معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۸۰
۱۳۹۸/۰۸/۲۶- ۰۸:۰۰

پروژه لوله نفت اوگاندا به تانزانیا

طی ماه گذشته میلادی و در اقدامی نمادین رئیس جمهوری تانزانیا از همتای اوگاندایی خود خواست تا دستورات لازم برای تسریع اجرای پروژه احداث لولۀ نفت خام از دریاچه آلبرت واقع در غرب اوگاندا به بندر تانگا واقع در شرق تانزانیا را صادر کند.

این خط لوله نفتی که مگوفولی و موسوینیرؤسای جمهور دو کشور در سال 2017 سنگ بنای آن را در تانگا بنا نهادند، تولیدات نفتی را در مسیری 1443 کیلومتری از اوگاندا (به عنوان کشوری محصور در خشکی ) به کرانۀ اقیانوس هند در تانزانیا طی منتقل می‌کند که هزینۀ احداث آن 3.5 میلیارد دلار برآورد شده است. برای هماهنگی‌های فنی این پروژه نیز شرکت توسعه سوخت تانزانیا و شرکت ملی خط لوله اوگاندا به عنوان طرف های اصلی کلیه اقدامات از طرف دولت های تانزانیا و اوگاندا معرفی گردیدند.
این خط لولۀ نفتی که مقرر است در اوایل سال 2020 به بهره برداری برسد، روزانه 215 هزار بشکه نفت خام را به تانزانیا منتقل خواهد کرد که این رقم برای کشوری همچون اوگاندا با ذخائر نفتی 6.5 میلیارد بشکه نفت، سالها تداوم خواهد داشت. ضمن اینکه پیش بینی می‌شود انتقال روزانه این خط لوله به بیش از 230 هزار بشکه نیز برسد. در همین چارچوب شرکت‌ های نفتی توتال (فرانسه)، تالو (انگلیس) و سینوک (چین) متعهد شده‌اند که هزینۀ احداث این خط لوله را که بخشی از «پروژه‌ یکپارچه‌سازی کریدور شمالی» تلقی می‌گردد را بپردازند.
مدیر عامل شرکت توتال بر تمرکز تلاش این شرکت به همراه سایر شرکای خود (سینوک و تالو) برای بهره برداری از منابع نفتی دریاچه آلبرت تاکید کرده و افزود این پروژه از نظر فنی غنی بوده و ما متعهد هستیم تا به منظور ایجاد راه حلی منطقی با هدف سرمایه گذاری در چارچوبی قانونی و مناسب، با راهکارهای دولت اوگاندا همکاری بعمل آوریم. در سایه آنچه بیان شد سهام مشارکت شرکت ها در ساخت خط لوله اوگاندا به تانزانیا عبارتست از:
o شرکت فرانسوی توتال – 35%
o شرکت ملی نفت چین سینوک - 35٪
o شرکت ملی خط لوله اوگاندا - 15٪
o شرکت انگلیسی تالو - 10٪
o شرکت توسعه سوخت تانزانیا موسوم به( TPDC)  ) به میزان 5%

تانزانیا اینوست

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما