معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۸۵
۱۳۹۸/۰۸/۲۶- ۰۸:۰۰

اخبار و تحولات اقتصادی گرجستان ( نیمه اول آبان 1398 )

اهم اخبار و تحولات اقتصاد داخلی و خارجی گرجستان در نیمه اول آبان ماه 1398 که در رسانه‌های این کشور انتشار یافته است به شرح زیر می‌باشد :

 سفر نخست وزیر گرجستان به ترکیه
گیورگی گاخاریا 31 اکتبرسالجاری برای یک سفر یک روزه به آنکارا پایتخت ترکیه سفر و با مقامات عالی رتبه این کشور گفتگو کرد. گیورگی گاخاریا در سفر خود به ترکیه با رجب طیب اردوغان رییس جمهور این کشور ملاقات کرد. در این دیدار دو طرف بر توسعه روابط به ویژه افزایش تجارت دو جانبه از یک و نیم میلیارد  فعلی به سه میلیارد دلار استقبال کردند. گیورگی گاخاریا از اردوغان برای سفر به گرجستان دعوت کرد تا در بهار 2020 گرجستان میزبان رجب طیب اروغان باشد.گاخاریا پس از انتصاب به عنوان نخست وزیر پس از آذربایجان و ارمنستان سومین سفر خود را به مقصد ترکیه انجام داد .


 برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی گرجستان و ترکیه پس از وقفه 14 ساله
ناتیا تورناوا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار که به همراه نخست وزیر گرجستان به ترکیه سفر کرده بود از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی گرجستان و ترکیه خبر داد. او با اعلام اینکه آخرین کمیسیون مشترک در سال 2005 برگزار شد، اظهار داشت: ترکیه شریک اول تجاری گرجستان است، اما با توجه به ظرفیت های موجود می توانیم مبادلات تجاری را افزایش دهیم.


 افتتاح سامانه تیر (TIR)  الکترونیکی بین سه کشور  جمهوری اسلامی ایران , جمهوری  آذربایجان و گرجستان
با حضور نمایندگان گمرک جمهوری اسلامی ایران،  جمهوری آذربایجان و گرجستان ، نشست سه جانبه اجرای تیر الکترونیک کریدور شمال –جنوب در شهر اردبیل برگزار شد . با فعال شدن طرح ترانزیت الکترونیکی , از این پس حمل و نقل در کریدر شمال به جنوب تسهیل یافته و با سرعت و دقت کنترل بالا انجام می‌شود.اجرای طرح ترانزیت الکترونیکی ضمن تسهیل در مراودات تجاری موجب کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از جعل اسناد می‌شود.سالانه بیش از 14 هزار دستگاه کامیون از پایانه مرزی بیله سوار تردد میکند که مقصد بخشی مهمی از این تعداد کشور آذربایجان و بخشی دیگر به کشورهای روسیه و گرجستان و سایر کشورهای اروپایی است. انصراف شرکت قزاقی از مشارکت در طرح توسعه بندر آناکلیا
شرکت قزاقستانی مریدیان از مشارکت در اجرای پروژه بندر عمیق  اناکلیا انصراف داد. ناتیا تورناوا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار در واکنش به انصراف شرکت مریدیان از مشارکت در اجرای پروژه اناکلیا اعلام کرد انصراف این شرکت مشکلی برای پروژه مذکور بوجود نخواهد آورد و امید است سرمایه گذار مناسب برای این پروژه پیدا شود. پیشتر نیز خبرهایی در خصوص انصراف و یا عدم انصراف شرکت آمریکایی کانتی گروپ از پروژه توسعه بندر عمیق اناکلیا در رسانه‌های گرجستان منتشر شده بود . به گفته ى الیزابت رود، کاردار سفارت ایالات متحده در گرجستان، آمریکا بندر آناکلیا را یک پروژه بسیار مهم برای گرجستان می داند و بسیار امیدوار است که این برنامه به ویژه با سرمایه گذاری آمریکایی اجرا شود.

 تصمیم رهبر حزب حاکم گرجستان برای توسعه زیرساخت های گردشگری تسخالتوبو
بیدزینا ایوانیشویلی رئیس حزب حاکم در صدد آغاز طرح توسعه شهر تسخالتوبو است. بدین منظور ایوانیشویلی قصد خرید و بازسازی 22 هتل و 9 حمام را دارد. ایوانیشویلی اعلام کرد «با توجه به عدم توانایی مالی دولت تصمیم گرفتم طرح بازسازی و توسعه تسخالتوبو را برعهده گیرم که در هر مرحله طرح ریزی، ساخت و ساز یا تکمیل طرح بدون بهره بفروش خواهد رسید. به گزارش وزارت اقتصاد، از 22 هتل واقع در شهر تسخالتوبو 15 ساختمان به این وزارتخانه تعلق دارد. گفتنی است که آب و هوا و چشمه‌های شهر تسخالتوبو خاصیت درمانی داشته و زمان شوروی یکی از معروفترین استراحتگاه‌ها  و مناطق ییلاقی محسوب می‌شد.
چندی پیش نیز بنیاد کارتو متعلق رهبر حزب حاکم اجرای پروژه یک میلیارد دلاری دانشگاه بین المللی کوتایسی را آغاز نمود. علاوه بر تاثیر مهم این سرمایه گذاری‌های بزرگ رهبر حزب حاکم بر حوزه‌های آموزشی ـ گردشگری و ایجاد فرصت های شغلی جدید، این قبیل اقدامات به ایجاد و تقویت وجهه انساندوستانه برای رهبر حزب حاکم بسیار کمک خواهد کرد که بطور مستقیم در حفظ نفوذ اجتماعی جناح حاکم و پیروزی در انتخابات های بعدی موثر خواهد بود.
میخائیل ساآکاشویلی رهبر مخالفان و رییس جمهور سوم گرجستان درباره بیانیه بیدزینا ایوانیشولی درباره تسخالتوبو واکنش شدید نشان داد و گفت تا امروز کسی به این میزان سرمایه مردم را تصرف نکرده بود.
تسخالتوبو مجموعه کاخی بزرگ و زیبا در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی کوتایسی است که ایوانیشویلی گفته است می خواهد آنجا را به بزرگترین مرکز جذب گردشگر در شرق اروپا تبدیل کند.

 سهم بودجه گرجستان در سال 2018 از درآمد مالیاتی شرکت های خارجی
به گزارش کمیسیون مهاجرت، بودجه گرجستان در سال 2018 از محل فعالیت شرکت های تاسیس شده توسط اتباع خارجی 945 میلیون لاری(در حدود 320 میلیون دلار) درآمد داشته است.
طبق گزارش این کمیسیون که درآمد مالیاتی پرداخت شده توسط شرکتهای خارجی به طور مداوم در حال افزایش است. بدین ترتیب که در سال 2015 از سوی شرکت های تاسیس شده توسط اتباع خارجی 719 میلیون لاری به بودجه گرجستان واریز شده است، در سال 2016 این رقم به 820 میلیون، 2017 به 827 و 2018 به 945 میلیون لاری رسیده است. هم اینک 17122 شرکت خارجی در گرجستان کار می‌کنند که اکثر آنها در تفلیس به ثبت رسیده است.


 آغاز صادرات محصولات چرمی‌گرجستان به کویت
به گزارش آژانس «تولیدات گرجستان»، شرکت گرجی «گِفِرینی» با شرکت کویتی A&M Company قرارداد امضا نموده و لوازم چرمی زنانه و مردانه را به آن کشور صادر می‌کند.چندی است که برندهای مختلف به تولید محصولات خود در گرجستان توجه دارند.
نیروی کار ارزان و وجود موافقت نامه تجارت آزاد میان گرجستان و بسیاری از کشورها، امکان صادرات محصولات تولید شده در گرجستان به کشورهای ثالث را ایجاد نموده است.


 درخت کریسمس 300 هزار یورویی برای تفلیس
شهرداری تفلیس برای جشن‌های سال نو 2020 درخت جدید کریسمس را خریداری می‌کند. طبق قراردادی که بین شهرداری تفلیس و شرکت ایتالیایی IDO SRLامضاء شد، تفلیس با درخت کریسمس 300 هزار یورویی به استقبال سال 2020 خواهد رفت. شهرداری تفلیس برای خرید درخت کریسمس مناقصه ای برگزار کرد که شرکت ایتالیایی به عنوان تنها متقاضی این مناقصه قرار است ملزومات درخت کریسمس را فراهم کند. شهرداری تفلیس اعلام کرده است برای تزئینات شهری رقمی معادل ۲.۸ میلیون دلار ، چیزی حدود ۹۴۳ هزار دلار برای تزئین شهر در تفلیس هزینه خواهد شد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما