معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۶۸
۱۳۹۸/۰۸/۲۶- ۰۸:۰۰

اخبار اقتصادی داخلی و خارجی استرالیا ( منتهی به 24 آبان 1398 )

مهمترین عناوین اخبار اقتصادی داخلی و خارجی استرالیا ( منتهی به 24 آبان ماه 1398 ) که در روزنامه‌ها و رسانه‌های این کشور منتشر شده شامل موارد زیر بوده است :

• استرالیا در میان بدترین کشورها G20 در زمینه عمل به تعهدات تغییرات آب و هوایی
بر اساس یک گزارش جدید بین المللی (The Brown to Green report)، پاسخ استرالیا به تغییرات آب و هوا یکی از بدترین‌ها در میان کشورهای گروه بیست (G20) بوده است. در این گزارش آمده استرالیا به دلیل فقدان سیاست مدون، اتکا به سوخت های فسیلی و افزایش انتشار گازهای گلخانه ای برای رسیدن تعهدات نه چندان جاه طلبانه خود در معاهده تغییرات آب و هوایی پاریس پیشرفت قابل توجهی نداشته و در میان کشورهای که بدترین عملکرد را داشته اند سوم است. این گزارش می افزاید استفاده از سوخت های فسیلی در استرالیا رو به افزایش است و سیاست های این کشور برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه ای در بخش حمل و نقل و جنگل زدایی در میان بدترین‌ها بوده است و بطور تقریبی در هر بعدی از تعهدات خود عقب است. در این گزارش آمده است هند و استرالیا تنها دو کشور G20 بوده اند که سیاستی برای قیمت گذاری بر انتشار گازهای گلخانه ای را معرفی نکرده اند یا در نظر نگرفته اند. همچنین فقط کره جنوبی و کانادا در زمینه عمل به تعهدات خود بر اساس معاهده پاریس بدتر از استرالیا بوده اند. در زمینه جنگل زدایی، این گزارش می‌گوید استرالیا تنها کشور توسعه یافته ای است که به عنوان یکی از "کانون‌های جنگل زدایی" شناخته می‌شود، اما تاکنون هیچ سیاستی برای مقابله با آن نداشته است. استرالیا در بخش حمل و نقل نیز یکی از بدترین‌ها بوده و میزان انتشار گازهای گلخانه ای آن در این بخش 53 برابر هند گزارش شده است. این گزارش در پایان آورده است فقدان اقدام از سوی دولت استرالیا در زمینه تغییرات آب و هوایی، مردم و کشور استرالیا را در معرض مخاطرات اقتصادی، سیاسی و محیط زیستی قرار خواهد داد. حدود 14 گروه غیردولتی، اندیشکده‌ها و مؤسسات تحقیقاتی این گزارش را تدوین می‌کنند که توسط بانک جهانی، بنیاد آب و هوا مستقر در امریکا و وزارت محیط زیست آلمان تامین مالی می‌شود.


• فشار به بانک مرکزی با اعلام نرخ ضعیف رشد دستمزدها
بانک مرکزی استرالیا که با اعلام افزایش نرخ بیکاری به 1.7 درصد در یک سال منتهی به پایان سپتامبر برای مدتی کوتاه از فشار خارج شده بود با اعلام نرخ رشد دستمزدها در سه ماهه گذشته بار دیگر برای کاهش نرخ بهره زیر فشار قرار گرفته است. بر اساس اعلام مرکز آمار استرالیا رشد دستمزدها در سه ماهه منتهی به پایان سپتامبر 0.5 درصد بوده که نسبت به سه ماهه ماقبل آن 0.1 درصد کاهش نشان می دهد. مرکز آمار در مجموع برای یک سال گذشته را 2.2 درصد اعلام کرده است. این رقم بسیار کمتر از متوسط رشد دستمزدها در استرالیا از سال 2012 میلادی تاکنون، یعنی 3.2 درصد، بوده است. با انتشار این آمار، تحلیل گران اقتصادی پیش بینی کردند بانک مرکزی در اوایل سال آینده میلادی مجبور شود نرخ بهره رسمی را دوباره 0.25 واحد کم کند.

• رد مجوز حفاری غول نفتی نروژی در خلیج بایت استرالیا
سازمان ملی ایمنی و مدیریت زیست محیطی دریایی استرالیا (NOPSEMA) به شرکت نفت نروژی Equinor اعلام کرده برنامه زیست محیطی و ایمنی آن نتوانسته این سازمان را قانع کند که حفاری آن از انتشار نفت در این خلیج جلوگیری می‌کند. این دومین باری که این سازمان از شرکت نروژی می خواهد طرح خود را اصلاح نماید. شرکت نروژی 21 روز فرصت خواهد داشت به این درخواست پاسخ دهد. این تصمیم با استقبال طرفداران محیط زیست و حزب سبزها مواجه شد. گزارش موسسه استرالیا (The Australia Institute) نشان می دهد دولت نروژ بواسطه در اختیار داشتن دو سوم سهام شرکت Equinor در طول 40 سال از اکتشاف نفت و گاز در این منطقه 8.1 میلیارد دلار درآمد کسب خواهد کرد که این رقم 400 میلیون دلار بیشتر از درآمد دولتهای فدرال و ایالتی از این پروژه خواهد بود. همچنین تحقیقات این موسسه نشان می دهد بیش از 10 هزار شغل در ایالت استرالیای جنوبی در بخش های جهانگردی ساحلی، شیلات، و پرورش آبزیان وابسته به این خلیج هستند و نشست نفت می تواند فاجعه ای برای اقتصاد این ایالت بوجود آورد.


• تصمیم سوئد برای فروش اوراق قرضه استرالیا به دلیل سیاست های اقلیمی
سوئد تصمیم گرفته است اوراق قرضه‌های استرالیا را به عنوان کشوری که در زمینه تغییرات آب و هوایی خوش نام نیست، واگذار می‌کند. رئیس بانک مرکزی سوئد می‌گوید اوراق قرضه‌هایی را از بخش هایی از استرالیا و ایالت آلبرتا کانادا خریداری کرده واگذار خواهد کرد زیرا احساس می‌کند انتشار گازهای گلخانه ای در هر دو کشور بسیار زیاد است و این بانک دیگر در دارایی‌هایی که صادرکنندگان آن در زمینه تغییرات آب و هوایی اقدامی نمی‌کنند را حتی اگر بازده آنها بالا باشد خریداری نخواهد کرد. وی که در یک سخنرانی با عنوان "سیاست پولی در یک جهان در حال تغییر" در دانشگاه Orebro در سوئد گفت استرالیا و کانادا کشورهایی هستند که در زمینه تغییرات آب و هوایی خوش نام نیستند و سرانه انتشار گازهای گلخانه ای آنها در جهان در میان بالاترین‌هاست. وی افزود به همین دلیل ما به تازگی دارایی‌های خود را در اوراق قرضه صادر شده توسط ایالت های استرالیا کوئینزلند و استرالیا غربی را فروخته ایم. رئیس بانک مرکزی سوئد اظهار داشت حدود 8 درصد از ذخایر ارزی این کشور را در انواع اوراق استرالیا و کانادا سرمایه گذاری کرده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما