معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۰۶
۱۳۹۸/۰۸/۲۵- ۰۹:۰۰

کاهش تولید و صادرات سویا در هند در سال 2019

بنابر اخبار منتشره، صادرات سویای هند، به دلایلی از جمله کاهش برداشت این محصول و هم چنین کاهش مشوق های صادراتی از سوی دولت برای صادرکنندگان این محصول، روند کاهشی را در سال جاری تجربه خواهد نمود.

اتحادیه سویای هند در این رابطه اعلام نموده که امسال ( 2020-2019 ) صادرات این محصول به یک میلیون تن خواهد رسید که در مقایسه با میزان مدت مشابه سال قبل که دو میلیون و 179 هزار تن بوده، کاهش شدیدی را تجربه خواهد کرد.
در کنار کاهش تولید این محصول، ناشی از آسیب به مزارع سویا در ایالات کارناتاکا و ماهاراشترا به دلیل بارندگی‌های شدید فصلی، توقف مشوق های صادراتی برای صادرکنندگان این محصول از سوی مقامات دولتی هند نیز دلیل دیگری بر کاهش صادرات این محصول است.
مشوق های صادراتی از سوی دولت هند به منظور رقابت پذیری قیمت سویا با سایر رقبای خارجی به صادرکننندکان هندی این محصول داده می‌شود تا آنان توان رقابت با قیمت های پایین تر سویای صادراتی سایر کشورها را داشته و بازارهای مصرف خود را تامین نمایند.
سویای هندی در مقایسه با سایر محصولات سویا در دنیا از قیمت بالاتری برخوردار بوده و به 100 دلار در هر تن می رسد که مشوق های صادراتی دولت هند می توانست کاهش قیمت این محصول در بازارهای مصرف را به همراه داشته باشد.
در ماه اکتبر صادرات سویا از هند به 50 هزار تن رسید که در مقایسه با اکتبر سال قبل به میزان 130 هزار تن کاهش 60 درصدی را تجربه کرده است. که در این میان کشورمان با خرید 21 هزار و 600 تن در کنار ویتنام به میزان 2 هزار 185 تن و اندونزی با 950 تن بیشترین خریداران سویای هندی هستند.
بنابر پیش بینی اتحادیه سویای هند، تولید این محصول در سال جاری به حدود 9 میلیون تن خواهد رسید در حالی که سال قبل حدود 11 میلیون تن بوده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما