صورت می گیرد .

منطقه تجارت آزاد قاره آفریقا (CAFTA )  بازاری  1.2 میلیارد نفری و  با تولید ناخالص داخلی (GDP) دو هزار و پانصد میلیارد دلاری است که در تمام 55 کشور عضو اتحادیه آفریقا گسترش خواهد یافت . از نظر تعداد کشورهای شرکت کننده، این پروژه از زمان ایجاد سازمان تجارت جهانی (WTO)، به عنوان بزرگترین منطقه تجارت آزاد جهان خواهد شد.
ZLECA همچنین یک بازار بسیار پویا خواهد شد. طبق پیش بینی‌ها، آفریقا تا سال 2050 حدود 2.5 میلیارد نفر یا 26٪ جمعیت در سن کار در جهان را در خود جای خواهد داد و شاهد رشد اقتصادی سریع دو برابر از کشورهای توسعه یافته می‌باشد .
شرکت ها هنگام صادرات به آفریقا به جایی خارج از قاره با تعرفه‌های بالاتر روبرو هستند (تعرفه متوسط 6.1٪) . ZLECA تعرفه‌های مربوط به تجارت داخل آفریقایی را از بین خواهد برد، این پروژه تجارت شرکت های آفریقایی را برای پاسخگویی به نیازهای بازار رو به رشد آفریقا آسان تر و از مزایای ارائه شده استفاده خواهد کرد.
ادغام این قاره در یک منطقه تجاری مشترک، فرصت های بسیار خوبی را برای تجارت و مصرف کنندگان در سراسر آفریقا فراهم و توسعه پایدار  در کشورهای کم توسعه یافته منطقه را تضمین خواهد کرد. کمیسیون اقتصادی آفریقا (ECA) تخمین زد که ZLECA با حذف تعرفه‌های واردات می تواند تجارت داخل آفریقا را به 52.3٪ افزایش دهد و در صورت کاهش موانع غیر تعرفه ای نیز می تواند آن را دو برابر کند.

اهداف : اهداف اصلی منطقه تجارت آزاد قاره آفریقا به شرح زیر است:
- ایجاد اتحادیه گمرک قاره (2019)
- حرکت آزاد افراد، محصولات و خدمات و سرمایه گذاری،
- تقویت تجارت داخل آفریقا می‌باشد.


تصمیم اجرای پروژه منطقه آزاد تجارت قاره
تصمیم اجرای پروژه منطقه آزاد تجارت قاره در ژانویه 2012 در هجدهمین جلسه سالیانه کنفرانس اتحادیه آفریقا گرفته شد و مقرر شد که این هدف تعیین شده برای ایجاد این منطقه تجارت آزاد در سال 2017 اجرایی گردد.
روند مذاکره در ژوئن سال 2015 در ژوهانسبورگ در بیست و پنجمین جلسه معمولی کنفرانس اتحادیه آفریقا آغاز شد. در این جلسه اهداف، اصول و نقشه راه برای ایجاد منطقه تجارت آزاد آفریقا تعیین گردید .
اولین مجمع مذاکره منطقه آزاد تجارت قاره در فوریه سال 2016 در آدیس آبابا/اتیوپی برگزار شد.


امضای موافقتنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا
در تاریخ 2021-3-2018  چهل و چهار کشور آفریقایی در کیگالی/رواندا موافقتنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری قاره را امضا کرده بودند. اتحادیه آفریقا منطقه آزاد تجاری قاره ای (ZlECA) را به عنوان ضرورتی برای توسعه اقتصادی آفریقا می دانست.
کشور نیجریه اقتصاد اول قاره در این جلسه شرکت نکرده بود. آقای محمد بوهاری رئیس جمهور نیجریه به کیگالی سفر نکرده بود زیرا کشورش مخالف با این برنامه بود.
آقای ایسوفو رئیس جمهور نیجر در بیست و هشتمین اجلاس سران اتحادیه آفریقا به عنوان قهرمان برنامه منطقه آزاد تجارت قاره آفریقا توسط همتایان خود منتخب شده است.
برنامه منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا(ZLECA) در ماه مارس سال 2019 در کیگالی/پایتخت رواندا راه اندازی و در نیامی در تاریخ 7 ژوئیه 2019 در کنفراس اتحادیه آفریقا عملیاتی شده است.

کنفرانس اتحادیه آفریقا در نیامی
کشورهای اتحادیه آفریقا (AU) در کنفرانس اتحادیه آفریقا که در نیامی در تاریخ 7 ژوئیه 2019 برگزار شد ، برنامه منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا (ZlECA) را در همین کنفرانس که با حضور حدود سی و دو رئیس جمهور آفریقایی به طور رسمی راه اندازی گردیده را مورد تایید قرار دادند.
کشور نیجریه که قبلا مخالف این پروژه بود ودر کنفرانس قبلی (کیگالی/ رواندا) شرکت نکرده بود ،در این کنفرانس حضور یافته و پروژه را امضا کرد وک شورهای دیگر از جمله بنین، گابن و گینه استوایی نیز در  کنفرانس نیامی این پروژه را امضا کردند. بدین ترتیب این توافق نامه توسط 54 از 55 کشور این قاره امضا شده است.
اریتره تنها کشور آفریقایی است که برنامه را امضا نکرده است.


چرا  اریتره پروژه منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا را امضا نکرده است؟
آلبرت موچانگا کمیسر تجارت و صنعت آفریقا گفت: اریتره به دلیل وضعیت جنگی  با اتیوپی نتوانست پروژه را امضا کند، و اکنون که صلح بین دو کشور به امضا رسیده است هم نمی تواند مستقیما آن  راامضا کند، چرا که هنوز وضعیت اقتصادی و سیاسی این کشور نشان می دهد که ادغام آن با پروژه ی منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا کار آسانی نخواهد بود. لذا بنظر می رسد در آینده و در صورتیکه وضعیت این کشور با ثبات گردد به این پروژه ملحق شود.

منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا یک بازار واحد برای کالاها و خدمات و حرکت آزاد تاجران و سرمایه گذاران است ، بنابراین راه ایجاد اتحادیه گمرکی آفریقا خواهد شد. یک مقام سازمان ملل می‌گوید، منطقه تجارت آزاد قاره آفریقا برای پیشبرد رشد تجاری این قاره است این امر به عنوان موتور رشد اقتصادی مبتنی بر تجارت در آفریقا تبدیل خواهد شد.این پروژه که به عنوان بزرگترین منطقه تجارت آزاد جهان خواهد بود شامل 54 کشور و 1.2 میلیارد نفر جمعیت می‌باشد.
این برنامه امکان تحقق رویای رشد اقتصادی مبتنی بر تجارت برای کارآفرینان، صنعتگران، سرمایه گذاران، مبتکران و ارائه دهندگان خدمات آفریقا فراهم خواهد کرد. منطقه تجارت آزاد باعث ایجاد شغل، کمک به انتقال فناوری و توسعه مهارت های جدید، بهبود ظرفیت تولیدی و متنوع سازی صنعت و افزایش سرمایه گذاری‌های آفریقایی و خارجی خواهد شد.منطقه تجارت آزاد ابزاری برای بازکردن نوآوری در آفریقا ، تحریک رشد، تحول در اقتصاد آفریقا و کمک به قاره مرفه، پایدار و صلح آمیز آفریقا همانطور که در دستور کار 2063 و برنامه توسعه پایدار پیش بینی شده تا سال 2030 خواهد شد.
اهداف اصلی منطقه تجارت آزاد شامل ایجاد یک بازار مشترک برای کالاها و خدمات و جابجایی آزاد تجار و سرمایه گذاری است. بنا به کمسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای آفریقا (UNECA)، انتظار می رود که پس از عملیاتی شدن کامل این برنامه ZLECA سطح تجارت داخل آفریقا را تا سال 2022 بیش از 52٪ افزایش دهد. معمولا در خصوص منطقه تجارت آزاد گفته می‌شود که کشورهای عضو این توافق متعلق به یک منطقه جغرافیایی نسبتا محدود هستند. ZLECA که در ژوئن سال 2020 اجرا خواهد شد، تجارت داخل آفریقا را تقویت خواهد کرد. به آفریقا امکان می دهد تا بازار داخلی خود را باز یابد و بازار خارجی را از طریق صادرات محصولات خود به خارج را فتح نماید.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما